^

Rastlina při pankreatitidě: prospěch nebo poškození?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mnoho lidí má ráda Persimmon - chuť tohoto ovoce je jemná a nenápadná, neporovnatelná s jakýmkoliv jiným bobulím. Kromě chuti je velmi užitečná i rajčata: má málo kalorií, ale mnoho cenných mikroelementů a vitaminů. Sezóna rajčata se zpravidla shoduje s obdobím exacerbace chronické pankreatitidy, takže někteří lidé mají otázku: rajčata při pankreatitidě je užitečná nebo škodlivá?

Persimmon pozitivně ovlivňuje práci mnoha orgánů. Je-li používán pravidelně, pak díky složkám bobulí jsou zpevněny cévní stěny, je výměna lipidů stabilizována. Zahrnutá do buničiny, β-karoten poskytuje dobrý zrak a jód zlepšuje funkci štítné žlázy.

Mnoho lékařů doporučuje jíst žampiony, aby se zabránilo chudokrevnosti, chorobám močového ústrojí, poruchám trávení.

Rastlina se doporučuje pro dietní výživu, včetně pankreatitidy, ale s určitými pravidly.

Je možné mít žaludek při pankreatitidě?

Plátky s pankreatitidou se používají s opatrností, protože maso má taninické vlastnosti a zpomaluje činnost střev. Na druhé straně ovocné šťávy mají mírnou kyselost, takže mohou být zahrnuty do stravy s problémy v zažívacím traktu.

Pro střevo může být užitečné: stabilizuje rovnováhu mikroflóry, eliminuje frustraci a průjem.

Lékaři jsou ujištěni, že rajčata při pankreatitidě není kontraindikativní, nicméně jíst je vyřešena za 14-40 dní po exacerbaci onemocnění. To znamená, že pokud je pankreatitida "v plném proudu", pak nemusíte jíst bobuloviny.

Po skončení období exacerbace můžete začít používat rajčata, ale postupně, počínaje pečeným nebo dušeným opečeným ovocem. Není žádoucí jíst více než jedno ovoce denně.

Pokud je pečená želva dobře vnímána tělem, pak můžete pokračovat v použití surových persimmons - ale bez kůže.

Spotřebitelské ovoce vybírají zralé (nebo dokonce - příliš zralé), s jasným zbarvením, bez tmavých skvrn.

Indikace pro předpis

Rastlina obsahuje hodně draslíku, takže jeho použití má pozitivní vliv na rovnováhu elektrolytů.

Hořčík zlepšuje náladu a práci nervového systému, β-karoten pozitivně ovlivňuje vizuální funkci.

Persimmon je také ceněn v kosmetologii: tělo plodu pomáhá eliminovat akné, zlepšuje stav mastné pokožky, dělá pleť měkkou a růžovou.

Rezance obsahuje velké množství antioxidantů. Proto se při systematickém příjmu plodů v potravinách zpomalují věkové změny v těle, pokožka se omlazuje a vytahuje.

Rajon, mimo jiné, je uznáván jako vynikající prostředek k prevenci nádorových nádorů. Jeho použití je užitečné i při stávající onkologii.

Rezivka při pankreatitě je zvláště užitečná - ale pouze ve stádiu remise nemoci:

 1. normalizuje činnost střeva;
 2. potlačí infekci;
 3. optimalizuje práci trávicího systému jako celku, odstraňuje toxiny z těla, karcinogenní a jiné škodlivé látky.

Mohou být konzumovány rajčata a pacienti, kteří mají zvýšenou kyselost prostředí žaludku. Omezte používání bobulí, které potřebujete pouze s peptickým vředem nebo erozivní gastritidou.

 • Rastlina při cholecystitidě a pankreatitidě může být užitečná, pokud ji konzumujete nejvýše 1-2 plody denně. Harm se může projevit v takových případech:
 1. při konzumaci velkého množství ovoce, kdy pankreas prostě nebude mít čas na zpracování produktu a přidělení inzulínu k asimilaci ovoce cukrů;
 2. když používáte nezralé ovoce, které obsahují spoustu tanínu - ztuhlý komponent, který může vyvolat poruchy zažívacího traktu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována želatině těm lidem, kteří trpí poklesem motility střev.

 • Konopí v chronické pankreatitidě může být zahrnuto do stravy pouze během období uvolnění příznaků onemocnění. Nabídka zahrnuje postupně: nejprve zkuste pečené nebo dušené žampiony v malém množství, a teprve poté vyzkoušejte čerstvé ovoce - a to i v malém množství. Je povoleno přidávat buničinu do bobulovin a ovocných salátů.

U pankreatitidy není možné přejídat, včetně užitečného jídla. Proto 1 až 2 plody za den stačí k dosažení maximálního přínosu a nepoškozování vlastního zdraví.

 • Řeka s gastritidou a pankreatitidou se používá také jen mezi exacerbacemi a pouze ve vyčištěné formě - drsná kůže je lepší vyhodit a jíst pouze sladkou zralou buničinu. Někteří lidé to dělají: ořízněte ovoce na dvě části a jíst sladkou hmotu s lžící.

Užitečné vlastnosti persimmons jsou rozmanité, ale často jsou vhodné pouze pro lidi se zdravým zažívacím systémem. S chorobami trávicího ústrojí, které mají konzumovat jakákoli surová plody a ovoce, je třeba zacházet s opatrností - a rajčatová šťáva není výjimkou. Pamatujte si, že nejlepší lék na pankreatitidu, cholecystitidu a gastritidu je dieta: je velmi nežádoucí odchýlit se od ní.

