Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pitná strava po dobu 30 dnů

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 02.03.2021

Fráze „pití stravy po dobu 30 dnů“ se zdá neznalým lidem způsob, jak zhubnout pomocí obyčejné vody. Slova „pít“ a „pití“ jsou primárně spojována s vodou. Ve skutečnosti mluvíme o různých tekutých potravinách: homogenizované polévky, džusy s dužinou, bujóny a bujóny. Je snadné jíst „lehká jídla“, co to stojí a co to nakonec dá?

Voda tvoří 75% tělesné hmotnosti u kojenců až 55% u starších osob a je nezbytná pro buněčnou homeostázu a život. [1] Existuje však mnoho nezodpovězených otázek o této nejdůležitější složce našeho těla a naší stravy.

Když mluvíme o vodě, v první řadě věnujeme pozornost všem druhům vody, ať už je to měkká nebo tvrdá, jarní nebo jarní, sycená nebo destilovaná. Vodu navíc získáváme nejen přímo jako nápoj, ale také z potravy a ve velmi malé míře také v důsledku oxidace makroživin (metabolická voda). Podíl vody dodávané do nápojů a jídla závisí na podílu ovoce a zeleniny ve stravě. Odhaduje se, že ve Spojených státech pochází asi 22% vody z potravin, zatímco v evropských zemích, zejména v zemích, jako je Řecko, kde je vyšší spotřeba ovoce a zeleniny, nebo v Jižní Koreji, bude toto číslo mnohem vyšší. [2], [3]

Procento vody v různých potravinách.

 • 100% voda
 • 90-99% - odstředěné mléko, meloun, jahoda, vodní meloun, hlávkový salát, zelí, celer, špenát, nakládaná zelenina, cukety (vařené)
 • 80–89% - ovocný džus, jogurt, jablka, hrozny, pomeranče, mrkev, brokolice (vařená), hrušky, ananas
 • 70-79% - banány, avokádo, tvaroh, sýr ricotta, brambory (pečené), kukuřice (vařené), krevety
 • 60-69% - těstoviny, luštěniny, losos, zmrzlina, kuřecí prsa
 • 50-59% - mleté hovězí maso, párky v rohlíku, feta sýr, svíčková (vařená)
 • 40–49% - pizza
 • 30-39% - sýr čedar, bagety, chléb
 • 20-29% - feferonková klobása, dort, sušenky
 • 10-19% - máslo, margarín, rozinky
 • 1–9% - vlašské ořechy, arašídy (pražené za sucha), sušenky s čokoládovými kousky, krekry, cereálie, preclíky, taco skořápky, arašídové máslo
 • 0% - oleje, cukry

* Zdroj: USDA National Nutrient Database for Standard Reference Issue 21 poskytnuté společností Altman. [4]

Indikace

Ztráta hmotnosti na pitné stravě po dobu 30 dnů je super extrémní způsob, jak upravit váhu. S touto dietou můžete zhubnout 15+ kg za měsíc. Optimisté se domnívají, že není třeba hladovět, realisté tvrdí, že takto jíst celý měsíc není snadný úkol.

Neexistují žádné informace o terapeutických indikacích pro jmenování. Člověk obvykle sám zahájí extrémní volbu, zoufalý, aby zhubnul jemnějším způsobem. Někdy měsíční dietu provádějí ti, pro které je relativně snadné udržovat pitný režim po dobu jednoho nebo dvou týdnů.

Dieta pomáhá snížit zátěž trávicích orgánů, očistit tělo a stimulovat metabolismus. To vše přibližuje hubnutí k dosažení hlavního cíle - hubnutí.

Obecná informace pití stravy

Způsobem pití stravy po dobu 30 dnů není hladovění, vykládka nebo léčba vodou, jak si možná myslíte ze čtení názvu. Systém stanoví odmítnutí žvýkání dané danou povahou reflexu. Podstatou stravy je přeměna pevného jídla na homogenní tekutý stav - bramborová kaše, obiloviny, smoothies. Rozdíl mezi dlouhodobou pitnou dietou a dietou krátkodobou spočívá v tom, že existuje reálná hrozba závažné metabolické poruchy.

