^

Plody pro akutní a chronickou pankreatitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zánět slinivky břišní, nebo zánět slinivky břišní, produkují důležité trávicí enzymy, to je považováno za onemocnění lidí se špatnou stravou, výživě, stejně jako ti, kteří zneužívají alkohol. Je zřejmé, že léčba onemocnění je založena především na změně stravovacích návyků prostřednictvím stravy. A protože diety při pankreatitida dostatečně přísné, mnoho pacientů se jedná o tom, jak užitečné a bezpečné bude ovoce na zánět slinivky břišní, protože na základě rysů těchto hodnotných potravin může dráždit zanícené orgánu.

Zda je možné ovoce při pankreatitidě?

Odpovědět na tuto zdánlivě zcela logickou otázku není tak jednoduché, protože pankreatitida může nastat v různých formách, přístup k léčbě, který se výrazně liší. Ano, a plody mají různé vlastnosti, což znemožňuje obecně mluvit o nich.

Za prvé, akutní pankreatitida, která se vyvíjí v 99% případů kvůli zneužívání alkoholu, je spíše nebezpečným stavem vyžadujícím aktivní nouzovou léčbu v nemocničním prostředí. Je zřejmé, že v tomto okamžiku nemůže hovořit žádné ovoce. Nejúčinnějším způsobem léčby akutní pankreatitidy je hlad. Je třeba dát pankreatu příležitost odpočinout, aby se mohla rychleji zotavit.

Zařadit do nabídky ovoce při akutní pankreatitidě je možné pouze po stabilizaci stavu. A poté zadejte je do svého jídelníčku bude muset postupně, nejprve v podobě želé a kompoty (plody jsou odstraněny, protože obsahují vlákninu, těžká slinivky břišní) z pálené ovocné dřeně, aniž by na kůži, pak přidáme zakysanou ředěný ovoce a fruktovo- bobulové šťávy. Teprve když je pankreasová práce plně obnovena, nabídka zahrnuje broušené a pak celé čerstvé ovoce z ovocných stromů.

V chronickém průběhu onemocnění je také doporučeno, abyste byli s ovocem opatrní. Pankreatitida - tato patologie, která se vyznačuje sezónním (a nejen) obdobím exacerbace. Exacerbace chronické pankreatitidy, přestože probíhají v lehčí formě než akutní pankreatitida, nejsou nicméně méně nebezpečné. Nechte nemocniční léčbu exacerbací ne vždy vyžadovat, ale opatrnost při výběru potravin musí být udržována na maximum.

První dva dny po nástupu exacerbace by se měl pokusit podstoupit odpočinek v pankreatu a zcela vyloučit potravu. A zda existuje smysl jíst, jestliže trpíte neustálou nevolností a zvracením. Ale i když není žádné zvracení, jídlo může spočívat v použití čisté vody (může to být přírodní minerál bez plynu) nebo slabý vývar bujónu na 0,5 litru denně.

Ovoce, nebo spíše než tekuté nebo polotekuté pokrmy, které se z nich vaří, jsou zahrnuty do stravy, pokud se pacientův stav výrazně zlepší. Nejdříve se upřednostňují neslazené kompoty a kissels. Přidání cukru způsobí vzestup glukózy v krvi, protože pacient s pankreasem dosud nemůže produkovat dostatek inzulinu, který je nutný k přeměně glukózy na energii.

Dále přidejte do poměru utěsněného vařeného nebo pečeného ovoce a nekuřte ovocné šťávy bez přidání cukru. Další zlepšení stavu umožňuje rozšířit nabídku ovoce včetně pěny, pudinky, želé z přírodních džusů a dalších lahodných dezertů na bázi ovoce a bobulí.

V období mezi výběr exacerbací ovoce a jídla jsou dostatečně velké, protože plody jsou nejen chutné dezert, ale také cenným zdrojem užitečných látek pro tělo (především vitamíny a minerály). Nicméně ve všem, co potřebujete k dodržování opatření a dodržování určitých pravidel při výběru ovoce.

Jaké druhy ovoce lze použít pro pankreatitidu?

Je těžké si představit plné jídlo bez ovoce. Je to nepřítomnost ovoce a bobulí, stejně jako ztráta jejich užitečných vlastností v průběhu skladování, která způsobuje jarní avitaminózu. Ne všechno může být kompenzováno ranými zelenými, a ještě více v červenci až srpnu, kdy už je trochu zeleně vlevo.

A dokážete si představit šťastný život bez ovoce, zdroj radosti a potěšení? Ne, nemůžete odmítnout jíst ovoce, dokonce ani s patologií, jako je pankreatitida, která vyžaduje stálou stravu. Vylučte ovoce z vaší stravy může být pouze na krátkou dobu, zatímco onemocnění je v akutních stádiích.

