^

Zdraví

Bolesti zad pod žebry: příčiny, léčba

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 03.07.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Když se setkáme s takovým jevem, jako je bolest, z nějakého důvodu vždy věříme, že může být spojena pouze s tou částí těla nebo konkrétním orgánem, který se nachází v zóně lokalizace pocitů bolesti. Lékaři, kteří dobře znají takový koncept, jako je odražená (ozařující) bolest, se na symptom dívají trochu jinak. Bolesti zad pod žebry, které si většina z nás spojuje buď s onemocněním ledvin nebo ischiasem, tedy ve skutečnosti mohou mít mnoho dalších příčin. Není divu, že lékaře zajímá nejen přesná lokalizace bolesti, ale i další příznaky, stravovací návyky v předvečer vzniku bolesti, síla fyzické aktivity, přítomnost zranění v minulosti atd.

Příčiny bolest zad pod žebry

Když pacient přijde k lékaři a stěžuje si na bolest pod žebry zezadu, není pro odborníka tak snadné okamžitě pochopit, co přesně člověka bolí. Kde to bolí: pod žebrem nebo pod žebry hrudníku zezadu, tzn. Uvnitř hrudníku? Je to povrchová bolest, která se táhne podél svalů a kůže, nebo je velký orgán uložen hluboko uvnitř? Jaký charakter má bolest: vystřelující, ostrá nebo bolestivá a tupá?

Je velmi důležité objasnit všechny tyto body, aby se zúžil okruh možných příčin bolesti a může jich být několik:

 • Všechny druhy poranění zad: zlomeniny kostí a zejména žeber, vpichy a praskliny v zadních segmentech žeber, pohmožděniny (zejména u hematomů), poranění. Při zlomeninách žeber, zejména při jejich posunutí, mohou úlomky kostí poškodit plíce, pak bolest nabývá zvláštního charakteru, který pacienti nemohou vždy přesně popsat slovy.
 • Nemoci páteře (degenerativní patologie: osteochondróza, herniované ploténky, spondylóza, stejně jako infekční a zánětlivá onemocnění páteře: spondylitida, artritida atd.).
 • neurologické problémy. Nejčastěji mluvíme o mezižeberní neuralgii (thorakalgii), která vzniká v důsledku stlačení nebo podráždění nervových kořenů, které procházejí mezi žebry. Za rizikové faktory lze považovat: onemocnění páteře (osteochondróza, skolióza, spondylitida, ankylozující spondylitida), úrazy, náhlé pohyby, vystavení průvanu (nachlazení). Někdy je příčinou neuralgie velká fyzická námaha, dlouhý pobyt v nepohodlné poloze, metabolické poruchy, stres.

Studené a dlouhodobé stlačení nervu může vést k jeho zánětu a pak je diagnostikována neuritida.

 • Onkologická onemocnění. Nádory umístěné podél průchodu periferních nervů mohou také komprimovat nervová zakončení. To způsobuje bolest v zádech pod žebry, jako je neuralgie. Ale rakovina vnitřních orgánů umístěných v hrudníku a dolní části zad může být doprovázena i vyzařující bolestí, jejíž intenzita nezávisí na poloze těla.
 • Nemoci trávicího systému. Všechny orgány gastrointestinálního traktu, s výjimkou horních segmentů jícnu a střev, jsou umístěny v hrudní dutině a bederní oblasti. Bolest může být dána do zad se zánětem slinivky břišní, onemocněními jater, žaludku, žlučníku.
 • Infekční a zánětlivá onemocnění dýchacího systému, přesněji dolních cest dýchacích (bronchitida, zápal plic, plicní absces, poškození bránice aj.).
 • Onemocnění ledvin. Může se jednat jak o zánět orgánu, tak o ledvinové kameny, v důsledku čehož pacienti trpí ledvinovou kolikou.
 • Kardiovaskulární choroby. Bolest pod žebry zezadu zezadu může být příznakem infarktu myokardu nebo mozkové příhody, která je způsobena kompresí, ucpáním nebo prasknutím míšních cév. Bolest v zádech může být také způsobena anginou pectoris, která se podobá bolestem při osteochondróze.
 • Nemoci sleziny. S onemocněním tohoto záhadného orgánu, jehož funkce nejsou zcela pochopeny, vznikají bolesti, které snadno vyzařují do zad.
 • Poranění vnitřních orgánů, zejména s tvorbou hematomů v retroperitoneálním prostoru (nejčastěji se jedná o poranění jater, ledvin, nadledvin, sleziny a dvanáctníku).

Ale co ischias, který je často připisován akutní bolesti v zádech pod žebry? Tento termín neznamená samostatnou patologii, ale syndrom, který zahrnuje motorické, autonomní a bolestivé poruchy při kompresi a zánětu kořenů míchy. Jinými slovy, jde o zánět páteře. A lokalizace bolesti závisí na umístění segmentu míchy, ze kterého odchází postižený nervový kořen.

Bolest zad pod žebry nemusí být nutně spojena s nějakou nemocí, protože v zádech je mnoho svalů, které někdy zažívají banální únavu. Aktivní trénink u nepřipravené osoby nebo nadměrná fyzická aktivita (nosení těžkých předmětů, práce na zahradě atd.) může vyvolat výskyt nepochopitelných tažných bolestí v zádech a kříži, které zmizí, pokud se svaly uvolní a odpočívají.

Bolest této etiologie rychle prochází, ale pokud došlo k svalovému napětí, například při prudkém zvedání závaží, bude zapotřebí delší odpočinek.

Patogeneze

Bolesti zad pod žebry mohou mít různé příčiny. V závislosti na příčině se může změnit i povaha bolesti. Pokud mluvíme o poškození nervu (může jít o poranění, prasknutí, stlačení nebo zánět nervového vlákna), bývá bolest akutní (bodání, vystřelování). Ale pokud jsou během zánětu takové bolesti konstantní a snesitelné, pak je neuralgie charakterizována syndromem bolesti, jehož intenzita závisí na poloze těla (v nejvyšším bodě se stává nesnesitelnou, omezuje pohyb).

Nervová vlákna mohou být stlačena jak kostní tkání, tak chrupavkou, vazy a svaly. Například u myositidy, jejíž patogeneze je spojena se zánětlivými procesy a otoky svalové tkáně, se mohou objevit bolesti zad v důsledku komprese nervových kořenů edematózními svaly. Při delším stlačování může dojít k zánětu nervového vlákna (aseptický zánět), který bude také doprovázen neustálou bolestí.

Při poranění zad je možné jak ruptura nervového vlákna, tak jeho stlačení. Nejčastěji je nerv stlačen poškozenými svaly, které při pohmoždění otékají. Ve svalech a podkoží se může vytvořit plomba, která má nejprve červený a poté namodralý odstín (hematom). Toto těsnění může také stlačit malé nervy odpovědné za inervaci této zóny, s poruchou citlivosti, bolestí a poruchami pohybu.

Nádory v oblasti zad a páteře nejsou vždy zánětlivé, ale jejich účinek na nervová vlákna je podobný jako u hematomů. Kromě nervů stlačují taková těsnění také blízké krevní cévy, což způsobuje tkáňovou ischemii, včetně nervové tkáně. To je druhý důvod přetrvávající bolesti při traumatech a nádorových procesech.

Častou příčinou bolesti zad pod žebry je svalová hypertonicita. Za ohnisko hypertonicity se považuje zóna aseptického zánětu v důsledku komprese tkáně a ischemie a hematomu. Ale příčiny lokálně zvýšeného svalového tonu mohou být vážnější. Takový symptom může například ukazovat na vaskulární onemocnění mozku nebo míchy, patologické stavy CNS, trauma, demyelinizační onemocnění, jako je roztroušená skleróza. V druhém případě dochází k destrukci myelinové pochvy nervových vláken, což v nich narušuje bioelektrickou vodivost. Zpoždění signálu z centrálního nervového systému o svalové relaxaci je doprovázeno sevřením nervových vláken a cév napjatou svalovou tkání, což má za následek silnou bolest.

Malé bolestivé bulky ve svalech se nazývají spoušťové body. Jakýkoli dopad na ně provází nesnesitelná bolest.

Lokalizaci bolesti při poškození vnitřních orgánů je velmi obtížné popsat slovy. Koneckonců, léze (obvykle zánět) se nachází uvnitř a to, co cítíme v zádech, je odkazovaná bolest. Všechny vnitřní orgány mají inervaci, jejich práce je regulována autonomním (autonomním) nervovým systémem. Mají ale také receptory, které přenášejí informace o stavu různých orgánů do centrálního nervového systému. Při zánětech a otocích tkání orgánu, stejně jako při jejich ischemických či ulcerózních lézích, pociťujeme bolest jako reakci na podráždění nervového systému. Některé vlny nervového vzruchu se mohou dostat i do zad, proto je označujeme jako zónu bolesti, i když ve skutečnosti může být lokalizace léze zcela odlišná.