 • Aby se tomuto stavu zabránilo, doporučuje se kaší polévky konzumovat nejen na oběd, ale třikrát denně, k hlavním jídlům.

Koncept stravy je také založen na skutečnosti, že nízkokalorické tekuté jídlo pomáhá zmenšit prostor v žaludku. Údajně je to zvýšený objem, který způsobuje problémy s nadváhou, protože neustále vyvolává zvýšenou chuť k jídlu. Přebytečné jídlo znovu táhne stěny - a všechno se pohybuje v začarovaném kruhu.

Při jídle tekutých pokrmů se člověk naučí uspokojit s menším množstvím jídla, díky čemuž jsou stěny utaženy a lumen žaludku je snížen. Výsledkem je, že nadváha postupně klesá a přibližuje se optimálnímu výkonu.

Tato technika je navržena ke snížení zátěže zažívacích orgánů, zatímco většina potřebných živin stále vstupuje do těla. Potraviny jsou rychle tráveny bez ukládání tuku. Místo toho probíhají pozitivní procesy: čištění jedů a toxinů, aktivace metabolismu. To vše přispívá ke snížení hmotnosti.

Vstup na pitnou stravu po dobu 30 dnů

Píšou, že nejtěžší období 30denní pitné stravy je začátek. Zvláště první den. A to je pochopitelné, protože pro tělo je vždy těžké se přizpůsobit nové stravě. Abyste mu v tom pomohli, musíte si pořádně zorganizovat vstup do pitné stravy po dobu 30 dnů.

Kompetentním přístupem je příprava na nadcházející režim po dobu jednoho týdne: v tuto chvíli je nutné vyloučit nezdravé jídlo (rychlé občerstvení, mastné, kořeněné, sladké pokrmy), snížit porce a zvýšit množství vody, kterou pijete. Sladké, sycené, alkoholické nápoje jsou vyloučeny z obvyklého seznamu nápojů.

 • To vám pomůže rychle se přizpůsobit nové stravě.

V procesu přípravy by měly být provedeny úpravy denního režimu. Pro ty, kteří cvičí na simulátorech, je nutné zabránit spálení svalů, které je v takových případech pravděpodobné. Za tímto účelem je dočasně zastaveno intenzivní školení, pokud existuje.

 • Je známo, že si nemůžete zakázat žvýkat okamžitě a po dlouhou dobu.

Předběžná příprava zohledňuje také tento bod. Týden před zahájením dietního programu začínají omezovat objem porcí a do stravy začleňují tekutější jídla. Vypěstujte si zvyk pít láhev vody denně. Tato jednoduchá pravidla pomáhají dosáhnout maximální účinnosti a vyhnout se škodlivým následkům pro tělo.

Ukončete pitnou dietu na 30 dní

Správný výstup z pitné stravy po dobu 30 dnů trvá déle než skutečná strava. Cílem výstupu je konsolidovat výsledky, pomoci trávicímu systému přeorientovat se na standardní stravu znovu, zabránit návratu hmoty. V opačném případě prudký přechod z pitné stravy po dobu 30 dnů na konzumaci pevných potravin způsobuje odmítnutí jídla, zácpu a plynatost.

 • První sedmidenní období zahrnuje zahrnutí slizniční kaše na snídani. Obvykle se volí ovesné vločky.

Druhý týden začíná jinak. Snídaně se skládá z dušené omelety, tvrdých vajec nebo sýra, oběd je kaše a večeře je stále pitná.

Třetí týden se v nabídce objeví skupina produktů z ovoce a zeleniny. Používají se k večeři (čerstvé). Snídaně je pitná a večeře pokračuje kaší.

Ve čtvrtém týdnu dochází k radikálním změnám. V polední stravě při hubnutí se objevují libové maso a ryby, případně vařené. Večeře se skládá ze salátů, ovoce a snídaně je stále pitná.

Pátý a následující týden doporučují následující: Každý týden si dejte jeden den pití. Nebo si dejte pitnou večeři, večer konzumujte kefír, polévku z pyré, želé. Měli byste si osvojit správné návyky: nepřejedejte se, nepoužívejte sladké, nejezte nezdravé jídlo. A také každý den sportujte, procházejte se nebo fyzicky pracujte.

