^

Zdraví

Anestezie během porodu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Všechny ženy, které vstupují do mateřského oddělení, jsou potenciálními kandidáty na plánovanou nebo nouzovou anestézií během porodu. V tomto ohledu by anesteziolog měl vědět o každé těhotné ženě v oddělení, a to minimálně: věk, počet těhotenství a porodů, období současného těhotenství, souběžné nemoci a komplikující faktory.

Seznam laboratorní instrumentální vyšetření, které je třeba usilovat gestóza, včetně HELLP syndrom (H - hemolýza - hemolýzu EL - zvýšené jaterní testy - zvýšení jaterních enzymů, LP - nízký počet krevních destiček - trombocytopenie):

 • obecný krevní test, včetně krevních destiček, VSC, hematokrit;
 • obecná analýza moči (hodnocení proteinurie);
 • hemostasiogram, včetně paracoagulačních testů;
 • celkový protein a jeho frakce, bilirubin, močovina, kreatinin, glukóza v krvi;
 • elektrolyty: sodík, draslík, chlor, vápník, hořčík;
 • ALT, ACT, STF, LDG, KFK;
 • osmolalita a CODpl. Krve;
 • indikátory CBS a krevních plynů;
 • stanovení přítomnosti volného hemoglobinu v krevní plazmě;
 • EKG;
 • kontrolu CVP podle indikací.

Pokud eklampsie - konzultaci s očním lékařem a neurologa, podle svědectví av závislosti na dostupnosti: lumbální punkci, magnetická rezonance mozku a transkraniální Doppler krevních cév v mozku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Záměna:

Difenhydramin / objem před indukcí 0,14 mg / kg, jednou
+
Atropin / v 0,01 mg / kg, jednou za operačního stolu nebo Metotsiniya jodid / v 0,01 mg / kg, jednou za operačním stole
+
ketoprofenem v / v dávce 100 mg jednou nebo Ketorolac IV v dávce 0,5 mg / kg jednou.

Jaké metody používá anestézie během porodu?

Tam jsou non-farmakologické a léčebné metody anestézie během porodu.

Postuláty během analgezie a anestézie během porodu:

 • pokud je účinek léků nepředvídatelný a / nebo výskyt nežádoucích účinků je vysoký, nepoužívá se;
 • Anesteziolog používá tuto metodu anestezie (analgezie, punkce atd.), Kterou nejlépe zná.

Anesteziologický manuál v porodnictví podmíněně obsahuje 5 částí.

První část - anestézie při porodu, včetně těhotných žen s panvovou prezentací a mnohočetnými těhotenstvím:

 • u zdravé těhotné ženy s fyziologickým těhotenstvím;
 • u těhotné ženy s extragenitální patologií;
 • v těhotenství s gestací;
 • u těhotné ženy s gestózou na pozadí extragenitální patologie.

Je třeba poznamenat, že pravděpodobnost vývoje abnormalit práce (ARD) se zvyšuje od první do poslední skupiny, tj. Počet fyziologických porodů klesá, v souvislosti s nimiž se vytváří následující část.

Druhou částí je anestezie během porodu přirozeným porodním kanálem u těhotných žen výše uvedených skupin s léčbou ARD, s panvovou prezentací a mnohočetným těhotenstvím.

Někdy slabost RD a / nebo intrauterinní hypoxie plodu ve druhém období, kdy je možnost císařských zmeškaných znázorněných pinzetou, což vyžaduje udržování anestézie.

ARD nejčastěji rozvíjet u těhotných žen s anamnézou porodnické a gynekologické historii (OAGA), extragenital patologie, preeklampsie, ale může to být způsobeno nesprávným taktiky porodu. Opakované bezohledné použití uterotonika (oxytocinu) mohou být jednou z příčin poruchy koordinace funkcí dělohy. Předávkování těchto léků může vést k hypoxii a dokonce ke smrti plodu. Je třeba mít na paměti, že pokud nekoordinace práce (DFA) a hypertenze je kontraindikováno použití ganglioblokatorov způsobuje děložní hypotonie a přispívají k rozvoji ischemického poškození neuronů v mozku plodu.