Jak vidíte, bolest pod žebry v zádech se může objevit jak v reakci na zánět tkání, tak při jejich poškození. Příčinou akutní bolesti může být stlačení nervů a krevních cév na zádech zdravými nebo patologickými tkáněmi. Bolest z vnitřních orgánů může vyzařovat i do zad.

Takový nejednoznačný příznak jako bolest zad pod žebry se může objevit v každém věku, ale podle statistik si na to nejčastěji stěžují lidé v produktivním věku. Těžká fyzická práce a špatné pracovní podmínky, nesprávný přístup ke sportu, dietní chyby, infekční a zánětlivá onemocnění, to vše jsou rizikové faktory pro vznik bolesti u mladých lidí.

Fyzická nečinnost, kupodivu, také začíná pevně zaujímat své místo jako jedna z hlavních příčin bolestí zad u mladých lidí. Za důvod takové statistiky lze považovat univerzální informatizaci a vznik specializací, které zahrnují dlouhodobou práci ve statické pozici. Bolesti zad se přitom objevují jak u dlouho stojících, tak u těch, kteří pracují v sedě, protože v této poloze je zátěž páteře ještě větší.

U starších lidí jsou tyto potíže nejčastěji spojeny s degenerativními onemocněními a fyzickou nečinností. Ale hypodynamie zde má jiné důvody. Člověk se málo hýbe kvůli bolestem nohou, kříže a mnoha dalším nemocem, které se v průběhu života nahromadily.

U dětí se bolestivá bolest v zádech pod žebry může objevit při onemocněních dolních cest dýchacích (obvykle se zápalem plic), akutním zánětu ledvin (pyelonefritida, glomerulonefritida), zhoršené funkci centrálního nervového systému, které je často vrozené ( ložiska svalové hypertonie jsou zaznamenána u dětské mozkové obrny, proto si děti často stěžují na bolesti zad a dolní části zad).

Diagnostika bolest zad pod žebry

Kolikrát jsme slyšeli o nebezpečí autodiagnostiky. Ale je to opravdu tak nebezpečné? Pokud mluvíme o tom, že pacient samostatně diagnostikuje a předepisuje léčbu, může mít výsledek takového postoje k jeho zdraví nejvíce nepředvídatelné a často negativní důsledky. Ale v případě pozorného přístupu ke svému tělu, kdy člověk naslouchá svým pocitům a poznámkám z rysů, aby pak pomohl lékaři stanovit správnou diagnózu, lze samodiagnostiku jen uvítat.

Bolest zad pod žebry je nejednoznačný příznak. Za tím se může skrývat mnoho patologií. A abychom to lékaři usnadnili, můžeme mu o tomto a dalších příznacích poskytnout co nejpřesnější informace. Jinými slovy, naslouchejte svým pocitům, pochopte, co způsobuje jejich změny, ve které oblasti je bolest nejvýraznější a objevuje se častěji než v jiných oblastech.

Vlastní diagnostika bude mít velkou hodnotu, pokud bude provedena podle plánu, který obsahuje následující otázky:

 • co předcházelo vzniku bolestivého syndromu (trauma, konzumace kořeněného jídla, náhlý pohyb atd.),
 • na které části těla je bolestivý syndrom nejvýraznější,
 • zda se zdroj bolesti nachází blízko povrchu těla nebo symptom pochází zevnitř,
 • bolest je lokalizovaná nebo se šíří do jiných částí těla,
 • jaký charakter má bolest: konstantní nebo záchvatovitá, akutní nebo tupá atd.
 • zda existují další patologické příznaky,
 • jaké metody a léky byly použity k úlevě od bolesti před návštěvou lékaře a jaký byl výsledek léčby?

S akutní nesnesitelnou bolestí nelze provádět žádné terapeutické experimenty. Navíc při podezření na apendicitidu je zakázána i anestezie. V takových situacích musíte naléhavě zavolat pohotovostní péči a plně důvěřovat profesionalitě lékařů. O situacích předcházejících vzniku bolesti se lékař může dozvědět od příbuzných a očitých svědků.

Informace o povaze bolesti a možných příčinách pomohou lékaři orientovat se při fyzikálním vyšetření. Některé důležité informace poskytne palpace zóny lokalizace bolesti (lékař může zjistit přítomnost těsnění v tkáních, napětí stěn orgánů, svalový tonus atd.) a auskultace (poslech, při kterém se práce srdce a dýchacího systému).

Při fyzikálním vyšetření, pokud je podezření na osteochondrózu, může lékař kromě prstokladu uchýlit se k perkusi (poklepání) oblasti lokalizace bolesti, což umožňuje určit oblast distribuce bolesti. Pomocí jehly se zjišťuje citlivost části těla se syndromem bolesti.

Lékař také hodnotí symetrii pravé a levé strany zad, přítomnost kožních defektů na ní. Zajímá se o chůzi pacienta, rozsah pohybu (nabízejí se jednoduchá fyzická cvičení), změny intenzity bolestivého syndromu při různých pohybech a dechových aktech.

Užitečné mohou být i informace zdravotní karty, protože bolestivý syndrom je často komplikací již existujícího onemocnění.

Mimořádně důležitá je laboratorní diagnostika v případě výskytu nespecifických příznaků, mezi které patří bolesti zad pod žebry. Klinický a biochemický krevní test vám umožní zjistit, zda je příznak spojen se zánětlivou patologií, nebo zda mluvíme o dystrofických změnách spojených s metabolickými poruchami. Analýza moči umožňuje vyhodnotit práci ledvin a močového systému, identifikovat písek a další necharakteristické inkluze. Analýza stolice a zvratků je předepisována méně často, je však nutné vyloučit erozivní a ulcerózní onemocnění gastrointestinálního traktu. Analýza sputa a pleurální tekutiny je nezbytná k identifikaci původce onemocnění dýchacího systému.

Při podezření na onkologická onemocnění je předepsána biopsie postižených tkání a následně histologické vyšetření.

Je jasné, že potřeba předepisování všech těchto studií je extrémně vzácná situace. Obvykle lékař předepisuje testy v různých kombinacích na základě pacientovy anamnézy a symptomů. Některá vyšetření předepisuje praktický lékař, který by měl být obvykle kontaktován se stížnostmi na bolesti zad. Směr ke konkrétnímu výzkumu dávají vysoce specializovaní specialisté. Vzhledem k tomu, že příčiny bolestí zad mohou být různé, může terapeut odkázat pacienta na konzultaci s různými lékaři: neurologem, chirurgem, gynekologem, gastroenterologem, pneumologem, kardiologem, urologem atd.

Ale záležitost se obvykle neomezuje pouze na laboratorní diagnostiku. Při podezření na gastrointestinální onemocnění je pacientovi předepsán ultrazvuk břišních orgánů a fibrogastroduodenoscopy (FGDS - endoskopické vyšetření žaludku a duodena 12, které umožňuje biopsii a posouzení kyselosti žaludeční šťávy). Pokud je podezření na patologii ledvin, je předepsán ultrazvuk, pro onemocnění jater - ultrazvuk a elastografie jater, pokud je podezření na akutní apendicitidu, je naléhavě provedeno ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření pánevních orgánů, což umožňuje vyloučit onemocnění reprodukční systém (zejména u žen).

U zápalů plic a dalších onemocnění dolních cest dýchacích jsou nejinformativnější rentgenové snímky plic, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance hrudníku.

Stav páteře a míchy se hodnotí pomocí rentgenu, CT a MRI příslušných oddělení. Za přítomnosti příznaků ischemie se provádí studie krevních cév: angiografie, která se provádí jako součást rentgenové studie, počítačové a magnetické rezonanční zobrazování, duplexní skenování cév různých kalibrů (ultrazvuková dopplerografie).

Instrumentální diagnostika se provádí na základě rozboru stávajících příznaků, kdy má lékař připravenou předběžnou diagnózu, tzn. Když se specialista rozhodl, který orgán může být zodpovědný za vznik bolestí zad.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika je komplexní analýza informací získaných v důsledku různých studií a v procesu sběru anamnézy. Taková analýza je nezbytná pro stanovení definitivní diagnózy.

