^

Zdraví

Akupunktura

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Akupunktura je jednou z metod reflexní fyzioterapie. Metoda je založena na filo- a ontogenetickém vztahu určitých oblastí pokožky nervovými a humorálními systémy s vnitřními orgány. Je zcela opodstatněné použít metodu pro neurosy a poruchy podobné neuróze s výraznou nestabilitou základních nervových procesů a vegetativních funkcí.

Akupunktura - jako způsob léčby bez použití nějakého léku - existuje téměř čtyři tisíce let. V 7. Století, zatímco v zapomenutém Hippokratovi a Galen Evropě zemřela epidemie v Číně, bylo napsáno 30 objemových ilustrovaných lékařských prací "A Thousand Gold Recipes". Jeho autor, vynikající lékař času, Sun Suimyao, popsal ve všech podrobnostech způsoby, jak se zbavit mnoha nemocí, a to i tím, že "punktuje" určité body na těle.

A pokud jde o non-tradiční (alternativní formální klinické medicíny) ošetření suchým vpichu, akupunktura, nebo akupunktura, to se odkazuje na tradiční čínské akupunktury a léčby chen-Chiu.

Mimochodem Před tisíci lety - začátkem XI století - v Číně objevily první vizuální výcvikové pomůcky pro akupunkturu jako lité bronzové lidské postavy, které byly označené jako „životně důležité body“ pro akupunkturu. A na lidském těle takové body více než šest set.

Zvláštností metody je přísná lokalita, možnost přímého ovlivnění nervových zakončení a různých úrovní nervového systému. Výběr bodů (tři kategorie bodů jsou známy: vzdálený reflex, metamericko-segmentální a místní akce) a jejich kombinace jsou přísně individuální.

S pomocí akupunktury působí účinek na body vzdáleného reflexu, které mají regulační vliv na funkční stav nervového systému jako celku; metamerazo-segmentální účinek, který je zvláště indikován u neurovegetativních a neurosomatických poruch; lokální působení (symptomatické).

Léčba pacientů s neurózy se doporučuje začít s použitím bodů obecného účinku. Pak (v závislosti na zvláštnostech klinických projevů - od 3.-4. Zasedání) se efekt přidává k segmentovým a lokálním bodům. Při léčbě neurózů se proto obvykle používají body všech tří kategorií.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace pro jmenování akupunktury

Akupunktura je předepsána denně nebo každý druhý den, pro průběh 7-20 procedur. Obvykle probíhají 1-3 (méně často 4) kurzy s přestávkami mezi nimi po 7-20 dnech. V budoucnu je podpůrná léčba poskytována krátkodobými nebo samostatnými postupy, což zvyšuje terapeutickou účinnost metody.

Reflexní terapie Iglor je nejúčinnější v neurastenii (zejména v hypertenzní formě), v menší míře v hysterii a obsesivně-kompulzivní poruše. Při výrazných vegetativních dysfunkcích a neurosomálních poruchách může být akupunktura použita jako doplňková metoda v komplexním léčebném programu. Není pochyb o tom, zda je vhodné psychoterapeutické zprostředkování a potencionalizace akupunktury.

Indikace pro akupunkturu souvisí se skutečností, že tato terapeutická metoda reflexně ovlivňuje svalový tonus, snižuje bolest a také aktivuje zásobení krve a metabolismus na buněčné úrovni. Pozitivní účinek akupunktury je známý u takových onemocnění jako:

 • neuralgie, radikulitida, lymfango;
 • Myositida, myalgie, svalové křeče;
 • artritida a artróza, osteochondróza všech částí páteře;
 • neurózy a neurastenie;
 • vegetativní vaskulární dystonie, migréna;
 • bronchiální astma, chronická bronchitida;
 • gastritida, gastroenteritida, peptický vřed, kolitida, cholecystitida atd.
 • hypertenze, angíny a některých typů kardiopatologie;
 • cystitida, uretritida, prostatitida;
 • porušení menstruačního cyklu, dysmenorey;
 • hypo- a hyperfunkci štítné žlázy;
 • obezita, diabetes mellitus;
 • pooperační a posttraumatické obnovení funkcí.

V moderní klinické praxi se akupunktura nikdy nepoužívá jako monoterapie, ale je zaslouženě stanovena jako velmi účinná pomocná látka pro odstranění příznaků mnoha nemocí.

