^

Vitamin C

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vitamín C se liší od všech ostatních vitaminů, chemie a biochemie této sloučeniny je v mnoha ohledech jednoduše jedinečná. Vitamín C se vyskytuje jak v živočišném, tak v rostlinném životě a jeho role často není zcela jasná. Syntetický vitamin je široce používán jako potravinářské přídatné látky a jeho antioxidační vlastnosti přispívají k ochraně potravin a v důsledku toho mají číslo E (K300). Dokonce ani dnes neskončí spor o význam vitaminů C pro lidské zdraví a optimální dávky vitamínu. Doporučení různých autorů se pohybují od 30 mg do 10 g denně.

Obecné informace o vitamínu C

Vitamin C má jiná jména - je to anti vitaminový vitamin, antiscorbtický vitamin, nazývaný také kyselina askorbová. Rozpustný ve vodě, vitamin C je považován za hlavní vitamín ze zeleniny, bobulí a ovoce.

Biochemie vitaminu C u savců je tak daleko, že ani dosud není jeho biochemická úloha v takových systémech nejasná. Chemická struktura kyseliny L-askorbové se jednoznačně určeno rentgenovou analýzou, ale jeho dva-elektronová struktura oxidační produkt - kyselina dehydroaskorbová - není zcela stanovena, protože stále není schopna získat tuto sloučeninu v čisté formě nebo v krystalické alespoň v pevném stavu.

Mezi vyšších organismů, jen některé nejsou schopny biosyntézy vitamínu C. To zahrnuje Homo sapiens, proto není překvapující, že většina z toho, co je známo o biochemii kyseliny L-askorbové, se týká savce.

St. Dieri v roce 1927 objevil vitamín C ze šťávy z kapusty, pomeranče a červeného pepře. Byly to krystaly s výraznými obnovovacími vlastnostmi. Byly nazývány kyselinou hexuronovou. Vědci prokázali v roce 1932 vlastnosti antiscorbů vitaminu C, pak získaly název - kyselina askorbová (z řečtiny "kurděje" je překládána jako "kurděje").

Absorbovatelnost vitamínu C

Pokud užíváte vitamín C po jídle, bude lépe absorbován.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příznivé účinky vitaminu C na tělo

Anti-sklovitý vitamin pomáhá při produkci kolagenu a pojivové tkáně, váže kostní tkáň, cévy, kůži a klouby. Stimuluje metabolismus.

Jednou z nejdůležitějších vlastností vitamínu C jsou jeho antioxidační vlastnosti. Díky nim neutralizuje toxické radikály, které vznikají v těle s velkou fyzickou námahou, s onemocněními a s negativními účinky na organismus.

Vitamin C je schopen neutralizovat mnoho nebezpečných jedů v těle: spojuje se s nimi a dělá je neškodné, pak se tyto sloučeniny vylučují močí. Pomáhá také zvýšit odolnost vůči nepříznivým podmínkám, přehřátí, ochlazování, stresu, infekcím a alergiím.

Kyselina askorbová zabraňuje oxidaci důležitých tuků a vitamínů A a E rozpustných v tucích, pomáhá léčit rany a popáleniny. Zvýšení pružnosti a pevnosti cév, aktivace žláz endokrinního systému, zlepšení funkce jater, jaterní cholesterolu a recyklaci cévní stěny, ochrana srdce - všechny tyto práce je vitamin C.

Oxidace a hydroxylace

Je známo, že kyselina askorbová se podílí na metabolismu některých aminokyselin, které přispívají k tvorbě hydroxyprolin, hydroxylysin, noradrenalin (norepinefrin), serotonin, kyseliny homogentisové a karnitinu.

Hydroxyprolin a hydrosilicin se nacházejí v živočišných tkáních prakticky pouze v kompozici kolagenu, který tvoří přibližně jednu třetinu všech proteinů savčího organismu. Kolagen, syntetizovaný s nedostatkem nebo nedostatkem vitamínu C, není schopen tvořit plnohodnotná vlákna, která je příčinou kožních lézí, křehkých nádob atd.

