Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Teplota těla

Lékařský expert článku

Neurolog, epileptolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Obvykle je tělesná teplota se měří v podpaží, ale jeho rozměr v konečníku někdy má samostatnou hodnotu, například v celkové chladicí tělesné poškození tkáně podpaží a v gynekologii pro měření bazální tělesné teploty (s cílem stanovit datum ovulace).

Teplota těla v podpaží je považována za normální, pokud je umístěna mezi 36 a 37 ° C a mění se během jednoho dne od několika desetin k 1 ° C. Zřetelně se vyskytuje zřetelný pokles (celkové vyčerpání těla, srdeční selhání, intoxikace některými toxickými látkami, endokrinní poruchy).

Horečka je ochranná adaptivní reakce organismu, která vzniká v reakci na působení různých podnětů, a je vyjádřena v restrukturalizaci termoregulace pro udržení vyšší než normální tělesné teploty. Tělesná teplota v rozmezí 37-38 ° C se nazývá horečka. 38-39 ° С - středně vysoká teplota, 39-41 ° C - vysoká teplota, nad 41 ° C - hyperpyretická horečka.

Teplota měřená v podpaží je považována za normální, pokud je fixována v rozmezí od 36 do 37 ° C a mění se během jednoho dne od několika desetin k 1 ° C. Snížení teploty je vzácné, když je vyčerpáno, srdeční selhání, nějaká intoxikace.

Tělesná teplota v rozmezí 37-38 ° C je považována za subfebrilní, 38-39 ° C - středně vysokou horečkou, 39-41 ° C - vysokou horečkou, nad 41 ° C - hyperpyretickou.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny horečky

Příčiny horečky jsou různé. Mezi nimi hlavní je infekční proces různého původu. Nicméně, je to možné neinfekční záněty (například infarkt myokardu nebo pomocí tzv autoimunitní zánět), někdy způsobovat horečka dlouho zůstávají nejasné. V současné době je izolován i syndrom "horečky neznámého původu" se zvýšením tělesné teploty nad 38 ° C po dobu nejméně 3 týdnů.

Vliv na produkci tepla se zvýšením tělesné teploty je vyvíjen endokrinním systémem: například když je funkce štítné žlázy zvýšena, subfebril je často detekován.

Zvýšení teploty může být při porážce centrálního nervového systému, včetně čistě funkčního původu - "termoregulační neurózy", ale teplota prakticky nepřekračuje hladinu subfebrilní.

V současné době je stále věnována pozornost typu teplotní křivky, která je zaznamenána při denním nárůstu teploty ráno a večer.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Typy horečky

  1. konstantní (febris continua) - teplotní výkyvy nepřesahují 1 ° C během dne, obvykle se pohybují v rozmezí 38-39 ° C;
  2. Relaxační nebo remittentní (febris remiftens), - denní výkyvy 1-2 ° C (například v purulentních procesech);
  3. - teplota stoupá na 39-40 ° C po krátkou dobu (hodiny) střídavě s poklesem na normální a s novým nárůstem o 2-3 dny (jako u malárie);
  4. recidivující febrilní (febris recurrens) - na rozdíl od intermitentní horečky horečka trvá několik dní, změní se dočasně normálně s následným novým obdobím zvýšení;
  5. hektická (vyčerpávající) horečka (febris hectrica) s teplotními výkyvy v průběhu dne 3-5 ° C (např. Při sepse);
  6. zvlněný (febris undulans) s postupným zvyšováním a snižováním maximální denní teploty;
  7. nepravidelný febrilní (febris irregularis) s nepravidelným zvýšením teploty na různé čísla se vyskytuje nejčastěji.

Měření teploty v konečníku je nezávislé. Někdy je provádějí gynekologové, kteří zjišťují nárůst teploty u žen na subfebrilní hodnoty v druhé polovině menstruačního cyklu (po ovulaci).


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.