Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Akutní a chronická aneuryzma srdce: komorová, septa, postinfarkta, vrozená

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

Patologie srdce, která je druh motoru celého organismu, lékaři nejsou marně klasifikováni jako nejnebezpečnější pro lidský život. Dříve považovaná za nemoci starších lidí, mají nepříjemnou tendenci ke snížení věku pacientů. Některé patologie s poměrně velkým procentem úmrtí, jako je aneuryzma srdce, se mohou vyvinout jak u dospělých, tak u novorozenců. A to je již signál, aby se co nejvíce dozvěděl o této patologii, aby se zabránilo jejímu vývoji, kdykoli je to možné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiologie

Statistika tvrdí, že onemocnění více postihuje muže po 40 letech. Nicméně, nikdo není imunologický vůči patologii, dokonce i malé děti, jejichž aneurysmy srdce mohou být vrozené.

V převážnou většině případů je aneuryzma diagnostikována v přední stěně a vrcholu levé komory srdce. Aneuryzma pravé komory, pravá síň, zadní stěna levé komory, mezikomorová septa a aortální srdce jsou považovány za vzácnější diagnózu.

Nejčastější a nejčastější příčinou vzniku slabosti srdečního svalstva je v minulosti infarkt myokardu (podle různých zdrojů 90 až 95% všech případů onemocnění). S ním je spojeno 5 až 15% případů aneuryzmatu levé srdeční komory. Pokud vezmeme celkový počet případů interverrikulární aneuryzmatu a patologie levé komory, tvoří asi 15-25% celkového počtu pacientů.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Příčiny aneuryzma srdce

Ve většině případů se aneuryzma srdce rozvíjí do tří měsíců po infarktu myokardu, ale toto období může trvat až šest měsíců. Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost srdečního záchvatu je nejvyšší v levé komoře a přepážka oddělující levé srdce od pravé komory, vzniká ve většině případů přesně tam aneuryzma.

Aneuryzma srdce v této situaci se vyvíjí v důsledku deformace infarktu myokardu v místě levé komorové srdeční svaloviny a následného nekrotického tkáňového procesu. Tento typ aneuryzmatu se nazývá aneuryzma levé komory srdce. Pokud je mezi komorami výstupek přepážky, mluvíme o aneuryzmatu mezikomorového septa srdce.

Infarkt myokardu však není jediným důvodem pro vznik slabých oblastí svalové tkáně v srdci. Takový stav může být usnadněn jinými příčinami, které mohou ovlivnit pracovní schopnost srdce a rozvoj aneuryzmatu.

Mezi tyto důvody patří:

 • patologie, která se sama vyvíjí kvůli hypoxii myokardu a nazývá se ischemická choroba srdeční,
 • zánětlivé onemocnění postihující myokard, které nejčastěji vykazuje virovou nebo infekční etiologii (myokarditidu).
 • patologii související s trvale vysokým krevním tlakem, na které se v lékařských kruzích odkazuje jako arteriální hypertenze,
 • zranění srdečního svalu (následky nehod, pády z výšky, nárazy s ostrými předměty apod.), stejně jako zranění v srdci, přijatá během výkonu nepřátelství nebo v době míru. Zde mluvíme o post-traumatické aneuryzmaté, kdy interval mezi traumatickou událostí a počátkem onemocnění může být dokonce řádově 10-20 let.

Pro vyvolání vývoje aneuryzmatu srdce může dojít i k nadměrné fyzické námaze po dobu několika měsíců po infarktu. Z tohoto důvodu lidé, kteří měli infarktové lékaře, doporučují, aby se zdrželi aktivního sportování nebo těžké fyzické práce doma nebo v práci.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro rozvoj aneuryzmatu různých částí srdce lze uvažovat:

