^

Dieta s gastrointestinálními chorobami

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lidský gastrointestinální trakt je rozdělen na několik oddělení. Má různé orgány. Proto je jedna univerzální strava pro gastrointestinální onemocnění nezbytná. Každá strava musí být postavena podle toho, jaká nemoc má pacient. Existují však některé obecné doporučení. Po nich můžete vytvořit plán jídla. Taková strava s gastrointestinálními chorobami pomůže zmírnit příznaky a vyhnout se exacerbacím nemocí.

Zde jsou obecná pravidla této stravy. Za prvé, nemůžete jíst ve velkých porcích. Frakční výživa je jedním z obecných zásad stravování pro osoby trpící gastrointestinálními chorobami. Lepší pětkrát denně jíst trochu víc než dvakrát nebo třikrát, abyste jedli velké množství jídla. Za druhé, s gastrointestinálními chorobami nedoporučujeme jíst velmi studené nebo velmi teplé jídlo. Takovéto jídlo může dráždit jícnu a střeva. Je lepší jíst teplé jídlo.

Za třetí, je důležité mít na paměti, že proces trávení nezačíná v žaludku, a to ani v jícnu, ale také v ústech. To znamená, že proces žvýkání je první fází procesu trávení. Proto je důležité správně žvýkat před požitím. Navíc je důležité, aby jídlo bylo dobře kořeněné slinami, které se také podílejí na procesu trávení. Chcete-li to udělat, jednu hodinu před jídlem musíte vypít sklenici vody a obvykle pít dostatek tekutin během dne, aby tělo vydalo spoustu slin. Kromě toho je důležité jíst, když je slabý pocit hladu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Jaká je strava pro nemoci trávicího traktu?

Máte potíže s trávením a chcete vědět, která dieta pro nemoci GI bude nejvhodnější? Existuje seznam produktů, které jsou zakázány za porušení v trávicích orgánech. Pokud máte gastritidu nebo dokonce peptický vřed, pak je seznam potravin, které by nikdy neměly být jíst. Tyto látky zpravidla dráždí žaludeční sliznici a mohou způsobit záchvaty bolesti a exacerbace.

Na prvním místě tohoto seznamu je akutní výživa. Kořeněné jídlo tvoří koření. Proto z dietního jídla musíte vyloučit hořčici, pepř v hrášku nebo chilli, zázvor a jiné kořeněné koření. Obecně platí, že je lepší téměř úplně odstranit koření ze stravy. Ale nejen koření mohou dráždit žaludeční sliznici.

Dokonce dráždivější mohou být potraviny s chemickými přísadami. Proto při výběru produktů pro stravovací stůl je třeba pečlivě přečíst štítek. Různá barviva, konzervační látky, příchutě nebo zahušťovadla mohou rovněž negativně ovlivnit stěny žaludku a způsobit exacerbace onemocnění zažívacího traktu. A nemůžete jíst suché. Suché a špatně žvýkané potraviny také negativně ovlivňují sliznici žaludku.

Jemná strava s onemocněním zažívacího traktu

U některých onemocnění trávicího traktu nelze bez přísných dietních omezení. Existují však případy, kdy je vhodná šetrná strava s gastrointestinálními chorobami. Například taková strava pomůže léčit gastritidu. V takové stravě je důležité nejen to, co jíte, ale také to, jak vařit jídlo.

Například při gastritidě byste se měli vyvarovat jídla smažených potravin. Nejlepší je vařit jídlo nebo pečeme. Můžete také vařit nebo vařit. Je také důležité opustit nakládané produkty. Dráždí žaludeční sliznici, která je podrážděna gastritidou. Dále jemná strava pro nemoci GI zahrnuje použití tekutých potravin. Nemůžete jíst suché.

Suché potraviny také dráždí žaludek, takže je důležité jíst polévku a tekutou kaši každý den. Může to být mléčná kaše nebo kaše na vodě. Velmi užitečné polévky, bramborová kaše nebo obiloviny a polévky "slizovité" konzistence. Mohou to být ovesné vločky, dobře vařená rýžová kaše na mléce. A můžete také jíst kissels.

Dieta receptů na nemoci trávicího traktu

U onemocnění gastrointestinálního traktu, jako je gastritida, je velmi užitečné jíst kaše. U obilovin je spousta vlákniny. Pomáhá vyčistit a vyprázdnit střeva. Kromě toho jsou bohaté na užitečné uhlohydráty, které jsou rychle a snadno tráveny. Zde jsou dietní recepty na choroby zažívacího traktu. Můžete vařit krupici kaše na mléko s vanilkou.

Chcete-li to udělat, nalijte mléko do hrnce a téměř ho přiveďte do varu. Okamžitě přidejte sůl, cukr a vanilin podle chuti do mléka. Dokud se mléko nezačne vařit, než se velmi vaří, zaspíme s krupicí a dobře promícháme. Tím se můžete vyhnout vytváření kusů v kaši. Naplníme kaši malý kousek másla.

Skvělý recept pro lidi s onemocněním GI - karfiol ve strouhanech. Zelí se vaří, nebo dokonce lépe připravit květenství pro pár. Poté melt roztavíme, ale smažte. Kroužky padají ve strouhách, nalejeme olejem a dusíme v hrnci za nízké teploty nebo je vložíme do trouby.