Snižující vlastnosti

Je známo, že život na Zemi zcela závisí na dodávce kyslíku. Ale je-li v přebytku, v nevhodné podobě nebo na nedostatečném místě, je kyslík potenciálním peklem. Obzvláště škodlivé jsou jeho reaktivní formy a oxidační zbytky, například superoxidový anion a hydroxylový radikál. Jedná se o běžně známé aktivní oxidanty, které mohou způsobit vážné poškození lipidových složek buněčných membrán v důsledku oxidace s peroxidy. Ochranná antioxidační úloha vitaminu E a esenciálních mastných kyselin je stanovena. Jedná se však o sloučeniny rozpustné v tucích a samozřejmě jejich funkce, kterou provádí uvnitř membrány na svém povrchu, přechází do kyseliny askorbové. Zde ve vodním prostředí usnadňuje vitamín C zachytávání potenciálně nebezpečných oxidantů jiným ve vodě rozpustným antioxidantem, tripeptidovým glutathionem. Paradoxně existuje předpoklad, že jednou z funkcí glutathionu je udržení kyseliny askorbové v obnoveném stavu!

Říci, že vitamíny E a C mají identické antioxidační funkce v lipidové matrici a ve vodním buněčném prostředí, znamenají příliš zjednodušující stav věcí. Ukazuje se, že tyto vitamíny působí společně a případně v lipidové / vodné fázi poskytuje kyselina askorbová ochranu vitaminu E nebo obnovuje oxidovanou formu po napadení volnými radikály.

Retenční kapacita kyseliny askorbové se "používá" jiným vitamínem s kyselinou listovou. Pro plnění své funkce by měla být kyselina listová v redukované tetrahydrofolátové formě a tento stav je poskytován a / nebo udržován v přítomnosti kyseliny askorbové.

Velkým problémem je tendence agresivní volných radikálů je peroxid oxidovat atom železa v erytrocytech, která vede k tvorbě funkčně neaktivní methemoglobinu (MetHb). Tento proces je obrácen enzymem metHb - reduktázou, který funguje v přítomnosti cytochromu bs a kyseliny askorbové. Superoxidový radikál je obvykle zničen superoxidem -smutázou (SOD) závislým na vitaminu C, takže SOD zabraňuje tvorbě velmi agresivního hydroxylového zbytku.

Je dobře známo, že kyselina askorbová podporuje vstřebávání železa stěnami střeva. Možná je to kvůli tomu, že podporuje prvek v obnovené formě, ve které je sliznicí snadněji absorbován.

Elektronická doprava

Oxidační-redukční vlastnosti kyseliny askorbové se již dlouho používají při studiu in vitro přenosu elektronů v mitochondriálních membránách.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Distribuce v tkáních

Vitamin C se podílí na hydroxylační reakci v biosyntéze kolagenu, serotoninu a norepinefrinu v těle zvířat. Klíčem k řešení problematiky role kyseliny askorbové v procesu metabolismu u zvířat lze nalézt, z výsledků analýzy jeho tkáňové distribuci. Analyzované živočišné tkáně obsahují následující množství vitaminu C (v sestupném pořadí): nadledviny (55 mg%) hypofýzy a leukocyty, mozku, očí čočky a slinivky břišní, ledvin, sleziny a jater, srdeční sval, mléko (samice 3 mg% kráva 1 mg%), plazma (1 mg%). Ve většině z těchto tkání funkce vitamínu C je zachování strukturální integrity účastí v biosyntéze kolagenu. Zvýšené hladiny obsahu kyseliny askorbové odráží více specializované funkce, jako je účast na syntéze hormonů nadledvin a neurotransmiterů a mozku, stejně jako v imunitní odpovědi ve slezině a leukocytů, stimulujícího pentózofosfátové cyklu v játrech, a udržování průhlednosti čočky rohovky.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Spotřeba, vylučování a metabolismus

Pro prevenci kurděje lidského těla, musí být 10 mg vitamínu C za den, doporučená denní dávka je 30 mg Velké Británii, a syntetizovat laboratorního potkana denně rovnající se 2000 mg (2 g) a! V lékařství existuje směr, který není v současné době populární, doporučuje se megadóza (1-10 g za den). Možná to má smysl. Argument proti tomu však spočívá v tom, že tělo dospělého organismu (člověka) dokáže akumulovat pouze omezené množství vitaminu, obvykle 2-3 g, případně 4 g. Současně dosahuje plazma 1,4 mg%.

Kyselina askorbová se metabolizuje v játrech a ledvinách a prochází řadou následných transformací, jejichž konečným výsledkem je tvorba kyseliny šťavelové vylučované močí.

