^

Rajčata pro chronickou pankreatitidu: čerstvá, vařená a dušená

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Často, naše kulinářské preference přehlíží určité patologické procesy v těle, zvláště pokud se týká orgánů zažívacího traktu. Pankreatitida je zánět pankreatu - velmi důležitý článek v řetězci trávení jídla, tk. To je ona, která produkuje pankreatickou šťávu, jejíž potravní enzymy se podílejí na rozpadu sacharidů, tuků, bílkovin v duodenu. Toto onemocnění nelze ignorovat, způsobuje silná bolest, nevolnost, zvracení, slabost během období exacerbace. V chronickém průběhu jsou příznaky poněkud vymazány, ale jsou nuceny "počítat" sami a nejíst vše. Šťavnaté masité rajčata - oblíbená zelenina mnoha lidí v létě, a ne na nic. Tyto zahrnují glukózu, fruktózu, organických kyselin, bílkoviny, pektiny, karotenoidy, vitamin B, včetně kyseliny listové, kyseliny askorbové, mastné kyseliny, železo, draslík, fosfor, hořčík, draslík, zinek. Takže byste měli opustit takový sklad živin nebo můžete ještě jíst rajčata při pankreatitidě?

Rajčata pro chronickou pankreatitidu

Akutní stav jasně neumožňuje nejen zeleninu, ale i jiné potraviny, tk. Léčba hladu je hlavní součástí stabilizace útoku. Odmítnutí jídla eliminuje postižení pankreatu v trávicím úkonu, čímž se urychlí proces potlačování zánětu. Po 3-5 dnech ve stravě ušetříme protrudaya jídlo v malých porcích, ale rajčata v upravené formě se objevují jen s konečným zmizením příznaků onemocnění. Chronická pankreatitida umožňuje rozšířit rozsah konzumovaných potravin, včetně čerstvých rajčat, ale nutně zralé šťavnaté ovoce, žluté a růžové odrůdy jsou upřednostňovány kvůli jejich větší sladkosti. Konzervované, nakládané rajčata jsou z menu vyloučeny vzhledem k tomu, že používají konzervační látky, jako je ocot, kyselina citrónová a také sůl a pikantní koření. Je třeba je zlikvidovat a kečupy, rajčatové pasty atd. Pro zimní období můžete mrazit v mrazírenském ořechu a použít je k vaření boršč, omáčky.

Rajčata při cholecystitidě a pankreatitidě

Často holitsistit - zánět žlučníku a pankreatitida jde do jednoho svazku. Příčinou jejich výskytu může být mikrobiální infekce nebo stagnace žluče, což vede k tvorbě kamenů v těle jako výsledek - zvýšený tlak na stěnách a někdy i jejich trauma. Tam je odlévání žluči v pankreatu, což je fatální pro to, tk. Postižené tkáně, cévy, edém, krvácení a v budoucnu i zánět. Léčba patologií je v tomto případě složitá a hlavní důraz je kladen na stravu. Doporučuje se také částečné a časté jídlo, vyhýbání se pikantním, smaženým, konzervovaným. Rajčata s cholecystitidou a pankreatitidou mimo proces exacerbace jsou vyřešena za stejných podmínek jako v předchozím odstavci.

Výhody

Jaký vliv mají rajčata na tělo a jaké jsou jejich výhody? Rajčata obsahují serotonin - hormon radosti, díky čemuž jsou antidepresiva; těkavý, což antibakteriální a protizánětlivý účinek, vlákno zlepšuje střevní peristaltiku, brání zácpě, semena dokonale vyčistit krev, zabraňuje tvorbě špatného cholesterolu, a tím i tvorbu plaků v krevních cévách. To vše je dáno čerstvým ovocem. Ale dušené rajčata s pankreatitidou jsou ještě cennější, protože při léčbě se zvyšuje obsah lykopenu, což je silná protirakovinová složka, která chrání mutace DNA a růst maligních buněk. Další látka rajčatového alfa-tomatinu je schopna zabít stávající nádory, včetně pankreatu.

trusted-source[1], [2], [3]

Kontraindikace

Navzdory mnoha užitečným vlastnostem plodu má i vlastní kontraindikace. Překážka jejich spotřeby se může stát potravinovou alergií, kyselina šťavelová ve svém složení může poškodit lidi s onemocněním ledvin, kloubů. Výrazný choleretický účinek rajčat se stává tabu pro pacienty s cholelitiázou, kameny se mohou pohybovat a upchat žlučové cesty.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Možná rizika

Největšími riziky spojenými s používáním rajčat při pankreatitidě je nadměrná absorpce. Vyvarujte se možných komplikací, pokud jsou v případě exacerbace choroby úplně vyloučeny ze stravy a ve stádiu trvalé remisie by jeden plod měl být konzumován v jednom jídle. Hlavním úkolem je poslouchat vaše tělo av případě jakýchkoli nepříjemných příznaků z trávicího ústrojí přestat jíst. Další potíže jsou možné, pokud jsou kontraindikace ignorovány.

trusted-source[9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.