^

Mořské plody na pankreatitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 21.10.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Každá nemoc má své vlastní charakteristiky léčby, stravy a fyzické aktivity. Nemoci trávicího traktu například vyžadují, aby pacient držel dietu. Jídlo se hodnotí z hlediska přínosů nebo škod, které může tělu přinést. Ryby a mořské plody jsou pro zdravé lidi nezbytné. Ale s mořskými plody při pankreatitidě není všechno tak jednoduché.

Co je možné a co ne?

Pokud mluvíme o mořských plodech s pankreatitidou, nemůžete to říci jedním slovem. Mořské pochoutky jsou různé, stejně jako způsoby jejich zpracování a konzumace. Na tom závisí hlavně to, co je možné a co ne. Jednoznačně lze namítnout, že odborníci na výživu zcela vylučují z jídelníčku konzervy, solené, uzené, smažené pochoutky a ryby. Rybí kaviár je také zakázán.

Nebezpečí těchto produktů spočívá v tom, že škodlivé složky, které se dostanou do těla, mohou vyvolat zánět i zdravé slinivky břišní a dokonce i po záchvatu pankreatitidy očekávat potíže.

 • Správnou výživou se pacient alespoň na chvíli, nejlépe navždy, chrání před nebezpečím. To je možné, pokud se zdravá strava stane každodenním pravidlem.

Dobrá zpráva je ale i pro milovníky mořských plodů. Korýši a krevety nejsou omezeny, pokud se vaří nebo používají jako přísada do pilafu nebo rizota. Gurmáni pro změnu připravují krevetové špízy, pečou je na grilu.

 • Povolené jsou také nízkotučné odrůdy bílých ryb. Vhodný aspik a pečené, dušené řízky.

Mušle, chobotnice, hřebenatky se přidávají do zeleninových salátů, nalévají se olejem. Pokud je oblíbený sleď zařazen do jídelníčku pacienta, pak by měl být nízkotučný a nesolený.

Takové mořské plody neškodí, ale naopak nasycují tělo mikroelementy a vitamíny, na které jsou obzvláště bohaté.

Kaviár s pankreatitidou

Během záchvatu pankreatitidy je nesprávné mluvit o jakémkoli jídle. Úplný nedostatek výživy je hlavní podmínkou pro zastavení záchvatu bolesti a zabránění postupu zánětlivého procesu. Rybí kaviár při pankreatitidě je dvojnásob nevhodný, protože stimuluje tvorbu pankreatické šťávy, a to je v tomto stavu nepřijatelné.

Sůl, cholesterol činí pochoutku nebezpečnou a konzumace v rozporu se zákazy lékařů způsobuje vedlejší komplikace a nárůst nepříjemných příznaků.

 • Ani červený ani černý kaviár, stejně jako jiné mořské plody při pankreatitidě, v akutní fázi nemohou být přítomny na stole pacienta.

Kaviár z lososa samozřejmě obsahuje nejen škodlivé látky. Pro zdravé tělo jsou kaviárové pochoutky užitečné jako zdroj železa, bílkovin, vitamínů a minerálů. Pravidelné užívání přípravku podporuje chuť k jídlu, podporuje imunitu, zrychluje metabolismus, stabilizuje nervový systém.

Ale i při stabilní remisi je dávkování rybího kaviáru minimální: 1 čajová lžička ne více než jednou za tři dny a ne na lačný žaludek. Musí se jednat o lososový produkt zaručené kvality, nikoli o náhražku nebo náhražku. Je přece známo, že umělé druhy kaviáru neobsahují přírodní složky, ale škodlivá barviva, nečistoty a přísady.

Případně je povoleno nahradit lososový kaviár štikou. Má poměrně bohaté složení a šetrněji působí na trávicí trakt.

Krevety s pankreatitidou

Milovník mořské pochoutky si může vzpomenout na krevety s pankreatitidou nejdříve po vymizení příznaků bolesti a normalizaci testů. Přestože mořské plody při pankreatitidě nejsou nejoblíbenější dietní složkou, nelze popřít jejich užitečnost.

 • Proteiny vysoké nutriční hodnoty, zdravé mastné kyseliny, protizánětlivé látky, aminokyseliny - takový buket ingrediencí uspokojí i toho nejnáročnějšího labužníka.