Retenční vlastnosti vitaminu C z něj činí výborný ko-substrát při reakcích na hydroxylaci monooxygenázy, které vedou k tvorbě aminokyselin a katecholaminů. Díky těmto vlastnostem, jako vitamin C poskytuje ochranu nejen buňky, eliminuje volné radikály, ale také další antioxidanty, jako je vitamin E. Je chelatačních a (nebo) vlastnosti snížení pomoci absorpci sloučenin železa ve střevě. Předpokládá se, že může fungovat jako cirkulující dvojice oxidace-redukce v elektronické dopravě a při vytváření membránového potenciálu a jeho stav odpovídá stavu cytochromu c. Vitamin C je optimální, ale ne jediný, faktor, který je nezbytný pro udržení četných enzymů obsahujících železo a měď v redukčním stavu, ve kterém jsou nejúčinněji aktivní.

M. Davis a kol. (1999) se domnívají, že náš jasný zájem o různé aspekty chemie a biochemie vitamínu C, zahřívá velmi významný příjem ze své produkce - ne nejlepší pobídkou k vyřešení záhady existence základní biologické funkce v této jednoduché molekuly, nebo její nepřítomnosti. Naše nadšení je kvůli nepřítomnosti všech z nás gulonolactoxidase. A na vině jediný gen, který naši předkové byli zbaveni 25 miliony let, které odsouzeni lidé spolu s dalšími primáty, stejně jako některé druhy ptáků, netopýrů, brouků a samozřejmě, morčata částečně za „vegetariány zdráhají“ .

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Interakce s dalšími prvky těla

S pomocí vitamínu C je železo (Fe) dobře absorbováno, což ovlivňuje hemopoézu.

Co ovlivňuje množství vitaminu C v potravinách?

Vitamin C je jedním z nejcitlivějších vitamínů. Je známo, že kulinářské zpracování zeleniny a ovoce často vede ke ztrátě kyseliny askorbové. Jakékoli tepelné zpracování výrobků nebo vystavení přímému slunečnímu záření rychle snižuje obsah tohoto vitaminu. Když jsou produkty rozdrceny, enzymatická aktivita askorbát oxidasy obsažená v rostlinách bohatých na vitamín C se významně zvyšuje. Tento enzym je přítomen ve všech rostlinných tkáních. Jiný enzym, který je odpovědný za ztrátu kyseliny askorbové, fenolázu, katalyzuje oxidaci polyfenolových sloučenin vzdušným kyslíkem, což způsobuje ztmavnutí plodů, jako jsou jablka. Způsob je doprovázen tvorbou kyseliny dehydroaskorbové, která se rychle převádí na kyselinu 2,3-diketogulonovou a katalyzuje Ca a další ionty přechodných kovů. Proto se nedoporučuje připravovat zeleninu a ovoce v mědi a žehličkách.

A samozřejmě hlavní fakt, který ovlivňuje ztrátu vitamínu C v procesu vaření, je prostě jeho rozpuštění ve vodě. Je třeba poznamenat, že zelenina vařená v mikrovlnné troubě si uchovává více z mnohem více vitaminu C než ta, která se připravují běžnými metodami. Tak může být zabráněno ztrátě vitamínu C, a to nejen tím, že se vyvarujete prodloužení vaření zeleniny v měděných nádobách, ale pokud je vaříte celé. Aby se zachoval vitamin C v potravinách, doporučuje se zmrazit a uchovávat na studeném, temném místě, například ve sklepě nebo suterénu.

Potřeba vitaminu C za den

U dospělého člověka 70-100 mg vitaminu C vrátí veškeré ztráty tohoto vitamínu do těla.

Za jakých podmínek se zvyšuje potřeba vitaminu C?

Pokud děláte sport, pak jeden den musíte konzumovat 150-500 mg vitamínu antiséra. Těhotné ženy potřebují konzumovat asi 120-150 mg tohoto vitaminu. Při katarálních nemocech se doporučuje zvýšit denní dávku vitamínu C na 2 000 mg. Také v nepříznivé atmosféře je nutné zvýšit obsah tohoto vitamínu v těle.

Proč je v těle nedostatek vitamínu C?

Nedostatek kyseliny askorbové v těle může nastat při nesprávném tepelném ošetření ovoce a zeleniny (při vaření ztrácí až 60% vitamínu C). Také se to může stát, pokud zelenina není správně skladována (pokud čerstvé brambory ve 100 g obsahují asi 20 mg antiscorbutického vitaminu, pak po půl roce skladování - pouze 10 mg).

