^

Dieta s astrocytomem

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 09.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Astrocytom je mozek, který je náchylný k rychlému a bleskovému růstu, proto by neměl být ponechán bez pozornosti. Dnes byly vyvinuty účinné metody pro léčbu tohoto onemocnění, ale onkologie (a většina astrocytomů rychle překonává rakovinu) není jen nemoc, je to zvláštní způsob života, ve kterém by léčba a speciální výživa měla být logicky kombinována.

Ano, moderní studie ukázaly, že některé rysy výživy pacienta mohou zvýšit pozitivní výsledek léčby. [1], [2], [3]  Vyvážená strava, ve které by měl být tuk čtyřikrát více než sacharidy, pomáhá zpomalit růst nádoru.[4]

Dříve bylo toto krmivo, nazývané ketonová dieta, účinně používáno při léčbě epilepsie u dětí. [5], [6]S příchodem antikonvulziv, dieta poněkud ztratila jeho hodnotu v epilepsii, ale v uplynulých letech to bylo aktivně použité v léčbě glioblastoma a jiných maligních nádorů jako součást adjuvantní metabolické terapie.

Ketonová dieta, jako dieta s nízkým obsahem sacharidů, způsobuje, že tělo používá tuk jako zdroj energie, který, když jsou sacharidy nízké, je metabolizován v játrech na tělesa mastných kyselin a ketonů. Ten, s nedostatkem glukózy, je používán mozkem jako hlavní zdroj výživy.[7]

Buňky gliového karcinomu nemohou plně využít ketonová tělesa a pro růst tumoru je zapotřebí velké množství energie. Glukóza, která byla dříve používána pro potřeby nádoru, je nyní přítomna v nedostatečných množstvích a ketony ji nemohou nahradit. Ukazuje se, že tělo pacienta má kompletní zdroj energie (tuky), ale nádor nemá. Tímto způsobem je možné se vyhnout anorexii, udržet vitalitu člověka (v potravě je mírné množství bílkovin, esenciálních vitamínů a minerálů) a zároveň vytvořit nevhodné podmínky pro růst nádoru.

Je zřejmé, že je nemožné léčit glioblastom nebo jakýkoli jiný maligní nádor pomocí samotné diety, ale pokud modifikovaná strava doplňuje prováděnou terapii, umožní to prodloužit život pacienta a poněkud zlepšit jeho kvalitu.

Předpokládá se, že ketonová dieta zastavuje množení nádorových buněk, pomáhá očistit tělo toxických produktů odbourávání nádorů, normalizuje krevní obraz, podporuje imunitu a dává pacientovi sílu bojovat s nemocí. Stejná dieta může být předepsána pacientům s epileptickými záchvaty.

Stejně jako u jiných diet, krmení na astrocytomu mozku předpokládá adaptační období. Nenechte okamžitě opustit sacharidy v naději na rychlý výsledek. Je nutné si zvyknout na novou dietu postupně, aby nedošlo k poranění vašeho těla, které je touto chorobou oslabeno.

Jídlo by mělo být co nejzdravější a nejlépe bez syntetických přísad, které mohou snížit veškeré úsilí na „ne“. Velké množství tuku ve stravě znamená spotřebu rostlinného tuku. Jedná se především o přírodní nerafinované rostlinné oleje, které se přidávají do různých jídel. Ořechy a luštěniny jsou také považovány za užitečný produkt pro rakovinu.

Živočišné tuky nejsou nejlepší možností výživy pro rakovinu, ale to neznamená, že se musíte vzdát masa, jako úplného zdroje bílkovin, ryb, drůbeže, vajec, sýrů. Tyto produkty jsou optimální kombinací tuků a proteinů pro ketonovou dietu.

Potřebný obsah sacharidů, vitamínů a stopových prvků je zajištěn zeleninou, ovocem a zelení. Jedinou podmínkou je výběr zeleniny s nízkým obsahem sacharidů (především salátová zelenina). Ovoce a bobule, dokonce i ty, které mají vysoký obsah cukru, obvykle nemají vysoký obsah kalorií, ale obsahují mnoho vlákniny, což brání vstřebávání sacharidů ve střevech. To znamená, že nepředstavují nebezpečí pro pacienty s rakovinou, ale pomáhají poskytnout tělu živiny. Můžete také použít zeleninové a ovocné šťávy, ale ne sklad, ke kterému se přidává cukr, a často konzervační látky.

O šťávách v rakovině je zvláštní rozhovor. Lékaři nepodporují myšlenku, že lze konzumovat pouze šťávy a že astrocytom odchází. Ale lidé věří v léčivou sílu řepy [8], citrusů a některých dalších druhů šťáv ve vztahu k rakovině. A protože šťávy nejsou zakázány dietou ketonů, pak proč ne kontrolovat jejich skutečnou sílu. Navíc byl prokázán protinádorový účinek citrusových šťáv a jejich extraktů, takže mohou být použity jako pomůcka při moderní onkologické terapii.[9]

Takže jsme zjistili, jaké produkty mohou být zahrnuty do stravy s astrocytomem mozku, ale nevím, co v této patologii nemůžete jíst. Cukr, chléb a mouka, těstoviny, zelenina s vysokým obsahem sacharidů, sladkosti jsou výrobky, jejichž spotřeba by měla být omezena na minimum. Konzervované potraviny, rychlé občerstvení, majonéza, kečup a jiné produkty obsahující nepřirozené konzervační látky, chemická barviva, látky zvyšující chuť by měly být z potravy odstraněny. Jídlo by mělo být co nejpřirozenější a nejzdravější.

Ketonová dieta, navzdory své užitečnosti, je považována za poměrně nebezpečný experiment na vašem těle, takže byste k ní neměli běžet bez porady s lékařem. Specialista vám řekne, co by mělo být menu pacienta, jaké produkty musí být obsaženy ve stravě, aby se předešlo vedlejším účinkům diety s nízkým obsahem sacharidů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.