Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest po porodu: co, kde a proč to bolí

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Po vyloučení z ráje si člověk našel schopnost samostatně rozmnožovat svůj vlastní druh a žena musela nést děti v agónii ... Lékaři připisují bolestivé bolesti v procesu porodu a bolesti po porodu do kategorie nevyhnutelné. Dokonce po téměř bezbolestném porodu, které se provádí při epidurální anestezii, u ženy dochází k bolesti v poporodním období.

Nejčastěji dotírající bolest po porodu v bederní oblasti a dolní části zad jsou spojeny s výtlak kyčelních kloubů, stejně jako projev změn v sacrococcygeal páteře, které se vyskytují v průběhu těhotenství a při porodu.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny bolesti po porodu

Budeme se podívat na typické bolesti po porodu a jejich nejčastějších příčin, i když, samozřejmě, existuje mnoho klinické případy, kdy příznaky bolesti po porodu mají individuální charakter. Například prodloužené těžké bolesti hlavy po porodu matky muk podstupují regionální epidurální (spinální) anestezii, ve kterém je anestetikum droga vstřikován na porodním oblasti páteře na hranici bederní a křížové. Trvající po dobu prvních tří dnů po porodu je bolest hlavy (se závojem před očima a nevolnost), může být příznakem preeklampsie - v případě, že nastávající matky v druhém a třetím trimestru těhotenství měla přetrvávající zvýšení krevního tlaku.

Bolest na hrudi po porodu, přesněji řečeno, bolest na hrudi s dušností a kašlem mohou signalizovat infekční onemocnění plic, ale je to i příznaky plicní embolie (krevní sraženina dostat do plicní tepny). Bolest v nohou po porodu - v lýtkách - může být příznakem život ohrožující hluboké žilní trombózy, ve kterém je zarudnutí, otok a horečku. A silná bolest po podání v břiše může být příznakem zánětu dělohy v místě připojení placenty.

Typické příčiny bolesti po porodu však souvisí s tím, že při vzhledu dítěte je růstový kanál vystaven silnému mechanickému účinku, který se často projevuje jako traumatický.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Bolest v břiše po porodu

Hormony, které se produkují během těhotenství, způsobují uvolnění vazů a svalů. To je nezbytné pro normální vývoj plodu a po celou dobu těhotenství se velikost dělohy zvyšuje o 25krát. Po porodu se děloha vrátí do stavu "před těhotenstvím". A bolesti v dolní části břicha po porodu, které mnoho žen v plicích porodí jako bolest v děloze po porodu, jsou spojena se snížením velikosti dělohy.

Tyto bolesti jsou často křečovité a zesilují se při kojení. To vše je naprosto normální. Faktem je, že hormon oxytocin, který ve velkém množství produkuje hypotalamus ženy, která porodila, se dostává do krevního řečiště a stimuluje kontrakci hladkých svalů dělohy. Po 7-10 dnech po narození dítěte, takové bolesti v děloze po narození samy o sobě.

Dno dělohy po podání se nachází přibližně v úrovni pupku. Během poporodního období, tj. Po dobu 6-8 týdnů, se děloha zmenšuje na svou původní velikost. Ale u žen, které měly během těhotenství velké břicho, může být oslabený svalový tonus peritonea, což často způsobuje pupeční kýlu. Je to ona, která provokuje bolesti v pupku po porodu. Chcete-li vyřešit tento problém, měli byste se podívat na gynekologa, který pozoroval těhotenství.

Mimochodem, bolest v žaludku po porodu, stejně jako bolest ve střevech po porodu, může vyplynout ze zácpy, která postihuje mnoho žen v práci. Kromě toho může bolest této lokalizace obtěžovat ty, kteří mají chronické gastrointestinální onemocnění: v poporodním období se mohou zhoršovat. Takže bez konzultace specialisty je nepostradatelné.

Bolest v páteři po porodu

Vzhledem k tomu, lékaři, příčinou skutečnosti, že různé ženy mají odlišný pocit po porodu, je do značné míry závislá na tom, jak jejich tělo vyrovná se změnou nebo poklesu hladiny hormonů, které jsou produkovány v průběhu porodu.

Po porodu a uvolnění placenty náhle přestane produkce některých hormonů. Například hormon relaxin téměř přestává být produkován, což během těhotenství zvyšuje elasticitu svalů a uvolňuje vazky kyčelního kloubu panvových kostí. Ale na normální úroveň udržování v organismu porodní ženy se tento hormon vrátí najednou a přibližně za pět měsíců po druhu.

