Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Analýza mozkomíšního moku

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Studium mozkomíšního moku (CSF) je hlavní metodou diagnostiky, diferenciální diagnostiky a hodnocení účinnosti léčby infekčních onemocnění centrálního nervového systému (CNS). Cerebrospinální tekutina pro vyšetření je získána punkováním subarachnoidálního prostoru míchy (spinální punkce).

Indikace pro analýzu mozkomíšního moku

  • Podezření na infekční onemocnění centrální nervové soustavy.
  • Hodnocení efektivity léčby.
  • Endolumální podávání antibiotik a jiných léků.

Kontraindikace k analýze mozkomíšního moku

Kontraindikace pro páteřní punkci: porušení životních funkcí, konvulzivní syndrom. V těchto případech, lumbální punkci se provádí po obnovení hemodynamických, dýchání nebo translace pacientů v umělé plicní ventilace (AV) vytahování záchvatů. S ohledem na zásadní význam studie mozkomíšního moku poskytovat účinnou úlevu pacientovi s relativní kontraindikace (podezření na objemovou proces, dislokace mozku), v případě pochybností je třeba mozkomíšní mok odvozeny z bludných kapiček bez vyjmutí trnu z lumen jehly, v objemu, který není větší než 2,0 ml .

Příprava na výzkum

Plánovaná studie se provádí ráno na prázdném žaludku, pro nouzové indikace - kdykoliv během dne.

Metodika výzkumu

Spinální punkce vyrábět speciální proražení jehlou (jehla vir) o průměru 1,0 a 1,2 mm a délce 120 mm a 60,90, s úhlem zkosení 45 ° a kanálu hlavice jehly ve tvaru kužele, který umožňuje snadné zavedení a odejmout trn do lumen jehly. Páteřní punkce se provádí v poloze pacienta přísně na boku s nohami upnutými k břichu a ohnutou hlavou. Místo vpichu je naplánováno podélné linie, trpěl roztoku jódu na trnové výběžky obratlů od shora dolů, a příčné linie spojující hřebenu kosti kyčelní. Postavení průsečíku odpovídá odstupu mezi obratli L 3 a L 4 - nejvhodnější pro lumbální punkce (drží defekt povolené mezi L 4 a L 5 a mezi L 2 a L 3 ). Potom se kůže kolem navrhovaného vpichu opatrně se přidá jod v poloměru 5 cm, a alkoholu v okruhu 4 cm. U pacientů s akutní neurologické příznaky, který se vyvíjel propíchnutí se provádí bez anestézie. Pokud je to nezbytné, anestezie kůže a podkožní tkáně způsobila 1-2% roztok novokainu. Dalším referenčním bodem pro určení místa punkce je vyčnívající tupý proces L 4, který je upevněn palcem levé ruky. V blízkosti prstu, s mírným sklonem dozadu (30 °), a to výlučně ve střední čáře k pocitu „selhání“ Jehla je vložen při proražení dura mater. Potom se trn pomalu vytažena z lumen jehly (aby se zabránilo úniku mozkomíšního tryskové!), Produktů mozkomíšní měření tlaku tekutiny, a odběr vzorků to pro výzkum. Po punkci by měl pacient ležet horizontálně na zádech po dobu 2 hodin bez polštáře.

Chyby při provádění poranění páteře

Kvůli nesprávné poloze pacienta (torzo, pánevní rotace) jehla projde kolem obratle a nevstupuje do páteřního kanálu. V takovém případě je třeba zkontrolovat správnost polohy pacienta.

Vzhledem k nesprávnému naklonění se jehla opírá o tělo obratle. Je nutné zkontrolovat správné určení orientace a sklonu jehly a po vytažení jehly 2-3 cm směrem ven opakujte punkci.

Není-li pocit "selhání" jehly a spočívá na přední stěně páteřního kanálu, vytáhněte jehlu o 1 cm od sebe a vytáhněte mandlík z lumen jehly.

Ve vzácných případech s technicky správnou punkcí nelze získat míchovou tekutinu kvůli vysoké viskozitě tekutiny nebo výrazné cerebrospinální tekutině. V takovém případě se můžete pokusit získat kapalinu opatrným nasáváním injekční stříkačkou.

Komplikace páteřní punkce

  • Traumatizace vaskulárního plexu přední stěny páteřního kanálu. V prvních kapech mozkomíšního moku je příměs krve ("cesta krve").
  • Dotýká se kořene nervového páteře (cauda equina), visícího v lumenu kanálu. V tomto případě dochází k reflexní srážce svalů dolní končetiny, u pacienta dochází k pocitu "elektrického šoku".
  • Křeče a poruchy dýchání způsobené dislokací mozku jsou extrémně vzácné.

V prvních dvou případech nejsou vyžadována žádná zvláštní opatření. V druhém případě je nutné injekčně aplikovat 5-15 ml sterilního izotonického roztoku chloridu sodného do páteřního kanálu, vytáhnout jehlu a pacienta položit na zadní stranu se sníženým koncem hlavy. Při absenci účinku - provádět nouzovou terapii (IVL, antikonvulziva).

Po provedení páteřní punkce

  • Liquorea.
  • Syndrom post-punkce (bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení).

V případě kapaliny je postačující použít přítlačnou bandáž. U postpunkčního syndromu by měla být přidělena lůžka, bohatý nápoj, kapající injekce 0,5 litru polyionického roztoku, zdržet se jmenování jakýchkoli diuretik.

Užívání mozkomíšního moku pro vyšetření

Cerebrospinální tekutina pro studii je shromážděna ve třech zkumavkách: 2 ml pro obecnou analýzu, 2 ml pro biochemickou analýzu, 1 ml pro bakteriologickou studii ve sterilní zkumavce. Dvě nebo tři kapky kapaliny pro bakteriologické vyšetření se aplikují na petriho misku s živným médiem (čokoládový agar s polyvaxem) a dvě až tři kapky do zkumavky s polotekutým 0,01% agarem.

Doporučuje se také užít 1-2 ml mozkomíšního moku v rezervní sterilní trubici. Před přepravou do laboratoře je míchačka pro obecné a biochemické vyšetření skladována v domácí chladničce a pro mikrobiologické studie - v termostatu při teplotě 37 ° C Přeprava cerebrospinální tekutiny pro tyto účely musí být prováděna při stejné teplotě s použitím termočlánků, je-li to nutné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Kde to bolí?

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.