^

Řepa na gastritidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.09.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Paradoxně stejný produkt může být zdraví prospěšný i škodlivý, záleží na diagnóze, způsobu přípravy a způsobu konzumace. Dobrým příkladem tohoto tvrzení je řepa na gastritidu. V jednom případě podporuje hojení zánětu, eroze uvnitř orgánu, ve druhém může stav uškodit a zhoršit. Kdy tedy může být řepa při zánětu žaludku a v jaké formě?

Indikace

Řepa se peče, vaří, konzumuje se syrová, vymačkaná šťáva. Může to být samostatné jídlo nebo zahrnuto jako přísada do jiných (horký červený boršč a studená červená řepa, salát). Pojem "gastritida" znamená různé stavy sliznice a odlišnou produkci trávicí šťávy. Jaká konkrétní diagnóza je u zeleniny indikována?

Řepa pro chronickou gastritidu

Chronický průběh gastritidy se projevuje periodickými propuknutími symptomů, jako je tíha a bolest žaludku po jídle nebo nalačno, nadýmání, říhání a někdy nevolnost. K takovým reakcím dochází nejčastěji po alkoholu, stresu, nevhodném jídle. Může řepa způsobit takové zhoršení?

Při gastritidě s vysokou kyselostí je syrová zelenina nebo šťáva z ní docela schopná způsobit poškození, protože její vláknina je velmi hrubá, obsahuje žíravé těkavé látky, štípání řepy uvolňuje kyselinu chlorovodíkovou, která je již přebytečná.

Opačný efekt bude pečený nebo vařený. Po tepelném ošetření si řepa zachovává své prospěšné látky, příznivě ovlivňující stěny orgánu: odstraňuje se zánět, léčí se poškození, ničí se patogenní mikroflóra. Rozumná jednotlivá dávka je 100 g, opakovat se několikrát týdně.

Přesně stejná pravidla pro jeho použití u erozivní formy onemocnění. Syrová řepa dráždí sliznici, je příliš agresivním prostředím pro povrchovou erozi. Ale upečte v troubě, nastrouhejte a dochuťte olivovým olejem – nejen chutné, ale i zdravé.

Řepa s atrofickou gastritidou

Atrofická gastritida je charakterizována ztenčením sliznice, nedostatečnou sekrecí žaludeční šťávy, postupnou atrofií vylučovacích žláz. Proces trávení potravy je pomalý, pohyblivost orgánu je oslabena. V tomto případě stačí produkty, které stimulují tvorbu kyseliny chlorovodíkové. Zároveň by mělo být jídlo rozdrcené, jemné ve vztahu ke sliznici.

To nejlepší, co lze z nabídky řepy při absenci zhoršení nabídnout, je šťáva, napůl se zelím. Pitím ráno 30-40 minut před jídlem a dodržováním speciální stravy můžete obnovit funkce žaludku, obnovit mikroflóru a zbavit se dysbakteriózy.

Řepa s exacerbací gastritidy

Akutní projev příznaků gastritidy vás nutí zaujmout velmi zodpovědný přístup k výživě a dodržovat všechna doporučení lékařů. Mají místo pro řepu? První den akutní periody je celkově hladový, následuje konzumace kašovitých polévek, viskózních cereálií s postupným zařazováním vařené zeleniny včetně řepy do jídelníčku (lékařská dietní tabulka č. 2).

Jeho časté zařazování do jídelníčku může způsobit uvolněnou stolici, proto si čas od času můžete dát malou porci zeleniny nastrouhané a posypané rostlinným olejem.

Výhody

Červená řepa je nejen chutná zelenina, ale také zdravá. Jeho hlavní hodnota spočívá v nízkém obsahu kalorií a vysokém obsahu živin, které se při vaření neztrácejí. Jedná se o vitamíny C, skupina B; minerály: křemík, zinek, mangan, železo, měď, molybden, draslík, vápník, hořčík; aminokyseliny: betain, arginin, histidin. 

Řepa je bohatým zdrojem fytochemikálií, mezi které patří kyselina askorbová, karotenoidy, fenolové kyseliny a flavonoidy. [1] Řepa je také jednou z mála zeleniny, která obsahuje skupinu biologicky aktivních pigmentů známých jako betalainy. [2] Řada studií prokázala, že betalainy mají vysoké antioxidační a protizánětlivé vlastnosti in vitro a na různých zvířecích modelech in vivo. [3]To vyvolalo  [4] zájem o možnou roli řepy v klinických patologiích charakterizovaných oxidačním stresem a chronickým zánětem, jako je onemocnění jater,  [5] artritida a dokonce rakovina  [6]. [7]

Antioxidanty v něm zabraňují stárnutí buněk, železo - rozvoj chudokrevnosti, velké množství vlákniny odvádí toxiny a toxiny ze střev, bojuje proti zácpě, podporuje trávení.

Kontraindikace

Červená řepa snižuje schopnost vstřebávat vápník, takže při jeho nedostatku je kořenová plodina kontraindikována. Vzhledem k vysokému obsahu cukru by jej měli používat opatrně diabetici, kontrolující glykemický index. U urolitiázy není žádoucí, stejně jako uvolněná stolice.

Komplikace po postupu

Komplikace jsou možné na straně orgánů, v případě kterých se řepa v té či oné formě nedoporučuje. Žaludek je také schopen negativně reagovat na produkt, což slouží jako důvod k jeho vyloučení ze stravy.

Recepty na pokrmy

Mnoho receptů obsahuje vařenou nebo pečenou řepu, takže ji musíte umět vařit. Nejprve se ovoce dobře umyje, ale nečistí, vloží se do hrnce, nalije se vodou a nechá se vařit. V závislosti na jeho velikosti to bude trvat 40-60 minut, než se úplně uvaří. Můžete sundat z ohně dříve, tekutinu slijte, zalijte studenou vodou, přikryjte a nechte chvíli odležet, dokud nedosáhne.

Na pečení se červená řepa oloupe, velká se rozpůlí, zabalí do alobalu a vloží do trouby. Jídla z ní jsou nejchutnější a můžete ji použít v těchto receptech:

  • otřete na struhadle na červenou řepu, dochuťte rostlinným olejem (může být přílohou k masu nebo salátu);
  • červenou řepu a měkký sýr (například mozzarellu) nakrájíme na malé kostičky, posypeme piniovými oříšky, dochutíme olejem;
  • Oloupanou řepu uvaříme, vyjmeme z vody, nastrouháme na hrubém struhadle a vrátíme zpět s citronovou šťávou. Pro každou porci shromážděte složení do hlubokého talíře: kostky okurky, vařené vejce, vařené maso, nasekané bylinky a zalijte vývarem z červené řepy, vložte zakysanou smetanu. Tato okroška se skvěle hodí v létě do horka.

Pacienti s nízkou kyselostí mohou pít šťávu z červené řepy: nastrouhejte syrovou zeleninu na jemném struhadle, vymačkejte šťávu přes gázu a dejte na hodinu do lednice. Syrová červená řepa se používá i do salátů, stimuluje vylučování žaludeční šťávy, trávicích enzymů. Tady je jeden z nich - vitamínový: bílé zelí nakrájíme, osolíme a lehce vymačkáme, natřeme tam červenou řepu, jablka a mrkev (syrovou), dochutíme olejem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.