Vzhledem k tomu, že bolest zad pod žebry se může objevit s různými nemocemi a lokalizace příznaku ne vždy ukazuje na lokalizaci nemocného orgánu, může stanovení diagnózy s takovým příznakem představovat určité potíže. Lékař musí jednoznačně odlišit bolest při osteochondróze od záchvatu anginy pectoris, exacerbaci apendicitidy od gynekologických onemocnění s podobnými příznaky, renální koliku od exacerbace pankreatitidy, bolesti zad u onemocnění dýchacího systému od počínajícího infarktu myokardu.

Tato onemocnění, povahově tak odlišná, mohou mít podobné příznaky, proto je velmi důležité vzít v úvahu celkový obraz onemocnění a také výsledky laboratorních a instrumentálních studií, které pomohou zúžit okruh možných diagnóz. I v kritických situacích se lékaři snaží provést maximální možné vyšetření pacientů, aby jeho výsledky zohlednili v průběhu léčby v době nebo po poskytnutí neodkladné péče. V opačném případě je vysoké riziko pochybení lékaře, které může pacienta někdy stát život.

Léčba bolest zad pod žebry

Jak jsme již poznamenali, bolesti zad pod žebry mohou mít různou lokalizaci a intenzitu. V zásadě stojí za pozornost slabé i silné bolesti. Ale jen tak se stane, že dokud konkrétně netlačíte dolů, jen málokdo vyhledá radu a pomoc u lékaře. A když to chytne tak silně, že je těžké dýchat, musíte zavolat sanitku.

Ano, ale trvá to, než se sanitka dostane na místo určení, což znamená, že než dorazí, nemocný nebo lidé vedle něj budou muset problém akutní bolesti vyřešit sami.

První pomoc při bolesti. Nejvhodnějšími léky na tlumení bolesti jsou analgetika a spazmolytika. A zde je velmi důležité vybrat správný lék. Pokud mluvíme o bolestech neurologického charakteru a bolestivých menstruacích, budou nejdůležitější spazmolytika a kombinované léky (spasmolytikum plus analgetikum). Spazmolytika jsou účinná i při renální nebo jaterní kolikě.

Bez vědomí lékaře se nevyplatí uchýlit se k pomoci svalových relaxancií. Jedná se o nebezpečné léky, jejichž předávkování může způsobit zástavu dechu a srdce. Při bolestech způsobených křečemi svalů a cév dobře pomáhá teplo, které je nutné aplikovat na bolestivé místo. Taková léčba poněkud zmírní bolest a umožní vám počkat na příjezd lékaře.

Mimochodem, tepelné ošetření pomáhá zmírnit bolest a únavu způsobenou těžkou fyzickou prací. Ačkoli to není spojeno s patologickými procesy v těle, dodává neméně nepříjemné minuty.

A přitom teplo je metoda, kterou nelze použít ve všech případech. Při hnisavém zánětu může zahřívání situaci jen zkomplikovat. Nejnebezpečnější uložení tepla na břicho s apendicitidou. To může vyprovokovat rupturu slepého střeva ještě před příjezdem „záchranky“ a vznik zánětu pobřišnice. Při podezření na apendicitidu nebo zánět pobřišnice je nežádoucí buď zahřát žaludek, aby se zmírnila bolest, nebo užívat léky proti bolesti, které znesnadňují diagnostiku, s výjimkou spazmolytik, která nepromazávají celkový obraz patologie.

U zánětlivých onemocnění je k úlevě od bolesti účinnější použít nesteroidní protizánětlivé léky, které mají analgetický účinek. Zde ale musíme vzít v úvahu fakt, že většina z nich silně dráždí sliznici žaludku a střev. Spazmolytika působí měkčeji, proto se při exacerbacích gastritidy nebo žaludečních a dvanáctníkových vředech doporučují k úlevě od bolesti nebo léky s kombinovaným účinkem (například Spazmalgon, Spasmil).

Pomáhají bezpečně zmírnit bolest během exacerbací zánětlivých a ulcerózních onemocnění gastrointestinálního traktu, jako jsou léky "Omez" nebo jeho analog "Omeprazol", "Almagel", "Phosphalugel" a další léky s antacidním a obalovým účinkem, které jsou vhodnější než nějaké léky proti bolesti. Tyto léky nejen zmírňují bolest, ale mají také terapeutický účinek.

Při absenci vhodných léků lze jednorázově použít Paracetamol nebo Ibuprofen, které jsou považovány za léky s minimem nežádoucích účinků.

Při srdečních onemocněních všechny výše uvedené léky nepřinášejí požadovaný účinek. Nejrelevantnější pro anginu pectoris je užívání jedné tablety nitroglycerinu, která obvykle zcela zastaví záchvat. Při infarktu myokardu lék zcela neodstraní bolest, ale pouze ji mírně zmírní. Druhá tableta "Nitroglycerinu" může být podána až po čtvrt hodině, pokud do té doby ambulance ještě není včas.

Použití tepla u infarktu myokardu také není nijak opodstatněné, navíc toto opatření často jen zhorší stav pacienta, vyvolá dušení. Člověka stačí posadit do pohodlné polohy nebo položit, ale tak, aby hlava byla výše než nohy, pokud možno podat sedativum (Corvalol, Valocardin, Valerian), nezmírnit symptom bolesti, ale uklidnit nervy, v důsledku čehož není bolest pociťována tak akutní ), zajistit přístup vzduchu rozepnutím límce, odkrytím hrudníku atd.

Při akutních bolestech spojených s osteochondrózou a onemocněními páteře pomáhá zmírnit nepohodlí i lokální léčba – aplikace zahřívacích, rušivých a analgetických mastí na postiženou oblast. V tomto případě by měla být záda dodatečně izolována. Uvnitř si můžete vzít jakákoliv analgetika pro urychlení účinku.

Musíte pochopit, že pokud je příčinou bolesti pod žebry zezadu onemocnění vnitřních orgánů, lokální léčba oblasti zad nijak nepomůže. Zdroj bolesti se totiž nachází hluboko uvnitř a my trpíme odraženou bolestí.

Volání záchranky, zmiňujeme příznaky onemocnění a jeho možné příčiny, bylo by užitečné se zeptat na ty bezpečné metody, které pomohou pacientovi přežít bolest před příjezdem lékaře a nejednat slepě.

Komplexní léčba. Bolesti zad pod žebry jsou jen jedním z příznaků mnoha nemocí. Současně je odstranění bolestivého syndromu pouze fází integrovaného přístupu k léčbě onemocnění, což umožňuje zmírnit stav pacienta.

Bolest je reakce těla, díky které se dozvídáme o nemoci a její možné lokalizaci. V diagnostické fázi má určitou hodnotu. V budoucnu pouze komplikuje léčbu a vyčerpává pacienta, takže musí být odstraněn a současně prováděny lékařské postupy. V tomto případě závisí výběr postupů na diagnóze.

Nebudeme se zabývat rysy léčby různých onemocnění, u kterých je bolest zad jedním z příznaků, ale pouze ukážeme, jak vážně lékaři tento příznak berou.

Pokud je bolest ze zad pod žebry způsobena degenerativními změnami v páteři (osteochondróza), je předepsána komplexní léčba, která se provádí ve dvou fázích. Nejprve se odstraní bolest v páteři a poté přistoupí k obnově poškozených tkání meziobratlových plotének a prevenci exacerbací onemocnění. V první fázi jsou léky volby NSA (méně často glukokortikosteroidy v injekcích), lokální distrakce a analgetika ve formě krémů a mastí. Navrhuje se nosit speciální korzet, který snižuje zatížení páteře, fyzioterapeutická léčba: elektroforéza s léky proti bolesti, elektroléčba, laserová terapie, terapie rázovou vlnou, vodní a tepelné procedury, stejně jako netradiční metody: akupunktura, akupresura.

Ve druhé fázi léčby přicházejí do popředí relaxanty, chondroprotektory, vitamíny B a vitamin-minerální komplexy. Spektrum fyzioterapie se rozšiřuje. Komplex procedur zahrnuje masáže, terapii rázovou vlnou, hirudoterapii, fyzioterapeutická cvičení.

S komplikacemi osteochondrózy, kdy konzervativní terapie nepřinesla výsledky, je předepsána chirurgická léčba. Indikací pro ni je stenóza míšního kanálu, při které dochází k přechodu míchy v důsledku kýly nebo protruze meziobratlové ploténky, spondylolistézy (posunutí obratlů vůči sobě).

Léčba neuralgie je poněkud jednodušší, ale také zahrnuje integrovaný přístup. Kromě analgetik, spazmolytik a lidokainových blokád se k úlevě od bolesti předepisují také myorelaxancia, která uvolňují svalové křeče. Diuretika se používají ke zmírnění otoku tkání. Lokální léčba se provádí protizánětlivými mastmi a léky, které zlepšují trofismus tkání. Je povinné užívat vitamíny B, které mají pozitivní vliv na nervový systém.

