^

Vitamin D

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ve třicátých letech 20. Století byl nejprve syntetizován a studován vitamin D. Tento vitamin je pro svět vědy velmi zajímavý, protože je to jak vitamin, tak hormon. Může vstoupit do těla jak potravou, tak i tělem, když je vystavena slunečnímu záření. Vitamin D je známý jako vitamin, spojený s vývojem rachity. Zmínka o rachitu nastává již v roce 1650. Vitaminový model byl navržen v roce 1919, syntetizován v roce 1932.

Co potřebujete vědět o vitamínu D?

Abyste se nedostali do slepé uličky, kdy vám vědecké pojmy nazývají tuto nebo tu látku, musíte znát její chemické jméno. Tady ve vitamin D, například, jiná jména zní jako anti-rosic vitamín, cholecalcefirol, ergocalciferol a wheosterol.

Vitamin D je rozdělen na několik vitaminů této skupiny. Takže, vitamin D3 se nazývá cholekalcefirol a prostě vitamin D je ergokalciferol. Oba tyto vitamíny mohou být obsaženy v potravinách pouze u živočišných druhů. Také vitamín D je produkován přímo tělem a to je způsobeno působením ultrafialového záření na pokožku.

Vitamin D je přímo spojen s onemocněním, jako je rachita. Faktem je, že živočišné tuky mohou vylučovat vitamín D, pokud jsou vystaveny slunečnímu záření. Takže již v roce 1936 byl izolován čistý vitamin D z tuku tuňáka. Takže to bylo zvyklé na boj s rakety.

Chemická povaha a biologicky aktivní formy vitaminu D

Vitamin D - skupinové označení několika látek souvisejících s chemickou povahou sterolů. Vitamin D je cyklický nenasycený alkohol ergosterol s vysokou molekulovou hmotností.

Existuje několik vitamínů vitaminu D. Mezi nejaktivnější patří ergocalciferol (D2), cholekalciferol (D3), dihydroergokalkalorol (D4). Vitamin D2 je tvořen prekurzorem rostlin (provitamin D) - ergosterol. Vitamín D3 - ze 7-dehydrocholesterolu (syntetizovaný v lidské a zvířecí kůži) po ozařování ultrafialovým světlem. Vitamín D3 je biologicky nejaktivnější.

Vitamers méně aktivní vitamin D - D4, D5, D6, D7 - vytvořený ozářením ultrafialovým rostlinných prekurzorů (respektive dihydroergosterol, degidrositosterina 7, 7 a 7 degidrostigmasterina degidrokampesterina). Vitamín D1 se v přírodě nenachází. Biologicky jsou tvořeny aktivní formy ergodické a cholekalciferolu během metabolismu.

Metabolismus vitaminu D

Výživné kalciferoly se vstřebávají do tenkého střeva za účasti žlučových kyselin. Po absorpci jsou transportovány v kompozici chylomikronů (60-80%), které jsou součástí komplexu s os2-glykoproteiny v játrech. Zde také vstupuje do krve endogenní cholekalciferol.

Játra endoplazmatické retikulum cholekalciferol a ergokalciferol podrobit hydroxylaci s 25-hydroxylázy cholekalciferol. Výsledkem je, že tvorba 25-hydroxycholekalciferol a 25 gidroksiergokaltsiferol, jejich přeprava je považována za hlavní forma vitamínu D. Vzhledem k tomu, krev se přenesou na speciální složení plazmatické bílkoviny kalciferol vázajícího do ledvin, kde se enzym tvořil 1-a-hydroxyláza kalciferol 1,25- dihydroxycalciferoly. Jsou aktivní forma vitaminu D, které mají D-akční gormonopodobnym‖ - kalcitriolu, který reguluje metabolismus vápníku a fosforu. U lidí, vitamin D3 je účinnější při zvýšení hladiny sérového 25-hydroxyvitamínu D a 1,25-dihydroxyvitamin D, než vitamin D2.

V buňkách je vitamin D3 lokalizován v membránách a subcelulárních frakcích - lysosomy, mitochondrie, jádro. V tkáních se vitamin D nehromadí, s výjimkou tukové tkáně. Jak 25-hydroxyvitamin D, tak 1,25-dihydroxyvitamin D, katalyzovaný enzymem 24-hydroxylase. Tento proces se vyskytuje v různých orgánech a tkáních. Obecně platí, že množství cirkulující hladiny vitaminu D závisí na exogenních zdrojů (potravin, nutraceutika), endogenní produkce (syntéza v kůži) a aktivita enzymů podílejících se na metabolismu vitaminu.

Vylučuje se hlavně stolicí v nezměněné nebo oxidované formě nebo ve formě konjugátů.

Biologické funkce vitaminu D

Biologická aktivita 1,25-hydroxykalciferolů je 10krát vyšší než aktivita počátečních kalciferolů. Mechanismus účinku vitaminu D je podobný účinku steroidních hormonů: proniká do buňky a reguluje syntézu specifických proteinů působením na genetický přístroj.