Celý muskuloskeletární systém ženy po narození proto vede k postupnému normálnímu fungování. A některé fáze tohoto procesu způsobují příznaky bolesti po porodu.

Bolest v páteři po porodu je způsobena skutečností, že relaxin, uvolnění břišních svalů během těhotenství, oslabení a vazů kolem páteře. Jedná se o zvýšenou nestabilitu páteře v průběhu těhotenství a dokonce i nějaké přemístění obratlů, které po porodu vede k bolesti zad. Stejný důvod má bolest v kloubech po porodu, včetně bolesti v zápěstí po porodu, bolesti v nohách po porodu a bolesti v kolenou po porodu.

Bolesti zad po podání

Bolest zad po porodu je částečně kvůli přepětí quadratus lumborum, který je uspořádán v zadní stěně břišní oblasti a spojuje kyčelní kosti, žeber a příčných výběžků bederních obratlů. S nadměrnými kontrakcemi nebo s prodlouženými statickými zatíženími se začíná projevovat bolest v dolní části zad a v celé zádech.

Navíc se během těhotenství břišní svaly protahují a prodlužují a svaly bederní oblasti, které jsou zodpovědné za sklon a vyrovnání kmene a za stabilitu spodní části páteře, se zkracují. A to také způsobuje bolest v dolní části zad po porodu. Protahování vazů kloubů kloubů, páteře a svalů pánevního dna je také příčinou nepohodlí a bolestivých pocitů v bederní oblasti.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Bolesti v pánvi po porodu: bolesti v kosy a kokyxu

Bolest v kosmetice a kokcyxu po porodu žen obvykle nerozlišuje a bolest v kokcyxu je brána jako bolest v kosmu. Mezitím kokságová kosti se skládají z několika roztavených rudimentárních obratlů a sacrum je velká trojuholníková kost, která se nachází na spodní části páteře, těsně nad kokyxem. Coccyx a sacrum tvoří dohromady spodní, nepohyblivou část páteře.

Z předních a zadních povrchů kosy k pánevním kostem jsou vazy, které pevně drží panvovou kosti. Ale během těhotenství - doslova od samého počátku - se pohybový systém ženy začíná připravovat na porod. Jak?

Za prvé, obratle bederní páteře se odchylují od osy páteře. Za druhé, dolní končetiny se začnou pohybovat pryč od iliakálních kostí a bokové hlavy se dokonce dostávají z acetabulu. Za třetí, kosti laločnatých a sakroiliakálních kloubů se mírně rozcházejí. Nakonec se změní oblouk ocasní kosti a obyčejně se nepohyblivá kosti sakru pohybují lehce posteriorně. Všechny tyto změny v pánevní kosti jsou poskytovány přírodou a umožňují, aby dítě opustilo matčinu lůnu.

V případě, že dítě je velký nebo jeho prezentace je nesprávné, nebo pokud došlo k porodu příliš rychle, objeví se v důsledku nadměrného tlaku na klouby v pánvi bolest v křížové kosti po porodu a bolesti v oblasti kostrče po porodu. Vyvolá bolest v pánvi po porodu a hyperextenzi těchto kloubů v případě nuceného ručního uvolnění průchodu hlavy dítěte během porodu.

Čím více byl sacrocockygeální kloub přetížený, tím silnější a delší byla bolest v pánvi po porodu a čím delší bude proces obnovy.

Často se při stížnostech na bolest v sakrální oblasti udávají porodní ženy, že jde o bolest během defekce po porodu. Bolest této lokalizace může být skutečně silnější v případě zvětšení sigmoidního tlustého střeva s akumulací stolice nebo v akutní fázi chronické kolitidy, což je komplikace poporodní zácpy. Jak se zbavit zácpy v poporodním období, řekneme vám později.

Puberty bolesti po porodu

Pod účinkem hormonů, které "signalizují" všechny systémy mateřského organismu o konci narození dítěte, je zahájen mechanismus poporodní regenerace. A obvykle po porodu dochází k obnově pubičního kloubu (symfýza), jejíž kosti se během těhotenství mírně liší.

Pokud je vše normální, pak proces obnovení obvyklé anatomické polohy tohoto křižovatka nemá hmatatelné důsledky.

Ale pokud má žena porodila stěžovat na bolest v stydké po porodu, pak spojující stydkou kost chrupavka je zraněn v důsledku roztažení pánevního dna (ke kterému dochází, když je prodloužení hlavy pocházející z lůna dítěte). V tomto případě je pravděpodobné narušení symetrie pravé a levé pubiální kosti. Lékaři tuto patologii diagnostikují jako symfyzitidu - dysfunkci pubiální artikulace, při níž pacient pocítí bolest v oblasti puberty při chůzi a je nucen jít do šrotu.

