Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kofein v tabletách - pro hubnutí

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

V pokynech k použití kofeinu v pilulkách na chudnutí chybí: tento purinový methylxanthinový alkaloid patří do skupiny psychostimulačních látek ovlivňujících centrální nervový systém.

Používané názvy kofeinu jsou: 1,3,7-trimethyl-xanthine (chemické látky); kofein-benzoát sodný nebo kofein benozoát sodný (farmaceutický); alternativa - methylteobromin, theine, guaranine.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Klasifikace ATC

N06BC01 Кофеин

Účinné látky

Кофеин

Indikace Kofein v pilulkách na hubnutí

Indikace benzoát kofein sodného zahrnují spektrum onemocnění centrálního nervového a kardiovaskulárního systému s křečemi, snížení vaskulárního tonu a krevního tlaku, stejně jako narkolepsie a astenické stavy únavy, ospalosti a obecné ztrátě pevnosti.

Navíc, benzoát kofein-sodný (kofein tablety) se staly použity ke snížení tělesné hmotnosti, protože jeho mechanismus účinku se vztahuje nejen na určité funkce autonomního nervového systému, ale také na metabolických procesů, které - přes neurotransmitery (netarifikovat Chemicals) - kontroly mozku.

Formulář vydání

Tablety sodné tablety kofein-benzoát sodný, prášek, injekční roztok (10 a 20%) v ampulích.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Farmakodynamika

Farmakodynamika: Jak kofein pomáhá spalovat tuky

Mechanizmus účinku, tj. Farmakodynamika natrium-kofein-benzoátu, je založen na několika biochemických procesech. Za prvé, kofein inhibuje enzym fosfodiesterázu efektorové buňky regulaci intracelulární signalizaci, a to se odráží ve zvýšení koncentrace hormonu generující cAMP - cyklického AMP. V důsledku toho cAMP zvyšuje aktivitu enzymů tukových buněk (adipocyty), které rozkládají triglyceridy, a tím se zvyšuje intenzita lipolýzy v buňkách viscerální tukové tkáně.

To hraje důležitou roli podobnosti kofein chemické struktury (purinová báze methylovaný xanthin), které mají molekulární strukturu, který se v těle adenosin - purinové neurotransmiteru, odlehčovacích stimulace mozku. Molekuly kofeinu se mohou v mozkových buňkách vázat na receptory adenosinu a neumožňují je aktivovat, to znamená, že působí jako konkurenční antagonista. Pro proces spalování tuků je však klíčem, že tento antagonismus podporuje uvolňování a aktivaci neurotransmiterů katecholaminů, včetně adrenalinu.

Adrenalin působí na membránové adrenoreceptory buněk tukového tkáně a také stimuluje enzymy, které se podílejí na štěpení triglyceridů.

Navíc účinek kofeinu v pilulkách na výživu je spojen s jeho diuretickým účinkem, který vyplývá z inhibice reabsorpce vody v renálních tubulech. Zvýšení objemu moči se však pozoruje pouze při dávce kofeinu vyšší než 300 mg.

Kofein, stejně jako většina psychostimulantů, potlačuje chuť k jídlu, to znamená, že zpomaluje signál hladu, ale mechanismus tohoto účinku ještě není znám.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Farmakokinetika

Benzoát sodný kofein dobře absorbován v zažívacím traktu (během 30-45 minut), vstupuje do systémové cirkulace (připojení na sérové proteiny, je větší než 15%) a distribuovaných v tkáních a intersticiální tekutina; proniká přes BBB.

Více než 90% kofeinu se metabolizuje enzymatickým systémem jater demethylací a oxidací na aktivní a neaktivní metabolity. Mezi primární aktivní dimethylxanthiny hraje paraxanthin zvláštní úlohu při aktivaci lipolýzy a obsah glycerolu a volných mastných kyselin se zvyšuje v krevní plazmě.

Lék není kumulativní. Poločas biotransformace sodného kofein-benzoátu činí 4,5-6 hodin; vylučování - ledvinami (močí) a střevem (s výkaly).