Nedostatek tohoto vitaminu také nastane, když v potravě není dostatek ovoce a zeleniny.

Existuje názor, že avitaminóza již není nalezena v západních zemích. Ale to v žádném případě není. Je známo, že chronické nemoci, starší a osamělí lidé trpí nedostatkem vitamínu spojeným s nedostatkem vitamínu C. Askorbová hladina kyseliny v plazmě je v průměru o 1,2 mg% (mezích 0,6 až 2,5 mg%), obsah askorbátu v leukocytech obvykle je 25 mikrogramů na 10 8 buněk.

Doporučené dietní normy pro denní příjem vitaminu C

Doporučené dietní normy mg denně

Děti

35

Děti

45

Teens

50

Dospělí

60

Těhotné ženy

80

Kojené matky

100

Starší muži

150

Zvýšení hladiny kyseliny askorbové v plazmě probíhá pouze tehdy, když příjem dosáhne 150 mg denně. Indikátor úrovně vitamínu C v těle je hladina kyseliny askorbové v plazmě. Stav nedostatečnosti je indikován poklesem pod 0,5 mg%. Bylo zjištěno, že plazmatická hladina u mnoha chorobných stavů, jako je například infekční choroby, městnavého srdečního selhání, onemocnění jater a ledvin, gastrointestinální, a endokrinní poruchy, purpura (purpura), malignit. Pacienti v horečnatého stavu s anamnézou chirurgického zákroku nebo poranění, vyžadují velké příjem vitaminu C z potravy.

Známky nedostatku vitamínu C v těle

Je-li osoba trpí nedostatkem vitamínu C je to může být obtížné hojení ran, krvácení z dásní, modřiny na těle může bobtnat člověk stane slabou krevních cév oka, manifest bolest kloubů může být slabé reakce na nachlazení. Tito lidé mají často vypadávání vlasů, časté krvácení z nosu a vývoj kurděje. Příznaky kurděje patří: závažné krvácení z dásní, ztrátou zubů, deprese, ztráta chuti k jídlu, únava, kožní krvácení, hysterie a chudokrevnost.

Známky nadbytku vitamínu C

Symptomy předávkování vitamínem C mohou být časté močení, nevolnost, bolesti hlavy, zvracení a mírný průjem. Někdy lidé mají nadbytku kyseliny askorbové, která se projevuje kolikou v dolní části břicha a zarudnutím kůže na obličeji.

Produkty, které obsahují vitamín C

Velmi mnoho produktů obsahuje vitamín C a my o tom ani nevíme!

Většina živých organismů může převést D-glukózu na kyselinu L-askorbovou. Homo sapiens je zcela závislá na příjmu vitamínu C s jídlem. Jediný živočišný produkt obsahující významné množství vitaminu C je mléko (1 - 5 mg / 100 g); to je také nalezeno v játrech. Nejbohatší zdroje kyseliny askorbové jsou čerstvá zelenina a ovoce (zejména citrusové plody, rajčata a zelená paprika), pečené brambory (17 mg / 100 g) a listová zelenina. Velmi bohaté na vitamín C guava (300 mg / 100 g) a černý rybíz (200 mg / 100 g), ale v západních zemích nejsou příliš běžné.

Takže pes růže obsahuje až 1000 mg antiscorbutického vitaminu, sladkého pepře - 250 mg, kiwi - asi 180 mg a rajčat má asi 200 mg tohoto vitaminu. Pokud milujete zelí, nebudete mít nedostatek vitaminu C, protože obsahuje 70 až 100 mg vitamínu. Všechny oblíbené jahody jsou nasyceny kyselinou askorbovou o 60 mg, stejně jako pomeranč a kyselý citrón je s nasyceným množstvím 40 mg. Tyto potraviny používejte častěji a nebudete vědět, co je studená. Tabulka obsahuje vyčerpávající údaje o obsahu vitaminu C v nejčastěji konzumované zelenině a ovoci.

Obsah vitaminu C v ovoci a zelenině

Zelenina / ovoce

Obsah kyseliny askorbové, mg na 100 g

Ovoce z růží

1000

Černý rybíz

200

Kapustová hlava

186

Zelenou papriku

128

Fuck

120

Brokolicové zelí

FROM

Růstové klíčky

109

Žehlička

79

Květák

78

Jahody

59

Špenát

51

Pomeranče / citróny

50

Zelí listí

47

Mladé brambory

30

Hrách

25

Staré brambory

8.

