^

Vitamin B12

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vitamin B12 je pro naše tělo velmi důležitý, protože harmonický příjem vitamínů pomáhá vypadat dobře. Slovo "vitamin" pochází z latiny "vita" - to je život. Absence alespoň jednoho vitamínu v lidském těle způsobuje všechny druhy poruch a poruch. Vitamín B12 není výjimkou a jeho role je také velmi důležitá.

Vitamin B12

Obecné poznatky o vitamínu B12

Jiné názvy tohoto vitamínového zvuku jako kobalamin, antianemický vitamín, kyanokobalamin.

Proč je vitamín B12 považován za "ananemický"? Faktem je, že objev tohoto vitaminu se stal skutečným průlomem ve vědě a medicíně. Díky účinku tohoto vitamínu se hematopoetická funkce těla lidí s anémií vrátí k normálu. Dokonce i jedna miliónina gramu tohoto vitaminu pomáhá zlepšit celkový stav pacienta. V lidském těle se vyrábí trochu kobalaminu pomocí mikroflóry střeva a zbytek se dodává s výživou zvířat.

Tento vitamin je považován za rozpustný ve vodě, ale jeho malé množství může být uloženo v játrech za předpokladu, že je zcela zdravé.

Denní potřeba vitaminu B12

K tělu nedochází k poruchám, stačí pouze konzumovat až 3 μg vitaminu B12 denně. Neexistuje žádný zvláštní limit pro jeho množství, protože nejvyšší přípustná hladina tohoto vitaminu není stanovena.

Podmínky, za nichž se zvyšuje poptávka po vitamínu B12

Stejně jako u jiných vitaminů se potřeba vitaminu B12 zvyšuje s nadměrnou fyzickou námahou, těhotenstvím a kojením. A také při kouření a pití alkoholu ve vysokých dávkách.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Absorbovatelnost vitaminu B12

Proteinový mukoproteid obsažený v žaludeční šťávě (také nazývaný vnitřní faktor hradu) je kombinován s vitamínem B12 (je vnějším faktorem hradu), a z něj vzniká komplexní protein. Takže, vitamín B12 se snadno vstřebává stěnami žaludku do krve.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Užitečné účinky vitaminu B12

Hlavním "zájmem" vitaminu B12 je zvládnutí funkce krve. Cobalamin stimuluje růst těla, snižuje množství cholesterolu v krvi. Díky tomu se protein absorbuje, jaterní buňky metabolizují tuk a periferní a centrální nervový systém se udržuje ve zdravém stavu.

Interakce s jinými tělesnými látkami

Vitamín B12 dobře reaguje s vitaminem B9 v procesu hematopoézy, stimuluje růst a vývoj našeho těla.

Známky nedostatku vitaminu B12 v lidském těle

Lidé, kteří mají zřejmý nedostatek vitamínu B12, mohou mít v ústech celou řadu ran, mohou pocit pálení nebo brnění v jazyku. Tělo těchto lidí má nepříjemný zápach. Pokud je člověk velmi unavený, cítí se slabý a trpí bolesti hlavy, pak stojí za to přemýšlet o tom, zda se jedná o nedostatek vitamínu B12? Se silnou fyzickou námahou může člověk dramaticky změnit rytmus srdce a objevuje se dušnost. Pokud je tento vitamín nedostatečný, může dojít ke ztrátě chuti k jídlu, kůže může zbarvit žlutě. Někdy se při chůzi někdy objevuje pocit "husích boků" a těžkosti.

Známky nadbytku vitamínu B12

Nebyly žádné známky přebytku kobalaminu u lidí.

Co ovlivňuje množství vitaminu B12 v potravinách?

Množství kobalaminu v potravinách nemůže být ovlivněno vysokými teplotami, ani po varu produktu, vitamín neztratí své vlastnosti. Při pokojové teplotě také vitamín neztrácí. Pouze sluneční světlo může snížit jeho činnost.

Proč může být nedostatek vitamínu B12?

Nedostatek kobalaminu v těle může nastat s onemocněním trávicího systému (gastritida, kolitida, vředy, s chirurgickým zákrokem k odstranění žaludku nebo střev). Pokud má člověk hlíst v těle, může být také narušena stravitelnost vitamínu. Onemocnění jater a alkoholismus neposkytují kobalamin normálně absorbovaný tělem, takže s takovými problémy se užívá ve formě injekcí.

Někdy vegetariánství může mít špatný účinek na tělo. Lidé, kteří jedí pouze vegetariánskou stravu, budou nutně trpět nedostatkem vitamínu B12, což bude mít na jejich tělo špatný účinek. Takže být rozumný, žádné předsudky stojí za vaše zdraví!

Jaké potraviny obsahují vitamín B12?

Můžete doplnit množství kobalaminu v těle tím, že jíte králičí maso, jehněčí, vepřové nebo hovězí maso - obsahují 2 až 4,5 mcg tohoto vitaminu. Játra různých zvířat obsahují vitamín B12 v různých množstvích: do 60 mkg - hovězí, až 30 mcg vepřového masa a až 16,58 mcg - kuřecí maso. Pokud mluvíme o rybách, velké množství kobalaminu obsahuje tresku, makrelu, sardinka, mořskou vlnu a kapry - všechny obsahují 1 až 12 mcg kobalaminu.

Chobotnice a krab obsahují také vitamín B12, takže přítomnost těchto jídel denní strava neublíží. Mezi výrobky vyrobené z mléka obsahuje velké množství vitaminu B12 holandský sýr a kysanou smetanu (0,4-1,4 mkg). Nezapomeňme na kuřecí vejce. Jsou také velmi bohaté na vitamín B12 (až 0,5mkg).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.