Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Almagel pro gastritidu

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

Zánět žaludeční sliznice je poměrně časté onemocnění, které vyžaduje stravu a specifické léky. Mezi různými léky lékaři často předepisují Almagel, antacidum, které neutralizuje agresivní účinek žaludeční kyseliny na sliznici. Almagel pro gastritidu pomáhá odstraňovat bolest a obnovit vnitřní stěny žaludku.

Klasifikace ATC

A02AX Антациды в комбинации с другими препаратами

Účinné látky

Алгелдрат
Магния гидроксид

Indikace Almagela

Almagel lze předepisovat na různé poruchy trávení, které se vyvíjejí na pozadí podvýživy, špatných návyků a pravidelných léků. Almagel je vhodný pro žaludeční vředy, enterokolitidu, toxické infekce výživy atd. [1]

Nejčastěji předepisovaný přípravek Almagel pro gastritidu s vysokou kyselostí. Aktivní složky léčiva neutralizují a inaktivují kyselinu chlorovodíkovou po dobu tří až čtyř minut od okamžiku, kdy se lék užije. Trvání léku je více než hodinu.

Složky Almagelu mají převážně lokální účinek, takže léčivo nepříznivě neovlivňuje činnost jiných orgánů.

Kromě gastritidy se Almagel často používá:

 1. ve fázi exacerbace peptického vředu; [2]
 2. s refluxní ezofagitidou, gastroezofageální reflux;
 3. s erozí slizničních tkání zažívacího systému; [3]
 4. ve stadiu exacerbace pankreatitidy;
 5. se pálením žáhy a periodickou bolestí v žaludku.
 • Almagel s exacerbací gastritidy u mnoha pacientů se stává prostředkem „číslo jedna“. To je způsobeno účinnou kombinací složek léčiva, která zajišťuje absorpční, antacidový a obalový účinek. Navíc je exacerbace gastritidy úspěšně „odstraněna“ všemi odrůdami této drogy, včetně Almagel A nebo Neo.
 • Almagel pro gastritidu s nízkou kyselostí je předepsán méně často, protože tento lék navíc neutralizuje kyselé prostředí. Užívání přípravku Almagel A je povoleno mezi jídly nebo 1-1 / 2 hodiny před jídlem.
 • Almagel pro atrofickou gastritidu je předepisován v kombinaci s jinými léky, které zabraňují patologickým změnám žaludeční sliznice. Almagel v tomto případě vytváří speciální ochranný povlak na sliznici, což přispívá k urychlení hojení defektů.
 • Almagel na gastritidu a pankreatitidu se před jídlem předepisuje, takže má lék čas působit nejen v žaludku, ale i dále podél zažívacího traktu. Je optimální brát lék 30 minut před hlavním jídlem. Již při zahájení jídla byste měli navíc užívat speciální léky, které usnadňují trávení potravy - například Pancreasim, Mezim, Festal atd. Asi hodinu po jídle se doporučuje pro obnovení trávicího systému použít Linex nebo Lacton. Pouze integrovaný přístup vyléčí gastritidu a pankreatitidu současně a účinně. Důležité: Pouze lékař může předepsat léčbu. Neléčte sami.

Formulář vydání

Účinnými složkami, které tvoří Almagel, jsou hydroxid hlinitý a hydroxid hořečnatý. První sloučenina ovlivňuje produkci pepsinu. Když se spojí hydroxid hlinitý a kyselina chlorovodíková, vytvoří se chlorid hlinitý a kyselina se neutralizuje. Podobný proces je také nalezen, když je kombinován s hydroxidem hořečnatým za vzniku chloridu hořečnatého. Ta je nezbytná k udržení střevní motility, která může být narušena působením chloridu hlinitého.

Almagel je k dostání ve speciálních lahvích o objemu 170 nebo 200 ml.