Z fyzioterapeutických metod se využívá elektroforéza s analgetiky a anestetiky, transkraniální elektroanalgezie, diadynamická terapie, fluktuorizace, UHF terapie, ultrazvuk, darsonvalizace, magnetoterapie, laseroterapie. Provádějí také terapeutické aplikace parafínu, sezení v bahně, hirudo a reflexní terapii.

Léčba infarktu myokardu se také neomezuje na chirurgický zákrok nazývaný "koronární angioplastika" nebo "koronární bypass". Dále se provádí léčba zaměřená na odstranění bolesti (podávání morfinu, použití neurolepanalgezie), odstranění úzkosti (trankvilizéry) a prevenci hypoxie (kyslíková maska). Povinné: protidestičková terapie (přípravky kyseliny acetylsalicylové), zavedení antikoagulancií (heparin), trombolytická terapie (streptokináza, aldeplasa), jmenování beta-blokátorů (metoprolol, propranolol atd.).

S ischemií srdce a anginou pectoris se provádí podobná léčba, která je doplněna antiherpentickými léky, srdečními glykosidy, dekongestanty, antiarytmiky.

Z metod fyzioterapie u kardiopatií jsou nejpoužitelnější hydrobalneoterapie, elektroléčba, masáže, fyzioterapeutická cvičení, která jsou individuálně předepisována v období rekonvalescence.

Zvažte léčbu zánětlivých onemocnění dýchacích cest na příkladu zápalu plic. V tomto případě nejsou bolesti zad akutní. A ne každý pacient mu bude věnovat pozornost při absenci dalších příznaků. Zápal plic se však často vyskytuje v latentní formě a my ho nosíme na nohou, což vyvolává řadu komplikací. Člověka, který je k sobě a svým pocitům pozorný, však může bolest rušit, což bude důvodem návštěvy lékaře.

Pneumonie je infekční onemocnění, které mohou způsobit různé druhy bakterií, virů a plísňové mikroflóry. Je jasné, že při léčbě různých forem zápalu plic budou k boji s původcem onemocnění použity různé léky. Bez toho nelze zánět nijak zastavit a dlouhodobý zánětlivý proces může nevratně změnit plicní tkáň.

Antibiotika se tradičně používají v boji proti bakteriálním infekcím. Léčba pneumonie houbové etiologie zahrnuje použití antimykotik. Likvidace virů je ale považována za úkol organismu samotného a v tom mu mohou pomoci antivirotika s imunostimulačním účinkem. Pokud jsou antibiotika předepsána pro nebakteriální infekci, pak se onemocnění zkomplikovalo v důsledku aktivní reprodukce oportunní mikroflóry na pozadí poklesu obranyschopnosti těla.

Hlavním požadavkem při léčbě zánětu plic je v prvních dnech akutního období klid na lůžku, ke kterému se přidává vydatný teplý nápoj, léky proti kašli (na suchý kašel) a mukolytika a expektorancia (na vlhký kašel), bronchodilatancia při dušnosti, v případě potřeby antipyretická zařízení. Žádné zahřívací polštářky v oblasti plic, zvláště pokud jde o bakteriální povahu onemocnění.

Protizánětlivé léky a léky proti bolesti předepisuje lékař. Ale obvykle bolestivý symptom zápalu plic není tak silný, spíše únavný ve své stálosti.

Fyzioterapie je také součástí komplexní léčby pneumonie a může zahrnovat: UHF a induktoterapii, terapii decimetrovými a centimetrovými vlnami, expozici magnetickému poli, inhalační léčbu, ultrafialové a infračervené záření, laserovou terapii, elektroforézu a další metody. V akutním období je indikována kineziterapie, která se následně kombinuje s pohybovou terapií a zabraňuje městnání plic.

Nebudeme se zdržovat léčbou onemocnění trávicího traktu, jater, vylučovací soustavy, kdy bolesti zad pod žebry jsou nespecifickým nebo charakteristickým projevem onemocnění. Tato témata jsou podrobně rozebrána v jiných článcích, které obsahují velké množství informací. Používané léky i přístupy k léčbě stejných onemocnění se přitom mohou lišit v závislosti na etiologii onemocnění, věku pacienta a individuálních charakteristikách organismu.

Léky

Aniž bychom byli rozptýleni komplexní léčbou různých onemocnění s bolestí zad, zvážíme některé léky, které pomáhají eliminovat nepohodlí. Ve většině patologií se jedná o analgetika, antispasmodika, NSAID. S onemocněním srdce - první pomocí je "Nitroglycerin".

Mezi oblíbená nenarkotická analgetika, která lze zakoupit bez lékařského předpisu, patří: "Kyselina acetylsalicylová" a deriváty kyseliny salicylové, analgin, amidopyrin, paracetamol atd. Tyto léky mají analgetické a některé antipyretické účinky, jsou určeny k úlevě od bolesti mírné až střední intenzity. Paracetamol je považován za nejbezpečnější pro všechny kategorie pacientů.

Tento levný lék, osvědčený v průběhu let, má dnes mnoho forem uvolňování, díky čemuž je jeho použití ještě pohodlnější a bezpečnější (dokonce i při žaludečních vředech a těhotenství). Lék je dostupný ve formě tablet různých dávek, kapslí, sirupů, suspenzí, čípků pro rektální použití.

Tablety a tobolky pro pacienty starší 12 let mohou užívat maximální jednotlivou dávku 1,5 g, přičemž denní dávka by neměla překročit 3-4 g. Pro děti ve věku 3-12 let je denní maximum 1-2 g. Užívejte pilulky s intervalem 4-6 hodin, bez žvýkání, zapijte vodou.

Rektální čípky je povoleno používat od 1 roku věku, přičemž denní dávka se počítá jako 60 g na kilogram hmotnosti dítěte. U pacientů starších 3 let odpovídá denní dávka dávkování tablet. Umístěte svíčky ve stejném intervalu.

Nejčastěji se sirup léčí u dětí od 3 měsíců do 12 let, ale terapie pro starší pacienty je vcelku přijatelná. Děti do 1 roku mohou dostat maximálně 5 ml sirupu, děti 1-5 let mohou dávku zvýšit na 10 ml, dětem do 12 let se podává 10-20 ml sirupu najednou. Dávkování pro dospívající a dospělé pacienty není více než 40 ml sirupu. Mnohonásobnost příjmu je 3-4krát denně, s ohledem na skutečnost, že 5 ml sirupu obsahuje 120 mg paracetamolu.

Kontraindikace užívání léku jsou přecitlivělost na lék, stejně jako závažná onemocnění jater a ledvin s porušením jejich funkčnosti. Rektální čípky se nedoporučují těm, kteří mají zánětlivá onemocnění konečníku. Během těhotenství a během kojení by se analgetikum mělo používat s opatrností po konzultaci s lékařem. Totéž lze doporučit pacientům s onemocněním jater (vysoké dávky mají toxický účinek na orgán) a také s nefrolitiázou (lék může vyvolat renální koliku).

Za vedlejší účinky léku lze uvažovat: změny ve složení krve, vliv na centrální nervový systém (excitace nebo ospalost), příznaky z gastrointestinálního traktu (nevolnost, bolesti v epigastriu) a vylučovací soustavy (hnisavá-zánětlivá onemocnění ledviny), alergické reakce. Závažné příznaky jsou obvykle výsledkem dlouhodobého užívání analgetika nebo vysokých dávek léku.

Druhou skupinou léků na zmírnění bolesti zad pod žebry jsou spazmolytika (léky uvolňující svalové křeče a bolesti). Tyto léky jsou více využívány, protože nezkreslují celkový obraz závažných onemocnění.

Mezi známá antispasmodika patří: "Drotaverin", jeho zahraniční analog "No-shpa", "Papazol", "Buscopan", "Difacil" atd. O něco později se na pultech lékáren objevily kombinované léky, které současně působí na bolestivý syndrom různé etiologie (Baralgin, Spazmalgon, Spazmil, Renalgan, Spasgan atd.), což umožňuje jejich použití i v případě bolesti, jehož příčina nebyla přesně stanovena.

Například lék "Renalgan" jako antispasmodikum může být předepsán pro ledvinovou a jaterní koliku, křeče žaludku a střev, dysmenoreu (bolestivá období). Má ale také analgetický účinek, což umožňuje jeho použití k úlevě od bolesti nejen spastického charakteru.