A strava pro pankreatitidu zcela nevylučuje plody. Obsahuje spíše dlouhý seznam povolených produktů rostlinného původu, mezi nimiž je také mnoho ovoce.

Takže jaký druh ovoce lze konzumovat při pankreatitidě bez obav o další poškození zdraví? Nejprve zvážíme obecné požadavky na ovoce a metody jejich přípravy pro tuto patologii.

Takže plody na stole u pacientů s pankreatitidou by měly být pouze zralé a měkké. Pokud je kůže jen těžká, měla by být odstraněna. Jakékoli ovoce a bobule musí být důkladně žvýkané, broušeny sítem nebo rozdrceny v mixéru, takže vytvoří méně stresu na pankreatu.

Nejezte kyselé plody nebo ty, které obsahují tvrdé vlákno (obvykle tvrdé odrůdy jablek a hrušek nebo nezralé ovoce). Kysané ovoce dráždí sliznici trávicího traktu a tvrdé obsahují dráždivé vlákno a tak komplikují pankreas.

Ale také není nutné zaujmout velký zájem o sladké ovoce, protože zánětlivé slinivky břišní nemůžou dosud kontrolovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho je cukr stejně dráždivý jako kyselina.

Sazí okamžitě, že ne všechny plody se doporučují jíst čerstvé. Například, mnoho druhů jablek je žádoucí předpečené, i přes skutečnost, že při ztrátě některých vitamínů. Mimochodem, pečené jablka pro pankreas jsou lepší než čerstvé.

Avšak konzervované ovoce, které se válejí v plechovkách s džusy a kompoty s pacienty s pankreasem, nelze použít bez ohledu na druh a vlastnosti použitého ovoce.

Plody pro chronickou pankreatitidu

Jak jsme již zjistili, ovoce je povoleno pankreatitidy pouze během remise, kdy se pacientův stav stabilizoval a zánět ustoupil. Pojďme nyní podrobněji prozkoumat otázku, jaký druh ovoce je možné jíst s chronickou pankreatitidou.

Jablka. Toto ovoce je populární v našem regionu a je oblíbené u dětí i dospělých. Problém však spočívá v tom, že jablka různých odrůd nezrají ve stejnou dobu a jejich letní a zimní odrůdy se liší podle vlastností.

Letní odrůdy jsou měkčí. Kůže je ohebnější a tělo je volné. Tyto odrůdy jsou sladší než kyselé. Takovéto ovoce lze bezpečně konzumovat při pankreatitidě, je-li to možné, nicméně odstranění kůže z nich.

Marhule. Jedná se o docela sladké ovoce s volnou šťavnatou buničinou. Je vhodný pro muže s pankreatitidou. Je pravda, že některé divoké ovoce mají uvnitř tuhé žíly, takže je třeba je protáhnout sítem.

Cherry. Je to stejná sladká třešeň s mírnou kyselinkou, která nemá dráždivý účinek na zažívací orgány, což znamená, že je při pankreatitě tolerována.

Plum. Ve stravě pacientů s pankreatitidou je možné zahrnout zralé plody tohoto ovoce bez výrazné kyseliny. Jezte bez kůže.

Broskev. Toto vonné ovoce se doporučuje používat během remise, protože pomáhá obnovit tělo po onemocnění. Je dovoleno používat zralé ovoce bez kůže.

Hrušky. Zralé letní ovoce s volným šťavnatým nebo škrobovým masem jsou povoleny.

Banány. Bez problémů můžete jíst čerstvě. Je třeba upřednostnit zralé plody, které se doporučují i během poklesu akutní fáze onemocnění.

Mandarinky. Mezi citrusových plodů s pankreatitida preference se doporučuje, aby jim to, protože jsou nejsladší (na rozdíl od jiných kyselejší citrusových plodů ze zámoří vybíjení), a proto mají nejmenší dráždí orgánů zažívacího traktu.

Ananasy. Toto ovoce v zámoří má dovoleno jíst v omezeném množství, přičemž vybírá nejbohatší a nejjemnější segmenty. Používá se čerstvě a tepelně zpracovává v potravinách. Je lepší neskládat konzervované ananasy při pankreatitidě na stole.

Avokádo. Zdroj rostlinných tuků, které tělo absorbuje lépe než zvířata, a proto takové užitečné ovoce nemůže být vyloučeno z stravy. Je pravda, že tělo je trochu drsné, což umožňuje použití pouze během remise.