Kromě Almagelu pro gastritidu lze předepsat i jiný druh léků - Almagel A. Tento lék má podobné složení, ale v něm je přítomna jiná složka - anestezin. Jeho funkcí je rychlé zmírnění bolesti v žaludku. Almagel A pomáhá i při silné bolesti, může zmírnit záchvaty nevolnosti a zvracení.

Další paleta drogy je Almagel Neo. Další složkou v kompozici je simethicone - dobře známý nástroj, který může snadno zvládnout zvýšenou tvorbu plynu ve střevě. Almagel Neo pro gastritidu je předepsán, pokud je onemocnění doprovázeno plynatostí, zvýšenou produkcí střevních plynů.

K dispozici je také tabletová forma léčiva - Almagel T. Každá tableta obsahuje 500 mg magaldrátu (hydroxid hořečnatý s hliníkem). Pomocnými složkami jsou mannitol, sorbitol, MCC a stearát hořečnatý.

Farmakodynamika

Almagel patří k řadě antacidů - to znamená, že neutralizuje sloučeniny volných kyselin v žaludeční dutině, inaktivuje pepsin, což způsobuje snížení stravitelnosti sekrece. Vyvážené složení léčiva má obalovou, adsorpční vlastnost, což je velmi důležité pro gastritidu. Žaludeční sliznice získává dodatečnou ochranu díky stimulaci produkce prostaglandinů (cytoprotektivní schopnost). To zabraňuje rozvoji zánětlivých, erozivních a hemoragických procesů při používání dráždivých a agresivních látek - například ethanolu, nesteroidních protizánětlivých nebo kortikosteroidních léků atd.

Terapeutický účinek Almagelu s gastritidou je pozorován po 3-4 minutách. Trvání účinku se liší v závislosti na plnosti žaludku:

 • pokud byl Almagel vzat na lačný žaludek, jeho účinek může trvat až 1 hodinu;
 • pokud byl přípravek Almagel přijat do hodiny po jídle, projeví se jeho účinek do 3 hodin.

Almagel nevede k sekundární hyperprodukci žaludeční šťávy.

Farmakokinetika

Almagel s gastritidou prakticky nemá systémový účinek, protože opouští tělo bez vstřebávání do oběhového systému.

Hydroxid hlinitý:

 • je absorbován v malých množstvích, která nemají klinicky významný účinek a nemění koncentraci solí hliníku v krevním řečišti;
 • distribuce chybí;
 • metabolismus chybí;
 • vylučuje se stolicí.

Hydroxid hořečnatý:

 • ionty hořčíku jsou absorbovány v množství ne více než 10% celé přijaté dávky, aniž by to ovlivnilo koncentraci hořčíku v krevním řečišti;
 • distribuce je místní;
 • metabolismus chybí;
 • vylučuje se stolicí.

Používejte Almagela během těhotenství

Otázka použití Almagelu pro gastritidu těhotnými ženami je poměrně kontroverzní. Dříve byly prováděny zvláštní studie na hlodavcích, v jejichž důsledku vědci nezjistili teratogenní ani jiné negativní účinky na plod. Klinické studie s účastí těhotných žen však nebyly provedeny, takže není možné s jistotou říci, že droga je zcela bezpečná.

Na základě toho nemohou lékaři doporučit použití přípravku Almagel pro gastritidu u těhotných pacientů. Pokud existuje naléhavá potřeba užívání léku, pak se léčení provádí pouze pod dohledem lékaře a ne déle než pět nebo šest dní v řadě.

Neexistují žádné informace o požití aktivních složek léčiva v mateřském mléce. Proto není vítán ani příjem Almagelu během kojení. Léčba drogy je povolena pouze po pečlivém zvážení možných důsledků a očekávaných přínosů. V této situaci by však příjem neměl trvat déle než tři nebo pět dní.

Kontraindikace

Nedoporučuje se užívat Almagel na gastritidu v takových situacích:

 • s jevy přecitlivělosti na některou z hlavních nebo pomocných složek léku;
 • při těžkém selhání ledvin;
 • během těhotenství a kojení;
 • s Alzheimerovou chorobou;
 • s hypofosfatémií;
 • dříve, než dítě dosáhne věku 10 let;
 • s fruktózovou intolerancí.