Mrkev

6.

Jablka

6.

Švestky

3

Vitamin C v medicíně

Rozsáhlé užívání vitaminu C poskytuje základ pro velký mezinárodní obchod, od chemické syntézy až po tvorbu tablet. Jeho fyziologická úloha v těle není plně pochopena, a to navzdory úspěšnému použití vitaminu C při léčbě různých patologických stavů, často s tím nesouvisí. Stovky let se užívala k léčbě kurděje av posledních letech se ukázalo, že vitamín C způsobuje u některých pacientů s autoimunitní trombocytopenií stav remisí.

Terapeutická aplikace

Vitamin C je obvykle předepsán v denní dávce 3 x 100 mg. Vitamin C nejen podporuje hojení ran, ale také posiluje imunitní systém těla, který zabraňuje pronikání nebezpečných infekcí. Proto je kyselina askorbová předepsána pro infekční onemocnění, horečku a průjmy a při vysokém riziku infekce a zánětu. K okyselení moči chronickými infekcemi močových cest je předepsáno 0,5 - 0,3 g denně. Vitamin C je známý jako imunomodulátor působící na různé body imunitního systému. Například inhibuje histidin dekarboxylázu, čímž potlačuje tvorbu histaminového imunosupresiva; podporuje aktivitu neutrofilních leukocytů; neutralizuje nadměrnou hladinu reaktivních oxidantů produkovaných fagocyty u chronické infekce.

Vitamin C léčí některé nemoci krve a oběhového systému. Vitamin C je také indikován pro běžnou anemii způsobenou nedostatkem železa v těle. Současně je však nutné zpracovat přípravky na výrobu železa. Kyselina askorbová podporuje asimilaci železa v těle v důsledku tvorby rozpustných komplexů s nimi a snížit železo, čímž inhibují vazbu železa ve střevě fytáty a tříslovin pocházejících z potravin. Úroveň redukovaného železa v krvi může být udržována výběrem vhodné stravy obsahující železo s přídavkem 25-50 mg kyseliny askorbové na každé jídlo.

Aby se hemoglobin podílel na transportu kyslíku, musí být atom železa v molekule hemu v redukovaném stavu železa. Typicky, více než 98% hemoglobinu, je v těle v této formě a méně než 2%, - funkčně neaktivní oxidovaného methemoglobinu se železem. Obvykle jsou tyto malé množství methemoglobinu u hemoglobinu izoluje enzym NADH (metgemoglobinreduktazy také volal cytochromu reduktázy erytrocyty). Existuje několik typů vrozené methemoglobinemie způsobené nedostatkem systému cytochromu reduktázy. V tomto případě je předepsán orální denní příjem 500 mg kyseliny askorbové nebo 100 až 300 mg methylenové modřiny. Je zřejmé, že kyselina askorbová přímo, i když pomalu, obnovuje methemoglobinu, přičemž methylenová modř je obvykle umístěn aktivuje latentní NADPH - dehydrogenázy, čímž se pro zajištění kontinuity transformací v systému NADH. Tento typ methemoglobinémie je snadnou formou onemocnění a léčba jednoduše eliminuje projevy cyanózy.

Methemoglobinemii je způsobena nakonec tím, že se u pacienta O2 peroxidových radikálů, které jsou běžně pod kontrolou enzymu superoxid dismutázy (SOD), který vyžaduje přítomnost vitamínu C jako koenzym. Předpokládá se, že užití kyseliny askorbové může střílet akutní stav u pacientů se srpkovitou anémií, když jsou červené krvinky vyčerpané vitaminů a podléhají destruktivními účinky oxidantů.

Ukázalo se, že ve vyšších dávkách vitamín podporuje zlepšení metabolismu lipidů v těle. V důsledku toho, že brání ukládání cholesterolu na stěnách tepen a snižuje riziko koronární nedostatečnosti. Při srdeční nedostatečnosti hladina kyseliny askorbové v plazmě a leukocyty se sníží a že existuje příčinný není jasné. Nicméně se předpokládá, že vitamin C podporuje prevenci aterosklerózy, protože udržuje integritu stěnách tepen (na úkor odpovídající úrovně hydroxyprolinu požadované pro biosyntézu kolagenu), snižuje hladinu cholesterolu v krvi (přispívá k biosyntézy žlučových kyselin) a triglyceridů (aktivace plazmy lipázu).