ARD obsahuje:

 • slabost pojezdové dráhy:
 • primární;
 • sekundární;
 • slabost pokusů;
 • nadměrně silná pojezdová dráha;
 • nekoordinace RD;
 • disko koordinace;
 • hypertenze spodního segmentu dělohy;
 • konvulzivní kontrakce (tetany dělohy);
 • cervikální dystocia.

V přítomnosti OAGA, extragenital, preeklampsie, chronické hypoxie, fetální nekoordinace léčení PD není znázorněno, je účelné, aby císařským řezem. To je způsobeno skutečností, že všechny výše uvedené faktory jsou nebezpečné pro život těhotných a plodů s konzervativní péčí o práci. Nekoordinace RD má ke komplikacím, jako je prasknutí dělohy, embolie plodové vody a Abruptio placenty, které jsou doprovázeny hypotonické a / nebo coagulopathic krvácení. Gestózou jako preeklampsie, eklampsie a HELLP syndromu, pánevní výhřezu pupečníku v špatným držením a jsou indikací pro císařským řezem.

V důsledku toho je třetí část se anestetikum v porodnictví anestetické údržby císařským řezem z těhotné shora skupin s ARA není náchylný nebo je předmětem léčby, a pánevním Malposition, vícečetného těhotenství.

Situace, jako jsou ruční děložní dutiny vyšetření, manuální separaci / vyjmutí placenty, obnova hráze, kyretáž po pozdní potrat a potrat (plodorazrushayuschie provoz), spojuje fakt, že na jejich anestetické řízení není úkolem eliminaci škodlivého vlivu drog na plod - to je čtvrtá kapitola v porodnické anestézii: anestetikum řízení malých porodnických operací v těhotenství (porodu ženy) z výše uvedených skupin.

Těhotné ženy mohou vyžadovat operaci pro jiné než těhotenské onemocnění; proto pátou částí anestezie v porodnictví bude anestezie chirurgických zákroků, které se netýkají těhotenství u těhotných žen výše uvedených skupin.

Potřeba takové gradace začátku a v průběhu rozvojových / funkčních poruch způsobených těhotenství vzhledem k tomu, že by mohly výrazně snížit adaptabilitu organismu těhotné a plodu, a tím změnit jejich odpověď na farmakologických účinků. Jedinečnost fyziologicky se vyskytujícího těhotenství spočívá v tom, že kombinuje adaptační syndromy, protože je fyziologický proces a disadaptace, protože postupuje na vysoké úrovni reakce životně důležitých orgánů a systémů, které nejsou charakteristické pro zdravou dospělou osobu. Z tohoto důvodu, že čím vyšší je stupeň funkčních poruch v březí, tím větší je riziko komplikací v průběhu těhotenství, porodu (spontánní a provozní) a anestetika řízení v důsledku výskytu špatného přizpůsobení procesu.

Indikace pro anestezii během porodu je výrazem bolesti na pozadí ustáleném RD (pravidelné kontrakce) při otevírání děložního 2-4 cm, a nejsou tam žádné kontraindikace (určuje porodník, ale typ anestezie během porodu vybere anesteziolog).

Objektivní kritéria pro posouzení individuální práh bolesti těhotná a taktika anestezie během porodu je poměr mezi kontrakcí a bolestí narození, na základě algoritmu, který analgezie byla postavena:

 • při velmi vysokém prahu bolesti se bolestivost během porodu téměř necítí a nevyžaduje se anestezie během práce;
 • při vysokém prahu bolesti se bolesti pociťují po dobu 20 sekund ve výšce kontrakce. V prvním období je ukázáno použití analgetik, ve druhém období - intermitentní inhalace oxidem dusnatým s O2 v poměru 1: 1;
 • při normálním prahu bolesti, první 15 sekund bolesti není žádná bolest, pak se objeví bolest a trvá 30 sekund. V prvním období je také ukázáno použití analgetik, ve druhém období - konstantní inhalace oxidem dusnatým s O2 v poměru 1: 1;
 • při nízkém prahu bolesti se bolest projevuje po celou dobu záchvatu (50 sekund); znázorňuje alternativní provedení EA, nebo - v / podávání analgetik a sedativa v prvním období a konstantní oxid inhalace dinitrogenom s O2 v poměru 2: 1 (vyžaduje sledování kvůli riziku možné fetální hypoxie), - v druhém.

