Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dietní korekce obezity a nadváhy

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Základní principy diety pro osoby s nadváhou

Při výběru doporučení pro výživu osoby s nadměrnou tělesnou hmotností je třeba nejprve pamatovat na tak důležitý ukazatel, jako je snížení obsahu kalorií v denní stravě.

U pacientů s nadměrnou tělesnou hmotností a obezitou jsou stupně I až II vypočteny na základě normy 30-35 kcal na 1 kg ideální tělesné hmotnosti s výraznější obezitou - 17-30 kcal na 1 kg ideální tělesné hmotnosti.

Pro rychlou úbytek váhy se používají velmi nízké kalorie po dobu 3-12 týdnů pod ambulantní kontrolou:

 • energetická hodnota 600-1000 kcal / den;
 • relativně vysoký obsah bílkovin - 1,5 g / (kg-den);
 • dostatečné množství vitamínů, minerálů a mastných kyselin;
 • zcela nebo částečně nahradit obvyklé potraviny pro speciální produkty (koktejly, polévky, brikety).

Ztráta hmotnosti je u žen průměrně 1,2-2,0 kg / týden, u mužů 2-2,5 kg / týden.

Takové diety jsou zobrazeny s BMI větším než 30 kg / m 2, s neúčinností jiných konzervativních postupů s vysokou motivací k rychlému úbytku hmotnosti.

Proto je taková varianta aktivní stimulace lipolýzy přijatelná v centru estetické medicíny.

trusted-source[1], [2], [3]

Omezení množství nasycených tuků a jednoduchých sacharidů

Nepochybně existuje poměr mezi rychlostí zvyšování tělesné hmotnosti a složením spotřebovaných potravin. Dieta s vysokým obsahem tuku stimuluje ukládání tuku, ale nezrychluje jeho štěpení. Ukládání triglyceridů v tukové tkáni nevyžaduje prakticky žádný vstup energie, což je důvod, proč lví podíl potravinářských tuků uložen v adipocytech. Podíl energie tuků v potravinách nesmí překročit 25%, cholesterol je omezen na 100 mg / den. Sacharidy, zejména bystrousvaivaemye, stimulovat uvolňování inzulínu, který snižuje výtěžek volných mastných kyselin z adipocytů inaktivací lipázy a zlepšit přilnavost triacylglycerolů tukové buňky aktivací lipoprotein-lipázy. Proto musí být jejich množství řádně upraveno.

Přiměřená rovnováha živin, vitamínů, stopových prvků

S jakýmkoli druhem obezity v těle je téměř vždy nedostatek vitamínů, mikroelementů a aminokyselin. V této situaci je fyziologickou reakcí těla aktivace centra hladu, což vede k nadměrné kalorií stravy.

Dostatečné množství komplexních sacharidů (rostlinných vláken). Falešné sacharidy jsou bohaté na vitamíny, mikroelementy; mají nízký glykemický index, tj. Nejsou inzulínové; obsažené v této kategorii produktů, vegetativní vláknina přispívá k uvolňování energie, růstu normální střevní mikroflóry, normalizace motility tlustého střeva, detoxikace.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Správně vypočtená proteinová složka

Zvýšené množství potravinových proteinů nezbytné pro prevenci endogenní odbourávání bílkovin těla (zejména svalových) za nízké energetické hodnoty stravy a udržení aktivity lipolytických enzymů. Množství bílkovin ve stravě člověka, který snižuje tělesnou hmotnost, by měl být 1,5 g na 1 kg ideální tělesné hmotnosti. Proteiny kontraindikován pokles pod 60 gramů na den v dietách s obsahem energie 1200 kcal nebo méně, pokud nedostatek bílkovin, kromě ztrátě svalové tkáně, což vede k rozvoji jaterní steatózy u pacientů s obezitou zahrnují restrikční dieta sůl. Doporučuje se doporučit pacientům, aby během vaření nepoužívali stolní sůl, a v hotové nádobě je lze přidávat v mírném množství - 2,5-5 g během dne.