Výhody

Úkolem pitné stravy po dobu 30 dnů je snižování tělesné hmotnosti, odstraňování viscerálního tuku, který brání činnosti zažívacích orgánů, a redistribuce uvolněné energie do dalších činností.

O výhodách stravy rozhoduje mimo jiné nižší obsah kalorií v tekutém jídle ve srovnání s pevným jídlem: pokud pijete během dne jen různé nápoje, celkový obsah kalorií nepřesáhne 1 200 kcal. A to zaručeně podporuje hubnutí.

A pokud později při návratu k běžnému jídlu nepřekročíte kalorickou hodnotu, pak se výsledek stabilizuje na dosaženém ukazateli. Navíc s takovým systémem je vyvinut zdravý zvyk nejíst hodně jídla najednou.

 • Ne každý může přežít celý měsíc na tekutém jídle. I pro zdravé lidi je to silný test; někteří odborníci na výživu to přímo nazývají mučením.

Samozřejmě, mínus 20 kg je velká motivace a ti, kteří zhubli, to potvrzují. Lékaři na druhé straně varují před riziky a kontraindikacemi, které jsou nebezpečné pro trávicí systém a zdraví obecně. Stalo se, že v důsledku pití výživy u člověka byly objeveny nové patologie. Odborníci proto zdůrazňují, že je bezpečnější opakovat krátkodobý kurz, než „dlouho sedět“ na monotónní stravě. Výsledek je pravděpodobně stejně optimistický a škoda je rozhodně menší.

Co může a co nemůže?

Než odpovíte na otázku podrobněji: co můžete jíst? - je třeba zdůraznit význam čisté vody v každodenní stravě těch, kteří hubnou. Právě s ní začínají každé ráno: na lačno vypijí sklenici kvalitní vody okyselené několika kapkami citronové šťávy. Během dne musí být celkový objem snížen na 1,5 litru.

 • Pokud je to minerální voda, musí být bez plynu.

Zbytek nápoje během pitné stravy po dobu 30 dnů se skládá z následujících složek: mléčné a fermentované mléčné výrobky, vývar, rybí polévka, polévky a polévky ze zeleniny, čerstvé džusy, včetně dužiny, ovocného nápoje, bylinných nebo běžných čajů, kompoty, želé - z bobulí, ovoce, obilovin. To je polovina stravy. Druhá polovina, jeden a půl litru, je čistá voda bez plynu a sladkých nečistot.

Doporučení pro výběr jídla a přípravu tekutého jídla:

 • Výrobky z kyselého mléka, pokud je to možné, připravte se. Měly by mít minimální obsah tuku a bez nečistot.
 • Vařte vývary ne z kostek, ale z přírodních, se stejným kořením. Hotovou misku přefiltrujte.
 • Těsně před použitím připravte džusy a smoothies z neslazeného ovoce a neškrobové zeleniny.
 • V omezeném množství je povolena neslazená káva, kakao.
 • Přineste zeleninové polévky mixérem do hladka.

V zájmu zachování dosaženého výsledku začíná po ukončení hlavního období proces ukončení. A v budoucnu se pro prevenci nadváhy doporučuje uspořádat týdenní pitné dny nalačno. Mastná jídla, mouka a smažené jídlo by měly být minimalizovány, mělo by se zapomenout na přejídání a zvýšit fyzickou aktivitu.

Co by se nemělo jíst? Téměř všechny diety vylučují alkohol, sycené a jiné sladké nápoje, průmyslové džusy s vysokou koncentrací sladkých složek a všechny druhy plnidel. Pití stravy po dobu 30 dnů také "nemá rád" takové jídlo. Kromě toho se nedoporučuje přejídání, pozdní večeře a přestávka na jídlo. A samozřejmě příjem pevných potravin.

Je důležité nejen to, co nejíst, ale také kdy a kolik. Část nápoje by tedy neměla přesáhnout sklenici, denní sazba by měla být rozdělena na pět recepcí a večeře by měla být konzumována nejpozději tři hodiny před spaním. V opačném případě může tělo reagovat s otoky.

 • Dietní program zakazuje konzumovat vysoce kalorické a alkoholické nápoje s vysokým obsahem tuku a cukru. Káva se nedoporučuje, kakao je omezené a pouze s přídavkem odstředěného mléka.