Lék se vyrábí ve formě tablet a je určen k léčbě pacientů starších 15 let. Maximální denní dávka je v tomto případě 2 tablety a průběh léčby je omezen na 3 dny.

Na rozdíl od mnoha analgetik a antispasmodik má kombinovaný lék slušný seznam kontraindikací. Kromě individuální nesnášenlivosti ke složkám léku patří: obstrukce žaludku a střev, snížený tonus svalů močového a žlučového měchýře, závažná onemocnění jater a ledvin, zjištěné poruchy ve složení krve, krevní onemocnění nedostatek enzymu G-6-PD. Do tohoto seznamu můžete přidat glaukom s uzavřeným úhlem, bronchiální astma, kolaps, arytmii, tachykardii, patologii prostaty s poruchou močení. Lék se nepodává při podezření na apendicitidu nebo jinou akutní chirurgickou patologii.

Lék má také seznam onemocnění, u kterých by měl být lék používán s extrémní opatrností. Rovněž stojí za to se s ním seznámit, než lék užijete nebo jej nabídnete pacientovi.

Mezi vedlejšími účinky léku stojí za zmínku určitá pravděpodobnost exacerbace gastrointestinálních patologií, epigastrické nepohodlí, poruchy stolice, poruchy srdečního rytmu, pokles krevního tlaku, změny ve složení krve, reverzibilní a nevratné poruchy ledvin, snížené vidění, poruchy funkce jater (žloutenka, hepatitida), snížení množství vylučovaného potu, mdloby. Alergické a anafylaktické reakce nejsou vyloučeny.

Navzdory varováním je lék dobře snášen většinou pacientů, včetně těch, u kterých byla diagnostikována gastrointestinální onemocnění.

Třetí skupinou léků proti bolesti jsou nesteroidní antiflogistika. Jde o léky proti zánětu a bolesti, které v oblibě již dávno předběhly analgetika. I když to platí hlavně pro Analgin. Mnoho léků ze skupiny analgetik je zahrnuto do seznamu NSAID. Takže "Aspirin" (kyselina acetylsalicylová) patří do kategorie NSAID s výraznou protizánětlivou aktivitou a "Paracetamol" - do NSAID se slabým protizánětlivým účinkem. "Baralgin", jehož účinné látky jsou analgetické a antispasmodické, jsou klasifikovány jako kombinované NSAID.

Mezi nesteroidní léky používané při bolestivém syndromu patří také Ibuprofen, Ketorolac, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam, Indometacin a další léky s antipyretickými, protizánětlivými a analgetickými účinky.

Při bolestech zad pod žebry sáhne ruka po hojně propagovaném léku Diclofenac (neméně účinná mohou být i jiná NSA), který je dostupný ve formě injekčního roztoku, tablet, masti a gelu, čípků, ošetření očí řešení. A musím říct, že ne nadarmo. Lék má mnoho indikací k použití, včetně zánětlivých onemocnění vnitřních orgánů, onemocnění páteře a neurologických problémů.

Injekční lék se používá intramuskulárně pro dvoudenní kúru, injekcí 75 mg léku každých 12 hodin k léčbě středně silné bolesti. Dále se doporučuje přejít na perorální medikaci nebo léčbu rektálními čípky.

Tablety pro pacienty starší 12 let mohou podávat maximální dávku 150 mg denně. Děti do 7 let - ne více než 25 mg denně, do 12 let - až 75 g denně.

Při léčbě rektálních čípků je dodržení stejných dávek zdlouhavé. Musíte je dát dvakrát nebo třikrát denně.

Mast a gel se používají k lokální léčbě bolestí při onemocněních páteře, úrazech, bolestech svalů a kloubů. Na tělo se aplikuje mast a 1% gel v dávce nepřesahující 4 g. Gel s vyšším dávkováním se používá opatrně (ne více než 2 g na aplikaci). Mnohonásobnost aplikace léku na tělo je 3-4krát denně.

Lék v jakékoli formě uvolňování nelze použít v případě přecitlivělosti na jakékoli NSAID a rozvoji alergické reakce na pozadí užívání NSAID v minulosti. Intramuskulární podání a perorální podání léku se nedoporučuje pro exacerbaci erozivních a ulcerózních onemocnění gastrointestinálního traktu, krevních patologií, krvácení a krvácivých poruch. Nepoužívat při léčbě dětí do 15 let. Opatrnosti je třeba dbát při bronchiálním astmatu, anémii, těžkém srdečním selhání, těžkých otocích, hypertenzi, poruchách funkce jater a ledvin a diabetes mellitus. Rektální forma léku je zakázána při zánětlivých onemocněních konečníku.

"Diclofenac" je vysoce nežádoucí předepisovat během těhotenství a kojení.

Místní formy léku by neměly být aplikovány na povrch rány, škrábance, řezy.

Hlavní vedlejší účinky léku jsou: poruchy trávicího traktu, poruchy spánku, výskyt křečí, otoky, výskyt tinnitu, zhoršení sluchu, zraku a chuti, poruchy funkce ledvin a dýchacího systému, zvýšený krevní tlak, exacerbace kardiovaskulárních patologií, až před infarkt, alergické a kožní reakce.

Jak vidíte, s onemocněním srdce a infarktem myokardu může lékař stěží doporučit Diclofenac, takže by se neměl užívat ke zmírnění bolesti zad na pozadí kardiopatie. V tomto případě je sanitním lékem "nitroglycerin" a v budoucnu jsou předepisována narkotická analgetika ke zmírnění silné bolesti.

"Nitroglycerin" se nevztahuje na analgetika. Jde o nitrátový vazodilatátor, který reguluje tonus cév a práci srdce, redistribuuje tlak v cévách, pomáhá uvolnit svalovou tkáň průdušek, trávicího traktu, žlučových cest a močových cest. Lék je předepisován především k úlevě od záchvatů anginy pectoris a tlumení bolesti při infarktu myokardu (první pomoc).

Lék se používá ve formě kapslí k léčbě dospělých pacientů. Tableta se umístí pod jazyk a udržuje se tam až do úplného rozpuštění nebo vymizení bolestivého syndromu. Opakované podání léku je možné nejdříve po 5-15 minutách, vzhledem k tomu, že účinek první tablety trvá půl hodiny. Pokud bolest po 2-3 tabletách úplně nezmizí, je to známka infarktu myokardu.

Kontraindikace užívání niroglycerinu jsou spojeny s přecitlivělostí na nitráty, šokem a některými kardiovaskulárními poruchami: nedokrvení mozku, nízký krevní tlak a kolaps, vysoký intrakraniální tlak, cévní mozková příhoda, aortální stenóza. NEPODÁVEJTE lék na plicní edém toxické povahy, stejně jako v případě nedávného poranění hlavy.

Za vedlejší účinky léku jsou považovány: bolesti hlavy, zhoršená zraková ostrost, mdloby, snížení krevního tlaku, cyanóza nebo zrudnutí obličeje, nevolnost, zvracení, bolesti v epigastriu. Možné: exacerbace onemocnění koronárních tepen, návaly horka, poruchy dýchání, tachykardie, dezorientace, alergické reakce.

Výběr účinného a hlavně bezpečného léku na bolesti zad pod žebry je velmi důležitý úkol. Koneckonců, pokud je pacient převezen do nemocnice k dalšímu vyšetření, musíte zmírnit bolest bez poškození lidského zdraví a bez rozmazání celkového obrazu onemocnění. To neznamená, že musíte nečinně sedět. Jen je potřeba pozorněji naslouchat svému tělu a brát ohled na stav druhé osoby v případě první pomoci a nepoužít první lék, který vám přijde pod ruku a který dokáže ulevit od bolesti.

Alternativní léčba

Snažili jsme se zvážit téměř všechny možné příčiny bolesti v zádech pod žebry a dokonce i komplexní léčbu některých z nich, ale podle statistik se syndrom bolesti takové lokalizace v 90-95% případů vyskytuje v důsledku onemocnění páteře. Většina návštěv u lékaře je spojena s osteochondrózou a ischias, následuje skolióza, páteřní kýla a myalgie. Nemoci vnitřních orgánů, s výjimkou ledvin, bývají provázeny bolestmi břicha a hrudníku vpředu a ozařování bolestí zad je považováno spíše za výjimku z pravidla.

Alternativní medicína na základě toho více věnuje prostředkům zmírnění bolestí zad u patologií pohybového aparátu, ať už se jedná o degenerativní změny nebo zánětlivý proces v důsledku nachlazení. Při infekci (zejména bakteriální) jsou alternativní prostředky neúčinné, protože k boji s ní je nutné užívat bylinky s odpovídajícím účinkem ve velkých dávkách. A bylinky, které jsou účinné proti bakteriím, mají obvykle znatelnou toxicitu. Ukazuje se tedy, že léčba infekce může vést k těžké intoxikaci.