Je-li bolest je velmi silná, a dát všechny kosti a klouby pánve, to je už ne jen podvrtnutí chrupavky a spony stydké gap - simfizioliz.

Bolest v perineu po porodu

Perineální oblast (regio perinealis) tvoří spodní část pánve a skládá se z svalů, fascie, tukové tkáně a kůže. Bolest v perineu po porodu nastane, když je poraněná - prasknutí nebo disekce (perineotomie).

Podle porodnické praxi, často jsou perineální trauma u žen s dobře vyvinutými svaly ve starších již rodící, s úzkým pochvy zánětlivé změny ve tkáních, edém tkáně, a přítomnost jizev z předchozích porodů.

S perineotomií je odříznuta pouze kůže perinea, a s epiziotomií, perineem a zadní stěnou vagíny. Oba tyto procedury se provádějí s hrozbou libovolného přerušení perineu, stejně jako předcházení vzniku kraniocerebrálních poranění novorozence. Pokud je perineum prasknuto nebo řezáno, okamžitě po dodání jsou šití. Externí švy se odstraní den před vypuštěním z nemocnice, interní rozpuštění v průběhu času.

Ve stejné chirurgické naříznutí hráze lepší zlomit, protože rána je hladký, čistý a v 95% případů uzdravení jak říkají lékaři, prima intentio (primární záměr) - tedy rychle a bez následků.

Bolest v perineu po porodu je však nevyhnutelná. Při hygieně se rána léčí během několika týdnů, během kterých žena nemůže sedět, aby nedošlo k zlomení švů. Při epiziotomii mohou stehy způsobit bolest v pochvě po porodu, což bude trvat déle - zatímco probíhá proces hojení vnitřních tkání.

Bolest v rozkroku po narození

Mnoho žen začíná během těhotenství pociťovat bolest ve slabinách. Bolest v slabinách může vést ke zvýšení objemu dělohy, stejně jako k postupné divergenci pánevních kostí. Kromě toho může být bolestivost ve slabinách po porodu (dávání zpět) spojena s přítomností kamene v ledvinách nebo ureteru. Není možné vyloučit a takový důvod, jako zánět vnitřní sliznice těla dělohy - endometritida. Jak gynekologové poznamenávají, akutní poporodní endometritida nastává, když je děloha infikována v průběhu porodu poměrně často a po císařském řezu se objevuje téměř ve 45% případů.

Akutní endometritida po porodu je charakterizována příznaky, jako je bolest v dolní části břicha a ve slabinách, horečka, hnisavý výtok a děložní krvácení. Pokud máte takové příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kromě toho, bolest v oblasti slabin po porodu poskytuje genitální herpes, který byl diagnostikován u těhotné ženy.

Bolesti hlavy po porodu

Bolesti hlavy po porodu specialisté jsou spojeny z několika důvodů. Především je to změna v hormonálním pozadí v období po porodu: nestabilita hladiny estrogenů a progesteronu. Kromě toho, pokud matka nekojuje, bolesti hlavy se vyskytují častěji než u žen, které ošetřují. Podporuje bolesti hlavy po porodu a příjem antikoncepčních prostředků, které obsahují estrogen.

Negativní dopad na zdraví ženy v období po porodu je vyvíjen stresem, přepracováním, nedostatkem spánku atd. Na pozadí hormonálních změn mohou tyto faktory vést k tomu, že nově mumie potírá časté a poměrně intenzivní bolesti hlavy po porodu.

Bolest ve svalech po porodu

Bolesti svalů a bolesti různého lokalizace (v dolní části zad, svaly pánevního dna, nohy, záda, hrudník, atd.), - přirozený jev, po takové silné napětí ve svalech, které zažívají při narození dítěte. Takové bolesti jsou přirozené a nepotřebují žádnou terapii.

Nicméně je třeba mít na paměti, že je nutné sledovat všechny změny, kterými se tělo ženy, která porodí, znovu monitorovat a stávající choroby se nesmí zhoršovat. Například onemocnění páteře, genitální oblasti, gastrointestinální trakt, které se mohou projevit novou silou po stresu během práce.

Bolest na hrudi po porodu

Už jsme vám řekli o hormonu oxytocin, který stimuluje kontrakci dělohy po porodu. Kromě toho má oxytocin jednu důležitou funkci. Během laktace způsobuje snížení myoepiteliálních buněk obklopujících alveoly a průduchy mléčné žlázy. Díky tomu mléko produkované hormonem prolaktinu přechází do subreolárních kanálků mléčné žlázy a uvolňuje se z bradavek.