 • Různé infekční patologie vedoucí k deformaci cévních stěn a narušení průtoku krve v nich, například:
  • vředové nemoci (zejména syfilis), narušující práci a integritu mnoha systémů těla,
  • zánětlivé procesy zahrnující endokardium srdce a nepříznivě ovlivňující schopnost svalů aktivně kontrahovat (endokarditida),
  • závažné infekční onemocnění nazývané tuberkulóza, způsobující komplikace v různých orgánech a systémech organismů,
  • revmatická horečka.
 • Škodlivé návyky, jako je kouření tabáku a zneužívání alkoholu, které negativně ovlivňují celý kardiovaskulární systém.
 • Srdeční chirurgie a jejich důsledky (např pooperační komplikace způsobené použitím nekvalitních materiálů s nízkou kvalifikací chirurga nebo charakteristice pacienta, které nebyly vzaty v úvahu v době, kdy lékař, vývoj tachykardie nebo zvýšení krevního tlaku v komoře v pooperačním období, atd. ).
 • Negativní dopad na myokardu určitých látek, které způsobují její toxicitu a zánětu ve svalech (v tomto případě mluvíme o toxických myokarditida). To se děje, když je osoba má zájem o nadměrnou alkoholu, s nadbytkem hormonů štítné žlázy, ledvin patologií a dna, vyznačující se zvýšenými pacientů hladiny kyseliny močové v krvi, při požití látky, které jsou špatně se převede (léky, vakcíny, a hmyzí jedy atd .).
 • Systémová onemocnění, při které se v těle pacienta začínají vytvářet protilátky proti "cizím" buňkám srdečního svalu. V tomto případě může být příčinou aneuryzmatu srdce červený lupus erythematosus nebo dermatomyozitida.
 • Kardiální skleróza - onemocnění, při kterém dochází k postupné výměně svalové tkáně, která snižuje odolnost srdeční stěny. Příčiny této patologie nejsou plně pochopeny.
 • Ozařování orgánů hrudní dutiny. Nejčastěji dochází při radioterapii nádorů s lokalizací v hrudní kosti.

Mimo jiné může být aneuryzma srdce také vrozená v přírodě, s níž se lékaři často setkávají a diagnostikují tuto patologii u dětí. Existují 3 faktory, které určují vývoj této nemoci:

 • Dědičný faktor. Nemoci mohou být zděděny. Riziko této patologie se významně zvyšuje, pokud mají příbuzní dítě aneuryzma srdce nebo cév.
 • Genetický faktor. Přítomnost chromozomálních abnormalit a související kvalitativní nebo kvantitativní defekty v pojivové tkáni. Například u Marfanovy nemoci existuje systémová nedostatečnost pojivové tkáně v těle dítěte, která postupuje v průběhu vývoje.
 • Vrozené anomálie struktury srdeční tkáně, například částečná náhrada infarktu pojivovou, nedokáže udržet krevní tlak na svalové tkáně. Takové poruchy srdeční struktury dítě často spojena s problematickým těhotenství matka (kouření, alkohol, příjem zakázáno v průběhu těhotenství, drogy, infekčního onemocnění u těhotných žen, jako je chřipka, spalničky, atd, ozáření, nebezpečné pracovní podmínky, a tak dále). .

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Patogeneze

Chcete-li pochopit, co je aneuryzma srdce, musíte jít trochu hlouběji do anatomie a pamatovat si, jaký je lidský motor - srdce.

Takže srdce není nic víc než jeden z mnoha orgánů v našem těle. Uvnitř je dutina a její stěny jsou tvořeny svalovou tkání. Srdcová stěna se skládá ze 3 vrstev:

 • endokard (vnitřní epiteliální vrstva),
 • myokard (střední svalová vrstva),
 • epikardium (vnější vrstva, což je pojivová tkáň).

Uvnitř srdce je tuhá přepážka, která ji rozděluje na dvě části: levou a pravou. Každá z těchto částí je rozdělena na atrium a komoru. Atrium a komora každé části srdce jsou spojeny speciálním otvorem s ventilem otevřeným na straně komor. Dvojnásobný ventil na levé straně se nazývá mitrální a trikuspidální na pravé straně je trikuspidální.

Krev z levé komory vstupuje do aorty a zprava - do plicní tepny. Zpětnému proudu krve zabraňují semilunární ventily.

Práce srdce je konstantní rytmická kontrakce (systole) a relaxace (diastole) myokardu, tj. Existuje střídavá kontrakce síní a komor, které tlačí krev do koronárních tepen.

Vše výše uvedené je typický pro zdravé tělo. Ale pokud se pod vlivem některé z příčin půdy sval srdce se ztenčuje, stává se nemohl odolat tlaku krve v těle. Poté, co ztratil svou schopnost odolávat (obvykle v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku, snížení svalové hmoty nebo poruchy infarkt integrita) tato část začíná vystupovat na pozadí celkové orgánu vyboulení směrem ven a v některých případech stékání ve formě sáčku s průměrem 1 až 20 cm. Tento stav se nazývá aneurysma heart.