Ale zpět k takovému symptomu, jako je bolest zad pod žebry. Co nabízí alternativní medicína pro svou léčbu? Za prvé se jedná o lokální účinek sloučenin s dráždivými, rušivými, hřejivými a protizánětlivými účinky. Takový účinek nemá výrazný terapeutický účinek, pokud není kombinován s léčbou těla zevnitř. Nicméně jako sanitka pro ukrutné bolesti jsou docela důstojnou náhradou lékárenských léků. Mimochodem, mnoho lékárenských mastí a mazání na bolesti zad je vyrobeno na bázi přírodních produktů a bylinných extraktů.

Použití těchto prostředků je kombinováno s dodatečným zahříváním bolavého místa, což zvyšuje analgetický účinek, i když i samotné zahřívání může snížit intenzitu bolesti a někdy ji zcela odstranit.

Zde je několik příkladů účinných alternativních lokálních léků na osteochondrózu, ischias, myalgii a některá další onemocnění s bolestmi zad:

 • Křen je oblíbená rostlina se štiplavou chutí, která při místní aplikaci dráždí i rozptyluje. K léčbě bolesti se používá kořen i listy rostliny (nejlépe v kombinaci). Z kořene se vyrábí kaše a listy se používají v celku. Nejprve se kaše z kořene křenu umístí na kousek přírodní tkáně a aplikuje se na záda v ohnisku bolesti. Kaše se přikryje látkou a opatrně se na ni přiloží horké železo, které zahřívá směs uvnitř. Takové ošetření může trvat 3-5 minut. Ale během této doby bolest znatelně ustupuje.

Dále by měla být odstraněna křenová kaše a čerstvé, umyté listy rostliny by měly být aplikovány na kůži. Nezapomeňte izolovat zadní stranu, pokud možno pomocí tkanin vyrobených z přírodní vlny. Doba expozice je od 15 do 30 minut. S každým dalším postupem lze dobu trvání prodloužit.

 • Komu se tato možnost léčby zdá krutá, může zkusit jiný recept, kde je křen jednou ze složek léčivé pasty. Chcete-li ji připravit, musíte znovu nastrouhat kořen křenu, přidat do kompozice stejné množství strouhaných syrových brambor a trochu medu. Důkladně promíchaná pasta se nanese na nemocné místo v silné vrstvě (asi 1 cm) a překryje se filmem. Nahoře položte teplý hadřík.

Obklad dává pokožce pocit, že se peče, ale není třeba se toho bát. Po hodině odstraňte kompozici a poté pokožku otřete teplou vodou. Stejně jako v prvním případě stačí 1 procedura denně.

 • Černá ředkev je dalším léčivým přípravkem, který lze použít při bolestech zad. Používá se stejně jako kořen křenu ve formě kaše, která se nanáší přes tkáň do ohniska bolesti. Shora se doporučuje pokrýt konstrukci fólií a izolovat. Když obklad začne silně hořet, odstraní se a zadní strana se otře vlhkým hadříkem. Léčba může být prováděna až 2krát denně.
 • Těsto je nejen surovinou pro lahodné pečivo, ale také výborným lékem na bolesti zad a křížů. Pro léčebné účely je vhodnější těsto z žitné nebo kombinované mouky (pšenično-žitné). Vyrábí se bez přidání droždí a nějakou dobu se udržuje v teple (okyselené). Jednodušší je použít strmé, ale měkké těsto, které se v silné vrstvě položí na zadní stranu přes dvakrát přeloženou gázu.

Je vhodnější takový obklad zafixovat na těle a nechat přes noc. Někdy se do těsta přimíchá česneková kaše. V tomto případě se objeví pocit pálení a nedoporučuje se držet těsto na těle po dlouhou dobu.

Jako zahřívací prostředky se používají předehřátá sůl, písek, třešňová semínka v plátěném sáčku, takové prostředky nedráždí pokožku, ale pouze ji zahřívají, což dává relaxaci a snižuje bolest. Vlněné věci mají také hřejivý účinek (zvláště pokud se jedná o ovčí vlnu). Pás může být vyroben z vlněné tkaniny, kterou lze připevnit na bolavé místo. Účinnost takového pásu se zvýší, pokud je předtím uchováván po dobu jedné a půl hodiny v teplém solném roztoku a poté vysušen. "Slanou" vlnu lze nosit na těle několik dní, což pomáhá při chronických bolestech, které je obtížné odstranit 1-2 procedurami.

Bolesti zad pod žebry lze zmírnit pomocí různých domácích mastí a potírání nebo pomocí hotových farmaceutických přípravků, např. Balzámu Zlatá hvězda (jednoduchým způsobem hvězdička), který má protizánětlivé lokální anestetikum., oteplování, antiseptický účinek, zlepšuje krevní oběh a trofismus tkanin.

Dobrý analgetický účinek má i mast na natírání Pchelovit, která obsahuje včelí jed (tlumí bolest, zlepšuje krevní oběh, zpomaluje průběh degenerativních procesů v kloubech páteře), propolis (výborný biostimulant a protizánětlivý prostředek ), éterické oleje (jedle, rozmarýn, levandule působí protizánětlivě), kafr, terpentýn (hřejivý a trofický účinek).

Různé hřejivé prostředky s lokálně dráždivými (rušivými), protizánětlivými a hřejivými účinky lze vyrobit nezávisle na improvizovaných prostředcích, pokud znáte jejich vlastnosti. Analgetický účinek lze zajistit například díky esenciálním olejům z máty, meduňky, fenyklu, kafru, mentolu, hořčice.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pálivé červené paprikě (výborný dráždivý a hřejivý prostředek, který rychle zmírňuje bolest). Lze jej použít jako lihovou tinkturu (stejné díly lihu a drcené paprikové lusky se týden louhují a používají na potírání a obklady, smíchají se 1:1 s rostlinným olejem) nebo se přidávají do různých mastí (snáze se používá hotový- vyrobený prášek).

Protizánětlivým účinkem, díky kterému se zmírňují bolesti způsobené otoky a záněty tkání, je zázvor (lze použít hotový prášek nebo kaši z čerstvého kořene), propolis, silice z rozmarýnu, jedle, bodyaga, kapustové listy.

Jako základ domácí masti lze vzít vazelínu, máslo nebo ghí, sádlo, jezevčí tuk. Pro tření můžete použít hotové alkoholové tinktury, rostlinné oleje.

Produkty na bázi petroleje se staly velmi oblíbenými. V nich je petrolej zvolen jako pomocná složka, která zlepšuje pronikání léčivých látek hluboko do tkáně. Mnoho lidí například ví o protizánětlivém a analgetickém účinku červené řepy, ale potírání šťávou nebo obkladem z kaše nedosáhne tak výrazného účinku jako směs koláče z červené řepy s petrolejem. Kompozice se aplikuje na bolavé místo přes látku, pokryje se filmem nahoře, fixuje se a nechá se přes noc. Do rána bolest většinou ustoupí.

Akupunktura pomáhá rychle zmírnit bolesti zad, ale ne každý o ní má znalosti. Náhradou za takový reflexní efekt je aplikátor Kuznetsov, který lze zakoupit v lékárně nebo vyrobit nezávisle na kovových uzávěrech ze skleněných lahví. V potahu musíte udělat otvory a přišít je na látku ve vzdálenosti 6-8 mm. Pokud je takový aplikátor umístěn pod hýždě, pomáhá při sedavém zaměstnání uvolňovat napětí a bolesti zad.

Při silné bolesti zad se hotový aplikátor přiloží na bolestivé místo a přitlačí po dobu 40-60 sekund.

Léčba bylinami

Bylinná medicína je nedílnou součástí alternativní medicíny. Se znalostí vlastností léčivých rostlin a jejich vlivu na organismus je možné připravit recepty, které pomohou, pokud jsou bolesti zad pod žebry způsobeny zánětlivými a degenerativními onemocněními zad a páteře, stejně jako při onemocněních vnitřní orgány.

Takže s osteochondrózou páteře může velká pomoc přinést:

 • Petržel. Odvar z kořene rostliny se užívá perorálně 2krát denně po lžíci.
 • Melissa. Listy rostliny se smíchají ve stejném poměru s pomerančovou kůrou, 2 lžičky. Směs se vaří se 2 šálky vroucí vody a louhuje se 1 hodinu, po scezení se do teplé kompozice přidají 2 lžičky. Tinktura z medu a kozlíku lékařského. Na 1 recepci vypijte 1 sklenici nálevu, denní dávka 2 sklenice. Průběh léčby je 1 měsíc.
 • Jehličí borovice. 200 gramů surovin se nalije do 1 litru vroucí vody, trvá se a užívá se dvakrát denně, 1 sklenice.