A v rekonvalescenci jsou takové látky, zejména bílkoviny živočišného původu, zvláště nutné pro oslabenou slinivku. Jód, fluor jsou také užitečné prvky pro tělo s problémy trávicích orgánů.

 • Nízkokalorické krevety se hodí k zelenině, cereáliím, omáčkám a dalším mořským plodům. Zeleninová nebo obilná polévka získá zvláštní chuť, pokud se do ní přidají pasírované vařené krevety.

Mimo proces zhoršení nelze produkt otřít, ale přidat do salátů, polévek, příloh v celku nebo na kousky. Období stabilní remise vám umožňuje jíst pečené a dušené mořské plody. To diverzifikuje nabídku nudných jídel, obohacuje tělo o mimořádně důležité složky a přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Rakoviny s pankreatitidou

Lahodný rak s pankreatitidou není zdaleka tou nejnutnější potravou. Je nepravděpodobné, že by gastroenterologové doporučovali tuto pochoutku svým pacientům jako přísadu do diety nebo léčebného menu.

 • Na rozdíl od mořských plodů jsou raci správci sladké vody.

Živí se mršinami, hromadí radioaktivní a toxické látky, obsahují alergeny. To již stačí k tomu, aby rakovina při pankreatitidě nebyla zařazena do jídelníčku, bez ohledu na to, jak moc by se nemocný chtěl vrátit ke svému obvyklému jídlu. Koneckonců, nezdravá trávicí žláza je připravena „explodovat“ bolestí z jakékoli maličkosti!

 • Sladkovodní raci se vyrovnají mořským pochoutkám, protože jsou jim složením blízcí.

Proteinové sloučeniny, vitamínové a minerální sady jsou snadno stravitelné a obohacují tělo. Račí maso je jemné a měkké, ale je tu jedno „ale“: není považováno za tak čisté jako maso krevet nebo jiné známé produkty. Měkkost a jemnost produktu je velmi klamná: jak již bylo zmíněno, mohou se v něm hromadit toxické sloučeniny, které mohou u zdravých lidí způsobit onemocnění. A ještě více je takové pochybné jídlo pro nemocného člověka nebezpečné.

Pokud se člověk několik týdnů cítí normálně, pak je zákaz rakoviny změkčen. Malá pochoutka udělá dietní menu slavnostnějším a chutnějším. Jen je třeba pamatovat na opatrnost, nepřejídat se a neustále sledovat svou pohodu.

Sleď s pankreatitidou

Sleď je většinou spíše mastná ryba. A tuky tohoto druhu stimulují sekreci slinivky břišní, což zhoršuje bolest a doprovodné příznaky patologického procesu při zánětu. To je příliš drahá platba za jídlo, bez které se v zásadě obejdete. Proto je sleď při pankreatitidě nepřijatelným produktem.

 • Malý kousek chutné ryby s mírným obsahem tuku lze jíst až po dokončení akutního procesu a normalizaci pohody.

Střední obsah tuku – to je, pokud obsah tuku nepřesahuje 12/100 g výrobku. A to nemluvíme o většinou milovaných marinovaných a uzených rybách, ale o vařených sledích, dříve namočených v čaji nebo mléce. A pokud jsou povoleny mořské plody s pankreatitidou, pak jsou nakládané a uzené ryby přísně zakázány.

 • Pro zdravé lidi je sledě, obvykle mražený, zdravá ryba obohacená o omega kyseliny a výživné bílkoviny, které jsou téměř úplně stravitelné. Přípravek dodává tělu unikátní látku methionin, který chybí ve všech druzích masa, a řadu minerálních látek.

Při chronickém průběhu pankreatitidy je nejlepší vařit jatečně upravená těla pro pár nebo ve vodě s přidáním bobkových listů, mrkve, cibule. Takové jídlo nezpůsobuje nadýmání, dobře se vstřebává, což je důležité pro oslabené tělo. První kus by měl být miniaturní; zvyšte porci po konzultaci s lékařem a v závislosti na reakci těla.

Treska s pankreatitidou

Treska je velmi libová ryba. Jeho filet obsahuje pouze 1 % tuku. Zbytek zásob se hromadí v játrech a tato pochoutka, o které už snad každý slyšel, není v žádném případě dietní produkt.

Relativně levná ryba je neocenitelným zdrojem bílkovin. Je to stejné jako v mase, ale je to pro tělo lepší: je zcela absorbováno, zahrnuto do metabolismu a buněčné stavby. Tyto vlastnosti tresky při pankreatitidě jsou neocenitelné.

