^

Funkce štítné žlázy a nadváha

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Někdy se ženy zlepšují a ani nepochybují o skutečných důvodech. A viníci mohou být hormony, které produkuje štítná žláza. Zpomalení nebo přílišná aktivita její práce může vést k nadměrné hmotnosti, což je velmi obtížné normalizovat

Co zabraňuje štítné žláze?

V některých výrobcích, které jsou umístěny jako užitečné, obsahují látky, které potlačují činnost štítné žlázy. Tyto látky se nazývají isoflavony.

Jsou obsaženy v sóji (což je často doporučováno pro hubnutí, ale její vlastnosti jsou často obráceny), v jetele, které lze použít jako bylinné čaje a jiné produkty.

Hormonální experiment

Jako experiment, chovatelé krav dokázali, že zvířata, která často používají červený jetel, nemohou později otevírat a chovat. A osoba, která často používá přípravky obsahující isoflavony, také v mnoha případech diagnostikuje neplodnost.

Důvodem je vliv isoflavonů na práci vaječníků, které produkují pohlavní hormony, nezbytné pro koncepci a gestaci. A práce štítné žlázy, která má schopnost používat hormony k regulaci hmotnosti a dalších procesů v těle.

Sójové boby na stole

Nyní existuje spousta obchodů prodávajících sójové produkty. Dokonce i sójové mléko. Pokud by lidé věděli, že sójové přísady ve vašem jídelníčku, konzumované neustále, mohou vyvolat nadváhu, obezitu, neschopnost představit si! A tyto destruktivní procesy bude těžké zastavit.

Faktem je, že sójové přísady s isoflavony ve směsi mohou významně snížit hladinu thyroidního hormonu T3, což ovlivňuje kontrolu hmotnosti a možnost koncepce.

Jak hormony štítné žlázy interagují s pohlavními hormony?

Jsou v úzké spolupráci. Hormony štítné žlázy interagují s pohlavními hormony, zlepšují výkon nejen imunitní, ale i reprodukční systém.

Pokud jsou poruchy genitálních orgánů narušeny, hormony štítné žlázy se snaží reagovat s pohlavními hormony tak, aby se normalizovaly.

Ve struktuře vaječníků existují receptory hormonů štítné žlázy. A ve štítné žláze se objevují receptory těchto hormonů, které okamžitě reagují na změny v práci vaječníků. Pro vás je řetězec.

Pokud je práce orgánů porušena

Pokud je štítná žláza rozbitá, okamžitě ovlivňuje schopnost ženy otehotnění a porodit dítě, stejně jako riziko vzniku onemocnění vaječníků, menstruačních nepravidelností.

Když vaječníky produkují méně pohlavních hormonů, štítná žláza je výrazně oslabena a hrozí nebezpečí vzniku obezity - především v oblasti pasu.

Pokud máte podezření, že vaječníky pracují špatně, zkontrolujte hladinu pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy. Pokud je hladina hormonů testosteronu a estradiolu, která jsou produkována vaječníky, narušena, metabolismus se výrazně zpomaluje.

Jak to vypadá?

Výsledkem je, že tuková tkáň se hromadí stále více a více a svalová tkáň se ztrácí - tělo se stává neatraktivním, oteklým, s celulitidou.

A dokonce i snížení produkce pohlavních hormonů znamená, že hladina tvorby hormonů štítné žlázy je automaticky snížena a v důsledku toho dochází k narušení mozkových center.

Rizikové skupiny jsou ženy v menopauze a před jejím vznikem. S nimi se produkce pohlavních hormonů s věkem zpomaluje. Muži nemají takové problémy - jejich produkci hormonů je velmi pomalá a postupná.

Takže se nenechte překvapit, když na pláži vidíte muže a ženu ve stejném věku, avšak s různým stupněm ochabnutí těla. Takže biologicky položení - muži s věkem budou lepší.

Stresový hormon a nadváha

Pokud má tělo vysoký stresový hormon - kortizol, to přímo ovlivňuje nárůst tělesného tuku. Kortizol se zvětší se snížením hladiny estradiolu, ženského hormonu.

Čím déle žije žena, tím méně její tělo produkuje estrogen. V důsledku toho se hladina kortizolu automaticky zvyšuje a štítná žláza je slabší.

A to znamená, že je mnohem těžší kontrolovat váhu než v mladých letech, protože štítná žláza ovlivňuje množství tuku v našem těle.

Jak funguje kortizol?

Má schopnost ovlivňovat lidské chování a způsobuje jeho rozdíly - od slzavosti až po agresi (dobře, není to stresový hormon). Kvůli kortizolu je hladina hormonů štítné žlázy výrazně snížena, protože tyto hormony - T3 a T4 - jsou automaticky přeměněny na vázané, tj. Pasivní, které se v těle neúčastní.

A to způsobuje zpomalení metabolismu a zvýšení tělesného tuku.

Proto je nutné předložit testy na hormony, jakmile se domníváte, že nejste depresivní a to je způsobeno konstantním množstvím dalších kilogramů.