Tyto bylinky pomáhají snižovat záněty a otoky, které přicházejí s degenerativními onemocněními. Při zánětu nervové a svalové tkáně si můžete vzít infuzi adonisu (1 lžička suchých surovin na sklenici vroucí vody, trvejte na tom a užívejte 1 polévkovou lžíci 3krát denně).

Za oblíbenou metodu léčby různých bolestí zad na venkově (zejména ischias) je považováno „bití“ kopřivami. K tomu jsou zapotřebí mladé snítky kopřivy, které i při lehkém dotyku způsobují pálení. Tyto větve je potřeba po bolavém místě lehce procházet.

Kopřivu lze užívat i perorálně. Pomáhá při mnoha onemocněních vnitřních orgánů, zlepšuje imunitu, normalizuje metabolismus. Suché listy rostliny jsou vhodné i pro vnitřní použití. 1 polévková lžíce suroviny je třeba nalít sklenici vroucí vody, trvat na tom a vypít 1 polévkovou lžíci. Třikrát denně.

Při zánětu ledvin pomáhá bolest zmírnit infuzi kýly. Je vhodné použít čerstvou trávu (1 lžička drcených surovin na 1 šálek vroucí vody, trvejte na vychladnutí). Hotový výrobek se pije ne více než 4krát denně, 1 polévková lžíce, ne více, protože rostlina je považována za jedovatou.

Heřmánkový čaj, nálev z třezalky, šalvěje, řebříčku, kopřivy, odvar z lněných semínek pomáhá ulevit od bolestí trávicího ústrojí.

Pro bolesti způsobené kardiovaskulárními chorobami můžete použít následující recepty:

 • Přidejte 15 kapek tinktury kozlíku a hlohu do malého množství vody, vložte do úst, podržte a spolkněte.
 • Nálev z meduňky (1 polévková lžíce na 150 g vroucí vody) užívejte 100-110 g 3x denně.
 • Nálev ze vši (2 hrsti bylin na 1 litr vroucí vody, nechat 6 hodin) užívat podobně jako výluh z meduňky půl hodiny před jídlem.
 • Jedlový olej (vtírá se do oblasti srdce).
 • Tinktura z bílé stepní trávy (alkohol 10 dílů, syrové bylinky 1 díl, nechte týden na tmavém místě) vezměte 30 kapek, zředěných vodou. Mnohonásobnost příjmu 3x denně.

Na obklady na bolesti zad můžete použít čerstvé listy lopuchu a křenu, nálev z heřmánku, černého bezu, tymiánu, kozlíku lékařského.

Z domácího rostlinného zlatého kníru si můžete připravit tinkturu na farmaceutickém přípravku "Bishofit" (na 1 sklenici tekutého přípravku se odebere asi 20 kusů rostlinných uzlů a nechá se 2 týdny vyluhovat). Tato tinktura je dobrá při exacerbaci onemocnění páteře. Dá se použít jako vtírání i jako obklad.

Bolest svalů zad z nachlazení lze léčit březovými listy, které se přikládají na záda jako obklad. V lékárnách si můžete vyžádat březový olej (lék na poupata rostliny), který se používá na potírání bolestí zad pod žebry.

 V takových situacích se hodí i tinktura z květů pampelišky, kterou lze sklízet pro budoucí použití. Z plné sklenice květů s květenstvím a půl litru alkoholu nebo vodky se připravuje lék. Necháme 1,5 týdne louhovat, poté lze použít jako protizánětlivé a analgetické vtírání.

Homeopatie

Nad léčbou bolestí zad různé etiologie si lámali hlavu i homeopatičtí lékaři. K dnešnímu dni v jejich arzenálu existuje mnoho homeopatických léků, které pomáhají zmírnit bolest, ale tyto léky jsou předepisovány nejen na základě lokalizace bolesti a připravené diagnózy, ale také na základě některých rysů těla pacienta. Homeopatie totiž není lék, ale prostředek ke stimulaci vnitřních sil těla k boji s nemocí. A jelikož je naše tělo individuální, vyžaduje takový individuální přístup i výběr homeopatik.

Ale homeopat, vyzbrojený komplexem znalostí, by se měl zabývat výběrem účinných léků. Můžeme se jen bavit o tom, jaká homeopatika lze předepsat na bolesti zad pod žebry.

Aconite - lék předepsaný pro exacerbaci osteochondrózy a bolesti zad studené povahy, dobře pomáhá při akutních, trhavých bolestech v bederní oblasti. Síra jako lék na záněty a otoky tkání je indikována na skřípnuté nervy (neuralgie).

Cocculus indicus pomáhá při prvních paralyzujících bolestech v dolní části zad v kombinaci s příznaky, jako je tupá bolest v ramenou a pažích.

Natrium carbonicum se předepisuje na noční bolesti zad, lokalizované v oblasti levé lopatky. S podobnými příznaky může být předepsán Nux vomica, zvláště pokud se stav pacienta zlepší teplem a horší chladem.

Při bolestech v oblasti prvního hrudního obratle, ustupující při chůzi a zhoršující se v sedě, je indikováno Zincum metallicum.

Calcarea fluorica a Rhus toxicodendron jsou léky předepisované na chronické bolesti páteře, zhoršené fyzickou námahou a přepracováním, Kalium carbonicum pomáhá i při bolestech ledvin, kdy se nemocnému zdá, že může mít ochrnuté nohy.

Při pocitu horka v kříži lze předepsat Acidum picrinicum a při bolestech páteře vystřelujících do stehna a hráze Dioscorea villos a Agaricum.

S traumatickým poraněním páteře a vystřelujícími bolestmi do zad budou léky volby Arnica a Hypericum.

Z komplexních homeopatických léků proti bolesti zad byste měli věnovat pozornost "Tsel-T" a "Traumeel". První ve svém účinku je podobný NSAID a účinek druhého se blíží účinku kortikosteroidů. To znamená, že se jedná o léky s prokázaným protizánětlivým účinkem, takže je lze zakoupit i v běžných lékárnách.

Zvažovali jsme především ty léky, které homeopaté předepisují na onemocnění pohybového aparátu. Ale mohou se odrazit i bolesti zad, tzn. Způsobené nemocemi vnitřních orgánů. V tomto případě bude seznam schůzek zcela odlišný, protože pro zmírnění bolesti je nutné léčit ne záda, ale ohnisko onemocnění, tzn. Ledviny, játra, žaludek, slinivka břišní, srdce, orgány reprodukčního systému atd.

Předepisování léků v homeopatii, stejně jako v tradiční medicíně, je založeno na předběžné diagnóze, jinak léčba nemusí mít nejen žádný efekt, ale v některých případech i poškodit pacienta.

Komplikace a důsledky

Bolest zad pod žebry, která není spojena s fyzickou námahou a těhotenstvím, je lékaři považována za možný příznak různých onemocnění. Nebezpečím přitom nemusí být samotný příznak (pokud bolest není tak silná, že ji člověk není schopen vydržet, jako je tomu u úrazů a nehod), ale nemoci, které se jím vyznačují. Proto je důležité pochopit, že čím dříve je nemoc detekována, tím méně negativních důsledků bude mít a tím nižší je riziko všech druhů komplikací.

Například zánět žaludku, při kterém se bolesti zad objevují jen zřídka a svědčí spíše o pokročilém onemocnění, se při neléčení snadno změní v žaludeční vřed. Vřed zase vyžaduje speciální dietu a léčebné a preventivní postupy, aby se zabránilo exacerbaci onemocnění a perforaci vředu. Perforace vředu je rizikem výdělečné peritonitidy, která je považována za velmi nebezpečné onemocnění, které vyžaduje neodkladnou péči a často končí smrtí pacienta. Ukazuje se, že pokud nebudete věnovat pozornost příznakům gastritidy, mezi nimiž může být bolest zad, která mění její charakter a intenzitu, můžete se dožít až zánětu pobřišnice. Nemluvě o jeho následcích.