Tlak krve na stěnách srdce zůstává stejný a konstantní. Ale zdravá část svalové stěny ji může omezit a oslabený (deformovaný) už tam není. Pokud se narušil výkon a oddíl odpor oddělování síní nebo komor obou polovin srdce, může také vyboulení na pravé straně (jak je fyziologicky způsobily, že levá komora pracuje více než vpravo), ale uvnitř těla.

Ishemizirovanaya svalová stěna ztrácí schopnost kontrakce normálně pobytu většinou v uvolněném stavu, který nemůže mít vliv na průtok krve a výkon celého těla, a to zase vede k jiné nebezpečné pro zdraví a životní příznaků.

Takže, jsme pochopili, co je srdcem a jak tam je tak nebezpečné srdečních patologií, jako je srdeční aneurysmatických určitých oblastech. A dokonce zjistili, že nejvíce „populární“ Příčinou tohoto onemocnění je další život ohrožující onemocnění srdce - infarkt myokardu, který vyústil v hlavní srdečního svalu tvořeného nekrotické oblasti a jizvy, které porušují zásobování svalů kyslíkem a živinami a snižují jeho odolnost.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Symptomy aneuryzma srdce

Co srdce aneurysma může mít různou velikost, umístění a příčiny nemocí, způsobuje značné rozdíly v projevu onemocnění u různých lidí. Nicméně, s cílem zachytit onemocnění na začátku, aniž by čekal na šíření výdutě na kritických rozměrů (klinicky významné je snížení odolnosti svalů i na malé ploše 1 cm), co potřebujete vědět a věnovat pozornost přinejmenším pro ty příznaky, které jsou charakteristické některý z typů aneuryzmat srdce.

K prvnímu znamení, na kterém je určena aneuryzma srdce libovolné lokalizace, lze uvést:

 • Bolest v oblasti srdce nebo pocit těžkosti (tlak) za hrudní kostí na levé straně. Bolest je paroxysmální. Když člověk spočívá a je klidný, bolest ustupuje.
 • Malátnost a slabost, která vyplynula z nedostatku kyslíku k nervosvalovému systému. To je způsobeno snížením objemu destilované krve v důsledku nedostatečné kontraktilní funkce myokardu v oblasti aneuryzmatu.
 • poruchy srdečního rytmu, zvané arytmie a pocit silného srdečního rytmu, který je za normálních okolností člověk necítí (v případě stížností pacientů, silně bije srdce). Důvodem tohoto stavu je nedostatečná vodivost nervových impulsů v oblasti aneuryzmatu a velká zátěž nemocného orgánu. Arytmie jsou zhoršeny stresem nebo těžkou fyzickou námahou.
 • Poruchy rytmu dýchání, dušnosti nebo prostého dechu, které mohou být v případě akutního onemocnění doprovázeny záchvaty srdeční astma a plicního edému. Vysoký krevní tlak uvnitř srdce se postupně přenáší do krevních cév, které dodávají krev do plic. V důsledku toho je metabolismus kyslíku narušen a stane se pro člověka obtížnější dýchat. Z toho důvodu je potlačený dýchací rytmus.
 • Bledý odstín kůže. Důvodem je opět porušení dodávek kyslíku do tkání těla. Nejprve jsou prostředky zasílány životně důležitým orgánům (mozku, srdci, ledviny) a kůže zůstává méně nasycená krví.
 • Studené končetiny a jejich rychlé zmrazení spojené s porušením krevního oběhu.
 • Snižuje citlivost pokožky, vzhled "husích hrbolů".
 • Suchý paroxysmický kašel, který není spojen s nachlazením nebo infekcí. To je také nazýváno srdcem. Může to být důsledek stagnujících jevů v plicních cévách a může se objevit jako důsledek stlačování plic s aneuryzmem velkých rozměrů.
 • Zvýšené pocení.
 • Vertigo nebo oblíbeným způsobem závratě, které se mohou vyskytovat s různou frekvencí.
 • Opuch, který lze pozorovat jak na obličeji, tak na rukou nebo nohou.
 • Horečka po dlouhou dobu (s akutním aneurysmem).
 • Silné naplnění žil na krku krví, což je činí výraznějšími.
 • Chraplavý hlas.
 • Akumulace tekutiny v peritoneální nebo pleurální dutiny, zvětšení jater, suché perikarditidy, která je zánět srdce sáčku (perikardu), k níž je fibrotické změny, poruchy cévní průchodnosti krve různé (to je možné detekovat diagnostická opatření čas v chronické aneurysma).