Kontraindikace pro akupunkturu

Seznam kontraindikace akupunktury se objeví na všech typech rakoviny, akutní srdeční a selhání ledvin, benigní nádory jakékoliv etiologie a lokalizace, problémy se srážením krve, infekce (včetně bakteriálních a virových povahy), aktivní tuberkulózou, epilepsie, zhoršení chronických duševních patologií.

Reflexní vyšetření Iglor je také kontraindikováno u případů horečky, krvácení, akutních střevních poruch a v případě léků obsahujících hormony (především hormonální antikoncepce).

Nedoporučuje se používat tuto metodu reflexních účinků u dětí do pěti let, stejně jako u žen během těhotenství, kojení a menstruace.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Technika akupunktury

Technika akupunktury jakožto sady použitých technik a ověřena v praxi jehel staging techniky k akupresurních bodů, založené na myšlence orientální medicínu, které jsou nezbytné pro léčbu příznaků není nemoc, a celé lidské tělo. Vzhledem k tomu, v závislosti na filozofické doktríny „jak se věci“ - taoismu - každý člověk je energetický systém soběstačné, kde se nacházejí všechny základní prvky (oheň, země, dřevo, kov a voda), všichni na sebe vzájemně působí na principu jednoty a boje protikladů ( yin), fungování těla je udržováno vitální energií qi a jeho cirkulace probíhá prostřednictvím energetických kanálů - meridiánů. Igrerefleksoterapiya je navržena tak, aby reagovala tělo na aktivaci "životních bodů". A tato reakce je obnovení vnitřní energetické rovnováhy, harmonizace principů Yang a Yin a směr vnitřní energie na správném místě. Když je tento cíl dosažen, tělo zvíře překonává.

Znění starodávných představení je bezpodmínečné archaické, ale možná tyto pojmy nejsou tak daleko od skutečného stavu věcí. A z hlediska klinické medicíny se léčebný účinek akupunktury vysvětluje jednoduše: prick excituje kůži a subkutánní bolest receptory a jemná vlákna, která inervují měkké tkáně. Dále tato reflexní excitace vstupuje do periferní části autonomního nervového systému, jejíž uzliny jsou umístěny buď ve vnitřních orgánech samotných nebo v blízkých tkáních. A odtud se tyto signály přenášejí ještě dál - do centrální části autonomního nervového systému a mozku. A věc je, že je nutné aktivovat přesně ten bod, který vysílá signál, který je v této situaci nezbytný ...

Akupunktura technika je založena na učení poledníky (energie jin a jang kanály), na které vnitřní energie cirkuluje v těle. Staří léčitelé určila 12 standardních meridiány a 2 navíc: plic meridiány (P), tlustého střeva (GI), žaludku (E), sleziny a slinivky břišní (RP), srdce (C), tenké střevo (IG), močový měchýř (V ), ledvin (R), perikard (MC), meridián tři ohřívače nebo tři části těla (TR), žlučník (VB), jater (F).

Existují dva další Meridian: zadnesredinny (VG) c 28. Bodů a perednesredinny (VC), recitovat 24 aktivních bodů. Meridian VG začíná VD1 bodu (Chan-Kuo, hráze, uprostřed mezi konečníkem a Falcon) a končí VG28 bodu (Jin-Jiao, na rozhraní sliznice horního rtu v dásně). Poledníku VC pochází z VC1 bodu (Hui Yin, v perinea), a rozprostírá se podél středu čelního povrchu trupu k VC24 bodu (Jian-cheng), který je pod spodním hřbetem - uprostřed.

Vedle celkového oběhu qi energie přes zásadami meridiánech a jejich účinky na aktivních místech, akupunktura technika bere v úvahu, že v některých případech je nutné odstranit nedostatek energie v daném místě a rozrušit ji (tónování) rychlým vkládání a vyjímání jehel. V ostatních případech by měl být bod uvolněn z přebytku nahromaděné energie, a tak se uklidňuje (sedat): jehla se vloží po určitou dobu (od 5 do 25 minut). Doba trvání jednoho kurzu akupunktury by neměla překročit 10-15 zasedání, a pokud je to nutné, je provedena dvoutýdenní přestávka.

Jehly pro akupunkturu jsou vyrobeny z vysoce kvalitní nerezové oceli (stejné jako při výrobě chirurgických nástrojů) a jsou vyráběny sterilně - pro jedno použití (v sadách 4 až 10 kusů v balení). Délka jehel je od 1,5 cm do 12 cm, tloušťka je řádově 0,3 mm. Tam jsou také jehly, pokryté stříbrem nebo zlacením.