Mléko se objeví v hrudníku po narození dítěte - nejprve ve formě kolostra. Podmínky "příchodu" samotného mléka jsou individuální, ale porodní asistentky považují počátek laktace 48-72 hodin po porodu. Tento proces se dosáhne doslova před - otokem mléčných žláz, který je často doprovázen bolestí v hrudi po porodu. V budoucnu je proces produkce mléka regulován a všechny nepríjemné pocity projdou.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Bolest s menstruací po porodu

Velmi často po porodu se menstruace u žen stávají méně pravidelnými než před těhotenstvím. A během 5-6 měsíců po narození dítěte by to nemělo být důvodem k obavám. Navíc, prvních 4 měsíce po narození mohou být pravidla různé intenzity a trvání. Co také není patologie, jelikož hormonální úprava režimu "před těhotným" pokračuje.

Všimneme si, že většina žen, které před těhotenstvím měly algomenoreu (bolestivé menstruace), po porodu jsou zbaveny těchto bolesti, nebo alespoň bolesti jsou mnohem slabší. Ale stane se to naopak - bolesti s měsíčním po narození začínají s těmi, kteří je předtím nezažili.

Pokud se objeví nejmenší obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, včetně bolesti, musíte se poradit s gynekologem.

Bolest po močení po porodu

Bolest při močení po porodu a nepříjemné spálení během tohoto fyziologického procesu je velmi časté v počátečních dnech po porodu.

Často ženy v práci čelí takovým problémům, jako je neschopnost vyprázdnit močový měchýř kvůli úplné nepřítomnosti nutkání. Všechny tyto příznaky mají důvod. Důvodem je, že prostor pro expanzi močového měchýře po porodu se zvětšil, nebo během porodu mohl být měchýř poškozen, a na chvíli mohou být nepřítomnosti tahů.

K bolest močení po porodu je způsobeno otok perineu, stejně jako bolestivost švů aplikovaných při šití prasknutí nebo řezu perinea. V každém případě, 8 hodin po ukončení práce, by žena měla vyprázdnit močový měchýř. To je mimořádně důležité jak pro kontrakci dělohy, tak pro prevenci možných infekcí močových cest.

Pokud bolest během močení po porodu pokračuje a poté, co léčí šev na perineu, je to již známka potíží: je to pravděpodobně zánět močového měchýře, který je doprovázen nárůstem teploty. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest po sexu po porodu

Postnatální zotavení obvykle trvá nejméně dva měsíce. Dříve tento termín lékaři nedoporučují obnovení sexuálních vztahů mezi manželi. Nicméně i po těchto dvou měsících se alespoň jedna třetina žen cítí fyzické nepohodlí a dokonce bolesti při sexu po porodu.

Bolest v pochvě po porodu může být způsobeno různými místními infekcí, které vedou k zánětu sliznic pohlavních orgánů, a to způsobuje bolest při sexu po porodu. Bolest v klitorisu po porodu je spojena s jeho edémem a přítomností stehů v perineu, zvláště po epiziotomii.

Kdo kontaktovat?

Diagnostika bolesti po porodu

Pro včasné odhalení případných patologických stavů po narození dítěte by měla každá žena navštívit svého lékaře - jeden a půl měsíce po narození. Tato návštěva bude nadbytečná, i když se žena cítí dobře a nestěžuje si na nic.

Nejprve vyšetření gynekologů ukáže, jak jsou věci v ženských pohlavních orgánech. Jejich zdraví do značné míry závisí na zdraví žen.

Pokud existují nějaké stížnosti, diagnóza se provádí na základě stejného vyšetření a historie, včetně historie práce, která ukazuje všechny jejich stadia, komplikace a manipulace.

Pokud bude nutné vyšetřit lékaře jiného oboru (např. Ortopedista neurologa, gastroenterologa, nefrologa), pak je pacientovi dán příslušný směr. A pak diagnózu stávající patologie provádí úzký odborník - vhodné metody. Například u bolesti po porodu u boků je diagnóza symphysitis nebo symphysiolysis založena na rentgenovém vyšetření nebo počítačovém tomografu.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Léčba bolesti po porodu

Bolest v dolní části břicha po porodu zmizí maximálně 7-10 dní, ale to se stane rychleji, jestliže žena normalizuje vyprazdňování močového měchýře, což umožní děloze kontrahovat.

