^

Zdraví

Antipyretika

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dosavadní trh představuje obrovský počet různých antipyretických látek. Všichni víme, že při nízké tělesné teplotě (až 37,5 stupňů), lékaři nedoporučují klepat, zejména při léčbě chřipky nebo nachlazení. Existují však případy, kdy neexistuje jednoduchý způsob, jak se vyvarovat léků na snížení horečky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace Antipyretiky

Mnoho z nás přijímá lékařská opatření ke snížení teploty bezprostředně po nástupu nepříjemných příznaků nachlazení, chřipky nebo jiných onemocnění. Ale to není úplně správné. Pokud je potřeba snížit tělesnou teplotu u dětí, v takových případech může lékař předepsat příjem antipyretických léků:

 1. Pokud byla v těle bolest hlavy a bolest hlavy a teplota dítěte se náhle zvýšila na 39 stupňů.
 2. Když se objeví febrilní záchvaty a teplota stoupne na 38 stupňů.
 3. Pro léčení plicních a srdečních onemocnění se zvýšenou teplotou až na 38 stupňů a více.
 4. Pokud během prvních tří měsíců života má dítě náhle horečku.

Pro léčbu dospělých pacientů je nutné začít s užíváním těchto léků, jestliže teplota těla stoupne nad 38,5 stupňů, v těle se vyskytuje malátnost, bolesti hlavy, nevolnost nebo zvracení.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Antipyretika pro anginu pectoris

Angina je infekční onemocnění, při které teplota často stoupá. Teplota během anginy pectoris může být subfebrilní (ne vyšší než 38 stupňů) a febrilní (38 až 39 stupňů). Obvykle již čtvrtý nebo pátý den onemocnění začíná ustupovat vysoká teplota.

Především je třeba si uvědomit, že teplota podlitiny během bolesti v krku se nedoporučuje. Lékaři věří, že tělo pacienta bojuje s infekcí. Ale horečnatá teplota by měla být zničena. Při příliš vysokých dávkách (až 38 stupňů) paracetamol, analgin, ibuprofen pomáhá. Léky s těmito účinnými látkami by měly být v každé rodinné lékárně. Ale aspirin, který je tak často užíván ke snížení tělesné teploty, během bolestí v krku je zakázán. Může způsobit vážné komplikace, zejména u dětí (Reyeův syndrom).

Dále budeme zvažovat několik známých antipyretických léků na anginu pectoris.

Grippostad. Léčivo je založeno na dvou účinných složkách: kyselina askorbová a paracetamol. K dispozici ve formě prášku. Paracetamol má účinný antipyretický a analgetický účinek a kyselina askorbová pomáhá normalizovat redoxní procesy.

Dávka léčiva určuje ošetřující lékař. Závisí to na stavu pacienta, jeho tělesné hmotnosti a věku. V jedné dávce (jeden balíček prášku) je 600 mg paracetamolu. Obvykle je jeden paket podáván každých šest hodin.

V případě, že pacient byl diagnostikován s fenylketonurií, portální hypertenzí, glukóza nedostatku akutní nebo chronická onemocnění ledvin a jater, leukopenie, trombocytopenie, anémie vzít Grippostad zakázáno. Musí být užíváno opatrně spolu s dalšími léčivými přípravky, které obsahují paracetamol.

Užívání tohoto léku může způsobit vznik alergických reakcí, epigastrické bolesti, nauzey, trombocytopenie, anémii, agranulocytózu.

Nurofen. Léčivo na bázi účinné látky ibuprofenu. To se liší antipyretickým, analgetickým, protizánětlivým účinkem.

Pokud pacient diagnostikoval akutní nebo chronickou gastritidu, peptický vřed žaludku nebo dvanáctníku, tablety Nurofenu musí být užívány spolu s jídlem. Pít lék se doporučuje nejvýše jednu tabletu třikrát až čtyřikrát za 24 hodin. Přípravu pijte dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe mlékem. Nepřekračujte maximální denní dávku - 6 tablet.

V případě, že pacient byl diagnostikován s alergií na ibuprofen, bronchiální astma, žaludeční vřed a jícnové vředy, krvácení do zažívacího traktu, onemocnění srdce, selhání jater a selhání ledvin, hemofilie, intolerance fruktózy, použijte Nurofen zakázáno. Neužívejte těhotné ženy ani děti do šesti let věku.

Pamatujte, že užívání přípravku Nurofen s kyselinou acetylsalicylovou a jinými nesteroidními protizánětlivými léky je zakázáno. Buďte opatrní tablety s trombolytickými látkami a antikoagulanci.