Pokud jsou bolesti zad způsobeny neuralgií, zdá se, že žádné velké nebezpečí pro zdraví nehrozí, ale neustále stlačovaný nerv se může zanítit a nemoc přejde v neuritidu. Pokud dříve nešlo o poškození nervu, byl jednoduše vymačkán nateklými svaly, ale nyní dochází k deformujícím změnám přímo v nervových tkáních. Jak víme, nervová tkáň se obnovuje velmi obtížně a ne vždy. Poškození nervu má za následek snížení citlivosti oblasti těla, kterou inervuje, narušení motorické schopnosti zádových svalů, v důsledku čehož je pohyb rukou také obtížný. Čím déle zánětlivý proces trvá, tím závažnější budou jeho důsledky.

Osteochondróza, u které jsou bolesti zad pod žebry jedním z hlavních příznaků, je velmi zákeřné onemocnění. Dystrofické změny v tkáních chrupavek meziobratlových plotének, pokud se nic nedělá, postupně vedou k posunu a protruzi plotének (výhřezu plotének), zkrácení páteře, v důsledku čehož se mícha, která je uvnitř trpí kostní kostra páteře a vnitřní orgány.

Postupně je pacientovi diagnostikována porucha funkce pánevních orgánů (trpí reprodukční a sexuální funkce, močové orgány), gastrointestinálního traktu (především trpí žaludek a střeva), často je diagnostikován zánět sedacího nervu. Na segmentech páteře se objevují kostní výrůstky, které ztěžují pohyb (v krční a bederní části páteře), stlačují blízké nervy a krevní cévy. S patologií bederní oblasti se může vyvinout paralýza dolních končetin.

Netřeba dodávat, že ignorování bolestí zad jako jednoho z příznaků infarktu myokardu nebo apendicitidy je samo o sobě plné život ohrožujících následků.

Ať už je příčina bolesti zad pod žebry jakákoli, je velmi důležité ji co nejdříve identifikovat, abychom předešli nepříjemným a často život ohrožujícím následkům a komplikacím.

Prevence

Bolest zad pod žebry může způsobit tolik různých důvodů, že se může zdát, že je prostě nemožné chránit se před touto pohromou. Ve skutečnosti není všechno tak špatné. Je možné, že takové tragédii, jako je poranění zad nebo vnitřních orgánů, nelze vždy zabránit, ale snížit riziko degenerativních a zánětlivých onemocnění zad a vnitřních orgánů je docela možné pro každého.

Podívejme se, jaká preventivní opatření nám mohou pomoci vyhnout se nesnesitelným bolestem zad:

 1. První je fyzická aktivita. Na jedné straně je nadměrná zátěž zad rizikovým faktorem bolesti. Ale na druhou stranu při správném přístupu k práci a sportu se takového výsledku nemůžete bát. Naopak střídmá práce doma, v práci, na zahradě, ale i sportovní aktivity pomáhají udržovat tonus zádového svalstva, posilují páteř, což snižuje riziko posunutí obratlů.

Pokud člověk musí pracovat ve stoje nebo v sedě po dlouhou dobu, je nutné provádět aktivní vykládání páteře, včetně jednoduchých cvičení: obraty těla, ohyby, pohyby paží atd. Zdálo by se, že by to mohlo být lepší než ležet a relaxovat, ale takový odpočinek může pomoci zmírnit bolest, ale neprocvičí záda a nepomůže jim zůstat zdravá. Naopak u člověka upoutaného na lůžko se objevují nová onemocnění, bolesti zad a další nepříjemné příznaky.

Pro záda existuje tak užitečná aktivita, jako je plavání, při kterém pracují a trénují všechny svaly zad. Tato činnost mimo jiné přináší potěšení a přispívá k otužování těla a moderní podmínky umožňují plavání po celý rok (v otevřených nádržích a bazénech otevřeného a uzavřeného typu).

Každodenní procházky jsou skvělou příležitostí, jak se nadechnout a protáhnout si záda. Jsou dostupné jak zdravým lidem, tak těm, kteří trpí nemocemi, ale nejsou upoutáni na lůžko. To je dobrá prevence překrvení v těle.

Pokud jde o cvičení na posílení zad, může to zahrnovat nejen cvičení na posílení a protažení svalů zad, ale také cvičení na rozvoj břišního lisu, komplexy na krk a končetiny a relaxační cvičení. Své zdraví je potřeba řešit komplexně, protože vše v těle je propojeno.Není divu, někteří vědci se domnívají, že většina nemocí pochází z nezdravé páteře a ta začíná od hlavy a táhne se až téměř ke konečníku.

 1. Druhý bod lze nazvat racionální výživou. V naší stravě by měly být nejen vitamíny, ale také dostatečné množství minerálních látek, které jsou součástí svalové a kostní tkáně, zajišťují vedení nervů a správný metabolismus v těle.

Sůl na druhou stranu nelze nazvat užitečným minerálem ve výživě, nepřispívá ke zdraví kloubů, takže byste ji neměli zneužívat. Další věcí je, že se dá použít jako antiseptikum.

Pokud jde o minerální komplexy, neměli byste je používat bez zvláštní potřeby. Nadbytek minerálů může být stejně nebezpečný jako jejich nedostatek.

Výživa by měla zajišťovat potřeby těla a ne uspokojovat naše zvrácené touhy. Možná čerstvé, vařené, pečené, dušené potraviny a nemají tak bohatou chuť jako smažené, uzené, solené nebo nakládané, ale jsou mnohem zdravější a bezpečnější pro náš žaludek.

Konzumace takových potravin, omezení soli a chemických přísad v jídlech, dodržování diety (musíte jíst alespoň 3x denně), vyhýbání se svačinám a pečivu z rychlého občerstvení, vyhýbání se alkoholu pomáhá udržovat zdravý gastrointestinální trakt, což snižuje pravděpodobnost vzhled bolesti zad způsobených patologiemi gastrointestinálního traktu. Tento přístup k výživě snižuje riziko rozvoje onemocnění jater a ledvin, slinivky břišní a žlučníku.

 1. Vzhledem k tomu, že člověk tráví významnou část svého života ve snu, stojí za to postarat se o vaši postel, která poskytne dobrý odpočinek. A to je možné pouze za předpokladu, že jsou záda optimálně uvolněná. Součástí postele pro dobrý odpočinek by měl být vhodný polštář (nejlépe ortopedický), matrace střední tvrdosti. Síťovina není nejlepší volbou pro zdraví zad.
 2. Vysoké podpatky, špatné držení těla, nezdravý životní styl (fyzická nečinnost a špatné návyky), zvedání a nošení těžkých předmětů a nesprávný přístup k tomu (je třeba zvedat činky z podřepu a ne se předklánět) negativně ovlivňují zdraví páteře., což znamená, že musíte přehodnotit svůj postoj k těmto okamžikům.

Bolest zad pod žebry není vždy důsledkem přetěžování páteře. Vzhled takového příznaku často naznačuje určité problémy v těle, které může identifikovat a odstranit pouze lékař, který pracuje v úzké spolupráci s pacientem. Naše pozornost k našim pocitům a pohodě, která pomáhá identifikovat nemoc v raném stádiu, je především nezbytná pro nás samotné, protože jde o naše zdraví. A lékaři jsou povoláni, aby nám pomohli jej zachovat, což je nemožné bez přání samotného pacienta.

Předpověď

Bolest zad pod žebry není nemoc, ale příznak možné nemoci. Určité předpovědi týkající se tohoto stavu je možné provést až po přesné diagnóze. A i když syndrom bolesti odstraníte pomocí farmaceutických přípravků nebo alternativních receptur, není zaručeno, že se situace nebude opakovat. Léky proti bolesti se mohou zcela zbavit bolesti z napětí, zatímco většina onemocnění, u kterých je možná bolest zad, vyžaduje dlouhodobou komplexní léčbu, aby člověk mohl na dlouhou dobu zapomenout na nepříjemný příznak.

Nejtěžší z hlediska léčby jsou žaludeční vředy, infarkt myokardu, onkologická onemocnění, stejně jako jakékoli patologické stavy, které se vyskytují v chronické formě. A nejde ani tak o nedostatek účinných terapeutických metod, ale o vysoké riziko recidivy onemocnění a nutnost opakovaných chirurgických zákroků na životně důležitých orgánech.

Porovnáme-li bolest při přetěžování zad a patologický příznak u různých onemocnění, je zřejmé, že v prvním případě je prognóza léčby téměř 100% příznivá. Pokud je bolest vyprovokována onemocněním, bude prognóza záviset na různých faktorech: povaze a závažnosti onemocnění, věku pacienta, individuálních charakteristikách těla, oprávněnosti předepsané léčby a splnění lékařských pokynů. Požadavky.

Můžeme tedy říci, že prognóza bolestí páteře je ve většině případů individuální a je nutné ji posuzovat samostatně v každé konkrétní situaci.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.