^

Zdraví

A
A
A

Aerofagie

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Aerofagie je funkční porucha trávení charakterizovaná požitím vzduchu. Normálně, bez spolknutí, je horní pažerák uzavřen. Při jídle, když se otevře a spolu s jídlem požití vždy určité množství vzduchu (pro každý vypít asi 2-3 cm 3 vzduchu). V tomto ohledu je v žaludku obvykle až 200 ml vzduchu ("vzduch", "plynová" bublina), která pak vstoupí do střev a absorbuje se tam.

U zdravé osoby je plyn obsažen hlavně v žaludku a ve střevě. Črevo obsahuje v průměru 199 + 30 cm3 plynu. Přibližně 70% plynu obsaženého v gastrointestinálním traktu je spolknutým vzduchem, zbytek plynu je tvořen střevními bakteriemi a když jsou trávicí šťávy neutralizovány hydrogenuhličitany.

Při aerofágii se množství vzduchu v žaludku a střevech značně zvětšuje, protože vzduch je pohlcován jak při jídle, tak mimo jídle.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Příčiny aerofagie

Příčiny aerofagie jsou následující:

 • psychogenní faktory, psychoemotional stresující situace; v tomto případě vzniká aerofagie jako reakce na různé nervové šoky, strach, smutek atd. Často je aerofagie projevem hysterie;
 • onemocnění dýchacích cest, které brání nazálnímu dýchání;
 • rychlé rychlé občerstvení, hlasitě vyhlížející při jídle;
 • hypersalivace (při kouření, sání cukrovinek, žvýkačky);
 • organických nebo funkčních onemocnění doprovázených pocity tlaku a přeplnění epigastria (například chronická gastritida se sekrečním deficitem);
 • nemoci nebo operace, které porušují funkci kardie (diafragmatické kýly atd.).

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Symptomy aerofagie

Hlavní klinické projevy aerofagie jsou následující:

 • hlasité pálení vzduchu, zvláště s nervovým rozpadem, vzrušením. Často se otupují starosti pacientů bez ohledu na příjem jídla, někdy nedobrovolně;
 • pocit plnosti, tlak, nadýchání v epigastriu krátce po jídle; tyto subjektivní projevy jsou způsobeny protažením žaludku vzduchem a potravou a snižují se po spálení se vzduchem;
 • palpitace, přerušení, pocit nedostatku vzduchu, dýchavičnost, bolest nebo pocit pálení v oblasti srdce po jídle, klesající po zduření vzduchem. Bolesti v srdci způsobené aerophagií se nazývají pseudo-anginal syndrom a vyžadují diferenciální diagnózu s angínou pectoris;
 • časté škytalení;
 • nadýmání, zejména v horní části;
 • „High“ v levém horním kvadrantu thympanitis (bicí vlevo hypochondrium určena bubínku zvuk zónu, která se rozprostírá až k mezižebří vysoko IV, což ztěžuje i definice levé srdeční hranice).

Je-li X-ray určena vysoce stálý membrány (kopule výhodou vlevo) vidět velké plynové bubliny žaludek, velké množství plynu, je detekována v levém ohybu tlustého střeva.

Aerofagii klinické příznaky by měly být odlišeny od ischemické choroby srdeční, brániční kýly, rakoviny žaludku, slinivky, tlustého střeva, žaludeční vřed, pylorostenóza, střevní dyskineze a žlučových cest. K tomuto účelu jsou určeny pro diferenciální diagnózu EKG FEGDS, ultrazvuk břicha.

Aerofagie podporuje protahování dolního jícnového svěrače, jeho oslabení a rozvoj kýly jícnového otevření membrány.

Aerofagie musí být také diferencována s psychogenním zvětšením břicha (Alvarezův syndrom). Tento syndrom se obvykle objevuje u nervových, hysterických žen, někdy simuluje těhotenství ("falešné těhotenství"). Psychogenní nárůst břicha je způsoben kontrakcí svalů zadní břišní stěny a ostrým uvolněním - přední. Nadměrná bederní lordóza je tvořena, membrána je zkrácena, obsah břišní dutiny je posunut směrem dopředu a dolů. Dýchání se stává povrchní, rychlé. Zvýšení břicha se obvykle rozvíjí pomalu a je nejvýraznější odpoledne, během spánku žaludek může mít obvyklou formu.

V aerophagii, na rozdíl od Alvarezova syndromu, neexistuje žádné dramatické zvýšení břicha. Alvarezův syndrom není charakterizován silným pálením vzduchu. Mělo by se také poznamenat, že psychogenní nárůst břicha zmizí v noci během spánku, a to není spojeno s defekací nebo únikem plynů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.