Symptomy srdeční aneuryzmy mohou být vystaveny různým projevům jiných stávajících patologií kardiovaskulárního a respiračního systému, což významně komplikuje diagnózu onemocnění. A samotné symptomy, v závislosti na velikosti aneuryzmatu, mohou být vyjádřeny v různých stupních. S malým nebo vrozeným aneurysmem srdce může být onemocnění po dlouhou dobu obecně bez jakýchkoli podezřelých příznaků a později si vzpomenete.

Kde je v oblasti srdce diagnostikována nejčastěji aneurysma?

Jak již bylo zmíněno, nejběžnější formou myokardiální patologie je aneuryzma levé komory srdce. Právě tato oblast je více než ostatní. Při největším zatížení je levá komora náchylnější k poškození způsobenému infarktem myokardu. A v důsledku toho se často objevuje aneuryzma. To může také přispět ke zranění srdce nebo infekčním patologiím.

Během diagnostických činností může lékař pozorovat výčnělek stěny levé komory. Nejčastěji je aneuryzma levé komory srdce přední stěnou srdce. Ale případy onemocnění jsou časté, kdy horní část srdce na levé straně se stává místem lokalizace aneuryzmatu (výčnělek).

Taková patologie není pro děti typická kvůli absenci příčin této kategorie pacientů, což může vést k rozvoji této nemoci.

Méně časté u pacientů je aneuryzma srdečních cév. Může to být aneuryzma vzestupné aorty srdce, stejně jako výčnělek stěny aortální dutiny.

V prvním případě je onemocnění způsobeno především zánětlivými procesy, které vznikají v důsledku onemocnění infekční povahy. Stížnosti pacientů se snižují na bolesti v hrudi, dyspnoe a otok různých lokalizací kvůli stlačení stěny aorty s průchozí dutou žílou.

Aneurysma aorty dutiny je spojena s poklesem lumen věnčitých tepen, což způsobuje krevní tlak oslabený z nějakého důvodu stěna začne prohýbat, vyvíjí tlak na pravé straně srdce. Naštěstí je patologie srdečních cév, spojená s oslabením ze stěn, častá.

Aneuryzma interventrikulární septum se nevyskytuje velmi často, protože se jedná o vrozená srdeční onemocnění. Ve všech případech se však nenachází během těhotenství nebo bezprostředně po narození dítěte. Stává se, že vrozené rozvinutí přepážky mezi srdcemi srdce způsobí, že po určité době vyčnívá aneuryzma.

Nejčastěji je tato patologie náhodně zjištěna, zejména během echokardiografie, protože je charakterizována asymptomatickým průběhem.

Aneurysma může zvolit místo jejich nasazení a další srdce (pravé komory nebo atrium levé komory zadní stěnu), ale to se stává jen zřídka.

trusted-source[34]

Aneuryzma srdce u dětí

Bez ohledu na to, jak to může znít divně, jsou srdeční choroby charakteristické nejen pro starší a zralé lidi. Tyto patologie mohou také postihnout mladé lidi, dospívající a dokonce i velmi malé děti.

Abnormální výstupek části srdečního svalu u dětí je spojena s vadou jedné nebo více srdečních chlopní, ventrikulární nebo síňového septa, přičemž na tomto místě se tvoří aneurysma.

Tento vzácný patologie jako aneurysma síňového septa, který sám může připomenout, dokonce i v dospělosti, dochází v děloze v důsledku vady, nebo změnit strukturu srdeční přepážky, oddělující levé a pravé síně. Analogicky se vytvoří aneuryzma interventrikulárního septa.

V dětství jsou tyto typy srdečních onemocnění velmi vzácné (ne více než 1% všech pacientů), nicméně představují velké nebezpečí pro život dítěte. No, pokud je patologii zjištěna i během ultrazvuku těhotné ženy. Dítě po jeho narození je okamžitě registrováno kardiologem a poté, co se dítě stane rok starým, začne se připravovat na operaci, která odstraní aneuryzma.

Pravděpodobnost aneuryzmatu srdce je vyšší u dětí s nízkou tělesnou hmotností a předčasných dětí. To je způsobeno skutečností, že srdeční vady u těchto kategorií dětí jsou mnohem častější a pravděpodobněji souvisejí s nedostatečným rozvojem svalového nebo kardiovaskulárního systému srdce.