Vedlejší efekty Almagela

Almagel s gastritidou může způsobit potíže s pohybem střev, tato zátěž však zmizí po snížení dávky.

Zřídka jsou zaznamenány dyspeptické jevy ve formě nauzey, zvracení, spastické bolesti břicha a výskytu nepříjemné pachuti v ústech. U některých pacientů byly zaznamenány alergické procesy, zvýšení hladiny hořčíku v krevním řečišti.

Na pozadí dlouhodobé léčby gastritidy velkými dávkami léku, zatímco orálně nedostatečný příjem fosforu z potravy může vyvinout osteomalacii.

Prodloužené léky by měly být doprovázeny pravidelným testováním a sledováním ošetřujícím lékařem. Při nedostatečné funkci ledvin může u pacienta dojít k výkyvům nálady.

Dávkování a aplikace

Před každou recepcí musí být lahvička s Almagelem protřepána. Poté se suspenze naplní lžičkou nebo odměrkou a odebere se nezbytná dávka.

Kolik pije Almagel pro gastritidu, dávkování a četnost přijetí určuje lékař. Pokud není možné navštívit lékaře, začnou Almagel užívat následovně:

 • děti od 10 do 12 let - 1–2 ml až 4krát denně;
 • děti do patnácti let - 2-3 ml až 4krát denně;
 • dospělí pacienti - 5-10 ml třikrát nebo čtyřikrát denně.

Je optimální brát Almagel na gastritidu asi 20-30 minut před jídlem. Je důležité, abyste po užití léku neprováděli žádnou fyzickou námahu: je lepší ležet na vaší straně, dokud produkt nefunguje.

Průměrná doba trvání léčby je 2 až 3 týdny, ale podle uvážení lékaře může pokračovat až 3 měsíce.

Aplikace pro děti

Lékaři nedoporučují léčit gastritidu léky Almagel pro děti do 10 let. Je-li potřeba takového ošetření oprávněná, provádí se pečlivě, pod dohledem ošetřujícího lékaře, na krátkou dobu (3-6 dní).

Předávkovat

Jednorázové použití velkého množství Almagelu obvykle není spojeno s vážnými příznaky. V některých případech se v ústní dutině objeví zácpa, nadýmání a chuť kovu.

Pokud dochází k předávkování gastritidou neustále, je možné, že se tyto podmínky objeví:

 • syndrom nefrokalcinózy (difúzní ukládání vápenatých solí v renálních strukturách);
 • potíže s pohybem střev;
 • hypermagnesémie;
 • mírná ospalost.

V některých případech se projevují metabolické alkalózy:

 • výkyvy nálad;
 • vzestupy a pády duševní činnosti;
 • svalová necitlivost, myalgie;
 • pocit únavy, krátký temperament;
 • změna chuti.

Při podezření na předávkování je nutné zajistit rychlé odstranění léku z těla: vypláchněte žaludek, vyvolejte zvracení, vezměte sorbent.

Interakce s jinými léky

Almagel pro gastritidu se nedoporučuje užívat s jinými léky, protože zhoršuje jejich vstřebávání a podle toho vyrovnává jejich terapeutický účinek. Je optimální užívat jiné léky dvě hodiny před užitím Almagelu nebo dvě hodiny po něm. Schopnost léku neutralizovat kyselinu v žaludku může nepříznivě ovlivnit účinnost většiny léků, pokud se užívají společně.

Nemůžete kombinovat léky a žádné tablety a tobolky s enterosolventním povlakem. Taková kombinace může vést ke zničení této membrány, k podráždění žaludečních stěn a sliznice dvanáctníku.

Na pozadí užívání přípravku Almagel nemůžete provádět testy ke stanovení kyselosti šťávy ze žaludku. Rovněž je nevhodné stanovit hladinu gastrinu a fosforu v séru, studovat pH séra a močové tekutiny.