Anestezie během porodu oxidu dinitrogenom v naší zemi z různých důvodů, které nejsou rozšířené, technické schopnosti a postoje k regionální analgezie a anestézie techniky byly nestabilní, což není povoleno včas ve velkém měřítku za účelem posouzení jejich silné a slabé stránky v praxi. Postoj k použití anxiolytik (uklidňovačů) během porodu byl zmíněn výše. Proto je z výše uvedeného algoritmu, můžeme vzít pouze první část: definici individuální práh bolesti poměr mezi kontrakcí a bolestí narození.

Druhá část algoritmu - taktice anestezie při porodu vyžaduje značné zlepšení, na základě výsledků nedávných studií hodnotících těhotenství z hlediska SIRS syndromu a ischemie / reperfuze placenty. Po dlouhou dobu s účelem anestezie na porod s výhodou použít narkotikum (trimeperidine, fentanyl) a nenarkotických (Metamizol, sodný a další NSAID), analgetika, vstupní / v nebo V / m. Nedávno byla široce diskutována otázka úplného vyloučení z zavedení opioidů. Z hlediska farmakokinetiky a farmakodynamiky se tento způsob podávání považuje za nepraktický z důvodu nekontrolovatelnosti. Nejobvyklejší opioid používaný v naší zemi pro anestezii během porodu je trimiperidin. Podává se v / v rovnovážném RD a krční otvor na ne méně než 2,4 cm. Aplikace narkotických analgetik během latentní nebo aktivní v rané fázi práce mohou oslabit děložní stahy. Ve stejné době, anestezie během porodu trimeperidine založena RD pomáhá eliminovat jeho poruchy koordinace v důsledku snížení uvolňování adrenalinu. Podávání trimepiperidinu by mělo být přerušeno 3-4 hodiny před podáním. Možnost jejího užívání po dobu 1-3 hodin před podáním (při neexistenci alternativy) by měla být koordinována s neonatologistou, tk. T1 / 2 trimeperidine plod je 16 hodin, což zvyšuje riziko deprese centrálního nervového systému a respiračních onemocnění u novorozence. Je třeba poznamenat, že agonisté - antagonisté opiátového receptoru a tramadol nemají před agonisty výhody, Jsou také schopny inhibovat dýchání a funkci CNS, ale vzhledem k charakteru a stavu mechanismu účinku intrauterinní fetální stupni inhibice je nepředvídatelná.

V souvislosti s tím je EA v současné době nejoblíbenější metodou anestézie při porodu, neboť účinně odstraňuje bolest bez ovlivnění vědomí matky a možnosti spolupráce s ním. Navíc poskytuje snížení metabolické acidózy a hyperventilace, vylučování katecholaminů a dalších stresových hormonů, což zlepšuje placentární průtok krve a stav plodu.

S cílem systematizovat indikace pro použití různých léčiv a způsobů jejich použití pro anestezii během porodu, je nutné vybudovat nový algoritmus založený nejen na posouzení těhotenství z pozice SIRS, ale také na identifikaci dysfunkce nespecifických mechanismů obecného syndromu úpravy v těhotné ženy a plodu / novorozence na proces těhotenství / porod. Je známo, že více než 70% pacientů jsou provozovány sympathotonics (CAC dysfunkce - nespecifická tvorba jednotkou spouště obecného adaptační syndrom). V důsledku toho se počáteční stav ANC u žen před těhotenstvím často charakterizovány sympatikotonie.

V tomto ohledu, a to iv normální těhotenství není doprovázen tendencí k vagotonie (těhotenském indexu) a sympatikotonie. Přítomnost extragenital patologie (obvykle kardiovaskulární systém) a / nebo přispívá k progresi preeklampsie sympatikotonie 80% této kategorie těhotné. Bolest syndrom při narození, obzvláště výrazné negativní bludný kruh vliv sympatikotonie (ANS dysfunkce) pro vytvoření kompenzovaný metabolické reakce organismu porodu a plod (obecný adaptační syndrom) v procesu narození, překládání do dekompenzované (komplikace).