Jehly pro akupunkturu jsou ošetřeny speciální metodou: jejich špička je mírně zaoblená, což minimalizuje poškození tkání při vložení jehly.

Léčba akupunkturou

Léčba akupunkturou má několik forem:

 • tělesná akupunktura (nastavení jehel aktivní body kufru);
 • aurikulární akupunktura nebo mikroreflexní systém pro umísťování jehel do bodů umístěných na uších;
 • reflexní působení na biologicky aktivní body, umístěné pouze na rukou nebo na nohou.

Všechny meridiány energetického oběhu a aktivní body na nich, které jsou uvedeny výše, jsou klasickou tělesnou akupunkturou. Ale specifické reflexních bodů (více než sto) pro ušní akupunktury jako samostatné skupiny pouze v XX století. To se stalo, když na základě čínské akupunktury německý lékař Reinhold Voll vyvinuli diagnostickou metodu elektroakupunkturou a podařilo se mu přesvědčit část lékařů, že ucho každého člověka obsahuje kompletní „reflexní mapu“ svého těla, ale v poloze „obráceného“ (což je velmi podobné převrácené plodu v děloze).

Aupikulární akupunktura může snížit celkové nervové napětí a zastavit záchvat bolesti - a to jak v samotném, tak v kombinaci s akupunkturou jiných bodů na těle. Po téměř 40 let nechtěli lékaři tuto metodu rozpoznat, ale v roce 1997 poskytl National Institutes of Health (NIH) podmíněný souhlas s praxí akupunktury.

Stimulace bodů na uchu může zmírnit nejen za ‚regionální‘ onemocnění (hlavy a obličeje), ale také na pomoc při patologických jevů v hrudní, břišní, bederní oblasti, stejně jako v kloubech a svalech končetin. Takže akupunktura uší se používá k úlevě od bolesti zubů, bolesti v neuralgii trojklanného nervu, migréně. Terapeutický účinek této metody je znám pro poruchy spánku, závratě, alergické rýmy, zánětu vedlejších nosních dutin, a angína, stejně jako oční onemocnění, jako je glaukom a zrakového nervu atrofie. Aupikulární akupunktura nalezla uplatnění v boji proti kouření a nadváze.

Jehla reflexoterapie pro osteochondrózu

A teď zvážíte, jak aplikovat klasickou fyzickou akupunkturu při léčbě některých onemocnění. Začněme s osteochondrózou, která ubližuje mnoha lidem.

Po návratu osteochondrosis obratle jehly jsou umístěny v VG26 bodu (Ren-Zhong, pod nosní přepážky), VG9 (Chih-yan, který se nachází na lopatkách úrovni mezi 7. A 8. Hrudních obratlů), IG3 (Hou-Si, je umístěn na straně ve vybrání zpět od metakarpofalangeálního kloubu malíčku), V16 (dy-shu, který se nachází na zadní straně - ve vzdálenosti 5,5 cm od úrovně mezi trnového otrastkami 6. A 7. Hrudních obratlů), V18 ( gan-shu, je na zadní straně, 5,5 cm od mezery mezi 9. A 10. Hrudní páteře), V43 (Gao Huang, je na zadní straně, ve vzdálenosti 11 cm od intervalu mezi 5. A 6. Hrudních obratlů), V51 (Huang-men, je na zadní straně, v 11 cm vzdálenosti mezi prvními dvěma bederních obratlů), VB39 (Xuan-chung - 11 cm nad vnějším povrchem středu kotníku).

Když osteochondrosis v krku aktivuje bod: IG3 (Hou-si - na straně zlepšit posteriorně k metakarpofalangeálních kloub malíčku), V10 (Tien-chu, vzadu hranicí růstu vlasů), VB20 (Feng-chi - 3 , 7 cm nad zadní hranou růstu vlasů v otvoru trapézových svalů), VG16 (Feng Fu je vybrání mezi horními konci lichoběžníku a Sterno-klavikulární svalů), TR2 (e-men, který se nachází na štětec v dutině mezi pyastno- falangové klouby malého prstu a prstence).

Po akupunktuře, která se provádí podle všech pravidel, většina pacientů pocítí spavost, proto se doporučuje po hodině nebo dvou spát.

Akupunktura s páteřní kýly

Pokud trpíte bolesti hlavy, bolesti v rameni a rameni, prsty na paži jsou znecitlivěny, jsou to AD a závratě, může to být kýla v krční páteři. Pokud jsou nohy, bolest dolní části zad, citlivost prstů a oblast svalů ztracena, nejpravděpodobnější diagnózou je kýla páteře v bederní páteři. A když dýcháte nebo otočení těla bolí v srdci taky cítil bolest mezi lopatkami a necitlivost na hrudi, pak je nutné ošetřit kýlu hrudní páteře.