Nemůžete pít sladkou vodu a konzervované džusy, bohaté vývary, alkohol, fermentované mléčné výrobky s vysokým procentem tuku. Dokonce i při návratu k normální stravě se těmto nápojům nejlépe vyhýbejte. [5]

Pikantní, smažená, uzená, příliš mastná jídla jsou nežádoucí i po úplném dokončení diety a 2měsíčním odchodu z ní. To jsou spolu s přejídáním a nedostatkem aktivity hlavní příčiny nadváhy.

Kontraindikace

Během dlouhého pitného režimu po dobu 30 dnů dochází k nerovnováze těla. Důvodem je, že ne všechny potravinářské výrobky lze přeměnit na kapalné skupenství, v důsledku čehož může jedna skupina složek výživy chybět, zatímco jiné jsou přítomny v přebytku. Z toho vycházejí kontraindikace, které platí pro následující skupiny lidí:

 • těhotné a kojící;
 • mít závažné zažívací potíže;
 • diabetici jakéhokoli typu;
 • pacienti s ledvinami, náchylní k otokům;
 • s poruchami štítné žlázy;
 • jádra, hyper- a hypotonická;
 • s fyzickým, duševním vyčerpáním, oslabenou imunitou.

Měli byste vědět, že drastické hubnutí samo o sobě je pro tělo kontraindikováno. Pokud během měsíce zhubnete 15 nebo více kilogramů, jak slibuje pitná strava, pak je to spojeno se zdravotními riziky a kvůli metabolickým poruchám se může naopak hmotnost zvyšovat.

Možná rizika

Jedním z rizik spojených s dietou je vysoká pravděpodobnost poruchy. S tak přísnými omezeními a dlouhou dobou může být touha něco žvýkat ohromující. Tuto touhu lze zastavit jednoduchým způsobem: žvýkat jablko nebo nějaký druh zeleniny, ale „kaši“ nepolykat, ale vyplivnout.

 • Rozptýlení se něčím zajímavým z vašich myšlenek z jídla je další způsob, jak klidně převést pitnou dietu na 30 dní.

Pitná strava vyvolává rizika onemocnění - gastritida a anémie, selhání ledvin a otoky. Možné problémy s kůží, srdcem a tvorbou krve, snížený hemoglobin. S hubnutím může být velmi těžké bojovat proti hladu a špatné východisko je plné anorexie.

Komplikace po postupu

Zpočátku pitná strava po dobu 30 dnů opravdu chce jíst, stejně jako uspokojit žvýkací reflex. To znamená jíst obvyklým způsobem a zapomenout na obsah kalorií a konzistenci jídla. Možné komplikace se projevují v podobě záchvatů hladu, ztráty síly, špatné nálady, ospalosti.

 • Z úst je cítit zápach, na jazyku se tvoří charakteristická plaketa.

V důsledku dlouhého průběhu v těle dochází k nerovnováze složek výživy. Může se objevit gastritida, anémie, různé komplikace až po anorexii. Tělo se stává velmi náchylným k různým chorobám. Psychický stav se mění: je zaznamenána apatie nebo podrážděnost.

 

 

Podrobné menu pro každý den

Při sestavování podrobného menu pro každý den je nutné stavět na principech systému. Jsou to následující:

 • Nápoje by měly být slané a minimálně mastné.
 • Norma tekutých produktů je 1,5 litru potravin a stejné množství čisté vody.
 • Tento objem se používá zlomkově: sklenice najednou.
 • Poslední schůzka je tři hodiny před spaním.
 • Dieta je povolena nejvýše jednou ročně.

Pití 30denní stravy téměř neomezuje nabídku tradičních potravin. Hlavní věcí je připravit z nich pokrmy podle jeho požadavků: tekutá, homogenní konzistence, bez tuků, horké koření, sladké složky. Pro maximalizaci výhod je vhodné opustit průmyslové nápoje sycené oxidem uhličitým, alkohol, silnou kávu.

