^

Zdraví

Baryový rentgen: příprava, co ukazuje

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.07.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rentgenový výzkum je založen na skutečnosti, že lidské tkáně různé hustoty absorbují paprsky vycházející z rentgenky různými způsoby. Nejlépe to dělá vápník, který je součástí kostí, na obrázku jsou bílé, o něco horší pro pojivové tkáně, svaly, tuk - mají šedý nádech, orgány naplněné vzduchem jsou černé. Pro zlepšení zobrazení dutých orgánů dutiny břišní se používají kontrastní látky, které dokážou absorbovat rentgenové záření, jedním z nich je síran barnatý. [1]

Indikace postupu

Baryum se používá pro rentgenové vyšetření gastrointestinálního traktu. Umožňuje vám identifikovat různé patologie, které se projevují následujícími příznaky:

  • bolest v epigastriu;
  • těžké a pravidelné pálení žáhy;
  • říhání s kyselou chutí;
  • přítomnost krevních fragmentů ve výkalech, hlenu;
  • častá porucha stolice;
  • neúplné vyprázdnění střeva;
  • drastické hubnutí.

Příprava

Provádění rentgenových snímků s kontrastní látkou vyžaduje určitou přípravu. Již 3 dny před ní je nutné věnovat zvláštní péči svému jídelníčku, vyloučit z něj potraviny, které přispívají k tvorbě plynů: zelí, luštěniny, syrovou zeleninu a ovoce, plnotučné mléko; vzdát se alkoholu a kouření.

Nejlepší je jíst dietní jídla, dát přednost vývarům, strouhaným polévkám, ovocným šťávám bez pestrých barev a za 12 hodin úplně přestat jíst. Proceduře předchází konzumace suspenze síranu barnatého se zředěnou vodou.

V některých případech je nutný předběžný výplach žaludku nebo očista střeva klystýrem.

Technika rentgen barya

Podle toho, který orgán se vyšetřuje, se určí technika zákroku. Při prohlídce jícnu a žaludku zpravidla nejprve provedou rentgenový průzkum jejich stěn, poté dají několik doušků připraveného barya a vytvoří primární pozorovací snímek. Umožňuje vám lépe vidět jejich reliéf.

Dále musíte vypít celý nápoj (pro dospělé do 300 ml, pro děti - 100 ml). Lékař může masírovat epigastrickou oblast, aby pomohla látku rovnoměrně distribuovat v žaludku.

Radiolog odstraní pacienta vleže na zádech, na boku, se zvednutou pánví, ve stoje. [2]

Rentgenový snímek jícnu s baryem

Jícen se vyšetřuje v případě porušení polykacího procesu, bolesti na hrudi nepochopitelné povahy, vniknutí cizího tělesa, podezření na kýlu. Zákrok se provádí ve stoje s absolutní nehybností pacienta. Odhaduje se okamžik spolknutí roztoku a úplné naplnění orgánu. Obrázek je velmi informativní a umožňuje identifikovat mnoho patologií a také hodnotí průchodnost jícnu, elasticitu jeho stěn, povahu obrysů atd.

Rentgenový snímek střeva s baryem

Vyšetření střeva probíhá v několika fázích. Pacientovi je nabídnuto vypít půl litru suspenze barya, v případě potřeby je trubicí také přiváděna dvojitá kontrastní látka se vzduchem nebo inertním plynem. Zákrokům předchází 2 hodiny čekání, tedy jak dlouho bude trvat, než se kontrastní látka dostane do tenkého střeva. Radiolog pořídí sérii snímků v různých polohách těla. Po defekaci se pořídí poslední kontrolní snímek.

Co vám umožňují vidět? Film ukazuje slizniční stěnu střeva, její reliéf, je sledována dynamika pohybu barya, to znamená, že je určena jeho pohyblivost, jsou detekovány zanícené oblasti, novotvary, divertikly, ulcerativní procesy a malabsorpce.

Rentgen tlustého střeva s baryem

K potvrzení diagnóz: kolitida, apendicitida, střevní neprůchodnost, nádor, mezistřevní absces, atd. Pacient vypije den předem sklenici roztoku, žádný jiný přípravek je předepsán RTG snímek tlustého střeva za účasti barya je požadováno.

Často se paralelně provádí další postup - baryový klystýr, během kterého je baryum injikováno klystýrem. Nejprve se vyčistí střeva na čistou vodu, večeře a snídaně se den předem ruší. Roztok klystýru se zahřeje na 35 0 C, jeho objem je 1,5-2 litry.

Zákrok je velmi nepříjemný, objevuje se nutkání na stolici, bolestivé křeče, pocit plnosti. Lékaři doporučují dýchat zhluboka ústy a vydržet, jinak může být veškeré úsilí marné. Pro lepší distribuci barvící látky střevy je nutné měnit polohy s fotofixací orgánu. Po vyprázdnění střev je pořízen další kontrolní snímek.

Tato metoda umožňuje vyšetřit konečník a řitní otvor. Ukazuje tvar orgánu, jeho roztažitelnost, průchodnost, umístění, elasticitu.

Rentgen s baryem pro dítě

Radiografie s kontrastem pro děti se provádí v naléhavých případech v případě podezření na abnormální vývoj orgánů nebo požití cizího předmětu. Baryum se v prvních měsících života dítěte nepoužívá kvůli radiační zátěži látky. Jeho roli plní léčiva rozpustná v tucích nebo ve vodě.

Kontraindikace k postupu

Neexistují žádné absolutní kontraindikace pro skiaskopii žaludku a těhotenství, žaludeční krvácení jsou považovány za relativní.

Překážkou postupu se střevy může být ulcerózní kolitida, perforace jejích stěn, nesoucí dítě, tachykardie. Zvláštní péče vyžaduje střevní obstrukci, cystickou pneumatózu, průjem, divertikulitidu.

Komplikace po postupu

Nejobtížnější možnou komplikací baryové fluoroskopie je alergická reakce na látku. K tomu dochází, když ve fázi přípravy postupu dojde k porušením - test na baryum nebyl proveden. Reakcí může být otok vnitřních orgánů, potíže s dýcháním.

Následky po zákroku

Nepříjemným důsledkem vyšetření pomocí rentgenu s baryem může být výskyt nevolnosti, poruchy trávení, zácpa v prvních dnech po výkonu. Vyšetření střev může být doprovázeno nadýmáním, plynatostí a stolice je natřena bílou barvou.

Péče o proceduru

Pokud rentgenový snímek žaludku nezpůsobuje nepohodlí a nevyžaduje zvláštní péči po zákroku, s výjimkou některých potravinových omezení ve formě hrubého a vydatného jídla, pak s vyšetřením střev není všechno tak jednoduché. To je nepříjemné, bolestivé a vyžaduje určitou rehabilitační dobu: odmítnutí fyzické aktivity, užívání laxativ pro rychlé odstranění barya z těla, jemná výživa.

Recenze

Rentgenový snímek s baryem jícnu a žaludku podle recenzí zpravidla nezpůsobuje žádné zvláštní stížnosti, což nelze říci o střevech. Přesto je člověk připraven projít všemi testy, aby identifikoval a odstranil problém, který ho oslabuje.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.