Podmínky skladování

Almagel nevyžaduje zvláštní podmínky skladování. Je umístěn na místě chráněném před přímým světlem a teplem, které je nepřístupné dětem a mentálně nedostatečným lidem. Uchovávejte produkt v teplotních podmínkách od +10 do + 25 ° C. Není nutné dávat Almagel do chladničky, ale v mrazničce je zakázáno (produkt ztratí své léčivé vlastnosti).

Skladovatelnost

Almagel se uchovává po dobu dvou let a zlikviduje se, pokud vyprší doba použitelnosti uvedená na obalu.

Analogy

Úplnými analogy léku Almagel v jeho aktivním složení jsou následující léky:

 • Altacid;
 • Agiflux;
 • Maalox.

Podobné, ale rozšířené složení mají jiné drogy:

Nahraďte lék analogy až po konzultaci s lékařem. To je zvláště důležité, pokud je léčba předepisována těhotné nebo kojící ženě nebo dítěti. Nedoporučuje se nahrazovat některé léky jinými léky samostatně.

Který je lepší: Almagel nebo Maalox pro gastritidu?

Někdy vyvstává mnoho otázek o nahrazení drog jejich plnými protějšky. Například Almagel a Maalox jsou dvě téměř podobné antacidy hliníku a hořčíku, jejichž účinek je založen na stejných účinných látkách. Jak však ukazuje praxe, stále existují určité rozdíly:

 • aktivní složení léčiv je stejné, ale poměr počtu složek je odlišný;
 • Maalox se vyznačuje menším seznamem vedlejších účinků a kontraindikací;
 • Maalox nezpůsobuje přetrvávající zácpu, protože nemá prakticky žádný vliv na kvalitu střevní motility;
 • další komponenty prezentované jako součást jednoho a ostatní prostředky se liší;
 • akce Maaloxu je na rozdíl od Almagelu rychlejší a delší;
 • Almagel je k dispozici v několika verzích (běžný Almagel, Almagel Neo a Almagel A), což jej odlišuje od Maaloxu;
 • Maalox má dlouhou skladovatelnost (až tři roky);
 • Přípravek Almagel se nedoporučuje dětem mladším 10 let a přípravek Maalox je předepisován pouze od 15 let.

Je těžké říci, který lék dávat přednost. Lékař by měl na tuto otázku odpovědět přiměřeněji. Koneckonců, při výběru léku se berou v úvahu nejen individuální vlastnosti těla pacienta, ale také indikace a kontraindikace.

Recenze

Pro většinu pacientů s gastritidou se Almagel stal drogou volby - jak pro prevenci exacerbací, tak pro jejich eliminaci. Podle četných recenzí tento lék účinně zmírňuje klinické příznaky nemoci s převahou bolesti a zvýšenou tvorbou plynu. Trvalá akce je detekována již druhý nebo třetí den léčby. Po čtyřnásobném užití léčiva se po celou dobu léčby udržuje dostatečná neutralizace kyselého prostředí s pH žaludku v rozmezí 3,0 až 4,9.

Jedinou nevýhodou tohoto léku je, že uživatelé nazývají takový vedlejší účinek, jako je zácpa. Jak však ukazuje klinická praxe, potíže s pohybem střev se objevují po pravidelném podávání léčiva po dobu 10 až 14 dní. Krátké léčebné cykly tuto komplikaci zřídka způsobují.

Almagel pro gastritidu je považován za jeden z nejbezpečnějších prostředků, který umožňuje jeho předepisování pacientům různých věkových kategorií. Během těhotenství je povoleno jeho použití po dobu tří dnů pod lékařským dohledem. Almagel se snadno užívá, protože má příjemnou citrusovou chuť. Kromě toho je lék cenově dostupný, na rozdíl od jiných léků s podobným účinkem.

Farmakologická skupina

Антациды в комбинациях

Farmakologický účinek

Адсорбирующие препараты
Антацидные препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Almagel pro gastritidu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.