Objem volné tekutiny je omezen pouze indikací (patologie kardiovaskulárního systému a ledvin). Průměrný objem volné kapaliny za den by měl být 1,5 až 2,0 litru. Na pozadí hyponatriální stravy se nemusíte bát vzhledu otoku. Tekutina během jednoho dne se užívá v malých podílech, v malých porcích, zvláště důležité je toto doporučení pro postupy lymfodrenáže. Je žádoucí, aby se zabránilo sladké vyčištěné ovocné šťávy z důvodu významného obsahu syntetických a přírodních cukrů v nich. Je třeba mít na paměti, že používání tekutiny může snížit pocit hladu, jelikož centra žíly a chuti k jídlu jsou ve spárovaných jádrech hypotalamu,

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Režim napájení

Doporučuje se užívat čtyřikrát denně, aniž by došlo k převedení většiny energetické náročnosti stravy na večerní hodiny. V intervalech mezi jídly nejsou indikovány občerstvení, je povoleno použití bezkyselinové tekutiny. Takový režim podporuje normalizaci inzulinogeneze a enzymatické aktivity opanů trávicího systému.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Základní principy stravy pro dospívající:

 • přiměřené energetické výdaje na denní příjem kalorií
 • příjem jídla 4-5krát denně;
 • bilance vitamínů a minerálů;
 • správné množství vysoce kvalitního proteinu;
 • absence "traumatických" účinků na hormonální rovnováhu.

Dospívající (osoby ve věku od 14 do 18 let) jsou kategoricky kontraindikovány při dodržování tvrdých nízkokalorických diet, protože to významně narušuje endokrinní systém. Během období aktivního růstu dochází k vývoji a vývoji hormonální rovnováhy těla - v tomto okamžiku jsou nepřijatelné výrazné změny obsahu kalorií a kvalitativní složení stravy. Rostoucí organismus potřebuje adekvátní složení vitamínů, makronutrientů, dostatek vysoce kvalitních bílkovin pro vybudování svalové kostry. Počet kalorií z jídla by měl odpovídat úrovni duševní a tělesné aktivity. Jedení teenager by mělo být časté, ale mírně v objemu.

Základní principy stravy pro osoby starší 60 let:

 • snížení energetické hodnoty stravy na 1500-1800 kcal / den;
 • příjem jídla 4-5krát denně;
 • šetřící účinky na enzymatický systém trávení;
 • prevence diabetes mellitus, porušení lipidového spektra krve.

Problém obtížně připravují diety pro osoby starší 60 let, je značný počet systémová onemocnění, jako je například hypertenze, diabetes (obvykle typu II), hypercholesterolemie, dolní části zad, artritida. V této situaci jsou také kontraindikovány závažné nízkokalorické diety. Obsah kalorií ve stravě by měl být snížen na fyziologickou normu. S ohledem na sníženou aktivitu trávicích enzymů by neměla dietní dávka starší osoby obsahovat proteiny červeného masa, které se v tomto věku těžko digerují. Důraz by měl být kladen na netučné ryby, kyselé mléčné výrobky, rostlinné bílkoviny. Denní hodnota bílkovin v osobách této kategorie by měla být 0,9-1 g na 1 kg ideální tělesné hmotnosti. Je třeba poznamenat, že nedostatek stravy s bílkovinnými kvótami může vést ke snížení regeneračních procesů - horší funkci jater, pankreatu, aktivovaného předčasného stárnutí. Pro maximální trávení jídla by měla být výživa pacientů v této kategorii častá, ale mírná. Je nezbytné výrazně snížit počet živočišných tuků, cukrů, soli ve stravě za účelem prevence a léčby výše uvedených onemocnění.

Diety a muži

Průběh obezity jako nemoci má určité rozdíly u mužů a žen, což je z velké části způsobeno povahou metabolismu a distribuce tukové tkáně u osob různých pohlaví. Před pubertou nemají chlapci a dívky významné rozdíly v množství a povaze ukládání tukových tkání. Počínaje pubertálním obdobím jsou rozdíly zřejmé. V ženském těle vyvolávají estrogeny a progesteron vývoj tukové tkáně v periferním "depotu" - v oblasti hrudníku a spodního těla. Zformuje se obezita gluteálně-femorálního typu. U mužského těla je centrální depozice tukové tkáně - největší akumulace se vyskytuje v břiše, kolem vnitřních orgánů, v omentu. Vzniká abdominálně viscerální typ obezity. Významným rozdílem v androidní obezitě je struktura receptorového aparátu tukové buňky. V tomto typu obezity převažují beta-adrenergní receptory na membráně adipocytů, které mají vysokou citlivost na procesy a faktory, které stimulují lipolýzu. Proto je snížení tělesné hmotnosti a snížení objemu u mužů dosaženo rychlejší a stabilnější než u žen. Kromě toho androidní typ obezity se vztahuje k hypertrofické, to znamená, že počet adipocytů se nezvyšuje. S kompetentním výběrem techniky, která snižuje objem tukové buňky, jsou výsledky zachovány po dlouhou dobu.

Existují však určité potíže. Jsou spojeny s prací na takové problematické zóně, jako je břicho. Závažnost podkožního tuku, tloušťka tukové tkáně v této zóně, hloubka jejího uložení, přítomnost viscerálního tuku vyžadují stanovení stravy, hardwarových metod a fyzické aktivity. Úloha cvičení může být stěží podceňována, pokud je tuková tkáň zahrnutá do struktury hypotonických myší.