Lékaři říkají, že mohou být použity pro bolesti v perineu po podání Panthenol sprej (obvykle se používá k léčbě popálení). Tento baktericidní a lokální anestetický přípravek se používá k urychlení léčení různými poškozením kůže a sliznic a pooperačních ran. Panthenol se nanáší na poškozenou pokožku několikrát denně, lze ji použít během těhotenství a během laktace.

Poškodit minimální možné švy v rozkroku, lékaři doporučují nepoužívat konvenční těsnění, a speciální poporodní, ve které je horní vrstva vyrobena z materiálu, který není přilepen na švu.

S bolestí v páteři po porodu a bolesti zad po porodu se doporučuje fyzická cvičení:

  • ležet na zádech, aby ohýbal pravou nohu v koleni, levý zůstane ve vodorovné poloze,
  • aby se špička nohy ohnuté pravé nohy pod dutinou levé nohy,
  • Levá ruka držte pravý bok a naklonějte levou koleno doleva.

Toto cvičení se provádí 8-10 krát, pak je to stejné s levou nohou.

Při bolestech v zádech se snažte ohnout méně, nezvedejte nic těžkého, při krmení zvolte nejpohodlnější pozici pro zadní část - s povinnou podporou v bederní oblasti.

Úkolem, který má v poporodním období klíčovou úlohu, je zbavit se zácpy! Vzhledem k tomu, že problémy s stolicí mohou zvyšovat bolest v klasu a kříži. Žádné laxativa, s výjimkou - v extrémních případech - klystírů nebo glycerinových čípků. Je to nejlepší a bezpečnější - jsou sušené ovoce, ovesné vločky, kyselé mléčné výrobky; vzít ráno na lžíci slunečnicového oleje a na prázdný žaludek vypít sklenici studené čištěné vody bez plynu.

Nezapomeňte, že jakékoli laxativum drogy při kojení bude mít pro vaše dítě podobný účinek. Zácpa matky však způsobí problémy s střevami dítěte.

Ale léčba bolesti ve stydké po porodu, a to zejména v případě prasknutí spony stydké (simfiziolizom), vyžaduje klid na lůžku, léky proti bolesti, rehabilitační a délky pásu pro upevnění kostí. To vše by mělo být předepsáno lékařem - po diagnóze.

Alternativní prostředky pro léčbu bolesti po porodu zahrnují odvar a infuze léčivých rostlin. Takže pastýřský sáček není jen vynikající hemostatická látka, ale také pomáhá snižovat dělohu. Odvar z pastevního sáčku se připravuje z výpočtu jedné čajové lžičky trávy pro sklenici vroucí vody (nalije se a infuduje se asi půl hodiny). Doporučuje se pít třikrát denně na lžíci.

Aloe může pomoci vyléčit trhání perinea: šťáva z listu je vytlačena na hygienickou vložku. Snížení bolesti v perineální řezem nebo prasknutí, a také zmírnit prsa, tuhne slapovými mléka obklad s zázvoru vývar: 50 g zázvoru na litr vody.

A úlevě od bolesti hlavy po porodu je možné pomocí esenciálních olejů (levandule, citrón, greypruta, bazalka, rozmarýn a meduňka), které setřou whisky, za ušima a oblasti krční páteře.

Pokud se bolest po porodu nezastaví (nebo nezhoršuje) tři měsíce po narození dítěte, nelze se vyvarovat léčby. Ale užívání jakéhokoli léku, který ošetřuje ženu, především anestetikum, bez doporučení lékaře, je nepřijatelné!

Prevence bolesti po porodu

Preventivní léčba bolesti po porodu by měla být zahájena během těhotenství. Například, aby se snížila poporodní bolest v bederní oblasti, budoucí matky potřebují zapojit se do speciální fitness nebo aerobiku ve vodě, zvládnout a správně aplikovat dýchací techniky během porodu. Abyste se vyhnuli problémům s bolestí v páteři, nohou a svalech, je nutné pečlivě sledovat váhu v průběhu těhotenství a zabránit vzniku trvalého otoku nohou.

Poporodní období obvykle trvá 6 až 8 týdnů. Během této doby se tělo těhotenství znovu rekonstruuje a jeho reprodukční orgány se vrátí do prenatálního stavu - jsou vyvolány. Bohužel, většina žen, které porodí, pociťuje bolesti po porodu. Ale bolest rychle prochází a radost z mateřství zůstává po celý život!

A tato bolest po narození nezastává tuto radost, nezapomeňte se poradit s vaším gynekologem. Jeho doporučení vám pomohou rychle se zotavit a zůstat zdravý.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.