Akupunktura, když je hřbet kýla zahrnuje expozici bodu: V12 (Feng Men, na střed zadní linie, na úrovni mezi 2. A 3. Hrudního obratle), V43 (Gao Huang, je na zadní straně, ve vzdálenosti 11 cm od intervalu mezi 5. A 6. Hrudních obratlů), V46 (ge-guan se nachází na zadní straně, ve vzdálenosti 11 cm od mezery mezi 7. A 8. Hrudního obratle), V62 (Shen-mai je na 1, 5 cm nad spodní hranou pystupa patní kosti, v dutině na hranici plantární a hřbetu nohy), VG26 (děti-Zhong, který se nachází přímo pod přepážkou mezi n zdryami), PR19 (Xiang Xiong, je ve třetím mezižebří, v 22 cm od středové čáry na hrudi), a další.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Akupunktura pro neurózy

Při procesu reflexního působení na tělo při léčbě neurotických stavů doprovázených různými duševními a fyzickými symptomy, spolu s konvenční psychoterapií a příjmem vhodných léků se používá akupunktura s neurózy.

Body pro sedativní nebo tonický tělesný akupunkturní terapeut se vybírají v závislosti na konkrétní symptomatologii. Tak, aktivně zapojeny močového měchýře meridián bod (V), uspořádané na zadní straně bodu v intervalu mezi 2. A 3. Hrudní páteře, 5,5 cm od středové linie hřbetu (V12, Feng-muži), bod, ve úroveň mezera mezi trnové výběžky ve 4. A 5. Hrudních obratlů od středové čáry 5,5 cm (v 14, Jue-jin-shu) a prakticky umístěny pod bodem energetické kanálu: V15 (Shu-xin) , V17 (ge-shu), V18 (gan-shu) a V19 (tribut-shu).

Kromě toho, 9-srdeční meridián (C), použitý v neuróz 3 body na každé straně: Bod C3 (Shao-vysoká, ve vybrání mezi ulnární hrany záhybů loket a střední epicondyle pažní kosti); C4 (lin-Tao, 5,5 cm nad radiokarpální násobně záření boční šlachy) a C9 (Shao Chun, na radiální straně malíčku na straně, na 3 mm od rohu nehtu).

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Akupunktura pro astma

Téměř 40 aktivních obrazových prvků jsou aktivovány během akupunktury u astmatu: 10 bodů na zadní straně (na obou stranách podél páteře), 9 bodů na hrudi (symetricky ve stejné vzdálenosti od středu hrudní kosti), 10 bodů na hlavě a krku, ostatní body jsou oběma rukama. Chcete-li vypsat všechny body, pravděpodobně nebude omezit na to, co říkáme, že bod, Reflexologist lékaři používají k léčbě astmatu častěji. Toto jsou body:

 • VC21 (hsuan-chi) - umístěný na středové čáře hrudníku, v dutině na úrovni kloubu prvního žebra;
 • VC22 (tian-tu) - je umístěn ve středu hrudní kosti, 0,7 cm nad horní hranou jugulární fossy;
 • P7 (le-tsue) - je na pravé straně předloktí, těsně nad styloidním procesem, 5,5 cm nad záhybem zápěstního kloubu;
 • GI11 (Qu Chi) - se nachází uprostřed mezi radiálním koncem loketního záhybu a boční epikondylu (maximálně ohnuté v lokti ramene, tento bod bude vytvořen na konci záhyby);
 • GI4 (he-gu) - je umístěn na zadní straně ruky mezi první a druhou metakarpální kostí;
 • E12 (tsue-pen) - umístěný ve středu supraclavicular fossa, ve vzdálenosti asi 15 cm na vnější straně přední středové linie hrudní kosti (na okraji mastoidního svalu);
 • VG14 (da-chju) - se nachází mezi 7. Krční a 1. Hrudní obratlí;
 • V13 (Fei-shu) - umístěný na hrudi, 5,5 cm od místa pod příložkou třetího hrudního obratle;
 • V43 (Gao-huang) - je umístěn ve vzdálenosti 11 cm od intervalu mezi spinózními procesy 4. A 5. Hrudního obratle.

