^

Zdraví

atypický mononukleární buňky

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Virocyty jsou lymfocyty s morfologickými vlastnostmi monocytů. Zvažte vlastnosti atypických mononukleárních buněk, příčiny jejich výskytu, diagnostické metody a analýzy mononukleárních buněk.

Struktury mononukleárních buněk obsahují jedno jádro a považují se za mladé buňky, které vstupují do boje proti virům. Jejich přítomnost naznačuje infekční nebo virovou lézi těla. V některých případech dokonce i jednoduchá virová infekce způsobuje zvýšení virotsitov v krvi. Pokud hladina atypických mononukleárních buněk překročí prahovou hodnotu 10% ve vzorcích leukocytů, pak to naznačuje infekční mononukleózu.

Velikost, barva cytoplazmy a tvar jádra, atypické buňky připomínají lymfocyty a monocyty periferní krve. Existují dva typy virotsitov: podobné lymfocytům a monocytům, které se liší jejich velikostí a složením cytoplazmy. Mononukleární buňky mají polymorfismus tvaru jádra s houbovitou strukturou, barva buněk od modré až po výrazně bazofilní. Mnoho vědců je považuje za nízkokvalitní T-lymfocyty.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Atypické mononukleární buňky u dětí

Virocyty se mohou vyskytovat v krvi pacientů v jakémkoli věku. Atypické mononukleární buňky u dětí ukazují virové onemocnění - mononukleózu. K onemocnění dochází kvůli viru Epstein-Barr, který postihuje parenchymální orgány a buňky lymfatické tkáně. Infekční proces je lokalizován v hltanu, játrech a slezině. Atypické buňky se objevují u ovčích kuřat, protože virus patří do stejného rodu jako příčinný činitel mononukleózy. Jeho účinek snižuje ochranné vlastnosti imunitního systému a otevírá cestu pro jiné patologické stavy.

Nejčastěji se vyskytují atypické mononukleární buňky u dětí ve věku 8-10 let. To je způsobeno skutečností, že tato věková kategorie je náchylná k mnoha infekčním chorobám. Nejméně postiženými jsou děti do 1 roku věku, v tomto věku najdou asi 0,5% všech případů mononukleárních buněk. Infekce je přenášena vzdušnými kapkami, kontaktem mezi dětmi, ale je nestabilní vůči životnímu prostředí.

Symptomy atypických mononukleí u dětí:

 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Rozšíření lymfatických uzlin.
 • Zvýšená slezina / játra.
 • Změny v celkovém složení krve.
 • Plaketa na mandlích.
 • Zvýšené pocení.

Ve vzácných případech se na těle dítěte objevují vyrážky petichální povahy (bez specifické lokalizace) a ikterické barvení pokožky. Podle lékařských statistik se nejčastěji vyskytuje virus u chlapců, špičkový výskyt padá na podzim-zimní a jarní období. Škodlivé mikroorganismy se dostávají na sliznici horních cest dýchacích a rozšiřují se po celém těle a ovlivňují lymfatické uzliny, játra a slezinu. Doba inkubace trvá 5 až 15 dní.

Pro obnovení normální hladiny virotsitov v krvi se provádí symptomatická a náhradní terapie, která je zaměřena na odstranění příznaků infekce. Antibiotika se nepoužívají, protože neovlivňují virus. Terapeutické vlastnosti jsou vitaminy skupiny B, C, P.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Morfologie atypických mononukleárních buněk

Struktura virových buněk velmi určuje mechanismus jejich působení a poškození těla. Morfologie atypických mononukleárních buněk naznačuje, že jejich patogenem je virus Epstein-Barr. Tyto buňky patří do herpetických virů, mají komplexní strukturu a obsahují DNA ve formě dvojité šroubovice. Virus je odolný vůči nízkým teplotám a sušení.

Infekce je přenášena vzdušnými, kontaktními a gemokontaktními způsoby. Nemoc se vyskytuje ve formě sporadických ohnisek. Infekce je zpravidla diagnostikována u dětí předškolního a školního věku, zejména u chlapců. Děti mladší jednoho roku se nezhoršují z důvodu pasivní imunity. Nemoc je sezónním fenoménem, zhoršení je pozorováno v zimním a jarním období. Nemoc se neobjeví, mortalita je nízká, ale existují údaje o jednotlivých případech prasknutí sleziny, léze CNS a stenózy hrtanu.

Penetrace viru probíhá přes sliznici horních cest dýchacích a orofaryngu. Adheze nastává použitím receptorů, které se nacházejí na povrchu buněk epitelu. Propagace viru vede ke zničení buněk, což způsobuje uvolnění nových generací infekcí do krevního řečiště. Atypické mononukleáry jsou infikovány B-lymfocyty se změněnými funkčními a morfologickými vlastnostmi. Patologické změny v imunitním systému vedou k tomu, že tělo není schopno zcela neutralizovat virus, který může být pro život životaschopný pro B-lymfocyty.

Buňky morfologicky podobné atypickým mononukleárním buňkám

Vzhledem k tomu, že virotnost naznačuje přítomnost infekce v těle, existují i jiné buněčné struktury s nimi podobné. Lymfocyty jsou buňky morfologicky podobné jako atypické mononukleáry. Jsou podobné tvaru a velikosti k jádru, cytoplazmě. V krvi se vyskytují různé virové onemocnění (zarděnka, chřipka, spalničky, kuřata), autoimunitní onemocnění, alergické reakce, očkování a různé nádory.

