^

Výrobky, které zvyšují hemoglobin

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Snížený hemoglobin je běžným problémem v moderním světě. Špatné jídlo, špatné návyky, jarní zhoršení nedostatku vitamínu - to vše může předcházet anémii. Samozřejmě můžete jít do lékárny a vzít si komplex vitaminů nebo přípravku obsahujícího železo. Nicméně, ne všichni lidé dávají přednost pít tablety, protože je mnohem užitečnější získat látky potřebné tělem s jídlem. Navíc produkty, které zvyšují hemoglobin, jsou zpravidla v každém domově.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Jaké potraviny zvyšují hemoglobin?

Hlavním faktorem poklesu hemoglobinu je nedostatek železa v těle. V podmínkách nedostatku železa může osoba čelit slabosti, únavě, suchu a snížené elasticitě kůže, ztrátě účinnosti.

Železo je základním prvkem hemoglobinu, který zodpovídá za dodávku kyslíku do tkání. Není-li dostatek železa nebo hemoglobinu, orgány těží z hladomoru kyslíku, což způsobuje poruchy ve fungování tělesných systémů.

Dalším faktorem v nedostatečném množství hemoglobinu může být nedostatek vitamínu B² a kyseliny listové. Tento stav je často pozorován u žen, které při menstruaci nebo těhotenství ztrácejí tyto vitamíny, stejně jako přísné a zdlouhavé diety pro korekci hmotnosti.

Jaké produkty zvyšují hemoglobin? Za prvé, toto maso, stejně jako ryby a žloutky. A musíme si uvědomit, že to je nejlépe vstřebává do železa v přítomnosti kyseliny askorbové - vitamínu C. Proto, tím, že jí maso nebo rybí produkty, ujistěte se, že jíst plátek citronu nebo spláchnout jídlo vývaru boky.

Železo se nachází nejen v mase. Informace pro vegetariány: Hemoglobin nedostatek může tvořit tím, že jí fazole, jablka, mrkev, řepa, granátová jablka, ořechy, červené a černé bobule, petrželku nebo kopr.

Je však třeba poznamenat, že lidské tělo může absorpcí až 30% železa, z ryb a vajec až do 15% a ze zeleniny a ovocných složek až do 5% železa.

Je důležité si uvědomit, že jíst dostatečný počet potravin obsahujících železo za den a vypláchnout si jídlo silným čajem nebo kávou, nebudete tělu pomáhat zvýšit hladinu hemoglobinu. Faktem je, že takové nápoje jako černý čaj a káva narušují normální vstřebávání železa v zažívacím traktu. Abyste dosáhli pozitivního výsledku a zvýšili množství hemoglobinu, vyměňte kávu s čerstvě vymačkaným džusem z užitečných v této situaci rostlinné produkty: granátové jablko, jablka, maliny. Zpomalit vstřebávání železa může být také mléčné a sójové produkty, moučné nádobí a krupice.

Železo a jeho sloučeniny lze nalézt v bramborách, meloudi, meloudi, česneku a cibuli, salátu, zelenině, pohanky, angreštu, hroznu a jahodě.

Kyselina askorbová a vitamin B skupina zjistila, brambor, zelí, lilku, squash, tykev, česneku a cibule, meloun, rakytníku, šípky, brusinky, citrusů, kiwi, bobule, kukuřice, hruška, a tak dále.

Výrobky, které zvyšují hemoglobin během těhotenství

V těhotenství je hladina hemoglobinu velmi důležitá: pro budoucí matku je důležité dodat kyslík, jak tkáně jejího vlastního organismu, tak vznikající organismus budoucího dítěte. Pokud jsou hodnoty hemoglobinu nižší než 100 g / l, je smysluplné zahájit užívání léčiv obsahujících železo a vitamíny se souhlasem lékaře. Není-li hladina hemoglobinu kritická, stačí použít takové přípravky, které pomohou stabilizovat množství železa, vitaminů a hemoglobinu v krvi. Jedná se o produkty:

 • živočišné produkty (hovězí, telecí a vepřové maso, bílé maso, rybí výrobky);
 • Obiloviny a luštěniny (hrách, ovesné a pohankové kaše, ledvinové boby);
 • zeleninové pokrmy (pečené brambory, dýně, červená řepa, pokrmy s bylinkami, saláty);
 • ovoce a bobule, čerstvé jablka, banány, hrušky, meruňky, maliny, brusinky, borůvky);
 • čerstvě vymačkané šťávy z řepy, mrkve, jablka nebo granátového jablka;
 • ořechy, hořká čokoláda, data, vaječný žloutek, rybí kaviár, játra.

Perfektně zvyšuje hladinu hemoglobinu během těhotenství, další směs: míchat broušenou v mleté maso nebo sušené ovoce mixéru s celkovým citronem, medem a vlašskými ořechy. Ze sušeného ovoce můžete vzít data, sušené meruňky, sušené švestky, sušené brusinky, sušené banány.

Je také velmi užitečné používat vařenou pohárku, ochucenou mrkví a olivovým olejem.