Ryby, mořské plody s pankreatitidou jsou zahrnuty do stravy za různých podmínek. Výhodou tresky je, že nedává negativní vedlejší účinky, ale přináší mnoho výhod.

 • Treska je ceněna odborníky na výživu, kteří dělají diety na hubnutí, sportovní výživu, dětský a léčebný jídelníček. Přípravek se doporučuje těhotným a kojícím ženám.

Právě s rybami, včetně tresky, ve stravě souvisí mládí a dlouhověkost obyvatel přímořských oblastí. A jód má příznivý vliv na stav štítné žlázy. Draslík, sodík, fosfor, vápník – všechny tyto důležité prvky jsou obsaženy v potravě tresky, podporují srdeční a mozkovou činnost, posilují kostru, zuby a nehty.

Jedinou kontraindikací je diagnóza "urolitiáza". Treska může kvůli vysokému procentu vitaminu D zhoršit její průběh.

Makrela s pankreatitidou

Bohužel, milovníci makrely, s pankreatitidou, je zcela vymazána ze seznamu rybích pokrmů - nejen během akutní formy, ale také ve fázi remise. Důvodů pro takové radikální rozhodnutí je dost:

 • Vysoký obsah tuku, nežádoucí při pankreatitidě.
 • Nedostatek lipázy pro odbourávání tuků, kvůli slabé činnosti zaníceného orgánu.
 • Bez lipázy se patologický stav zhoršuje.

Jsou tu ale i pozitivní informace. Místo tučných odborníků na výživu jim je dovoleno jíst libové ryby a mořské plody s pankreatitidou. Mají polovinu tuku a stejný počet užitečných složek. Mořské produkty tedy snižují cholesterol, regulují metabolismus, podporují regeneraci důležitých složek buněk různých tkání. Ryby obsahují bílkoviny, vitamíny, stopové prvky. Tuňák, chum losos, kranas, růžový losos jsou obzvláště chutné a bohaté. Mezi obyvateli sladkých vodních ploch jsou vhodní kapři, cejni a kapři.

 • Pro urychlení rekonvalescence lékaři doporučují jíst pouze teplé jídlo (ne studené ani horké), které nestimuluje tvorbu trávicí šťávy.

Nepřejídejte se, abyste si nevyprovokovali zažívací potíže, průjem nebo plynatost. Aby nedošlo k přetížení organismu, je vhodné rozdělit denní dávku do 6 dávek, kontrolovat rychlost příjmu bílkovin a sacharidů. Rozdrťte nádobí, uvařte tekuté jemné jídlo.

Ucho s pankreatitidou

Rybí pokrmy jsou spolehlivým zdrojem bílkovin a minerálních látek, které potřebují zdraví i nemocní lidé. Ale pokud jsou tradiční recepty vhodné pro zdravé lidi, pak vaření z ryb, stejná rybí polévka s pankreatitidou, vyžaduje splnění určitých podmínek.

 • Hlavní je výběr druhu a odrůdy ryb. Bohaté husté pokrmy zatěžují zanícený orgán a hrozí recidivou, proto se pro rybí polévku vybírají rybí jatečně upravená těla s minimálním obsahem tuku.

Štikozubec, treska, plotice, treska šafránová, platýs, candát, treska modravá, štika – kterýkoli z těchto druhů je vhodný na vaření rybí polévky, pokud mluvíme o jídelníčku v prvních týdnech po napadení. Během exacerbace, jak již bylo zmíněno, je pacientovi ukázána hladová dieta.

Se zlepšováním zdraví se rozšiřuje sortiment ryb a mořských plodů při pankreatitidě. Vhodnými rybami v jídelníčku v tomto období jsou nízkotuční sledi, červené druhy, sumec, okoun, kranas a s nástupem přetrvávající remise je do jídelníčku zařazen i halibut.

Rybí polévka se vaří bez koření, cibule a oleje. Přebytečný tuk se odstraní a rybí polévku je ještě lepší vařit v sekundárním vývaru mírně osolené. V žádném případě pokrm nepřesolujte, jinak se může vytvořit otok. Sůl také v této situaci přispívá k produkci přebytečné trávicí šťávy.

Ukha se podává teplá ke stolu, stejně jako ostatní jídlo. Teplá a studená strava dráždí trávicí žlázu a to je při zánětech zcela nevhodné.

