Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

atypický mononukleární buňky

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Virocyty jsou lymfocyty s morfologickými vlastnostmi monocytů. Zvažte vlastnosti atypických mononukleárních buněk, příčiny jejich výskytu, diagnostické metody a analýzy mononukleárních buněk.

Struktury mononukleárních buněk obsahují jedno jádro a považují se za mladé buňky, které vstupují do boje proti virům. Jejich přítomnost naznačuje infekční nebo virovou lézi těla. V některých případech dokonce i jednoduchá virová infekce způsobuje zvýšení virotsitov v krvi. Pokud hladina atypických mononukleárních buněk překročí prahovou hodnotu 10% ve vzorcích leukocytů, pak to naznačuje infekční mononukleózu.

Velikost, barva cytoplazmy a tvar jádra, atypické buňky připomínají lymfocyty a monocyty periferní krve. Existují dva typy virotsitov: podobné lymfocytům a monocytům, které se liší jejich velikostí a složením cytoplazmy. Mononukleární buňky mají polymorfismus tvaru jádra s houbovitou strukturou, barva buněk od modré až po výrazně bazofilní. Mnoho vědců je považuje za nízkokvalitní T-lymfocyty.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Atypické mononukleární buňky u dětí

Virocyty se mohou vyskytovat v krvi pacientů v jakémkoli věku. Atypické mononukleární buňky u dětí ukazují virové onemocnění - mononukleózu. K onemocnění dochází kvůli viru Epstein-Barr, který postihuje parenchymální orgány a buňky lymfatické tkáně. Infekční proces je lokalizován v hltanu, játrech a slezině. Atypické buňky se objevují u ovčích kuřat, protože virus patří do stejného rodu jako příčinný činitel mononukleózy. Jeho účinek snižuje ochranné vlastnosti imunitního systému a otevírá cestu pro jiné patologické stavy.

Nejčastěji se vyskytují atypické mononukleární buňky u dětí ve věku 8-10 let. To je způsobeno skutečností, že tato věková kategorie je náchylná k mnoha infekčním chorobám. Nejméně postiženými jsou děti do 1 roku věku, v tomto věku najdou asi 0,5% všech případů mononukleárních buněk. Infekce je přenášena vzdušnými kapkami, kontaktem mezi dětmi, ale je nestabilní vůči životnímu prostředí.

Symptomy atypických mononukleí u dětí:

 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Rozšíření lymfatických uzlin.
 • Zvýšená slezina / játra.
 • Změny v celkovém složení krve.
 • Plaketa na mandlích.
 • Zvýšené pocení.

Ve vzácných případech se na těle dítěte objevují vyrážky petichální povahy (bez specifické lokalizace) a ikterické barvení pokožky. Podle lékařských statistik se nejčastěji vyskytuje virus u chlapců, špičkový výskyt padá na podzim-zimní a jarní období. Škodlivé mikroorganismy se dostávají na sliznici horních cest dýchacích a rozšiřují se po celém těle a ovlivňují lymfatické uzliny, játra a slezinu. Doba inkubace trvá 5 až 15 dní.

Pro obnovení normální hladiny virotsitov v krvi se provádí symptomatická a náhradní terapie, která je zaměřena na odstranění příznaků infekce. Antibiotika se nepoužívají, protože neovlivňují virus. Terapeutické vlastnosti jsou vitaminy skupiny B, C, P.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Morfologie atypických mononukleárních buněk

Struktura virových buněk velmi určuje mechanismus jejich působení a poškození těla. Morfologie atypických mononukleárních buněk naznačuje, že jejich patogenem je virus Epstein-Barr. Tyto buňky patří do herpetických virů, mají komplexní strukturu a obsahují DNA ve formě dvojité šroubovice. Virus je odolný vůči nízkým teplotám a sušení.

Infekce je přenášena vzdušnými, kontaktními a gemokontaktními způsoby. Nemoc se vyskytuje ve formě sporadických ohnisek. Infekce je zpravidla diagnostikována u dětí předškolního a školního věku, zejména u chlapců. Děti mladší jednoho roku se nezhoršují z důvodu pasivní imunity. Nemoc je sezónním fenoménem, zhoršení je pozorováno v zimním a jarním období. Nemoc se neobjeví, mortalita je nízká, ale existují údaje o jednotlivých případech prasknutí sleziny, léze CNS a stenózy hrtanu.

Penetrace viru probíhá přes sliznici horních cest dýchacích a orofaryngu. Adheze nastává použitím receptorů, které se nacházejí na povrchu buněk epitelu. Propagace viru vede ke zničení buněk, což způsobuje uvolnění nových generací infekcí do krevního řečiště. Atypické mononukleáry jsou infikovány B-lymfocyty se změněnými funkčními a morfologickými vlastnostmi. Patologické změny v imunitním systému vedou k tomu, že tělo není schopno zcela neutralizovat virus, který může být pro život životaschopný pro B-lymfocyty.

Buňky morfologicky podobné atypickým mononukleárním buňkám

Vzhledem k tomu, že virotnost naznačuje přítomnost infekce v těle, existují i jiné buněčné struktury s nimi podobné. Lymfocyty jsou buňky morfologicky podobné jako atypické mononukleáry. Jsou podobné tvaru a velikosti k jádru, cytoplazmě. V krvi se vyskytují různé virové onemocnění (zarděnka, chřipka, spalničky, kuřata), autoimunitní onemocnění, alergické reakce, očkování a různé nádory.