Zejména nadměrné uvolňování katecholaminů (adrenalin) přes stimulaci beta2 adrenergních receptorů může snížit četnost a sílu stahů, zpomaluje proces porodu. Zvýšení OPSS vzhledem hypercatecholaminemia významně snižuje průtok krve, což v důsledku hypoxie zvyšuje propustnost transplacentárnímu a endotelové progresi poškození. V důsledku toho, s růstovými zvýšení sympatikotonie označení pro anestézii během porodu regionální techniky analgezie / anestézie a léků s analgetickým neopiatnoy činnosti realizované ovlivněním vegetativních složek bolesti (centrální alfa-agonisté).

Zároveň bychom si měli uvědomit, že CBP preeklampsie, což je nespecifický, nespecifický syndrom je doprovázen ischemicko / reperfúzního, v tomto případě - placenty. Důvody jsou poruchy placentární formace ischemie syntézy trofoblastu endothelinu I trimestru vady spirály tepen, placenta hypertrofie, cévních onemocnění a poruch imunity. Dobré výsledky s antagonisty vápníku gestóza, zřejmě v důsledku ne tolik, aby vlivem drog na hladké svaly cév, jako s mechanismem poškození buněk vápníku brání (odstranění dysfunkce sekundární posel - vápenatý) a snížení aktivity fagocytů. Role potvrzují vápenatého poškození buněk mechanismus studie zjistila, zvýšení koncentrace intracelulárního vápníku v endotelu těhotných žen s preeklampsií ve srovnání se zdravými těhotnými a non-těhotné ženy. Koncentrace iontů vápníku v endotelu v korelaci s úrovní ICAM-1. Proto kromě sympatikotonie, závažnost placentární syndromu ischemie rovněž určuje povahu metabolické reakce těhotné ženy a plodu / novorozence na procesu narození. Tak, endoteliální a cévní nedostatečnost porodu placentární nedostatečnosti vyžadují aplikaci na anestézii během porodu neopiatnoy látek s analgetickou aktivitou, realizována prostřednictvím zvýšení odolnosti tkáňové hypoxie. Taková léčiva zahrnují blokátory vápníkových kanálů (nifedipin, nimodi-pin, verapamil a kol.) A do určité míry z beta-blokátory (ProPro-nolol et al.).

V závažnou preeklampsií (SIRS - nespecifické reakce organismu), patogeneze, které kromě dysregulace syntézy cytokinů hrají důležitou roli mediátory bolesti a zánětu, aktivovaný Hageman faktor (hemostáze systém kininových kallikrein, doplnění a nepřímo - arachidonovou kaskádu) jsou zobrazeny PM s neopiatnoy analgetikum aktivitu v důsledku inhibice syntézy a inaktivace těchto mediátorů. Taková léčiva zahrnují inhibitory proteázy, včetně jejich syntetických analog kyseliny tranexamové a NSAID, které inhibují syntézu PG algogenov. Tato léčiva jsou zvláště účinné pro prevenci klinických projevů druhých „vlna mediátor“ SIRS jako odpověď na poranění tkáně (císařského řezu, rozsáhlé poškození tkáně během porodu).

Tak algoritmus pro anestezii během porodu je následující.

Anestézie se spontánním porodem

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Intravenózní analgezie

Ve většině případů, anestezie během porodu u zdravých těhotných žen s normálním těhotenství se provádí kombinací několika léčiv farmakologických skupin zadaných / v (schéma 1):

Trimeperidine / v 0,26 mg / kg (20 až 40 mg), frekvence podávání určí klinické využití
+
difenhydramin / v 0,13 do 0,26 mg / kg (10 až 20 mg), frekvenci podávání určí klinické užitečnosti
+
Atropin / v 0,006-0,01 mg / kg, jednou nebo Metotsiniya jodidu v / 0,006-0,01 mg / kg.

Použití opioidů v 50% případů může být doprovázeno nauzeou a zvracením způsobené stimulací chemoreceptorové spouštěcí zóny zvracení. Narkotické analgetika inhibují motilitu gastrointestinálního traktu, což zvyšuje riziko regurgitace a aspirace žaludečního obsahu do průdušnice při celkové anestezii. Kombinace léků výše uvedených skupin může zabránit rozvoji těchto komplikací.