Vitamin C je užitečný pro zdravý metabolismus a také snížením agregace trombocytů a zvyšuje fibrinolytickou aktivitu v krvi. Jakmile byl vitamín C nazván i "vydatným vitamínem". Ačkoli je možné vysledovat vztah mezi případy ischemické choroby srdeční (CHD) a nízkou hladinou kyseliny askorbové v plazmě, je pravděpodobně důsledkem prvního a nikoliv naopak.

Nicméně podle názoru některých specialistů je rizikovým faktorem pro IHD přítomnost různých agresivních forem kyslíku, například superoxidového radikálu, jehož existence je řízena superoxiddismutázou závislým na vitaminu C.

Tak kyselina askorbová se účastní mnoha metabolických procesů. Vitamin C se podílí na syntéze kolagenu, oxidace tyrosinu, syntéza katecholaminy, mobilizace železa a mědi, degradace histaminu modulaci produkce prostaglandinů, detoxikace, metabolismu cholesterolu, imunitní dohled, a tak dále. D. Při průměrné denní dávky vitaminu C 100 mg, řada faktorů vyžadují zvýšená spotřeba vitamínu C. Užívající některé léky (antikoncepce, antibiotika, aspirin, protizánětlivé léky), kouření, konzumace alkoholu, stresu, stáří, diabetes mellitus, těhotenství mb. I když tam je ještě žádná jasná indikace pro klinické aplikace vitamínu C, se doporučuje její široké použití v lékařské praxi (pro urychlení hojení ran, snížení zánětlivých reakcí, zvyšují imunitní funkce, v léčbě respiračních chorob, nedostatek železa, ateroskleróza, artritida).

Vitamin C je obvykle předepsán hrozícího potratu v tiretoksikoze, idiopatická trombocytopenická purpura (2 g denně), thalassemia (středomořská anémie).

Fyziologická základem terapie vitaminu C, není vždy zcela jasné, s výjimkou v případě achlorhydrií a průjmu, pokud existuje riziko vzniku anémie v důsledku nízké absorpce střevní nehemového železa, která byla korigovaná s pomocí vitaminu C.

Hlavní obsah kyseliny askorbové v CNS je ve hipokampu-hypotalamu ve srovnání s jinými sekcemi centrálního nervového systému.

Nízký stav vitaminu C doprovází kataraktu a zvýšený nitrooční tlak, cukrovku, kouření tabáku a zneužívání alkoholu. Denní příjem 1 g vitaminu C zastavuje rozvoj katarakty v počátečním stádiu.

Bylo zjištěno, že hladina vitaminu C v těle pacientů s diabetem o 70 - 80% nižší než u zdravých lidí. To dává důvod se domnívat, že v tom spočívá kořen komplikací, jako jsou srdeční a selhání ledvin, slepota a gangréna. Podle jedné hypotézy, chronické hyperglykemie mohou být spojeny s intracelulární Nedostatek kyseliny askorbové v leukocytů vzhledem k tomu, že glukóza a kyselina askorbová je dostatečně podobná k sobě a mohou být transportovány do buněk přes stejný membránového systému. To vede k tomu, že u pacientů s diabetem, kteří nejsou léčeni léčby oslabený reakci organismu v případě akutního zánětu, zvýšená náchylnost k infekcím a patologii pozorované při hojení ran. Není jasné, zda u těchto pacientů je tělo schopno absorbovat méně vitamínů než zdraví lidé, nebo vylučovat to ve velkém množství. Spekuluje se, že jeho stav by měl pozitivně ovlivnit dávku vitamínu, zvýšení tolerance glukózy. Nicméně, velmi vysoké dávky by měly být rovněž vyhnout, protože vede k vyššímu dehydroaskorbové v krvi, což způsobuje diabetes u krys!