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Používejte Kofein v pilulkách na hubnutí během těhotenství

Kofein proniká do placenty a vstupuje do mateřského mléka, proto je její použití během těhotenství a během laktace kontraindikováno.

Kontraindikace

Kofein-benzoát sodný kontraindikováno aplikovat přecitlivělost s historií kofeinu, CNS hyperexcitabilitě, epilepsie, kardiovaskulárních patologií organické povahy, infarkt myokardu, tachykardie, hypertenze, chronická nespavost, glaukom. Lék se nepoužívá u starších osob a dětí do 12 let.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Vedlejší efekty Kofein v pilulkách na hubnutí

Hlavní vedlejší účinky kofeinu v tabletách jsou vyjádřeny jako nervozita, třes, bolesti hlavy, poruchy spánku, srdeční arytmie, zvýšený krevní tlak, nauzea, bolest v epigastrické oblasti. Alergické reakce s kopřivkou a pruritusem kůže jsou možné.

Výrazné zvýšení diurézy může vést k dehydrataci těla. Také při dlouhodobém užívání sodného kofein-benzoátu existuje riziko závislosti - kofein. A s prudkým přerušením příjmu může zvýšit ospalost a depresivní stagnaci.

trusted-source[23], [24]

Dávkování a aplikace

Kofein v pilulkách na hubnutí se užívá perorálně, ale jeho dávkování se liší.

Podle jednoho doporučení je nutné užít 100 mg na každých 30 kg tělesné hmotnosti a teprve před fyzickým tréninkem (po dobu 40-45 minut); jiní argumentují, že optimální dávka je 10-20 mg na kilogram tělesné hmotnosti.

Některé zdroje uvádějí maximální jednorázovou dávku kofeinu v tabletě - 400 mg a denně 1 g.

Specialisté Americké lékařské asociace zvažují mírnou dávku kofeinu 200-300 mg denně. Polovina této dávky se doporučuje užít čtvrtinovou hodinu před snídaní (čímž se sníží chuť k jídlu po dobu alespoň půl dne), druhá recepce - 15-20 minut před obědem (nejpozději však 16 hodin).

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Předávkovat

Nadměrná dávka sodného kofein-benzoátu vede k bolest v žaludku, nevolnost, zvracení, nadměrná nervozita, zvýšená srdeční frekvence, teplo, třes a křeče.

V případě předávkování je nutné oplachovat žaludek, užít aktivní uhlí: křečemi, intravenózní injekce antikonvulziv, zejména benzodiazepinů.

trusted-source[31], [32]

Interakce s jinými léky

Kofein-benzoát sodný zvyšuje účinek analgetik (ne opioidů), antipyretických látek, alfa a beta-adrenomimetik, tyreotropních léků.

Kofein snižuje účinek sedativ, opioidních analgetik, uklidňujících a hypnotických léků.

Zvyšte účinky kofeinu pro hormonální antikoncepci; antibiotika zpomalují eliminaci kofeinu a zvyšují jeho koncentraci v krevní plazmě.

Používání kofeinu souběžně se srdečními glykosidy zvyšuje nejen jejich terapeutický účinek, ale také vedlejší účinky.

Kofein je zcela neslučitelný s léky, které snižují centrální nervový systém, zejména léky pro celkovou anestezii.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Podmínky skladování

Kofein-benzoát sodný by měl být skladován při pokojové teplotě, na místech nepřístupných dětem.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti léku je 4 roky.

Recenze

Skutečné názory těch, kteří ztrácejí váhu a výsledky, nejsou publikovány v dostupných zdrojích, samozřejmě kvůli skutečnosti, že sodný kofein-benzoát nevydává farmaceutické podniky, které je vyrábějí.

Několik recenzí lékařů je omezeno na skutečnost, že kofein může mírně snížit tělesnou hmotnost nebo ji zabránit v růstu, ale "neexistují žádné přesvědčivé důkazy, že kofein způsobuje významnou nebo trvalou ztrátu hmotnosti".

Farmakologická skupina

Психостимуляторы
Стимуляторы дыхания
Для похудения

Farmakologický účinek

Психостимулирующие препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Kofein v tabletách - pro hubnutí" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.