Vycházejí z toho dva typy atypických mononukleárních buněk: monocytární a lymfocytární. Lymfocyty se liší od lymfocytů tím, že mají pěnovou cytoplazmu, jsou charakterizovány polymorfizmem jádra z houbovité struktury. To znamená, že virocyty jsou mutované T-lymfocyty. Ve vzácných případech jsou detekovány buňky s granulovanou a-naftylacetátovou zestázou, která není inhibována NaF. Virocyty mají vysokou aktivitu kyselé fosfatázy, laktátu, a-glycerofosfátu a sukcinátdehydrogenáz.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Krevní testy pro atypické mononukleární buňky

Diagnostika virových a infekčních onemocnění zahrnuje provádění různých studií. Krevní test pro atypické mononukleáry se provádí s klinickými příznaky mononukleózy a podobných onemocnění. Virocyty jsou stanoveny obecným krevní test, který hodnotí kvalitativní a kvantitativní buněčnou kompozici, leukocytový vzorec, poměr plazmy a objemu buněk, barevné indexy a ESR.

Modifikované T-lymfocyty se detekují pomocí lymfocytů (procentní poměr různých typů leukocytů). Používá se k diagnostice infekčních, zánětlivých a hematologických onemocnění, stejně jako k vyhodnocení účinnosti léčby. Mononukleóza je potvrzena v případě, že v krvi je přítomno více než 10% atypických buněčných struktur.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Atypické mononukleáry v mononukleóze

Přítomnost virorocytů v krvi naznačuje infekční onemocnění způsobené virem Epstein-Barr. Atypické mononukleární buňky s mononukleózou zpravidla překračují prahovou hodnotu 10%. Doba inkubace není přesně stanovena, pohybuje se v rozmezí od 5 do 21 dnů av některých případech až do 1 až 2 měsíců. Onemocnění začíná prudkým nárůstem teploty, zánětem cervikálních lymfatických uzlin, obtížemi v nasálním dýchání. Později pacienti mohou palpovat zvětšenou slezinu a játra.

Pokud má mononukleóza atypickou formu, pak je klinická symptomatologie rozmazána, takže onemocnění lze rozpoznat pouze laboratorními testy. Dlouhodobé a chronické formy jsou charakterizovány hematologickými změnami a lymfadenopatií, které mohou přetrvávat po dobu 4 až 6 měsíců. Kritériem závažnosti je závažnost syndromu intoxikace, doba trvání onemocnění a přítomnost komplikací.

Atypické mononukleární buňky v krvi vyžadují zvláštní léčbu. Pro terapii se používají glukokortikosteroidy a komplexy vitaminu. Antibiotika se nepoužívají, protože neovlivňují virus. Pokud je játra zapojena do patologického procesu, je pacientovi přidělen stravovací tabulka č. 5a / №5. Při absenci správné léčby má onemocnění špatnou prognózu a hrozí komplikace. Nejčastěji se jedná o neurologické poruchy, které se vyskytují jako aseptická meningitida, encefalitida a jiné patologické stavy.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Norma atypických mononukleárních buněk v krvi

K detekci prvních příznaků onemocnění se používá krevní test. Norma atypických mononukleárních buněk v krvi může diagnostikovat různé infekční a virové onemocnění. Normálně by je neměl mít zdravý člověk. Pokud jejich počet přesáhne 10% bariéru, pak to znamená infekční mononukleózu. Buňky mohou být přítomny v krvi lymfocytů a u zdravých lidí normálně neobsahují více než jednu šestinu celkového počtu lymfocytů. Počet atypických mononukleárních buněk se zvyšuje s:

 • Autoimunitní patologie.
 • Onkologie.
 • HIV infekce.
 • Infekční a virové léze.
 • Patologie krve.
 • Otrava a dlouhodobé užívání léků.

K určení úrovně virotsitov provedli rozsáhlý krevní test s definicí leukocytového vzorce. Norma lymfocytů by neměla být vyšší než 25-35% a monocyty by měly být 2 až 6%. U dětí z dětství je počet buněk vyšší než u dospělých. Snížená hladina atypických mononukleár a leukocytů je pozorována, když:

 • Selhání jater.
 • Použití cytostatik.
 • Miliární tuberkulóza.
 • Aplastická anémie.

Jejich počet se značně liší takovými patologiemi jako jsou: krevní onemocnění, otravy, systémové kolagenózy, akutní infekce. Jsou zodpovědní za imunitní reakci těla na různé podněty. Virocyty jsou schopné diferenciace, protože absorbují poškozené buňky, škodlivé mikroorganismy a bakterie.

Příčiny atypických mononukleárních buněk

Ve zdravém těle, s normálním fungováním všech orgánů a systémů, nejsou žádné virolety. Příčiny atypických mononukleárních buněk jsou různé. Detekují se během laboratorního vyšetření, jsou určeny jako procento počtu leukocytových buněk. Pokud koncentrace atypických buněk přesáhne 10%, pak je virální infekce v akutní nebo progresivní formě. V tomto případě se provádí další krevní test a lékařská konzultace k objasnění diagnózy.

Hlavním důvodem výskytu virotsitov jsou infekční a virové onemocnění. Taková onemocnění jsou doprovázena horečkou, aktivním zvýšením jater, sleziny a lymfatických uzlin. Mononukleóza může změnit kvantitativní složení krve. V počátečním stadiu onemocnění spolu s nárůstem počtu atypických buněk se pozoruje nárůst počtu neutrofilů a počet segmentovaných neutrofilů se snižuje.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.