Výhody a ublížení

Energetická hodnota žvýkání závisí na stupni zralosti: může kolísat v rozmezí 50-100 kcal. Plody jsou bohaté na mnoho užitečných složek: jedná se o vitaminy skupiny B, kyselinu askorbovou, tokoferol, vitamíny A a K, minerály, lutein, polysacharidy, vlákninu. Lipidy a cholesterol v kompozici chybí.

Většina lidí oceňuje rajčata nejen pro své chuťové vlastnosti, ale i pro obrovské množství užitečných vlastností:

 • Tomel dost pektin, který odstraňuje účinky intoxikace, neutralizuje stafylokoky a E. Coli, brání vývoji zánětlivého procesu, a také nasycených mastných kyselin a snižuje plynování ve střevě.
 • Složení bobulí živí myokard, stabilizuje ukazatele krevního tlaku, zabraňuje vzniku aterosklerózy, posiluje stěny cév.
 • Persimmon interferuje s rakovinnou regenerací buněk, zvyšuje imunitní obranu těla, zlepšuje celkovou pohodu a poskytuje tón.
 • Čerstvé ovoce přispívají ke zlepšení vizuální funkce, posilují oční svaly.
 • Rajčatec odstraňuje otoky, odstraňuje písek a malé kameny z močového systému.
 • Bobule obsahuje hodně jódu a železa, takže se může použít k prevenci anémie a onemocnění štítné žlázy.
 • Baktericidní vlastnosti pomáhají předcházet vzniku katarálních chorob, virových infekcí a urychlují regeneraci v případech anginy a chřipky. Šťáva získaná z buničiny, opláchněte ústa a krk - pomáhá zmírnit zánět mandlí.
 • Persimmon je extrémně výživný, což může být užitečné pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Jedno jídlo může být nahrazeno třemi plody - bude se uspokojovat a trvale se zbavit pocitu hladu.
 • Během těhotenství dovolí oslabit projevy toxikózy, varuje před nedostatkem vitamínu.
 • Masky z buničiny pomáhají bojovat proti akné, vráskám, uklidňují a čistí pokožku.
 • Ovoce, které se konzumuje v druhé polovině dne, příznivě ovlivňuje procesy usínání, zlepšuje spánek, zabraňuje vzniku nočních můr.

Bohužel, pro rajčata je nejen užitečná: existují také údaje o určitých škodlivých vlastnostech tohoto produktu. Za prvé, ublížení se projevuje při zneužívání rajčat, nebo pokud není správně užíváno k jídlu.

 • Není žádoucí jíst žampiony na prázdný žaludek: může to vést ke zvýšené produkci plynu, průjem, pocitu těžkosti v žaludku.
 • Použití velkého množství ovoce v jednom sednutí může způsobit zácpu, střevní obstrukci.
 • Rastlina se může stát alergenem, pokud má člověk odpovídající predispozici.
 • U mladých dětí může žaludek způsobit zažívací potíže.
 • Není žádoucí zahrnout rajčata do stravy pacientů s obezitou a cukrovkou.
 • Nedoporučuje se jíst ženy, které kojí - mohou negativně ovlivnit zdraví dítěte.
 • U akutních onemocnění trávicího systému, včetně exacerbace pankreatitidy, nemůžete užívat bobuloviny.
 • Abyste se vyhnuli vzhledu zubních problémů, po jídle ovoce je třeba zuby zubat.
 • Nezahrnujte želva do stravy v období po operaci na břišní orgány.

Pokud znáte opatření ve všech a vhodně ošetříte dietu, pak není tak obtížné vyhnout se problémům a získat jen výhody jídla sladkého ovoce.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kontraindikace

Řepa je mimořádně užitečná a neuvěřitelně chutná, nicméně její použití se nezobrazuje všem a není vždy možné, protože existuje řada kontraindikací:

 • netolerance k rajčatům;
 • exacerbace pankreatitidy;
 • žaludeční a duodenální vřed;
 • alergické projevy;
 • zácpa, střevní obstrukce.

Děti mohou nabídnout rajčata nejdříve po roce a půl.

Nepřidávejte žampiony do kompoty a kombinujte je s mlékem - může to vést k poruchám střev.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Možné komplikace

Optimální je jíst víc než jedno plody persimmons denně. Je také důležité si uvědomit, že nezralé ovoce může způsobit zácpu a bránit pankreatu.

Pokud jste si koupili nezralé rajčata - nebuďte vystrašeni: dejte ji několik hodin do mrazničky v chladničce, poté rozmrazte - ovoce dozrává.

Nedostatečnost může být zjištěna jak vnějšími vlastnostmi, tak i chutí: nedostatečně zralá bobulová chuť je viskózní a koláče. Zralé tělo vypadá jako želé.

Pokud tomel ležel po dlouhou dobu na svém povrchu, tam byly skvrny a stopy hniloby, tyto plody emitují: jejich použití v potravinách je nebezpečný, může způsobit nejen poruchy trávení, ale také zhoršení zánětlivého procesu ve slinivce břišní.

Aby nedošlo k vystavení sebe a vašich blízkých nebezpečí, při nákupu persimmons musíte pečlivě zkontrolovat ovoce. Kůra by měla být hladká, skoro lesklá a skrze něj se musí doslova objevit maso. Hustá kůra naznačuje, že bobule je nezralé.

Stopka by měla být zbavená světla, tmavá, ale bez plísní a hniloby. Zelená stopka také naznačuje možnou nezralost persimmons.

Pamatujte, že rajčata s pankreatitidou může být použita pouze mimo akutní období. Pokud se budete řídit tímto pravidlem a nebudete zneužívat tuto pochoutku, rajčat bude prospěch tělu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.