V přítomnosti kontraindikací podávání trimeperidinu je přítomnost počáteční sympatikotonie následující schéma anestézie během porodu (schéma 2):

Klonidin / 1,5-3 ug / kg, jednou
+
Ketorolac / 0,4 mg / kg, jednou
+
difenhydramin / v 0,14 mg / kg, osnokratno
+
atropin / v 0,01 mg / kg jednou. V případě nedostatečného analgetického účinku se klonidin přidává po 30 až 40 minutách: klonidin iv 0,5-1 μg / kg (ale ne více než 2,5-3,5 μg / kg) jednou.

Těhotné s původním sympatikotonie, extragenital patologie, preeklampsie, závěru a vícečetného těhotenství (více onemocnění a komplikací těhotenství, doprovázené dysfunkcí ANS - sympatikotonie), navíc k výše ukazuje následující schéma (schéma 3):

Trimeperidine / v 0,13-0,26 mg / kg (20 mg), frekvence podávání určí klinické využití
+
difenhydramin / objem 0,13-0,26 mg / kg (10 až 20 mg), četnost podávání určí klinické využití
+
atropinu / v 0,01 mg / kg, jednou nebo Metotsiniya jodid / v 0,01 mg / kg, jednou
+
klonidin v / 1,5-2,5 mg / kg (až do 0,15 -0,2 mg), je periodicita podávání určena klinickou vhodností. U tuhého hrdla dělohy jsou těhotným ženám ze všech výše uvedených skupin dodatečně podáván nátriumoxybát. Naše dlouhá zkušenost s užíváním této drogy ukázala, že nebezpečí jejího podávání těhotným ženám s AH jakékoliv geneze (včetně gestózy) je neuvěřitelně zveličené:

Sodík oxybutyrát iv 15-30 mg / kg (až 1 až 2 g) je frekvence podávání stanovena klinickou proveditelností. Může nastat otázka: jaká je potřeba rozlišovat poslední tři skupiny, pokud se výše uvedené schémata vztahují na všechny? Faktem je, že závažnost a klinický význam centrálního nervového systému a respirační deprese u novorozenců závisí na farmakologických vlastnostech a dávky léčiv používá, zralosti a pH fetální krve. Prematurita, hypoxie a acidóza významně zvyšují citlivost na léky, tlumící centrální nervový systém. Stupeň závažnosti těchto poruch u plodu závisí na přítomnosti a závažnosti projevů gestózy a extragenitální patologie. Navíc 10-30% pacientů není citlivé nebo slabě citlivé na narkotické analgetika, které neovlivňují vegetativní složku bolesti. V tomto ohledu je volba léků (léky a / nebo ne-narkotická analgetika), dávky, a dobu (až do porodu) jejich zavedení u těhotných žen těchto skupin by měl být optimální (minimální, ale liší se ve skupinách, které definovaly postupy klíčovými a lékaře). V důsledku toho je těhotná s vysokou a normální práh bolesti v posledních třech skupin, je vhodnější použít kombinaci analgetiky neopiatnym mechanismem účinku v kombinaci (pokud je uvedeno) s opioidy (snížení dávky), a / nebo EA než anestezie na porod trimeperidine (opioidy).

Přiměřená anestézie během porodu, doprovázená abnormalitou porodu (ARD), může urychlit otevření děložního čípku 1,5-3 krát, tj. Eliminuje ARD kvůli poklesu uvolňování katecholaminů a normalizaci průtoku krve dělohy. V této souvislosti zůstávají pro tuto kategorii těhotných žen relevantní principy (metody) anestézie během porodu (s důrazem na epidurální anestezii), které jsou popsány výše.

V závislosti na závažnosti sympatikotonie a placentární insuficience (gestózy) jsou upřednostňovány techniky, které zahrnují klonidin, betablokátory a antagonisty vápníku. V této kategorii těhotných žen nelze vyvodit jasnou linii mezi anestezií během porodu a ARD terapií. Tato příručka není úkolem popis procedury ARD (tento porodnické problém, že v porodnicích domech s vysokými hladinami farmakoratsionalnosti rozhodne vytvořit komplexní porodnické a anestetikum a neonatalogicheskogo výhody).