Chobotnice s pankreatitidou

Chobotnice jsou pochoutkou pro každého. Specifická chuť, nedostatek tradice jídla nepřispívá k popularitě takového jídla. A ještě více, jen málo lidí chce jíst chobotnice s pankreatitidou. A je to tak správně, protože lékaři nedoporučují zařadit tyto mořské plody do jídelníčku pro akutní pankreatitidu.

 • Důvody jsou minimálně dva: vysoký obsah extraktivních látek, které aktivují sekreci slinivky břišní, a přítomnost alergenních složek.

Výhody chobotnice jsou v jejich chemickém složení a nízkém obsahu kalorií. Soubor aminokyselin, mastných kyselin, přítomnost jódu a taurinu činí mořské plody žádoucími na stole zdravých lidí, stejně jako těch, kteří trpí chronickou pankreatitidou v remisi.

Vaření chobotnice by mělo být zručné. Chapadla, filet, plášť tohoto nepříjemně vyhlížejícího hlavonožce jsou vhodné k jídlu. Dietní recept - vařící. Tajemství je vařit chobotnice ne déle než 10 minut, jinak ztvrdnou.

 • Vařené kousky musí být před konzumací rozdrceny.

Pokud se pacient cítí spokojeně a touží znovu jíst olihně, pak může být následná léčba pestřejší. Je povoleno dusit, péct, přidávat do salátů a polévek. Mleté filé se používá jako náplň do rohlíků a koláčů.

Ale solené, nakládané, konzervované chobotnice nejsou vhodné: mají málo vitamínů, ale hodně soli, což má špatný vliv na zanícenou slinivku.

Růžový losos s pankreatitidou

Růžový losos je jedním z nejcennějších a nejchutnějších druhů ryb. Obsahuje mnoho vitamínů, omega kyselin, bílkovin. Složky, na které je růžový losos bohatý, přispívají ke vstupu enzymů do dvanáctníku, stimulují činnost žlučníku a normalizují trávicí trakt.

 • Ve stravě zdravých lidí může být dvakrát týdně přítomen růžový losos nebo jiná červená ryba. Indikován je i růžový losos s pankreatitidou, protože tato ryba nemá vysoký obsah tuku (od 8 procent).

Před zařazením červených ryb nebo mořských plodů do jídelníčku při pankreatitidě byste se měli o množství poradit se svým lékařem a také zvážit možnost alergických reakcí. Zvláště pokud jde o lososa nebo pstruha.

Doporučuje se dušený a pečený růžový losos. Na parní kotlety je vhodné mleté maso, mleté z filetů. Polévka není zařazena v seznamu zdravých jídel.

Pro kotlety v páře jsou potřeba následující ingredience:

 • 0,5 kg mletého libového filé;
 • 2 vejce;
 • bílá cibule;
 • 100 másla;
 • trochu krupice;
 • sůl.

Rybu s cibulí umelte v mixéru, smíchejte vejce s obilovinami, vše spolu rozmixujte do hladka. Vytvořené kotlety vložte do dvojitého kotle nebo trouby na příslušný režim.

Mušle na pankreatitidu

Mušle jsou mořští měkkýši. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií a množství bílkovin jsou měkkýši klasifikováni jako dietní produkty. Jsou také bohaté na nenasycené tuky, vitamíny a stopové prvky. Maso mušlí s pankreatitidou může být přítomno ve stravě v závislosti na způsobu spotřeby a způsobu vaření.

 • V akutních obdobích nejsou mořské plody s pankreatitidou, včetně mušlí, zdravou potravinou. Jejich maso je husté, a to není vůbec šetřící faktor.

V období remise u chronické formy lze vařené škeble zařadit do jídelníčku pacienta jako zdroj živočišných bílkovin. Zařazení by mělo být postupné, počínaje jedním kusem denně. Pokud tělo pozitivně vnímá nový produkt, pak se porce zvýší na 200 g.

 • Celé mušle se dusí nebo pečou, podávají s přílohou nebo v dietních salátech. Za dietní jídla jsou považována i rizota, paella s mušlemi. Ale tradiční pikantní omáčky pro mušle, stejně jako smažené, uzené, nakládané škeble, nejsou pro pacienty s pankreatitidou.