I když je dítě malé, vrozená srdeční aneurysma samotná nemusí být, ale jak rostou a zvýšení pohybové aktivity, a tudíž zátěž na srdce, může nastat následující příznaky:

 • difúzní bolest v hrudi,
 • dušnost a dušnost po fyzickém namáhání,
 • výskyt periodické bolesti v srdci,
 • bezdůvodný kašel bez vylučování hlenu,
 • rychlá únava, slabost a ospalost,
 • regurgitace v krmení (u kojenců), nauzea (u starších dětí),
 • bolesti hlavy s aktivním pohybem, závratě,
 • silné pocení bez ohledu na teplotu vzduchu.

Během diagnostiky lékaři také určují takové projevy nemoci jako

 • abnormální pulzace v oblasti 3 žebra vlevo, když se poslouchá podobá zvuku vln vln,
 • tromby, přiléhající ke stěnám velkých tepen srdce, vyplývající z porušení krevního oběhu,
 • arytmií v důsledku sportu a stresu.

Zvláštním nebezpečím pro dospělé i děti je přerušení aneuryzmatu srdce v důsledku silného ztenčení svalových stěn. To je důvod, proč lékaři zakazují jít do sportu s takovou diagnózou, protože to je spojeno s výrazným zvýšením zatížení srdce. V budoucnosti se pacientům doporučuje, aby vedli zdravý životní styl, vyhýbali se stresovým situacím a dodržovali racionální stravu.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Etapy

Fáze aneuryzmatu může být určena stupněm poškození srdeční stěny. Pokud existuje úplná atrofie kontraktilní schopnosti srdečního svalu (akinezie), mluvíme o závažném stadiu onemocnění s vážným oběhovým onemocněním.

Pokud je tato skutečnost pozorována, je tento stav považován za hraniční, a to v závislosti na stupni srdečního cyklu (systolu nebo diastolu). Přestože se v tomto případě vyskytne porucha oběhu, symptomologie této nemoci a její prognóza budou jiné.

trusted-source[44], [45], [46], [47]

Formuláře

Aneuryzma srdce lze klasifikovat podle různých indexů:

 • doba vzdělání,
 • forma,
 • mechanismy tvorby,
 • rozměry,
 • "Materiál" stěny aneuryzmatu.

Klasifikace aneuryzmatů srdce podle doby vzniku se provádí pouze ve vztahu k patologickým stavům způsobeným infarktem myokardu. Existují následující typy aneuryzmatů po infarktu:

 • Akutní a nejčastější forma onemocnění. Tvorba aneuryzmatu se v tomto případě objevuje během prvních 2 týdnů po infarktu, což způsobilo poruchy stěn myokardu. Pacienti zaznamenávají zvýšení teploty nad 38 stupňů po dlouhou dobu, dochází k problémům s dýcháním ve formě dušnosti, palpitace se stává rychlou a ztrácí se její rytmus. Analýzy krve a moči naznačují vývoj zánětlivého procesu.

Akutní aneuryzma srdce je nebezpečná z důvodu zvýšeného rizika prasknutí patologického výčnělku stěny srdce nebo cév, která ohrožuje pacienta smrtí.

 • Subakutní aneuryzma srdce. Může se objevit v období od 2 - 3 týdnů a až 2 měsíce po přeneseném infarktu myokardu. Stěna této aneuryzma je hustší a méně náchylná k prasknutí kvůli kolísání krevního tlaku uvnitř komory než akutní typ aneuryzmatu. Nicméně abnormální výčnělky mohou vyvíjet tlak na jiné orgány, což způsobuje narušení jejich práce. A na cirkulaci krve nelze redukovat kontraktilní funkci jedné ze stěn srdce nejlepším způsobem.
 • Chronická aneuryzma srdce. Jedná se již o druh nepříjemného překvapení, které pacient obdrží po 2 nebo více týdnech po infarktu. Někdy je chronická forma aneuryzmatu důsledkem neúplné akutní.

Po vytvoření, taková aneuryzma není náchylná k rychlému růstu nebo trhání za zatížení. Jeho formování je však plné výskytu trombů, chronických příznaků srdečního selhání, arytmie. Toto je forma s nejzávažnějšími symptomy nemoci.

Klasifikace aneuryzmatu srdce ve formě umožňuje echokardiogram. Podle jejích údajů může být aneuryzma:

 • Diffuse
 • Houba
 • Sáčkovité
 • Exfoliating
 • "Aneuryzma aneuryzma".