Anestézie během porodu a antagonisté vápníku

Je známo, že antagonisté vápníku mají antiischemické, tokolytické, střední analgetické, sedativní a slabé myoplegické vlastnosti.

Indikace pro jmenování antagonistů vápníku:

 • předčasné dodání;
 • nadměrně silná pracovní aktivita - s cílem snížit hypertonicitu myometria;
 • hypertonická forma mírné práce - normalizace zvýšeného bazálního tonu dělohy;
 • DRD (kontrakce nepravidelného tvaru, narušení jejich rytmu) - normalizovat tón dělohy;
 • intrauterinní fetální hypoxie způsobená ARD, intrauterinní resuscitace;
 • přípravu na porod v nepřítomnosti biologické připravenosti a patologické předběžné období.

Kontraindikace k jmenování antagonistů vápníku:

 • u všech kalciových antagonistů - arteriální hypotenze;
 • pro verapamil a diltiazem - syndrom nemocného sinu, AV blok II a stupněm III vyjádřený dysfunkcí levé komory, WPW syndrom s antegrádní vedení impulsů z dalších cest;
 • pro deriváty dihydropyridinu - těžká aortální stenóza a obstrukční forma hypertrofické kardiomyopatie.

Je třeba dbát při použití těchto léků v průběhu léčby je prazosin, aminofylin, síran hořečnatý, beta-blokátory, zejména při a / úvod. Zařazení do výše uvedených schématech u zdravých těhotných žen, těhotných žen s preeklampsií se hypokinetická hemodynamiky nifedipin nebo Valium kromě amplifikace analgezie je doprovázeno zvýšením indexu zdvihu, SI, a snižují celkové periferní vaskulární odpor (v nepřítomnosti hypovolemii), příznivé změny kardiotokografické parametry plodu, který umožňuje považovat užívání drog, jako je intranatal jeho ochrana před hypoxií: Nifedipine sublingvalno, transbukalno nebo směrem dovnitř do 30-40 mg na dodání, frekvence podávání určí klinické Celes Valium, zadní nebo uvnitř 30-40 mg na dodání, frekvence podávání určí klinické využití.

Těhotenství s hyper- a eukinetickými typy hemodynamiky ukazuje použití verapamilu nebo propranololu v závislosti na typu ARD.

Verapamil se aplikuje intravenózně intravenózně nebo přes infusomat, v závislosti na účelu a výsledku (po dosažení tokolýzy se podávání obvykle zastaví):

Verapamil IV droplet 2,5-10 mg nebo infuzomat s rychlostí 2,5-5 mg / h, doba trvání léčby je určena klinickou proveditelností.

Vápenaté ionty nacházející se v cytoplasmě buněk, jsou iniciátory těchto procesů, které vedou k poškození mozku plodu během reoxygenace po hypoxii v důsledku aktivace uvolňování glutamátu a aspartátu proteázy, fosfolipázy a lipoxygenázy. Z tohoto hlediska by měla farmakologická profylaxe posthypoxického poškození mozku u plodu, jejíž výskyt nastává v podmínkách placentární insuficience, zahrnovat použití kalciových antagonistů.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Anestézie během porodu a beta-blokátory

Propranolol (beta-blokátory) potencuje účinek narkotických a nenarkotických analgetik, anestetik, odstraňuje pocit strachu, stresu a rodoaktiviruyuschim má antistresové účinky zvyšuje neurovegetativní inhibici (HBT) pod anestezii. Rodoaktiviruyuschy účinek propranololu v důsledku blokády beta dělohy a zvýšení citlivosti receptorů alfa-adrenergní k mediátorů (norepinefrin) a uterotonika. Léčiva, pod jazyk (varovat lokálně anestetický účinek hodin) po I / V injekci atropinu, difenhydramin a ketorolak (schémata 1 a 2; když je exprimován syndrom bolesti, v kombinaci s trimeperidine - ne více než 2/3 z uvedené dávce) v kombinaci s chloridem vápníku, je-li úkolem léčby DRD:

Propranolol sublingválně 20-40 mg (0,4-0,6 mg / kg)
+
chlorid vápenatý, 10% rr, v / v 2-6 mg.