Přijetí tohoto nástroje může způsobit krvácení do zažívacího traktu, alergie, agranulocytózu, žloutenka, nevolnost, průjem, kolitidu, selhání jater, peptický vřed, bronchiální vředy, alergické rýmy.

Analgin. Analgetika, derivát pyrazolonu. To se liší antipyretickým, analgetickým, protizánětlivým účinkem.

Dávkování přípravku Analginum je následující: Nejvýše 500 mg léčiva se rozdělí na dvě nebo tři dávky za 24 hodin. Denní dávka nesmí překročit 3 g léčiva. Pro léčbu dětí se dávka stanoví podle věku a tělesné hmotnosti pacienta.

Pokud byl pacient diagnostikován nesnášenlivost k analginu, akutní nebo chronické jaterní nebo ledvinové choroby, krevní onemocnění, nedostatek glukózy, užívání drogy je zakázáno. Tablety přípravku Analgin mohou způsobit alergie, kožní vyrážky, agranulocytózu, leukopenii a edém Quincke.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22]

Antipyretika pro otravu

Když otravy často zvyšují tělesnou teplotu. Takto se tělo snaží rychle zbavit toxinů, které se do něj dostaly. Vysoká teplota pomáhá urychlit metabolismus, zlepšuje krevní oběh a mikrocirkulaci krve v orgánech, urychluje vylučování toxinů.

Pokud během otravy nedojde k nárůstu tělesné teploty o více než 38 stupňů, pak odborníci nedoporučují, aby byla poškozena. Když se začne zvyšovat, přijde k záchraně různé antipyretické látky. Je však velmi důležité správně vypočítat jejich dávku, neboť nestojí za to, aby se játra nakládaly v době, kdy se tělo snaží odstranit toxiny.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Formulář vydání

Antipyretika jsou k dispozici v různých formách uvolňování. Mezi dospělé nejčastěji patří různé prášky pro přípravu suspenzí, stejně jako tablety. V některých případech, pokud je obecný stav závažný, lze použít injekce.

Léčba nejčastěji používaných dětí: sirup, čípky, tablety.

trusted-source[30], [31]

Antipyretika v injekcích

Samozřejmě nejznámější formy antipyretických látek jsou prášky a tablety. Existují však případy, kdy se takové léky nemohou vyrovnat s obrovským množstvím široké škály bakterií. Následně vstoupí do záchranné metody vstřikování léku.

Podívejme se na některé z nich.

Trojchatka. Injekce tohoto léčiva pomáhá nejen zvládnout horečku, ale také významně zlepšit stav pacienta. Jak vyplývá z názvu, v této injekci jsou tři speciální součásti. Všichni účinně vykonávají svou práci a vzájemně posilují své akce.

Obvykle se taková injekce skládá z analginu, papaverinu a no-shpy (difenhydraminu). Obvykle se injekce provádí do svalu. Troatka se může skládat z dalších aktivních složek, v závislosti na tom, jak nemoc probíhá a jak člověk cítí. Takže například dimedrol může být změněn na superstin a analgin - pro jakýkoli jiný anestetický lék.

Nezapomeňte, že Troychatka je používána pouze v případech vážných onemocnění. Pomáhá snižovat teplotu, snižuje alergie a zmírňuje bolesti.

Před aplikací triády je třeba všechny ampule trochu zahřát v rukou, vytočit do stříkačky analgin, papaverin a na konec difenhydraminu. Lék by měl být podáván pomalu.

Analgin. Analgin ve formě injekce se používá poměrně zřídka, protože většina lidí dává přednost všem formám tablet. Analgin je injektován do svalu pomalu. Tato lék pomáhá rychle se zbavit tepla.

Maximální denní dávka analginu ve formě injekce nepřesahuje 2 g léčiva. V takovém případě jsou tyto snímky v některých případech zakázány: pokud pacient nesnáší tuto složku, během těhotenství a během laktace se špatnou tvorbou krve.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Názvy antipyretických léků

Dnes v lékárnách najdete obrovské množství různých antipyretických léků, které lze použít pro různé nemoci. Nejpopulárnější z nich jsou následující:

 1. Paracetamol.
 2. Grippostad.
 3. Analgin.
 4. Ibuprofen.
 5. Nurofen.
 6. Aspirin.
 7. Dicrofenac.
 8. Indometacin.
 9. Teraflu
 10. Butadion.
 11. Nimesil.
 12. Metindol.
 13. Přátelé.

Paracetamol

Paracetamol používá lidstvo k nižší teplotě po více než sto let. Je to jedna z nejznámějších a nejbezpečnějších nesteroidních protizánětlivých léků. Tato látka má nízkou protizánětlivou aktivitu, neboť prakticky nefunguje u COX. To je způsobeno tím, že paracetamol má téměř žádné vedlejší účinky, nedráždí žaludek a neporušuje metabolismus vody a minerálů.