Denní menu by mělo obsahovat:

 • čerstvé džusy v sortimentu;
 • kompoty, ovocné nápoje, želé;
 • bylinné a průmyslové čaje;
 • masové vývary, rybí ucho;
 • polévky a odvar ze zeleniny, masa, mléka;
 • mléko a mléčné výrobky.

Tekutá strava je lépe stravitelná než tuhá. Za měsíc ztratí zažívací orgány zvyk na tuhou stravu, proto je po dokončení diety nutné naučit je jíst tradičně novým způsobem. První týden přidávejte po jednom produktu (například vejce, ovesné vločky nebo salát). Poté se sada jídel postupně rozšiřuje na normální stravu.

Recepty na jídlo

Dieta nevyžaduje exotická jídla a složité recepty. Jednou z jeho výhod je schopnost vařit podle vašich představ, bez omezení a přísných doporučení ohledně denního menu. Například užívejte různé druhy potravin doporučené pitnou dietou po dobu 30 dnů.

 • Populární potravinou pro hubnutí je ovesná kaše.

Připravuje se z vloček 0,5 kg, kefíru 1% 100 ml, vody 1,5 litru. Do 3litrové nádoby vložte všechny přísady (vodu o pokojové teplotě), zavřete víko a dejte na tmavé místo na dva až tři dny. Bubliny a charakteristická vůně jsou známkami připravenosti fermentované hmoty přeměnit se na želé. Filtruje se přes cedník a ochladí se ve sklenici v chladničce.

Pět lžící koncentrátu, zředěného ve 2 šálcích vody, přiveďte k varu a vařte na mírném ohni do zhustnutí. K tomu musíte hmotu míchat asi 5-10 minut.

 • Je těžké si představit pitnou dietu bez ovocného nápoje.

Je připraven z dužiny bobulí prosáklé přes tenkou látku. Nalijte buničinu vroucí vodou a vařte 10 minut. Bujón se filtruje, ochladí a smíchá s čistou šťávou. Na litr vody vezměte 50 g malin, červeného a černého rybízu. Lahodný tonikový nápoj je skvělé dietní občerstvení.

Avokádový okurkový koktejl se připravuje v mixéru s olejem a vodou. Porce vyžaduje polovinu avokáda, 2 okurky, 2 lžíce. Lněný olej, 0,5 šálku vody. Hustý nápoj je poměrně plný a dobře uspokojí hlad.

Recenze

V pozitivních recenzích ženy zdůrazňují účinnost této techniky. 30letá Anna zhubla 8 kg za měsíc, aby se výsledek udržel, organizuje se jednou za měsíc víkend na pití. Olga, 26 let, se cítí skvěle po 10denní pitné dietě po dobu 30 dnů; ztratil pouze 2 kg, ale nekončí a má v úmyslu vydržet 30 dní. 41letá Inga je potěšena výsledkem i skutečností, že během diety si čaj zamilovala a začala chápat čajové spletitosti „o nic horší než gejša“.

Výsledek

Jaký bude výsledek, nikdo nemůže spolehlivě předpovědět. Mluvíme o průměrných ukazatelích a konkrétnější z velké části závisí na jednotlivých nuancích. Obézní lidé chudnou zejména intenzivněji.

 • Účinnost také závisí na objemu vypité tekutiny, fyzické aktivitě a délce trvání kurzu.

Během pitné stravy po dobu 30 dnů se váha obvykle snižuje o 2–2,5 kg týdně. Od 8 do 10 kg vyjde za měsíc. Ale toto je opět průměrná hodnota, limit podle různých publikací může dosáhnout 15 kg.

Pro zachování dosažených výsledků je zajištěn obzvláště opatrný a postupný výstup ze systému přívodu kapaliny. Bez přijetí preventivních opatření jsou ztracené kilogramy schopné vrátit se v menším množství než před dietou.

Lidé, kteří chtějí dodržovat 30denní pitnou dietu, si raději nejdříve vyzkouší lehčí možnosti. Může to být týdenní nebo 14denní kurz, který poskytuje dobré výsledky. Po jejich úspěšném absolvování můžete pokračovat v delším programu, ale pouze za podmínky silné vůle a absence kontraindikací. Vzhledem k pravděpodobnosti komplikací je riskantní zhubnout na pitné stravě bez lékařského dohledu.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.