Hormony štítné žlázy a pocity bolesti

V našem těle je odpovědné za reakci na bolest mnoho receptorů. Člověk může cítit bolest méně nebo víc, v závislosti na práci těchto receptorů. Například u některých onemocnění (s chřipkou, zánětem), dokonce i dotykem těla může způsobit podrážděnost, nemluvě o injekci.

Takže: hormony štítné žlázy jsou v úzké spolupráci s receptory bolesti. Mohou zpomalit nebo aktivovat svou práci, což způsobí, že se její bolest zvýší nebo sníží.

Práce s hormony štítné žlázy tak spojují myalgii - silnou a trvalou bolest svalů.

Hormony štítné žlázy ovlivňují práci mozku a náladu člověka. Mozog je stroj, který potřebuje více energie než jakákoli jiná část těla. Vezme tuto energii z buněk. A thyroidní hormony mají schopnost ovlivňovat buněčné membrány.

Pokud je tento účinek příliš aktivní, může se stát, že se objeví spánek, paměť, špatná koncentrace, depresivní stavy, které nezmizí ani po užití sedativ.

Pokud zjistíte, že vykazujete známky změn nálad, bolesti, zvýšených testů na průchod tuku do hormonů štítné žlázy. Na jejich úrovni se ukáže, jaká opatření mají být přijata.

Jak hormon štítné žlázy ovlivňuje práci svalů?

Hormony štítné žlázy se nejvíce podílejí na metabolických procesech, které se vyskytují ve svalových tkáních. To znamená, že přímo ovlivňují práci svalů. Pokud hormony nepracují aktivně, nestačí, svalová tkáň se může zhroutit, vypadat nezajímavě. Jakékoli způsoby jeho budování - tělocvična, steroidy - nedají výsledek.

Současně je v těle více tuku, je těžší hořet, i při aktivní fyzické námaze. K tomu mohou být přidány bolesti svalů, špatná nálada (štítná žláza ovlivňuje činnost mozku), špatný spánek, sníženou sexuální touhu.

Shchitovidki a kostní tkáň

Pokud se produkce hormonů štítné žlázy zpomalí nebo naopak zvýší, může se nalévat na tvorbu a stav kostí. Podrobněji - hormony štítné žlázy ovlivňují, jak jsou buňky kostních svalů dodávány s kyslíkem. Pokud tyto zásoby nestačí, může mít osoba svalovou bolest.

Svaly začínají pracovat horší, zhoršují se a rychle se unavují. Člověk nemůže dlouho dělat nic, dráždí a nervózní. Toho jsou schopny hormony štítné žlázy.

Jak hormon štítné žlázy ovlivňuje srdce? Tento malý, ale důležitý orgán - srdce - trpí nejvíce nesprávným fungováním štítné žlázy. Zdá se, jaký vztah může mezi nimi existovat? To je a velmi vážné.

Pokud jsou hormony štítné žlázy vyráběny nadměrně nebo málo, mohou se svalová vlákna srdce zničit. Příliv kyslíku do svalů srdce kvůli poruše hormonů může být slabý a pak člověk riskuje selhání srdečního rytmu a dalších poruch srdce. Zvláště na srdeční záchvat.

Buďte opatrní s léky, které jste předepsali. Pokud užíváte velké dávky léků zaměřených na zlepšení funkce štítné žlázy, může to mít nepříznivý vliv na činnost srdce.

Vědci dosud plně nezkoumali princip tohoto škodlivého účinku, ale fakt zůstává. Buďte opatrní, když užíváte léky, a postupujte pouze na radu lékaře.

Hormonální testy: jak je správně provádět?

Když projdete testy, dokonce i hormonální, mnozí z nich nemohou dát přesný obraz o zdravotním stavu. Zejména práce štítné žlázy. Dlouho se však prokázala jeho důležitá úloha při hromadění tuků a ztrátě kontroly nad hmotností.

Když projdete testy hormonů, můžete říct pouze o celkovém množství hormonů - těch nebo jiných. A potřebujete vědět, kolik v těle hormonů T3 a T4 ve volné formě.

Jedná se o hormony štítné žlázy, které řídí proces narovnání hmotnosti nebo ztráty hmotnosti, a také ovlivňují práci srdečního svalu a sílu kostní tkáně.

Pokud znáte hladinu těchto hormonů, budete schopni kontrolovat váhu a další procesy v těle.

Analýzy hormonů pro tučné ženy

Jaké hormonální testy jsou potřebné pro tyto ženy?

  • Hormony štítné žlázy ve volné formě - T3 a T4
  • Ultrasenzivní MDF
  • Antimykrosomální protilátky
  • Antityroglobulinové protilátky
  • Hormon, který způsobuje imunitu vůči štítné žláze

Tyto testy nepotřebují zvláštní čas. Mohou být prováděny v jakýkoli den a čas menstruačního cyklu (pokud jste dosud nedosáhli období menopauzy).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Imunita vůči účinkům hormonů štítné žlázy

To existuje. A pro tento typ nepochopení tělních hormonů potřebují speciální testy. Zejména - analýza tkáňové imunity vůči působení hormonů T3 a T4.

Současně - věnujte pozornost - úroveň těchto hormonů může být v normálních mezích. A teplota těla - taky. Lékař bude schopen určit poruchu funkce štítné žlázy pouze z této analýzy.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.