V tomto případě působí paracetamol na COX, produkovaný v mozku, velmi silně. Proto je droga antipyretická, analgetická. Rychle se vstřebává ze žaludku, takže začne působit jen půl hodiny po požití.

Je třeba poznamenat, že paracetamol se používá ke snížení teploty hlavně u virových infekcí. Pokud zjistíte, že teplota těla neodstoupí po tomto léku, měli byste okamžitě vyhledat pomoc místního terapeuta.

Paracetamol se dnes nachází v mnoha tabletách a prášcích pro přípravu suspenze. Nejpopulárnějšími prostředky s touto aktivní složkou jsou:

 1. Adol.
 2. Grippostad.
 3. Dineafed.
 4. Roztleskávačka
 5. Tylenol (včetně formy dítěte).
 6. Medipirin.
 7. Napa.
 8. Lekadol.
 9. Panadol.
 10. Paramol.
 11. Febricet.

Klasifikace antipyretických léků

Všechny antipyretiky lze rozdělit do dvou velkých skupin:

 1. Analgetika - antipyretika - odlišují anestetický a antipyretický účinek. Takové léky lze použít pouze v případě, že tělesná teplota vzrostla na 39 stupňů a také jestliže jiné léky neposkytují pozitivní výsledek. Analgetika-antipyretiká jsou v mnoha zemích světa zakázány, protože mohou způsobit agranulocytózu. Mezi nejčastější léky v této skupině patří: Baralgin, Analgin Ultra, Propifenazol, Paracetamol, Sedalgin.
 2. Protizánětlivé nesteroidní léky - tyto léky inhibují cyklooxygenázu, která se podílí na produkci bradykininů, prostaglandinů. Taková činidla také pomáhají snížit citlivost na působení výše uvedených látek. Nejslavnějšími léky v této skupině jsou: ibuprofen, kyselina acetylsalicylová, meloxikam, nimesulid. Lékaři doporučují užívat tyto léky s opatrností v případě bronchiálního astmatu a žaludečních onemocnění.

trusted-source[37], [38]

Antivirová antipyretika

Lékaři doporučují užívání virových onemocnění k uvolnění paracetamolu a dalších léků touto účinnou látkou. Zde stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že je třeba tyto prostředky použít pouze s výrazným zvýšením teploty. Nedoporučuje se užívat tablety podle pokynů (čtyřikrát denně), pokud teplota zůstává normální.

Aspirin pro léčbu virových infekcí je kontraindikován, zejména při snížení teploty u dětí. To může vést k vážnému narušení centrálního nervového systému, jater, ledvin. Aspirin je také zakázán v případech onemocnění žaludku.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Antipyretické protizánětlivé léky

Kompozice antipyretické protizánětlivé léky běžně obsahuje následující aktivní složky: Diclofenac-sodný, kyselina acetylsalicylová, metamizol, paracetamol, fenylbutazon, indometsin, ibuprofen, piroxikam, naproxen.

Hlavní výhodou této skupiny léčiv je skutečnost, že v žádném případě neovlivňují produkci tepla v lidském těle. Rozšiřují kapiláry v kůži, což zvyšuje pocení a prudce zvyšuje přenos tepla.

Všechny tyto prostředky lze podmíněně rozdělit na několik samostatných skupin:

 1. Léčiva s analgetickým účinkem, ale špatně se projevující protizánětlivý účinek. To zahrnuje: Analgin, Paracetamol, Baralgin a fenacetin.
 2. Léky s mírným protizánětlivým účinkem: Brufen, kyselina acetylsalicylová, Surgam.
 3. Léčiva s výrazným protizánětlivým účinkem: Piroxicam, Indomethacin.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Antipyretika a léky proti bolesti

Nejběžnější léky, které nejen snižují tělesnou teplotu s různými infekčními chorobami, ale také snižují bolest, jsou následující.

Amidopyrin. Drogy založené na aktivní složce amidopyrinu. Má analgetický, antipyretický, protizánětlivý účinek.

Pijte tyto tablety doporučujeme třikrát až čtyřikrát za 24 hodin v dávce nejvýše 0,3 g účinné látky současně. U dětí by měla být dávka snížena na 0,15 g na dávku. Užívání tohoto léku může způsobit rozvoj alergií, potlačení hematopoézy.

Panadol. Drogy založené na účinné látce paracetamol. To se liší antipyretickým a analgetickým účinkem.