Akupunktura v léčbě astmatu se provádí každý den - tři body na relaci a během následujících zasedání se kombinace bodů změní. Průměrná doba trvání kurzu je týden. Po prvním a všech následujících léčebných postupech se provede 7denní přestávka. V průměru musíte absolvovat nejméně tři kurzy. Podle různých údajů poskytuje akupunktura s astmatem pozitivní výsledek v téměř 70% případů jejího použití.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Akupunktura pro mrtvici

Názory lékařů ohledně vhodnosti použití akupunktury v mozkové příhodě se liší radikálně. I když akupunktura je velmi úspěšná při léčbě onemocnění pohybového aparátu, trávicího patologie a neurózy, mnozí neuznávají zřejmou účinnost této metody v zdvihu - při rehabilitaci a obnovu ztracených funkcí.

Podle kánonů orientální medicíny je cévní mozková příhoda "rána vítr": onemocnění zasáhne člověka a pro jeho zdraví zasáhne drtivou ránu. V tomto případě je harmonie jinu a jangu rozložena v těle, volná cirkulace qi v paralyzované části těla je blokována.

Mezi aktivní body postižené mrtvicí je třeba poznamenat:

 • VC24 (cheng-chien) - je umístěn ve středu brady-labial záhybu;
 • VG3 (yao-yang-guan) - umístěný mezi spinózními procesy 4. A 5. Bederního obratle);
 • VB14 (yang-bai) - je umístěn 3,7 cm nad středem obočí;
 • VB29 (ju-liao) - se nachází v horní části stehna, v dutině pod přední austou ilium;
 • VB31 (Feng Shi) - je umístěn na hýždě, posterior ke kyčelnímu kloubu;
 • R7 (fu-lyu) - umístěný 7,4 cm nad středem kotníku, v místě svalu gastrocnemia v Achillově šlachu.

Pokud je ruka částečně nebo úplně ochrnutá, akupunktura pro mrtvici má aktivní účinek na následující body:

 • TR5 (wai-guan) - je umístěn na zadní straně předloktí, 7,4 cm nad zápěstí zápěstí);
 • IG3 (hou-si) - je na ruce, ve vybrání za metakarpofalangeálním kloubem malého prstu;
 • GI10 (show-san-li) - umístěný na zadní (paprskové) straně předloktí, 7,4 cm pod kloubem;
 • GI11 (qu-chi) - se nachází uprostřed mezi boční epikondylou a radiálním koncem přehybu kolena;
 • GI15 (jian-yu) - se nachází mezi akromiálním procesem lopatky a velkým tuberkulózou humeru, v místě, kde je vytvořen výřez s ramenem vztyčeným nahoru.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Akupunktura pro děti

Jak již bylo řečeno, lékaři nedoporučují použití akupunktury pro děti do pěti let.

Pro děti pět let nebo starší, akupunktura může pomoci s koktání nebo enuresis. Například, koktání lékař reflexotherapist vloží jehlu v dutině tvořené spodním okrajem lícní oblouku a kondyl dolní čelisti (bod E7, camping-Guan) a mírně nad - na horním okraji lícní oblouku (VB3 bod, Shan-guan); na okraji horního rtu, na křižovatce spodní hrany břitu k nasolabiálních rýh (bod VG27, blow-Duan).

Postup se provádí na aktivní a akupunkturních bodů zpět: 5,5 cm od pod výběžkem 3. Hrudního obratle (V13 bod FEI-shu), nebo ve stejné vzdálenosti od prostoru pod trnového výběžku v třetí bederního obratle (V23 bod, shen-shu).

Pro léčbu dětí se akupunktura používá v případech mozkové obrny, která pomáhá překonávat svalové křeče a bojovat se zhoršenou funkcí motoru. Léčba dětské mozkové obrny se provádí nastavením jehel (sedativ) v těchto bodech:

 • GI4 (he-gu) - na zadní straně ruky, mezi první a druhou metakarpální kostí);
 • GI10 (show-san-li) - na zadní straně předloktí z radiální strany, 15 cm pod loketní kloub);
 • GI11 (qu-chi) - uprostřed mezi bočním epicondylem a radiálním koncem přehybu loketního záhybu;
 • E36 (tszu-san-li) - na přední straně nohy, 11 cm pod horní hranou bočního kondylu holeně, na kolenním kloubu), atd.