Čerstvé mušle jsou k dispozici zpravidla pouze na pobřežích, kde se loví. Většina lidí si může koupit pouze mražený produkt, který by měl být po návratu ze supermarketu rozmražen a spotřebován ve stejný den. Slávky jsou rychle se kazící produkt, který nesnáší opětovné zmrazení.

Vysoce kvalitní maso je lehké a elastické. Pokud kupujete balené výrobky, věnujte pozornost obalu, přítomnosti ledu, sněhu a cizích látek. Pokud je toho všeho hodně, je lepší takový produkt odmítnout.

Solený sleď s pankreatitidou

Když už mluvíme o sledě, první věcí je marinovaná ryba nakrájená na chutné plátky: s cibulí, bobkovým listem, pepřem. Určitě je to nejoblíbenější rybí svačina v některých národech, včetně nás. A to není náhoda: je to technologie solení, která zachovává prospěšné vlastnosti sledě nejlepším možným způsobem.

 • Solený sleď při pankreatitidě však nějak nezapadá do dietních pravidel. Tuk, koření, sůl zjevně nejsou přísady, které mohou vyléčit zánět slinivky břišní. Právě naopak.

Ryby a mořské plody při pankreatitidě jsou dodavateli bílkovin. Jsou lepší než maso, dokonce i kuřecí, protože se lépe tráví a nezpůsobují žaludeční potíže. Kromě toho má sleď dlouhý seznam užitečných vlastností:

 • čistí krevní cévy;
 • uspokojuje hlad;
 • snižuje hladinu cholesterolu;
 • kontroluje cukr;
 • působí protizánětlivě;
 • normalizuje metabolické procesy;
 • zlepšuje strukturu vlasů;
 • obnovuje unavené tělo;
 • neutralizuje toxiny.

Zavedení sledě do stravy závisí na stádiu onemocnění a přítomnosti relapsu. Při akutním průběhu není vítána žádná potrava včetně ryb – ani lékaři, ani samotný pacient trpící bolestmi a nepohodlím. Stejný obraz je pozorován během exacerbace chronické patologie. A pouze s remisí se ryba objeví na stole, ale dietní: vařená, v páře, ne více než 100 g denně. Slaný je výjimečně v minimálním dávkování a to až po namočení ve vodě, kterou je nutné několikrát vyměnit.

Kvalitní přírodní sledě, který byl zmíněn na začátku, si lze dopřát šest měsíců po exacerbaci, s dobrým zdravím a dobrým zdravím. Obsah tuku v takových rybách je od 2 do 12%.

Rybí mléko na pankreatitidu

Proč se mužská varlata a rybí spermie nazývají „mléka“ – pravděpodobně pro mléčně bílý odstín skořápky, připomínající film. Jedná se o oblíbený potravinářský výrobek, který se připravuje stejným způsobem jako samotná ryba: vařené, smažené v mouce, koláče jsou plněné ve formě mletého masa. Některé národy oceňují mléko na stejné úrovni jako rybí kaviár.

 • Rybí mléko při pankreatitidě je cenným zdrojem vitamínů a tuku, který by se však neměl zneužívat. To vede ke zhoršení stavu pacienta.

I když pro zdravého člověka je to nejlepší varianta pro tuky. Zabraňují infarktu a mrtvici, aterosklerotickým změnám. Nejvíce ze všeho jsou omega kyseliny v mléce jeseterů a lososů. Stejně jako mořské plody při pankreatitidě může mléko u některých lidí způsobit alergie.

Při exacerbaci pankreatitidy nebo akutní formě si pacient nebo odborník na výživu, který správně předepisuje dietu, pravděpodobně nebude pamatovat mléko. Takže pacient nebude muset zakazovat gastroenterologa.

Po ukončení této fáze a s nástupem stabilní remise lze přípravek připravit, ale v minimálním množství. Zvyšujte porci postupně, naslouchejte reakci těla a vaší pohodě.

Mořské ryby a pochoutky jsou vynikající jídlo: chutné, zdravé, lehce stravitelné. Není divu, že taková jídla dokonce dělají každodenní stůl slavnostní. Bohužel lékaři z pochopitelných důvodů nedají na mořské plody na pankreatitidu dopustit. Ale ne všechno je tak beznadějné: dodržování lékařských doporučení normalizuje žlázu a ponechává šanci pro zotavenou osobu, aby si v budoucnu užila jakékoli lahůdky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.