^

Plody, které zvyšují imunitu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V každodenním projevu se často vyskytuje výraz "dobrá imunita" nebo "slabá imunita". Slovo „imunita“ lidé pochopili něco, co nás chrání před různými nemocemi, včetně virů, bakterií, infekcí atd Co přesně stojí za tím, jak vypadá tato imunita, mnoho lidí o tom vůbec nepřemýšlí. Mechanismus rozvoje imunity spočívá v syntéze speciálních buněk, z nichž každá vykonává svou funkci. Tak, makrofágy jíst mikroby a zabít je sám o sobě, B lymfocytů - produkci protilátek a odstraněny z cizích genů těla, T-lymfocyty - zabití mikroorganismů, neutrofily - pohltit cizí buňky, ale sami jsou zničeny, účinek eosinofilů zaměřen na parazity a další. Pokud je člověk imunní vůči různým nemocem, imunitní systém funguje bez poruchy. Časté infekční onemocnění naznačují, že některé jeho vazby jsou nefunkční a musí být aktivovány.

Jaké plody zvyšují imunitu?

Existují různé důvody, které způsobují imunodeficienci. Jedním z nich je nedostatek vitamínů A, B, C, E - významné chemické sloučeniny ve výrobě imunitních buněk. Studničku mnoha vitaminů je množství ovoce. Jaké plody zvyšují imunitu? Zvažte je.

Čtěte také: 

Plody obsahující vitamín A

Vitamin A (retinol) je silný antioxidant, chrání buňky imunitního systému před volnými radikály, pomáhá bunkám fagocytů v boji proti cizím částicím. Stav našich kůže a sliznic, stejně jako zraku, je přímo závislá na tomto vitaminu. Ve výrobcích živočišného původu je retinol ve formě esterů a karotenoidů rostlinného pro vitamin A. Plody obsahující provitamin A zahrnují všechna plody červené a oranžové: jablka, mango, rakytník, meruňky, broskve, kdoule, třešně, třešně, hrozny, melouny.

Plody obsahující vitamín C

Vitamín C (kyselina askorbová) - známý antioxidant, aktivně se podílí na syntéze imunitních buněk, zvyšuje produkci protilátek a interferonu. Je nezbytné pro tvorbu kolagenových vláken a boj proti volným radikálům. Tyto vlastnosti dávají důvod k použití v kosmetologii. V lidském těle není syntetizováno, ale pouze s jídlem zvenčí. Vitamin C obsahuje následující ovoce: citróny, pomeranče, grapefruit, mandarinka, černý rybíz, kiwi, rakytník řešetlákový, tomel, brusinky.

Ovoce obsahující vitaminy skupiny B.

Jedná se o velkou skupinu vitamínů, které hrají důležitou roli v buněčném metabolismu, posílení imunity, tvorbě protilátek. Kromě ochranných vlastností se vitamin B podílí také na syntéze hemoglobinu, polynenasycených mastných kyselin. Nedostatek, jak se říká, je zřejmý: matné vlasy, vrstvené nehty, brzy šedivé vlasy, únava, problémy s pamětí. Zdrojem vitaminu jsou produkty živočišného a rostlinného původu. Mezi plody jsou bohaté na banány, pomeranče, citróny, jahody, třešně.

Další složky ovoce, které zvyšují imunitu

Kromě vitaminů hraje důležitou roli při posilování imunity diety z vlákniny. S pomocí vlákniny, toxinů, toxinů, cholesterolu, solí těžkých kovů se vylučují z těla, zánětové ložiska jsou neutralizovány a imunitní systém je aktivován. K plodům bohatým na vlákninu patří jablka a citrusové plody. Posílit imunitu a phytoncidy - biologicky aktivní antimikrobiální látky, které jsou v podstatě imunitní obranou samotných rostlin. Phytoncidy, které mohou bakterie zablokovat, se nacházejí v hroznech, jahodách, černém rybízu, brusinkách, ostružinách. Houbové choroby jsou odolné ovoce horského popela, bělokorky a třešně. Nejjednodušší organismy zabíjí phytoncidy, které se nacházejí v čerstvě vymačkané šťávě z černých a červených rybíz, brusinky, růžička, angrešt.

Podrobněji o léčebných vlastnostech některých druhů ovoce

Podívejme se podrobněji na léčebné vlastnosti některých z výše uvedených plodů.

Meruňka - ve svém ovoci je karoten, organické kyseliny, flavonoidy, pektin, soli stříbra, draslíku a železa. Je vhodné jíst lidi s kardiovaskulárními chorobami, s avitaminózou, aterosklerózou, anémií, jako baktericidem pro choroby sliznice. Šťáva z tohoto ovoce má léčebný účinek na trávicí orgány se sníženou kyselostí, s gastritidou a kolitidou. Ne méně cenná a sušená ovoce - sušené meruňky. U pacientů s diabetes mellitus by měla být věnována zvýšená pozornost vzhledem k vysokému obsahu cukru.

Borůvky jsou bohaté na pektiny, askorbová, šťavelová, jablečná, citronová, rybí příchutě, thiamin, taniny. Mají astringentní, antiseptické a antibakteriální účinky. Borůvka je široce používána v medicíně k léčbě střevních infekcí, ústní dutiny, močového ústrojí, dysbiózy, meteorismu.

Jablka - obsahují celý komplex různých vitamínů (A, C, E, H, PP, skupina B), stopové prvky, stejně jako pektiny, které vylučují radionuklidy, pesticidy, těžké kovy z těla. Toto ovoce je považováno za čistší organismus. Jablečná šťáva je indikována pro různé infekční nemoci, nachlazení, problémy s gastrointestinálním traktem.

Lemon je velmi užitečné ovoce, zdroj vitamínů C, B1, B2, P, esenciálních olejů. Je to nádherný přírodní antioxidant, který tónuje tělo, chrání před stresem. Má baktericidní, anti-horečnaté, adstringentní vlastnosti. Pro lidi - to je lék na všechny příležitosti, obzvláště často vzpomíná na to za nachlazení, tuberkulózu, záněty plic, potíže s trávením se sníženou sekreci žaludeční šťávy. Lemon může být oblíbený pouze pro to, co doplňuje chuť mnoha produktů a saturuje je zvláštním odstínem.

Seabuckthorn - složení vitamínů, stopových prvků, kyseliny listové, glukózy, sacharózy, organických kyselin, pektinu a tříslovin, její plody jsou nadřazeny mnoha jiným rostlinám. Kvalitu lékařské rakytník řešetlákový používá při nachlazení, různé virové infekce, k posílení cévní stěny, zlepšuje látkovou výměnu, léčení zánětlivých lézí gastrointestinálního traktu, v gynekologii. Řepovitý olej je široce používán ve farmacii, kosmetologii.

Banány - mají nízký obsah kalorií, a zároveň se průměrná hodnota ovoce pokrývá čtvrtinu denní požadavek na vitamin B6, 15% vitaminu C, téměř stejnou denní požadavek na manganu, o něco méně draslíku a hořčíku. Také obsahuje hodně škrobu a vlákniny, takže přichází rychlá saturace.

Při konzumaci ovoce existuje jedno obecné pravidlo: pro jejich učinění je třeba rozlišovat mezi nimi a hlavním jídlem. Nejlepší je jíst čerstvé ovoce 1, 2 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Správná výživa, zdravý životní styl, čerstvý vzduch, cvičení, čerstvé ovoce, které příroda vytvořila, aby pomohla člověku být zdravým - to vše v komplexu posílí imunitu a chrání před účinky různých infekcí.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.