V dalším akupunktura provádí s ICP posilující účinek (rychlé vkládání a vyjímání jehel) na aktivní místa na horních a dolních končetin, ale ne více než pět bodů v jedné relace.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Kouření reflexní terapie

Jak praktikují reflexoterapeuti, akupunktura z kouření "ničí kuřácké reflexe" během několika setkání. Léčba závislosti na nikotinu vysvětluje skutečnost, že "stimulace akupunkturních bodů odstraňuje nikotin z celkového metabolismu" ...

Za tímto účelem se nejčastěji používají aurikulární akupunktura, tedy zavedení jehel do uší. Dvě speciální jehly (jako miniaturní klerikální knoflíky) se drží na aktivních místech ucha po dobu 3-4 až 10 dnů. Tlačítka jsou utěsněna lepivou omítkou a nejsou viditelná pro cizince. Po extrakci jehel se udržuje přestávka - od tří dnů do týdne a znovu se provádí sezení aurikulární akupunktury.

V jiné metodě, jak se zbavit zlozvyku provádět metodou „one-off“, když je jehla dát do ucha a na některých místech na těle: GI5 (yang-si - na úrovni záhybů zápěstí s radiální straně), P7 (les tsyue - na přední straně předloktí, těsně nad procesem styloid 5,5 cm nad záhybu zápěstí) a IG3 (hou-si - na straně zlepšit posteriorně k metakarpofalangeálních kloub malíčku). Po ukončení 25-30 minutové konference by člověk měl přestat kouřit.

Většina volně prodejných myšlení lékaři říkají, že po několika sezeních, počet vykouřených cigaret během dne, snížen o polovinu, a to pouze po 6-7 ošetření asi dvě třetiny kuřáků přestat kouřit.

Existuje však jiný názor: překonat psychologickou závislost na nikotinové akupunktuře, odkud kouření není schopno, může pouze pomoci zmírnit abstinenční syndrom těch, kteří se rozhodli přestat kouřit.

Igorefleksoterapiya v alkoholismu

Problém, jak se podle názorů psychologů zbavit duševní a fyzické závislosti na alkoholu, lze vyřešit pouze tehdy, pokud je chronický alkoholik vědomě ochoten vzdát pití. Koneckonců, dlouhodobé zneužívání alkoholu nejenom zničí fyzické zdraví člověka, ale vede také k patologickým změnám ve své psychice. Jak efektivní je akupunktura pro alkoholismus, je těžké říci, protože žádná z "netradičních" metod léčby alkoholiků byla podrobena vážnému klinickému výzkumu.

Igreflexoterapie s alkoholismem zahrnuje nastavení jehel v určitých aktivních bodech umístěných na zádech, na hrudi, na hlavě, na horních a dolních končetinách.

Například na zadní straně je akupunktura vytvořena v bodě umístěném pod spinózním procesem 5. Hrudního obratle (VG11, Shen-dao). Na hrudi jsou aktivovány tři body včetně bodu VC17 (tan-chzhun), který se nachází uprostřed vzdálenosti mezi bradavky.

Na hlavě odborníci pracovat s několika bodech: VB7 (Qu Bin, který se nachází na chrámu přímo vzhůru od zadního okraje vlasové), VB8 (Shuai-gu, je 5,5 cm nad horní části ucha), VB20 (Feng chi, je umístěna pod okcipitální kost, v depresi na vnějším okraji trapézního svalu). Také jsou aktivovány body mocného posteriorního středního meridiánu, který se podílí na léčbě mnoha chronických patologií. Tento bod VG18 (Jian-Qiang - na střední linii hlavy, v 9,3 cm nad zadní linie vlasů), VG20 (Bai-Hui - na středové osy hlavy, ve vzdálenosti 18,5 cm od přední vlasové linie), VG23 (shan-sin - na střední čáře hlavy, 3,7 cm nad přední hranicí růstu vlasů) atd.

Jehla-reflexní neplodnost

Ve středověké čínské medicíny ženské reprodukční funkce spojené s děložních dvěma „plavidly“ - Chun-mai a ren-mai (dělohy a vaječníků) a neplodné ženě bylo považováno za porušení jejich hodnotnou práci.

A důvody pro tuto patologii sedm: "studené v lůně" (jangský nedostatek, porušení cirkulace qi v krvi); nedostatek krve (s hojným krvácením a nedostatkem qi energie v slezině); nedostatek ledvin (s rannými sňatky, menstruačními nepravidelnostmi nebo násilným sexuálním životem); neplodnost v důsledku obezity ("zablokování hlenu", tj. Metabolická porucha způsobená přetížením sleziny); stagnace chi jater (což je způsobeno hněvem, podrážděností a stresem, z čehož dochází k přerušení menstruačního cyklu a bolesti v dolní části břicha); "Zahřejte v krvi" (s nadbytkem jangu a nedostatkem Jin, vášeň pro pikantní jídlo a zneužívání alkoholu); "Stagnace krve" (s patologiemi orgánů sexuální sféry).

