Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v břiše

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Bolest břicha je příznakem mnoha onemocnění, které mají široký rozsah klinického významu: od funkčních poruch až po stavy, které ohrožují život pacienta. Být častým příznakem v ambulantní praxi, bolesti břicha vyžadují racionální diagnostickou strategii, především z pozice praktického lékaře, který se často s takovými pacienty často setkává.

Bolestivé pulzy, které vznikají v břišní dutině, jsou přenášeny nervovými vlákny autonomního nervového systému, stejně jako předními a bočními spino-talamickými traktami. Vegetativní bolesti nejčastěji pacient nemůže určitě lokalizovat, jsou často difúzní, lokalizované ve střední části břicha. Bolest přenášená skrze přední a boční spinal-thalamické úseky, charakterizovaná jasnou lokalizací, se objevuje při dráždění parietální peritoneální vrstvy. V tomto případě pacienti jasně označují body bolesti jedním, zřídka dvěma prsty. Tato bolest je zpravidla spojena s intraabdominálním zánětlivým procesem, který se šíří do parietálního peritonea.

Je třeba poznamenat, že v diagnostice, diferenciální diagnóze je velmi důležitým faktorem lokalizace bolestivého syndromu. Jak se dostat do vyšetření pacienta, měl by lékař okamžitě mentálně rozdělit do žaludku do tří hlavních divizí: epigastrických v horní třetině, mesogastric nebo pupeční a hypogastric zastoupeny část suprapubickou a pánevní oblasti.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Příčiny bolesti břicha

Příčiny bolestí břicha mohou být chirurgické, gynekologické, duševní onemocnění a mnoho dalších vnitřních onemocnění. Bolest v břiše je alarmujícím příznakem. Je prakticky důležité rozlišit akutní a chronickou bolest v břiše a jejich intenzitu. Akutní intenzivní bolesti břicha mohou naznačovat nebezpečné onemocnění, při němž rychlé posouzení situace zajišťuje životně záchranné naléhavé lékařské zákroky.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Diagnostika bolesti břicha

V přítomnosti akutní intenzivní bolest v břiše před ordinace praktického úkolu není tolik, aby stanovení diagnózy nozologických jako bezprostřední posouzení stupně naléhavosti onemocnění a na naléhavou potřebu chirurgického zákroku. Řešení tohoto problému je výsadou chirurga, ale přibližný závěr provádí praktický lékař. V případě, že naléhavost situace není jasná, je nutné stanovit předpokládanou diagnózu, pomáhat a plánovat další diagnostické opatření, jejichž možný ambulantně nebo v nemocnici, v závislosti na stavu pacienta.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Léčba bolesti břicha

Terapeutický úkolem praktického lékaře při bolesti v břiše jsou omezeny na: odstranění příčiny bolesti, úlevu od bolesti, změny životního stylu, definice klinických případů, kdy budete potřebovat doporučení ke specialistovi k dalšímu vyhodnocení, zjemnění, pokud neexistuje žádná souvislost mezi brát nějaké léky a příznaky poruchy trávení , kontrola hladiny hemoglobinu v krvi.

Non-lék léčba bolesti břicha : přestat kouřit, změnit svůj životní styl, omezit příjem alkoholu, rozdělit jídlo, zdravotní výchovu k pacientovi o práci trávicího traktu (včetně na normální pohyb střev).


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.