Difuzní (plochá) aneuryzma je charakterizována malými rozměry a její dno je na stejné úrovni jako zdravý myokard. Nicméně, výkyvy v průběhu času mohou zvýšit a změnit tvar. A přesto plochá chronická aneuryzma srdce je považována za patologii s nejpříznivější prognózou.

Hřibovitý vzhled připomíná džbán, který stojí na krku. Sáčkovitý - vyčnívající se širokým dnem a malými ústy. Připomíná difuzní aneuryzma, ale má velkou velikost. Oba formy ve tvaru huby a vaku jsou považovány za nebezpečné, protože riziko vzniku krevních sraženin uvnitř aneuryzmatu nebo prasknutí jeho stěny je skvělé.

Vyšetření aneuryzmatu aorty srdce je podélná stratifikace stěn aorty, která je doprovázena zvýšením průměru hlavní srdeční tepny. Nejčastěji se vyskytuje v důsledku častého vysokého krevního tlaku. Jeho symptomy a prognóza závisí na umístění lokalizace svazků.

„Aneurysma v aneurysmatu“ - nejvzácnější typ patologie, když se na stěně aneurysma stávajících difuzního nebo sáčkového výstupek je Vytvořená dále vyznačuje stenochkoy zvláště jemné a náchylné k rozbití při sebemenším zatížení.

Velikost aneuryzmatu může být:

 • Klinicky nevýznamná - až 1 cm.
 • Malý - 1-2 cm.
 • Velké 3-5 cm.

Mechanismus tvorby aneuryzmatu se dělí na:

 • Pravda
 • Falešný
 • Funkční.

Pravá aneuryzma srdce se vytváří přímo z oslabené tkáně samotného srdce. Všechno výše uvedené se týká tohoto typu aneuryzmatu.

Falešná aneuryzma srdce je patologická otoková forma, skládající se převážně z adhezivní tkáně a perikardiálního listu (perikardiálního vaku). Přítomnost krve v takovém aneurysmu je způsobena vadou stěny srdce.

Funkční aneuryzma se vyvíjí na pozadí snížené kontraktilní funkce místa myokardu, které se ohýbá pouze během systoly.

Aneurysmová stěna se může skládat z následujících materiálů:

 • svalové tkáně,
 • pojivové tkáně (fibrin),
 • kombinace dvou typů tkáně (na místě vzniku spojivového tkaniva s nekrotickým myokardem).

Z tohoto pohledu jsou aneuryzma rozdělena na svalovou, fibrotickou a fibro-svalovou.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Komplikace a důsledky

Aneuryzma srdce není jen nepokoj, ale skutečná hrozba pro život pacienta. Nejnebezpečnější komplikací aneuryzmatu je její prasknutí. Účet obvykle trvá minuty a sekundy. Pokud neprovedete naléhavá opatření k záchraně pacienta, úmrtí je nevyhnutelné, zvláště pokud je aneuryzma velká.

Roztržení tkání je charakteristické především akutním aneurysmem, který se vyvine po infarktu myokardu. Slabší infarktová tkáň srdečního svalu se zvažuje během prvního nebo druhého týdne. Během tohoto období může být přerušena aneuryzma srdce.

Další dnes prakticky důsledkem výdutě je rozvoj nemoci způsobené ucpáním cév sraženin, které vznikají v dutině výdutě a v určitém okamžiku se začal pohybovat prostřednictvím oběhového systému. Jaký druh onemocnění může způsobit rozbitou sraženinu, závisí na velikosti a směru pohybu.

Poté, co v plicní tepně a podané v něm, čímž vyvolává vývoj trombu nebezpečné nemoci zvané tromboembolické, blížící se smrti pacienta, pokud je doba nepřijme opatření k obnovení normálního krevního oběhu.

Při vnikání do periferních cév se krevní sraženina ucpává, což vede k takovým komplikacím jako je gangréna končetin (častěji nohy než ruce).

Kontakt s krevní sraženiny v střevním nebo renální arterie nemusí vyvolat vývoj méně nebezpečných podmínek, jako je například trombóza mezenterické (mortalita 70%) a renální myokardu (závažné patologie, které však úspěšně léčitelné).

Mozková mozková příhoda může být také důsledkem poranění sraženiny a pádu do kmene hlavy hlavy. Mezi jinými se tentýž trombus někdy stává viníkem recidivy infarktu myokardu.