Jehla-reflexoterapie při neplodnosti využívá umístění jehel v bodech na ušní, končetinové, břišní a někdy i dolní části zad. Vždy používá (se stimulací nebo sedáním) takové aktivní body jako: VC4 (guan-yuan - na středové čáře břicha, 11 cm pod pupíkem); R15 (chzhun-zhu - pod pupíkem o 3,7 cm a 1,8 cm od středové čáry břicha); R14 (si-mani - pod pupkem o 7,4 cm pod bodem R15).

Neplodnost motivován hormonální nerovnováha aktivován bod F11 (jin-Lian) se nachází v 7,4 cm pod horním okrajem stydké kosti a 9 cm od středové linie břicha.

V letech 2006-2007, pod záštitou amerického Národního centra pro doplňkové a alternativní medicíny (NCCAM) studie byly provedeny za účasti 1366 neplodných žen ve Spojených státech, Německu, Austrálii a Dánsku. Po IVF (in vitro fertilizace), polovina z nich absolvovala akupunkturní sezení. V důsledku toho s průměrnou pravděpodobností otěhotnění po IVF ve 35%, použití akupunktury v 65% případů zvyšuje možnost koncepce téměř na 45%. Nicméně interpretace výsledků výzkumu jako potvrzení bezpodmínečné výhody akupunktury s neplodností je nemožné. Koneckonců, podle Americké společnosti reprodukční medicíny (ASRM), akupunktura nemá žádný vliv na četnost těhotenství a samozřejmě je to jen "fluke".

Igreflexoterapie v těhotenství

Jedním z nejkontroverznějších otázek je použití akupunktury během těhotenství. Mezi studie tohoto problému, jen pozorování australských lékařů, kteří před 12 lety provedli akupunkturní zasedání pro více než 600 těhotných žen s gestačním obdobím 14 týdnů. A tato zasedání pomohla ženám léčit se toxicózou.

Základní pravidlo akupunktury během těhotenství: v žádném případě byste neměli jehlu položit do bodů umístěných v břichu, pasu a křídle. K možnému zlepšení pohody během zvracení těhotných žen v počátečních fázích může být aplikován účinek na body, které jsou na rukou - na poledníku perikardu (MC):

 • bod MC3 (chyu-chie) se nachází uprostřed vnitřní strany ulnarového záhybu;
 • Bod MC6 (Nei-guan) je umístěn 7,4 cm nad centrálním zápěstím, mezi šlachy palmového svalu a radiálním flexorem zápěstí;
 • MC7 (bodování) je uprostřed záhybu zápěstí, ve vybrání mezi šlachy palmového svalu a radiálním flexi zápěstí.

Akupunktura pro hubnutí

Akupunktura hubnutí typy klasické varianty rozdělit obezitou: s nedostatkem ve slezině, zatímco „teplo žaludek stagnace Qi sleziny“, s „stagnující Qi v játrech“, s „nedostatek Jahn slezině a ledvinách,“ s „stojaté varu pod zpětným chladičem a krve“ a s "narušením funkcí nádob chun-mai a jen-mai" (tj. Kvůli hormonální nevyváženosti).

Ve druhém případě jsou u žen nadměrné tukové usazeniny (měkké a drobné) soustředěné, zejména na žaludek a hýždě. V tomto případě žádné takové pacienty „brutální chuť k jídlu“, ale často v bolesti spodní části zad, poruchy slabost v nohách, bolesti při menstruaci a časté nucení na močení, a to i přesto, že křeslo není žádný problém. Dotáhne se vám lékař o takových "malých věcech", na které jste se zeptali, abyste se zbavili dalších kilogramů? Pokud se ptáte, znamená to, že jste přišli na "správného lékaře" ...

Zde je jedna z několika možností akupunktury pro hubnutí, kterou může nabídnout odborník v oboru.