Černý čaj se musí změnit na zelenou, nebo jít na čerstvě vymačkané šťávy z brusinek, pomeranče, grapefruitu nebo ananasu.

Výrobky, které zvyšují hemoglobin u dětí

Vzhledem k nižší hladině hemoglobinu může dítě zaznamenat ospalost, sníženou vitalitu, suchost a praskliny na pokožce, zhoršení stavu vlasů a nehtů. Všechny tyto příznaky jsou příznaky anémie, která může vést k dalším problémům v duševním a duševním vývoji dítěte. Navíc nízká hladina hemoglobinu přispívá k významnému snížení imunity. Proto - časté nachlazení, bolest v krku, dlouhotrvající a pomalu léčitelná.

Produkty, které zvyšují hemoglobin u dětí:

 • všechny cereální obiloviny (s výjimkou manga), zejména užitečné pohanky a luštěniny;
 • kuřecí maso, droby (játra, ledviny, srdce, lingvální část);
 • všechny ovoce jsou červené, čerstvé, sušené nebo sušené;
 • zelenina (kopr, koriandr, petržel, bazalka, rukolou);
 • většina zeleniny (brambory, dýně, rajčata, cuketa);
 • bobule červené nebo černé, čerstvé i zmrazené);
 • šťávy a pyré ze zeleniny, bobulí a ovoce červené barvy;
 • vaječný žloutek, sušené ovoce (rozinky, sušené meruňky, švestky).

Snažte se dát dítěti namísto sladkostí sušené ovoce, namísto limonády nabídnout čerstvě vymačkané šťávy nebo kompoty, více chůze na čerstvém vzduchu a hrát venkovní hry. Děti, které jsou zvyklé zůstat doma, zejména starší děti, které jsou na počítaču dlouho a jsou na nejčastějším místě anemie.

Pokud se dítě zdráhá jíst ovoce, nabídněte je pod maskou müsli, ovocných směsí a salátů s medem a ořechy. Zelenina může být pečená ve formě pizzy nebo kastrolů, děti jíst takové jídlo s potěšením. Malým dětem je nutno dávat ovoce opatrně a postupně je zavádět do stravy. Proto je nutné dítě pečlivě sledovat, aby nedošlo k vynechání příznaků možné alergie. Pokud dáte mléčné mléko, musí být nabízeno odděleně od ovocných a zeleninových pokrmů, protože mléčné výrobky a rostlinné produkty narušují plnou vzájemnou asimilaci.

Tabulka produktů zvyšující hemoglobin

Název produktu

Množství železa (mg / 100 g)

Pivovarské kvasnice

Od 16 do 19

Mořské plody

Od 25 do 30

Pohankový med

Od 18 do 24

Kuřecí maso

Od 4 do 5

Játra

Od 18 do 20

Fazole

Od 5 do 6

Sušené houby

Od 30 do 35 let

Čerstvé houby

Od 6 do 7

Pohanka

Od 7 do 10

Kakao

Od 12 do 15

Mořská kala

Od 15 do 18

Srdce

Od 6 do 8

Jazyk

Od 6 do 7

Ořech

Od 5 do 6

Kuřecí žloutky

Od 7 do 8

Maso z Turecka

Od 3 do 5

Maliny

Od 1.5 do 1.8

Čerstvé jablka

Od 0,5 do 2,2

Květinový med

O 1.0

Mrkev

Od 0.8 do 1.2

Řepa

Od 1.0 do 1.5

Rajčata

Od 0,6 do 0,8

Salát listí

Od 0,5 do 0,6

Mléčné výrobky

Od 0,05 do 0,1

Kukuřice

Od 0.8 do 1.2

Marhule

Od 4 do 4,5

Brambory ve slupce

Od 0,9 do 1,0

Banány

Od 0,7 do 0,9

Protein z kuřecího vejce

Od 0,2 do 0,3

Zelí

Od 1.0 do 1.5

Sušené jablka

Od 15 do 15.5

Slivky

Od 12.5 do 14

Vysušen

Asi 12

Čerstvé borůvky

Od 7.8 do 8.2

Rozinky

Od 2,9 do 3,3

Vepřová játra

Od 28 do 30

Optimální denní příjem železa:

 • pro muže - 10 mg;
 • pro ženy - 15 mg;
 • pro těhotné ženy - až do 30 mg;
 • pro děti od 7 měsíců do jednoho roku - 8,5 mg;
 • pro děti od 1 roku do 2 let - 5 mg.

Produkty, které zvyšují hemoglobin, musí být nutně přítomny ve stravě všech členů rodiny, jak u dětí, tak u dospělých. Nicméně, před zahájením rozšířené opatření ke zvýšení množství železa a hemoglobinu v těle s užíváním drog, by měla nadále konzultovat s lékařem: zvýšená hladina hemoglobinu v krvi - to není o nic méně nebezpečný jev než anémie. Z tohoto důvodu se nekombinujte bez nutnosti stravy, aby se zvýšil hemoglobin příjemem léčiv obsahujících železo. Někdy pouze změny stravy stačí ke zvýšení hladiny hemoglobinu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.