Jako komplikace aneuryzmatů srdce se obvykle u pacientů vyskytují poruchy srdečního rytmu. A arytmie je hrozbou hypoxie různých důležitých orgánů v lidském těle, což vede k narušení jejich fungování.

Jedním z nejčastějších důsledků aneurysma, a je považován za selhání srdce (obvykle levé komory srdeční), která se projevuje v podobě slabost, mrazivost, zblednutí kůže, závratě, dušnost, suchý kašel srdce, edém Syndrom lokalizované v oblasti rukou a nohou. Pokud se však nemoc postupuje je plicní edém, pacient je již ohrožen nejen strach ze smrti, ale i fatální.

Co je nebezpečné aneuryzma srdečních cév? Malý aneurysma může pouze okrajově vliv na krevní oběh, ale pokud je jeho velikost v průběhu času významně zvýší pod tlakem krevního průtoku, může to vést k atrofii žeber a hrudní kosti, a podporovat vytěsňovací atriální a ventrikulární, který se nachází na pravé straně srdce. Ten způsobuje přetečení cervikálních žil, vývoj edematózního syndromu, zvýšení velikosti jater.

Velké aneuryzmy aortálního sinusu mohou zachytit plicní kmen. Tento stav je pro pacienty život ohrožující. Ve většině případů lékaři jednoduše nemají čas dělat cokoliv, a tak rychle přijde smrt.

Nejnebezpečnější je stále akutní forma aneuryzmatu aorty, která je ve většině případů výsledkem infarktu levé srdeční srdce nebo mezikniva. Velmi často pacienti nemají ani čas, aby se dostali do operačního sálu. Chronická a subakutní forma patologie se liší v nižším procentu úmrtnosti, i když stále představují nebezpečí pro život a zdraví pacienta, ne-li vyhledat lékařskou pomoc včas.

Jak můžete vidět, aneuryzma srdce je patologie, která si žertuje, s čím si to nestojí. A čím dříve se provede diagnóza a provede se odpovídající léčba, tím větší je pravděpodobnost, že se člověk vyvaruje nebezpečných následků pro život a zdraví nebezpečných patologií postihujících srdce a okolní cévy.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63]

Diagnostika aneuryzma srdce

Tvorba aneuryzmatu je nejčastěji diagnostikována na stěnách levé komory po předchozím infarktu myokardu u lidí starších 40 let. A jeho hlavní nebezpečí spočívá ve skutečnosti, že oslabená tkáň může prasknout a krev vytéká ze srdce, což, pokud je zpožděno, často vede ke smrti pacienta.

 

trusted-source[64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71]

Kdo kontaktovat?

Léčba aneuryzma srdce

Výběr způsobu léčby závisí na velikosti a typu aneuryzmatu, stejně jako na věku pacienta a jeho stavu. K nápravě situace pomocí léčby léky a fyzioterapie není možné, protože léky, které mohou obnovit poškozené svaly na jejich původní tvar a elasticitu, dosud nebyly nalezeny.

Prevence

Ačkoli chirurgická léčba srdečních aneuryzmat je upřednostňovanou metodou kontroly nemoci, jak jsme viděli, není to vždy možné. Lékařská léčba je také výhodná pro malé relativně nebezpečné aneuryzmy.

Celá věc však spočívá v tom, že jedna konzervativní léčba není omezena. Aby aneuryzma nezvýšila velikost a nezlomila se, pacient bude muset revidovat celý způsob života a omezit se na něčem. Život s aneurysmem srdce je stálou kontrolou srdce a splněním podmínek nezbytných pro prevenci komplikací aneuryzmatu.

Zaprvé, prevence komplikací srdeční aneuryzmy zahrnuje odmítnutí špatných návyků, zejména kouření a pití alkoholu, které zvyšují zátěž srdce. Nikotin způsobuje křeče koronárních cév, poruchy srdečního rytmu, zúžení cév v důsledku ukládání cholesterolu na ně. Alkohol naopak rozšiřuje krevní cévy, zvyšuje tok krve přes poškozené stěny myokardu a vyvolává infarkt.