Pokud je to nutné, může být tato dávka propranololu opakována dvakrát v intervalu jedné hodiny, pokud porodnice zjistí nedostatečný účinek léčby na DDD.

Kontraindikace beta-blokátory - bronchiální astma, COPD, oběhové insuficience II-III Stupeň fetální bradykardie, nadměrně silné prací, hypertonicita spodního segmentu dělohy a tetanie.

Při trvání práce po dobu 18 hodin nebo více jsou energetické zdroje dělohy a těla těhotné ženy vyčerpány. Pokud se během následujících 18 hodin, je obraz primární slabosti porodu zcela vyloučit možnost dokončení v příštích 2-3 hodin (určí porodník) prokázáno, že poskytují mateřské spánku léky, odpočinek. Pro jednu z výše uvedených schémat je poskytnuta anestetická příručka, ale s povinným užíváním nátriumoxybutyrátu:

Sodium oxybát IV 30-40 mg / kg (2-3 g).

Při přítomnosti absolutních kontraindikací k jeho užívání použijte Droperidol: Droperidol IV 2,5-5 mg.

Se sekundární slabostí pracovní síly jsou anesteziologické taktiky podobné, ale spánková klinika by měla být méně prodloužena. V tomto ohledu je dávka natriumoxybutyrátu snížena.

Sodium oxybát IV 20-30 mg / kg I (1-2 g).

V případě potřeby superpozice porodních kleští lze použít: intravenózní anestezii na bázi ketaminu nebo hexobarbitalu; Intravenózní anestezie při porodu na bázi ketaminu nebo hexobarbitalu

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Indukce a udržování anestézie během porodu:

Ketamin v dávce 1 mg / kg, jednou nebo Hexobarbital IV ve 4-5 mg / kg, jednou
±
Clonidin IV 1,5-2,5 mg / kg jednou.

Ketamin se podává po premedikaci v dávce 1 mg / kg, pokud je to nutné v kombinaci s klonidinem (analgetický účinek klonidinu se rozvíjí 5-10 minut po intravenózním podání).

On / v anestezii na porod momentální dělohy relaxace mohou být prováděny a zavedení nitroglycerinu (w / w, sublinguálně nebo intranasálně), za předpokladu, odstranit hypovolemii.

Inhalační anestezie během porodu

U žen s preeklampsií ketaminu geksenalom nahradit nebo poskytnout anestézie halotanem masky (nebo lepší analogy - okamžik k uvolnění dělohy, oxid dusný, kyslík):

Oxid dusnatý s inhalací kyslíku (2: 1,1: 1)
+
inhalace halothanu do 1,5 MAK.

Anestézie sítnice během porodu

Pokud se při porodu provádí epidurální anestézie, neexistují žádné problémy s aplikací obstetric kleští.

Způsob výběru je také CA, pokrývající segmenty T10-S5:

Bupivakain 0,75% rr (rr hyperaktivita), subarachnoidální 5-7,5 mg, jednou nebo lidokain, 5% p-p (p-p hyperaktivita), subarachnoidální 25-50 mg jednou.

Výhody:

 • snadnost implementace a kontroly - vznik CSF;
 • rychlý vývoj účinku;
 • nízké riziko toxického účinku anestetika na CCC a CNS;
 • nemá stlačující účinek na kontraktilní aktivitu dělohy a stavu plodu (při zachování stabilní hemodynamiky);
 • Spinální analgezie je levnější než epidurální a celková anestezie.

Nevýhody:

 • arteriální hypotenze (je zastavena rychlou infuzí a / při podávání efedrinu);
 • omezené trvání (přítomnost speciálních tenkých katétrů řeší problém);
 • postprodukční bolest hlavy (pomocí jehel s menším průměrem významně snížila výskyt této komplikace).

Je nutné:

 • sledování adekvátnosti spontánního dýchání a hemodynamiky,
 • plnou připravenost na přenesení pacienta na mechanickou ventilaci a provádění korektivní terapie.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.