Rozředit stravy u pacientů s chronickou pankreatitidou a mohou využívat plody, které jsou použity v otevřené (Prohořelá) formě, se přidává do dezertů, želé, kompotů, a dokonce i masových pokrmů, který se používá jako surovina pro výrobu ovocných šťáv a nápojů. Povoleno používání hroznů (ne ve formě šťávy a bez pecek), černého rybízu a angreštu (třepit, aby odstraňte semínka), borůvky, borůvky a brusinky (používané pro přípravu nápojů a dezertů), růže (ve formě vývaru), jahody a maliny ( malé části pouze ve fázi remise, půdy, bez semen). Bobule Kalina mohou být konzumovány v omezeném množství jako protizánětlivé léky.

Některé druhy plodů jsou z výživy odstraněny po dobu exacerbace a jsou vráceny do menu pouze po dosažení stabilní remise. Možnost jejich použití musí být projednána s lékařem.

Tyto plody obsahují tomel (velmi sladké ovoce, které mohou způsobit zácpu), pomeranče, sladké odrůdy (nejlépe konzumován ve formě zředěné šťávy), v zimě není kyselá jablka (stravování až po tepelném zpracování, která se provádí na ovoce, aby více měkké a snadno stravitelné).

Mango je velmi sladké ovoce, se kterým musíte být opatrní, protože způsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Takové ovoce je přijatelné k příležitostnému a malému jídlu, když zánět pankreatu ustoupil a začal fungovat normálně.

Overseas ovoce nazvané kiwi může také být spotřebováno během remise ne více než 1-2 malé zrající ovoce. Kůže musí být odříznuty a tělo je otřeno sítkem, aby se odstranily malé hrubé kosti. Při exacerbaci se ovoce nepoužívá ani ve fázi srážení.

Jaký druh ovoce nelze vzít s pankreatitidou?

Jak můžete vidět, dieta pacientů s chronickou pankreatitidou ve stabilním stádiu je poměrně různorodá, ovšem nebyly jmenovány všechny ovoce známé v naší zemi. To naznačuje, že dokonce i ovoce, které je užitečné v obvyklé situaci, nejsou vždy v průběhu nemoci užitečné a bezpečné. A protože pankreatitida ve většině případů jde do chronické formy, odmítnutí "škodlivého" ovoce by se mělo stát styl života pacienta.

Při pankreatitidě není dovoleno používat nezralé tvrdé ovoce. Výjimkou z stravy a ovoce s výraznou kyselou chutí, stejně jako ty, které mohou vyvolat stolici (průjem nebo zácpa).

Seznam těchto produktů je malý a přesto jsou:

  • nezralé ovoce letních a zimních odrůd jablek (vysoký obsah vlákniny),
  • kyselé a tvrdé jablka zimních odrůd (hodně vlákniny a kyseliny),
  • zimní odrůdy hrušek (povolené pouze poté, co jsou znečištěné a mírnější, odlupují se v každém případě)
  • nezralé plody ovoce kiwi,
  • granátová a granátová šťáva (vysoký obsah kyselin),
  • grapefruit s dráždivým a stimuluje produkci trávicích enzymů akce na trávicího ústrojí (zředěný džus je povoleno používat ve složení stravy může být 1 nebo 2 krát týdně k jídlu 2-3 plátky sladké ovoce)
  • cherry (také obsahuje hodně kyseliny),
  • kdoule (vysoký obsah vlákniny),
  • citron (jeden z nejkysíjnějších plodů, takže když je pankreatitida pod přísným zákazem), stejně jako citrónovou šťávu.
  • mezi plody pod zákazem padat brusinky a rakytník, který je známý velmi silnou kyselou chuť, stejně jako ostatní kyselé plody.

Nejvíce kategorický postoj lékařů k použití při pankreatitidě je citron a granátové jablko. Zbývající ovoce mohou být zahrnuty do stravy, která není v čerstvé, ale tepelně zpracované formě v složení různých jídel, nápojů a dezertů. Je důležité věnovat pozornost vašemu zdraví. Pokud užívání jakéhokoli ovoce způsobuje nepříjemné pocity v žaludku a pankreatu (těžkost, bolest, nevolnost), je lepší opustit ji zcela.

Z výše uvedeného vyplýváme, že ovoce s pankreatitidou může být nejen konzumováno, ale také nezbytné. Je důležité sledovat stav. Během období exacerbace choroby ze spotřeby čerstvého ovocného odpadu vůbec, začátek jejich použití v tekuté a rozemleté formě, kdy nebezpečné příznaky ustoupí. Při odpuštění dodržujeme pravidlo: ovoce na stole musí být zralé, dostatečně měkké, ne kyselé, ale ne sladké. A co je nejdůležitější, nejí čerstvé ovoce na lačný žaludek, nebo ve velkých množstvích, je třeba dát přednost kompotu a želé, stejně jako vařené, dušené nebo dušené zeleniny, nesmíme zapomenout ani na ostatní přírodní potraviny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.