Klasická tělesná akupunktura se provádí umístěním jehel na následující aktivní body:

 • P7 (le-tsue) - umístěný na pravé straně předloktí, těsně nad styloidním procesem, 5,5 cm nad záhybem zápěstního kloubu;
 • E40 (Feng měsíce), - v dolní části nohy, uprostřed, mezi hranicí křižovatky stehna a bérce (na úrovni podkolenní záhybu, 29,5 cm nad středu bočního kotníku);
 • E25 (tian-shu) - je na úrovni pupku, 7,4 cm od středové čáry břicha;
 • MC6 (Nei Guuan) - umístěný mezi šlachy na vnitřním povrchu ramene, 7,4 cm nad proximálním záhybem zápěstí (podél konvenční čáry od středního prstu);
 • VC9 (shuy-fen) - umístěný na středové čáře břicha, 3,7 cm nad pupkem;
 • RP6 (san-yin-jiao) je posteriorní k holenní kosti, 11 cm nad středem středního malleolu. Tento bod je velmi důležitý, protože obsahuje uzel tří meridiánů - ledviny (R), játra (F), pankreas a slezinu (RP).

trusted-source[46], [47]

Akupunktura obličeje

Akupunktura obličeje se provádí v "bodech omlazení", na které odborníci odkazují na tyto základní body:

 • bod jia-chae (E6 a E7) je umístěn v dutině před a vzhůru od úhlu dolní čelisti;
 • bod dikanu (E4) je 1 cm od rohu úst, na svislé čáře od žáka;
 • bod quan-chu (V2) je 1 cm nad obočí;
 • bod he-gu (G14) je na zadní straně dlaně - v jamce mezi 1. A 2. Metakarpálním kostí;

Mimochodem, existují pověsti, že americkí zpěváci Madonna a Cher jsou velcí fanoušci akupunktury obličeje. Místo botoxových injekcí se téměř každý týden účastní akupunkturních omlazení.

trusted-source[48], [49]

Nežádoucí účinky akupunktury

Postupy pro akupunkturu jsou považovány za bezbolestné, avšak v okamžiku pichání jehly pacienti mohou cítit nejenom bolest, ale i necitlivost. To je důsledek podráždění nervových zakončení, které, jak říkají odborníci, nepředstavují žádné nebezpečí.

To je to, co by mělo skutečně obtěžovat ty, kteří se účastní akupunkturních zasedání, takže je to v souladu s pravidly aseptických a antiseptických. Je třeba mít na paměti, že doposud je opětovné použití jehel nepřijatelné.

Kromě toho jsou možné vedlejší účinky akupunktury zahrnují hematomu, krvácení (v případě poškození krevních cév v místě vpichu), bolesti, závratě, nevolnost, zvracení, snížení krevního tlaku.

V případě akupunktury uší dochází k nežádoucím účinkům ve formě bolesti v uší, zánětu chrupavky (v místě umístění jehly), znecitlivění tváře, bolesti hlavy.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55]

Cena akupunktury

Podle údajů lékařských institucí, které praktikují tuto metodu léčby, cena akupunktury závisí na několika faktorech. Především se jedná o náklady na akupunkturní jehly a další spotřební materiál, stejně jako úroveň kvalifikace reflexologa. Pacienti - v závislosti na umístění zdravotnického zařízení - je třeba se zaměřit na cenové rozpětí od 200-300 UAH. Pro jedno zasedání akupunktury.

Recenze o akupunktuře

Je zřejmé, že zpětná vazba na akupunkturu je odlišná, neboť podle "individuálního scénáře" může nastat i ta samá nemoc u různých lidí. A dovednosti odborníků poskytujících léčbu, bohužel, ne vždy hodné chvály ... A pacienti uvádějí, že čínská akupunktura je užitečné zejména při léčbě akutní a chronické bolesti a nervosvalové dysfunkce se často objevuje po zranění.

A co je nejdůležitější, co si myslíte recenze akupunktury: že léčba přinesla hmatatelné výhody pro pacienta, je nutné se obrátit na zkušeného a opravdu profesionálně vyškolených lékařů-akupunkturu, které mají nejen listy, ale i hluboké znalosti v této oblasti.

Na závěr se vrátíme k již zmíněnému starodávnému léčiteli Sun Sumyo, kterému se podařilo žít přesně 101 let. Je zřejmé, že dlouhověkost přispěl k životnímu stylu, který Symyao popsal jako základ pro zachování zdraví: člověk „by neměla být dlouhá cesta, stát, sedět, ležet, podívejte se a poslouchat“, „Nemusíte se nutit jíst, pít alkohol a zdvihu závaží,“ stejně jako " není třeba se trápit, že hněv, neklid a přehnaně horliví v tom, co si přejete“... A, samozřejmě, nezbytné k ochraně jeho vitální energie, což je správné rozložení umožňuje časově testovány akupunkturu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.