Úloha vitaminu C jako kofaktoru v hlavních biologických procesech je dobře zavedená. Mozo savců obsahuje poměrně vysoké koncentrace kyseliny askorbové. U potkanů je koncentrace kyseliny askorbové maximální při narození a poté se s růstem a stárnutím snižuje. Hladiny v embryu jsou dvakrát větší než u dospělých. Jako stárnoucích mužů nad 50% koncentrací kyseliny askorbové v krevní plazmě je nižší než 0,3 mg / dl (v dávce 1 mg / dl) a musí být přijata denně 40 až 50 mg vitaminu C pro muže a 30 mg - pro ženy. Od roku 1953, kdy Willis ukázal, že nedostatek kyseliny askorbové způsobuje aterosklerotické léze, vzniká vztah mezi hladinou kyseliny askorbové a hladinou cholesterolu v krvi. Kyselina askorbová zvyšuje množství metabolitů prostacyklinů (6-keto-PGF1; 1) a thromboxanu B2. AK je hlavní v stimulaci syntézy prostaglandinů. Lehká hmotnost je reprezentována objemem povrchu jako fotbalové hřiště a dosahuje až 9000 litrů denně výměny vzduchu. Vitamíny C a E působí jako antioxidanty a případně PG jsou zapojeny do těchto mechanismů, protože oba vitamíny mají komplexní účinek na metabolismus kyseliny arachidonové.

Dobře známé toxický účinek alkoholu může být snížen tím, že vitamin C, který je v tomto případě připojen k detoxikačního procesu v játrech, která se účastní při oxidaci cytochromu P450.

  • Vitamin C pomáhá udržovat tón a reaktivitu dýchacího systému.

V důsledku kouření hladina vitaminu v plazmě klesá na 0,2 mg% a kuřáci musí dodatečně dostávat 60 až 70 mg denně za účelem kompenzace tohoto poklesu. Není jasné, zda je důvodem nízké úrovně plazmového askorbátu u kuřáků zvýšil rychlost metabolismu, snížená absorpce, nebo prostě nedostatek příjmu vitaminu C z potravy, protože jejich návyky vyloučit ze stravy ovoce.

  • Vitamin C se také doporučuje pro léčbu a prevenci nachlazení, duševních chorob, neplodnosti, rakoviny a AIDS.

Vitamin C může být spolehlivou ochranou proti rakovině žaludku kvůli své schopnosti (prokázané in vitro), které brání tvorbě nitrozaminů. Nitrosaminy mohou být tvořeny interakcí dusitanů s aminy pocházejícími z potravy a jsou považovány za nejdůležitější příčinu rakoviny žaludku a jícnu. Potraviny obvykle dostávají malé množství dusitanů, ale mohou se tvořit v důsledku redukce dusičnanů střevními bakteriemi, což je důvodem, proč jsou takové obavy způsobeny zvýšením hladiny dusičnanů v pitné vodě. Závěrem je konstatována účinnost kyseliny askorbové v prevenci rakoviny dělohy.

  • Vitamin C je účinný při prevenci a léčbě nejméně čtyřiceti patologických stavů.

Vědci zkoumali in vitro roli lidské placenty v buněčném transportu a metabolismu toxické oxidované formy kyseliny askorbové (AA) (dehydro-AC, DHAQ) a její užitečné redukované formy. Ukázalo se, že placentární tkáně přispívá k regulaci redox potenciálu AK / DGACM matky a plodu a očistit toxickou formu DGACM z matčiny krve, obnově a poskytování ovoce užitečné formě AK. Kyselina askorbová snadno prochází plodem jednoduchou difúzí. Těhotenství snižuje hladinu AA v krevním séru. Současně kouření snižuje hladinu AA v séru těhotných žen. V těhotenství a laktaci se potřeba vitaminu C zvyšuje z 45 mg / den na 60 a 80 mg / den. Neexistují žádné zprávy o nežádoucím účinku vitaminu C na lidský plod, těhotnou ženu nebo průběh těhotenství při užívání vitamínu C. Vitamin C prochází do mateřského mléka. Pokusy na zvířatech (morčata, myši a krysy) prováděné v letech 1960 - 1970 gg. že kyselina askorbová může být v těhotenství teratogenní a nebezpečná. U morčat hypervitaminóza C vede ke složitému průběhu těhotenství a úmrtí plodu s následným vývojem neplodnosti. Neexistuje však žádný skutečný embryotoxický účinek. U myší intravenózní podání 20 mg AK v 8. Dni těhotenství vede k významnému zvýšení malformací mozku a míchy. U potkanů dávka AK 1 g / kg tělesné hmotnosti od 6. Do 15. Dne nebo během celého těhotenství nepříznivě neovlivnila plod.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Vitamin C" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.