Vycházejí z toho dva typy atypických mononukleárních buněk: monocytární a lymfocytární. Lymfocyty se liší od lymfocytů tím, že mají pěnovou cytoplazmu, jsou charakterizovány polymorfizmem jádra z houbovité struktury. To znamená, že virocyty jsou mutované T-lymfocyty. Ve vzácných případech jsou detekovány buňky s granulovanou a-naftylacetátovou zestázou, která není inhibována NaF. Virocyty mají vysokou aktivitu kyselé fosfatázy, laktátu, a-glycerofosfátu a sukcinátdehydrogenáz.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Krevní testy pro atypické mononukleární buňky

Diagnostika virových a infekčních onemocnění zahrnuje provádění různých studií. Krevní test pro atypické mononukleáry se provádí s klinickými příznaky mononukleózy a podobných onemocnění. Virocyty jsou stanoveny obecným krevní test, který hodnotí kvalitativní a kvantitativní buněčnou kompozici, leukocytový vzorec, poměr plazmy a objemu buněk, barevné indexy a ESR.

Modifikované T-lymfocyty se detekují pomocí lymfocytů (procentní poměr různých typů leukocytů). Používá se k diagnostice infekčních, zánětlivých a hematologických onemocnění, stejně jako k vyhodnocení účinnosti léčby. Mononukleóza je potvrzena v případě, že v krvi je přítomno více než 10% atypických buněčných struktur.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Atypické mononukleáry v mononukleóze

Přítomnost virorocytů v krvi naznačuje infekční onemocnění způsobené virem Epstein-Barr. Atypické mononukleární buňky s mononukleózou zpravidla překračují prahovou hodnotu 10%. Doba inkubace není přesně stanovena, pohybuje se v rozmezí od 5 do 21 dnů av některých případech až do 1 až 2 měsíců. Onemocnění začíná prudkým nárůstem teploty, zánětem cervikálních lymfatických uzlin, obtížemi v nasálním dýchání. Později pacienti mohou palpovat zvětšenou slezinu a játra.

Pokud má mononukleóza atypickou formu, pak je klinická symptomatologie rozmazána, takže onemocnění lze rozpoznat pouze laboratorními testy. Dlouhodobé a chronické formy jsou charakterizovány hematologickými změnami a lymfadenopatií, které mohou přetrvávat po dobu 4 až 6 měsíců. Kritériem závažnosti je závažnost syndromu intoxikace, doba trvání onemocnění a přítomnost komplikací.

Atypické mononukleární buňky v krvi vyžadují zvláštní léčbu. Pro terapii se používají glukokortikosteroidy a komplexy vitaminu. Antibiotika se nepoužívají, protože neovlivňují virus. Pokud je játra zapojena do patologického procesu, je pacientovi přidělen stravovací tabulka č. 5a / №5. Při absenci správné léčby má onemocnění špatnou prognózu a hrozí komplikace. Nejčastěji se jedná o neurologické poruchy, které se vyskytují jako aseptická meningitida, encefalitida a jiné patologické stavy.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Norma atypických mononukleárních buněk v krvi

K detekci prvních příznaků onemocnění se používá krevní test. Norma atypických mononukleárních buněk v krvi může diagnostikovat různé infekční a virové onemocnění. Normálně by je neměl mít zdravý člověk. Pokud jejich počet přesáhne 10% bariéru, pak to znamená infekční mononukleózu. Buňky mohou být přítomny v krvi lymfocytů a u zdravých lidí normálně neobsahují více než jednu šestinu celkového počtu lymfocytů. Počet atypických mononukleárních buněk se zvyšuje s:

 • Autoimunitní patologie.
 • Onkologie.
 • HIV infekce.
 • Infekční a virové léze.
 • Patologie krve.
 • Otrava a dlouhodobé užívání léků.

K určení úrovně virotsitov provedli rozsáhlý krevní test s definicí leukocytového vzorce. Norma lymfocytů by neměla být vyšší než 25-35% a monocyty by měly být 2 až 6%. U dětí z dětství je počet buněk vyšší než u dospělých. Snížená hladina atypických mononukleár a leukocytů je pozorována, když:

 • Selhání jater.
 • Použití cytostatik.
 • Miliární tuberkulóza.
 • Aplastická anémie.

Jejich počet se značně liší takovými patologiemi jako jsou: krevní onemocnění, otravy, systémové kolagenózy, akutní infekce. Jsou zodpovědní za imunitní reakci těla na různé podněty. Virocyty jsou schopné diferenciace, protože absorbují poškozené buňky, škodlivé mikroorganismy a bakterie.

Příčiny atypických mononukleárních buněk

Ve zdravém těle, s normálním fungováním všech orgánů a systémů, nejsou žádné virolety. Příčiny atypických mononukleárních buněk jsou různé. Detekují se během laboratorního vyšetření, jsou určeny jako procento počtu leukocytových buněk. Pokud koncentrace atypických buněk přesáhne 10%, pak je virální infekce v akutní nebo progresivní formě. V tomto případě se provádí další krevní test a lékařská konzultace k objasnění diagnózy.

Hlavním důvodem výskytu virotsitov jsou infekční a virové onemocnění. Taková onemocnění jsou doprovázena horečkou, aktivním zvýšením jater, sleziny a lymfatických uzlin. Mononukleóza může změnit kvantitativní složení krve. V počátečním stadiu onemocnění spolu s nárůstem počtu atypických buněk se pozoruje nárůst počtu neutrofilů a počet segmentovaných neutrofilů se snižuje.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.