Zucchini je velmi užitečná zelenina, zejména pro lidi s problémy s trávením. Můžete připravit letní štíhlou polévku z cukety. U pacientů s gastritidou se nedoporučuje používat silný masný vývar. Proto může být tato polévka připravena na vodě nebo na slabém bujónu. V takové polévce nepotřebujete pečeni. Je lepší nechat všechny zeleniny, ale dát je surové. Mouku však můžeme sušit pouze v pánvi bez oleje.

Pro polévku potřebujete brambory, mrkev, cibuli, celer, koprovou zeleninu a petržel a obiloviny z rýže. No a samozřejmě cuketa. Nejlepší je použít mladé cukety. Vařte vodu nebo připravte slabý vývar. Veškerá zelenina a rýže musí být hodnocena do již vroucí vody. Brambory nakrájíme na kostky, rozetřete mrkev a celer. Zelenina nakrájíme na malé kostky. Veškerá zelenina se vloží do vroucí vody a vaří asi pět minut. Poté přidáme rýži a vaříme, dokud nebude hotová. Nakonec přidejte sušenou mouku a jemně nakrájenou zeleninu. Také na konci přidejte do polévky jednu lžíci slunečnice nebo olivového oleje. Sůl je lépe menší. Můžete přidat kurkuma pro chuť a barvu.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Menu dieta pro nemoci trávicího traktu

Jak udělat dietu správně pro GI nemoci? Nejprve je třeba začít plánovat se seznamem užitečných produktů. Přejděte do obchodu nebo na trh, seznam předem. Koupit vše, co potřebujete k výrobě kaše a polévek, protože se musí stát zdravým základem stravy.

Za druhé, je důležité plánovat jídlo částečně a často. Namísto tří obvyklých jídel musíte toto množství jídla rozdělit na pět recepcí. Nejméně jednou denně je třeba jíst polévku a jednou denně kapalinu na mléko nebo na vodu. Ráno si můžete jíst s nízkotučným tvarohem s ovocem (banány nebo pečená jablka) nebo se sušeným ovocem. Na večeři můžete vařit pár, nebo pečte ryby bramborovou kaší.

Je důležité si uvědomit, že nemůžete jíst suchou. Ale ze stravy je třeba vyloučit sódu a některé druhy džusů. Voda by neměla být studená, ale teplá. A všechno jídlo je lepší jíst teplé, ne horké ani studené.

Dieta s gastrointestinálními chorobami vám pomůže obnovit zdraví a zabránit vzniku vážnějších onemocnění. Proto musíte pečlivě promyslet seznam nákupu produktů a naplánovat nabídku jídel na jeden den a nejlépe po celý týden dopředu.

Co můžete jíst s gastrointestinálními chorobami?

Dieta by neměla zbavit vaše tělo užitečných látek a přiměřené výživy. Jednoduše existuje řada produktů nebo způsoby jejich zpracování, které je třeba vyloučit ze stravy nebo je vyměnit. Co můžete jíst s gastrointestinálními chorobami? Zdravá strava by měla zahrnovat pět skupin potravin: zelenina, ovoce, obiloviny, maso, mléčné výrobky a ryby.

Ze zeleniny můžete jíst vařené nebo pečené brambory, mrkev, dýně, karfiol a brokolici, ale je lepší ne konzumovat bílé zelí. Je také lepší vyhnout se jíst lilky a cibuli (čerstvé). Ale squash a squash jsou velmi užitečné.

Ovoce, je lepší jíst dušené nebo pečené jablka, hrušky, melouny, melouny, banány. Je lepší vyhnout se všem citrusům, protože kyselina dráždí sliznici žaludku. Maso je lepší jíst. Nemůžete jíst smažené maso, je lepší vařit, vařit pro pár nebo pečeme.

Z mléčných výrobků je důležité používat fermentované mléko: kefír, sourdough, chudou kysanou smetanu, jogurty a tak dále. Ryby lépe jíst moře, vařené nebo vařené. Je důležité vařit polévky a obiloviny. Z obilovin pro žaludek se nejlépe hodí oves a pohanka, stejně jako rýže.

Co se nedá jednat s gastrointestinálními chorobami?

Existuje řada produktů, které silně dráždí žaludeční sliznici, žlučník nebo játra. Patří sem nějaká zelenina, jako je lilek a bílá kapusta. Mastné maso nebo ryby musí být také vyloučeny z výživy při onemocněních gastrointestinálního traktu.

Ovoce, zejména citrusy, obsahují kyselinu, ale také nejsou žádoucí. Mohou způsobit exacerbaci gastrointestinálního traktu. Také je třeba vyloučit ze stravy mastné mléko a kyselé mléčné výrobky. Tvarohový sýr a další mléčné výrobky jsou nejlepší volbou s nízkým obsahem tuku. A nemůžete použít většinu koření. Jedná se o chilli papričku a jiné druhy papriky, zázvor, hořčice a jiné kořeněné a kořeněné koření. A také v žádném případě nemůžete jíst smažené potraviny a různé hotové občerstvení, stejně jako rychlé občerstvení. Některé druhy džusů mohou také dráždit žaludeční sliznici, například jablečný džus nebo hrozny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.