Vitamin D reguluje transport iontů vápníku a fosforu přes buněčné membrány a tím i jejich hladinu v krvi. Působí jako synergista s parathormonem a jako antagonista thyrotoxikotropního hormonu. Toto nařízení je založeno na nejméně třech způsobech zahrnujících vitamin D:

  1. Stimuluje absorpci iontů vápníku a fosfátů epitelem sliznice tenkého střeva. Absorpce vápníku v tenkém střevě probíhá usnadněnou difúzí za účasti speciálního vápník vázajícího proteinu (CaCB-calbindin D) a aktivní transportu s Ca2 + -ATPázou. 1,25-dihydroxykalciferoly indukují tvorbu CaSB a proteinových složek buněk Ca2 + -ATPázy sliznice tenkého střeva. Calbindin D se nachází na povrchu sliznic a díky své vysoké schopnosti vázat Ca2 + usnadňuje transport uvnitř buňky. V krevním řečišti z buňky přichází Ca2 + s účinkem Ca2 + -ATPázy.
  2. Stimuluje (spolu s parathormonem) mobilizaci vápníku z kostní tkáně. Vazba kalcitriolu se osteoblasty zvyšuje tvorbu alkalické fosfatázy a vápník vázajícího proteinu osteo-praženého, rovněž podporuje uvolňování Ca2 + z hlubokých vrstev kostního apatitu a jeho ukládání v růstové ploténky. Při vysokých koncentracích stimuluje kalcitriol resorpci Ca + 2 a anorganického fosforu z kosti působící na osteoklasty.
  3. Stimuluje reabsorpci vápníku a fosforu v renálních tubulech v důsledku stimulace renálních tubulů vitaminem Ca2 + -ATPázou. Navíc v ledvinách calcitriol potlačuje vlastní syntézu.

Obecně se účinek vitaminu D projevuje zvýšením obsahu iontů vápníku v krvi.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kolik vitaminu D je zapotřebí denně?

Dávka vitaminu D se zvyšuje v závislosti na věku člověka a jeho ztrátě z tohoto vitamínu. Takže děti by měly konzumovat 10 mikrogramů vitaminu D denně, dospělé - stejné množství a lidé v pokročilém věku (po 60 letech) - asi 15 mikrogramů vitamínu denně.

Kdy se zvyšuje potřeba vitaminu D?

Lidé ve vyšším věku lépe zvyšují denní dávku vitaminu D, stejně tak platí i pro lidi, kteří jsou téměř nikdy na slunci. Aby se zabránilo rachotu, měl by být vitamín D u dětí. Ženy během těhotenství a kojené ženy, stejně jako během menopauzy, musí nutně zvýšit příjem tohoto vitaminu.

Trávitelnost vitaminu D

S pomocí žlučových šťáv a tuků se vitamín D absorbuje do žaludku lépe.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Interakce vitaminu D s dalšími prvky těla

Vitamín D pomáhá absorbovat vápník (Ca) a fosfor (P) a díky své pomoci se hořčík (Mg) a vitamín A dobře vstřebávají.

Co určuje přítomnost vitaminu D v potravinách?

Nemusíte se starat o správnou přípravu jídel, protože během tepelného ošetření není vitamin D ztracen, ale takové faktory, jako je světlo a kyslík, mohou zcela zničit.

Proč je nedostatek vitaminu D?

Trávitelnost vitaminu může být ovlivněna špatnou funkcí jater (selhání jater a mechanická žloutenka), neboť přísun správného množství žluči je vážně narušen.

Vzhledem k tomu, vitamin D je produkován v lidském těle pouze pomocí pleť a slunečního světla (tuk na kůži syntetizuje vitamin D s vývojem pod vlivem slunce, a pak se opět vitamin se vstřebává do pokožky), po pobytu na slunci nemůže jen tak jít do sprchy. V opačném případě vypláchnete celý kůra vitaminu D, což způsobí jeho nedostatek v těle.

Symptomy nedostatku vitaminu D.

U malých dětí s nedostatkem vitaminu D může dojít k narušení spánku, může se zvýšit pocení, zuby mohou být řezány, kostní tkáně žeber, končetiny a páteře mohou změkčit. Děti jsou podrážděné, jejich svaly se uvolňují a děti mohou dlouhou dobu přežít fontanel.

U dospělých jsou příznaky nedostatku vitaminů poněkud odlišné: ačkoliv tyto kosti také změkčují, tak mohou lidé stále zhubnout a trpět vážnou únavou.

Produkty, které obsahují vitamín D

Pokud budete jíst více potravin bohatých na vitamín D, můžete plně udržet množství tohoto vitamínu potřebné v těle. Takové produkty zahrnují játra (0,4 ug), máslo (0,2 ug), kyselou smetanu (0,2 ug), krém (0,1 ug), kuřecí vejce (2,2 ug) vitamin D). Tyto potraviny používejte častěji, aby vaše kosti a tělo jako celek byly bezpečné!

Vitamin D se nachází v řadě produktů živočišného původu: v játrech, másle, mléce, jakož i v kvasnicích a rostlinných olejích. Nejvíce bohatý na vitamín D je játra ryb. Vyrábí rybí tuk, používaný k prevenci a léčbě nedostatku vitaminu D.

Známky nadměrné dávky vitaminu D

Při předávkování vitamínem D, nevolnosti, průjmu, koliky v břiše, závažné únavy, bolesti hlavy se mohou objevit. Lidé, kteří trpí supersaturací vitamínu D, mají často velmi svědivou kůži, porušují srdce a játra, krevní tlak může vzrůst a oční zánět.

Léčba hypervitaminózy D:

  • zrušení léků;
  • dieta s nízkým obsahem Ca2 +;
  • spotřeba velkého množství kapaliny;
  • jmenování glukokortikosteroidů, a-tokoferolu, kyseliny askorbové, retinolu, thiaminu;
  • V těžkých případech je třeba intravenózní podání velkého množství 0,9% roztoku chloridu sodného, furosemidu, elektrolytů, hemodialýzy.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Vitamin D" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.