Doporučená jednotlivá dávka pro dospělé pacienty jsou dvě tablety Panadolu. Do 24 hodin můžete pít až čtyřikrát. Upozorňujeme, že můžete vypít jen čtyři dávky denně. U dětí je jedna dávka jedna až dvě tablety. Suspenze nebo sirup mohou být použity k léčbě kojenců.

Užívání Panadolu může způsobit kožní vyrážky, alergie, bolest v břiše.

Eferalgan. Droga je založena na paracetamolu. Vyrábějí se ve formě roztoku a šumivých tablet. To se liší v analgetickém a antipyretickém účinku.

Při použití šumivých tablet je třeba jeden z nich rozpustit v jedné sklenici vody. Recepce je možná až třikrát za 24 hodin. Řešení lze použít pro malé děti.

Pokud byl pacient diagnostikován akutní nebo chronické onemocnění jater a ledvin, je zakázáno užívat tablety. Recepce může způsobit různé alergické reakce.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68]

Antipyretika pro děti

Především při výběru léků pro děti, které snižují tělesnou teplotu, je třeba věnovat pozornost jejich formě uvolnění. Zde vše závisí na věku dítěte. U mladých pacientů jsou nejvhodnější léky ve formě:

 1. Sirup nebo tekuté léky - začněte jednat dostatečně rychle, pohodlný způsob užívání.
 2. Čípky - jsou dostatečně účinné a začínají působit rychle (od 40 minut po podání). Tento formulář je vhodný v případě, že dítě má zvracení a nemůže vypít pilulku nebo sirup.
 3. Žvýkací tablety - je třeba poznamenat, že nejsou vhodné pro všechny, protože často způsobují alergie.

Pamatujte, že jakýkoli antipyretický lék může být podán pouze po konzultaci s pediatrem. Je také nutné zvolit správné dávkování podle pokynů. Opakované užívání takových léků může být pouze čtyři hodiny po předchozím podání.

V moderní pediatrii se používají následující antipyretické léky:

 1. Ibuprofen (Nurofen, Ibufen).
 2. Paracetamol (Panadol, Thylenol, Eferalgan).
 3. Viburkol (homeopatický přípravek).

trusted-source[69], [70], [71], [72], [73], [74]

Farmakodynamika

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku antipyretických léků pomocí příkladu léku "Panadol".

Je to analgetikum-antipyretikum, které se liší antipyretickým účinkem. Kvůli zablokování COX pouze v centrální nervové soustavě panadol ovlivňuje termoregulační procesy a centra bolesti.

trusted-source[75], [76], [77], [78], [79], [80], [81], [82]

Farmakokinetika

Vzhledem k vysoké absorpci paracetamolu, který je součástí Panadolu, je maximální koncentrace léčiva dosažena po 2 hodinách. Je třeba poznamenat, že 1% paracetamolu proniká do mateřského mléka. Metabolické prostředky se vyskytují v játrech (až 95%). Vylučuje se ledvinami.

trusted-source[83], [84], [85], [86], [87], [88], [89], [90], [91]

Používejte Antipyretiky během těhotenství

U těhotných žen je imunita značně snížena, takže je pravděpodobnější, že budou nemocní pro nachlazení a infekční nemoci, které jsou doprovázeny zvýšenou teplotou. Za prvé, měli bychom si uvědomit, že aspirin je zcela kontraindikováno během těhotenství a kojení, jako prostředek k blokování prostaglandinu, který způsobuje krvácení, což může být nebezpečné pro zdraví budoucí matky i dítěte.

V prvním a druhém trimestru mohou být Ibuprofen a Paracetamol užívány ke snížení horečky, ale pouze po doporučení ošetřujícího lékaře. Ale od třetího trimestru je přípravek Ibuprofen přísně zakázán.

Kontraindikace

 1. Intolerance aktivních složek drogy.
 2. Příjem spolu s jinými antipyretickými léky.
 3. Těhotenství a kojení (v některých případech).
 4. Věk dětí (v některých případech).

trusted-source[92], [93], [94], [95], [96], [97]

Vedlejší efekty Antipyretiky

 1. Různé alergické reakce (včetně kožní vyrážky).
 2. Edém Quincke.
 3. Nevolnost.
 4. Průjem.
 5. Anémie.
 6. Agranulocytóza.
 7. Leukopenie.
 8. Trombocytopenie.
 9. Colpitis.
 10. Alergická rýma.

trusted-source[98], [99], [100], [101], [102]

Podmínky skladování

Je velmi důležité skladovat antipyretické léky na místech, které jsou pro malé děti nepřístupné. Teplota vzduchu by neměla překročit +25 stupňů.

trusted-source[103], [104], [105], [106], [107], [108], [109], [110], [111]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti těchto zdravotnických prostředků je až pět let.

trusted-source[112], [113]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Antipyretika" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.