Zvláštní pozornost bude věnována nejen úplnému odpočinku, který je nezbytný pro jakékoli nemoci, ale i výživu a fyzickou námahu. Power aneurysma dietní Heart (terapeutické dieta číslo 10), což znamená odmítnutí sůl a kořeněná jídla, smažené potraviny, čerstvé pečivo, tučné maso nebo ryby, potraviny obsahující surovou vlákninu, silný čaj a kofeinové výrobky. Dieta založená na vegetariánských a lehkých masných pokrmech s dostatečnou zeleninou, ovocem a mléčnými výrobky je určena k normalizaci krevního oběhu a usnadnění práce nemocného srdce.

Fyzický stres u aneuryzmatu srdce by měl být minimalizován, protože to, co je u zdravého člověka užitečné, může být pro pacienta se srdečními patologiemi nebezpečné. Nejde jen o velké fyzické vynaložení spojené se sportovním nebo pracovním životem, ale také o aktivní pohyb (běh, lezení po schodech a dokonce i rychlé chůze). Taková aktivita způsobuje zvýšení dýchání a zvýšení srdeční frekvence, což je nebezpečné pro oslabenou tkáň aneuryzmatu, která je náchylná k prasknutí.

Nicméně, upřednostňování hypodynamického způsobu života také nestojí za to, aby se nezískaly další zdravotní problémy. Denní tiché procházky pěšky na čerstvém vzduchu a nejjednodušší fyzické cvičení nepoškodí slabé srdce, ale uspokojí jeho potřebu kyslíku.

Řízení srdce vyžaduje pravidelné měření krevního tlaku, stejně jako opatření k jeho normalizaci.

Potřeba usnadnit práci srdce pacienta zahrnuje jak úbytek váhy (pokud je vyšší než normálně), tak i včasný přístup k lékaři, pokud existují alarmující příznaky (i když nesouvisejí se srdeční činností).

trusted-source[72], [73], [74], [75], [76]

Předpověď

Prognóza aneuryzmatu srdce, obzvláště po infarktu myokardu, je těžké nazvat příznivou. Bez odpovídající léčby tito pacienti zemřou během následujících 2-3 let po vzniku aneuryzmatu.

Nejlepší prognózu, samozřejmě, má ploché výdutě, ale saccular aneurysma a hub, které ve většině případů mají komplikace v podobě krevních sraženin a srdečního selhání, je velmi častou příčinou úmrtí u pacientů. Zhoršit nemoci související prognózu, jako je diabetes nebo selhání ledvin, jakož i věku pacienta uctivým.

Není možné jednoznačně odpovědět na otázku, kolik pacientů žije s aneuryzmem srdce. Vše závisí na typu a velikosti aneuryzmatu, způsobech jeho léčby a věku pacienta, když vznikla aneuryzma srdce. Například, pokud se aneuryzma vytvořila v meziknihovním přepážce již v dětství a nebyla odstraněna, pacient pravděpodobně žít v rozmezí 40-45 let. Ti, kteří překročili tento práh, jsou z důvodu progresivního srdečního selhání zakázáni.

Pokud je pacient na lécích, všechno závisí na přesnosti pokynů lékaře, a to nejen o tom, že se lék užívá, ale také o způsobu života obecně. Po srdeční operaci žije většina pacientů více než 5 (asi 75%) a dokonce více než 10 (30 až 60%) let. Ale znovu, po celý život se budou muset zadržovat jak v fyzické aktivitě, tak v daleko od užitečných potěšení.

Pokud jde o postižení, takový scénář je považován za zcela možný, jak s chirurgickým aneurysmem srdce, tak s určitými komplikacemi po operaci. Skupina postižení je dána především v chronických aneurysmech, zvláště pokud jsou komplikována závažným srdečním selháním nebo jsou doprovázeny patologie, které zhoršují stav pacienta.

Na rozhodnutí skupiny MCEC mohou ovlivnit různé faktory. Je velice pravděpodobné, že pacienti předčasného odchodu do důchodu budou postiženi a osoby, u nichž není z dobrých důvodů chirurgická operace možná. Pokud pacient s omezenou pracovní schopností jednoduše odmítne operaci, MCEC bude trvat na tom, aby provedl operaci předtím, než učiní závěrečný výrok.

Pacienti s aneuryzmou mohou dostávat pracovní skupinu 3 i nepracující. Vše závisí na jejich stavu a pracovní kapacitě. V některých případech jsou pacienti jednoduše posláni na rekvalifikaci nebo jsou jim poskytnuty jiné pracoviště, kde aneuryzma srdce nezasahuje do plnění pracovních povinností.

trusted-source[77], [78], [79], [80], [81], [82]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.