Příčinou obezity u mužů ve velké většině případů je podvýživa. Práce, životní styl vedou k nadměrné spotřebě tučných potravin, alkoholických nápojů. Zvláště charakter. Ale porušení zásad racionální výživy ve večerních hodinách, večerní hypodynamie Existuje trávicí konstruktivní typ obezity, "pivní břicho". Navzdory skutečnosti, že dietní terapie v této situaci je skutečně efektivní, je extrémně obtížné přinutit klienta k rozhodnutí a dodržení stravy. Škoda! Po těžké obezity u mužů kromě somatických onemocnění vede ke snížení sekrece pohlavních hormonů, a v důsledku toho ke snížení libida, erektilní dysfunkce, sekundární neplodnosti. Úkolem specialisty je nejen správné jmenování a provádění postupů zaměřených na snížení tělesné hmotnosti, ale také motivování pacienta změnit životní styl a styl výživy.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

"Trendy" diety

V současné době je na světě více než 30 000 diet. Kosmetolog, který se zabývá opravou postavy, by měl být vyzbrojen znalostmi o nejoblíbenějším stravování. Koneckonců, on je ten, kdo má upozornit pacienta na jeho vášeň na dietu, což může vést k vzniku vážné somatické patologie.

Dny vykládky

U pacientů, kteří nemají možnost podstoupit dlouhodobý průběh dietní korekce, je vhodné předepisovat techniku "cikcak-výživy". Jedenkrát nebo dvakrát týdně, aby se zvýšila aktivita metabolických procesů a práce endokrinního systému, je nutné určit den vyprazdňování. A co je nejdůležitější, tento den se shoduje s prováděním postupů lipolytické orientace. Průměrný obsah kalorií denní stravy může kolísat v rozmezí 450-1000 kcal. Existují možnosti pro vytvoření nabídky denního volna z bílkovin, sacharidů nebo kombinovaných potravin. Zvažme některé varianty dnů vykládky.

Kefír: 1,5 litru nízkotučného kefíru pro 6-8 jídel za 2-3 hodiny. Proteiny - 45 g, tuky - 0,75 g, uhlohydráty - 57 g; 450 kcal.

Klíčící den: 1,5 l kadeřeného mléka pro 6-8 dávky za 2-3 hodiny. Proteiny - 45 g, tuky - 0,75 g, uhlohydráty - 57 g; 450 kcal.

Tvarohový den: 600 g sušeného sýra, 50 g cukru, 2 šálky kávy s mlékem, 2 šálky růžového kyčlíku rozděleny na 4-6 recepty. Proteiny - 108 g, tuky - 3,6 g, uhlohydráty - 59 g; 703 kcal.

Den masa: 360 gramů vařeného masa bez tuku s oblohou z čerstvého nebo zelí vysušeného zelí na 4 jídla, 2 šálky kávy s mlékem bez cukru a 2 šálky vývaru růžových boků. Proteiny - 99 g, tuky - 37 g sacharidů - 6,5 g; 764 kcal.

Den jablka: 1,5 kg jablek pro 5-6 recepce. Proteiny - 6 g, tuky - 0, uhlohydráty - 170 g; 690 kcal.

Den melounu: 1,5 kg melounu (bez kůry) pro 5-6 recepce. Proteiny - 14 g, tuky - 0, uhlohydráty - 184 g; 570 kcal

Den okurky: 1,5 kg čerstvých okurky na 5 jídel. Proteiny - 12 g, tuky - 0, uhlohydráty - 45 g; 225 kcal.

Rostlinné den 1,5 kg syrové zeleniny (zelí, mrkev, rajčata, squash, zelené, petržel, kopr, listů hlávkového salátu, fazolové lusky po dobu 5-6 dnů, s přidáním salátů v každé části 5 g oleje proteinů rostlinných. - 14 g, tuky - 30 g, uhlohydráty - cca 180 g. Obsah kalorií je přibližně 750 kcal.

Den ryby: 400 g vařených ryb, 0,6-0,9 kg zeleniny (zelí, mrkev, okurky, rajčata), 2 šálky čaje bez cukru na 5 jídel. Proteiny - 11 g, tuky - 10 g, uhlohydráty - 64 g; 641 kcal.

Doporučuje se použít techniku půstu nejen pro lidi, kteří jsou v průběhu hardwarové korekce postavy, ale také pro všechny, kteří nejsou lhostejní k jejich zdraví a dlouhověkosti.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.