Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bronchicum na kašel

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.02.2021

Tato droga je rostlinného původu - účinnou látkou všech jejích forem je extrakt z léčivé byliny tymián nebo tymián, kterému se lidově říká bylina Matka Boží. Jeho léčivé vlastnosti vysoce oceňuje jak lidová medicína, tak medicína založená na důkazech. Mnoho farmaceutických společností vyrábí léčivé přípravky na bázi této byliny. Jedním z nich je Bronchicum proti kašli. Droga s tímto názvem se vyrábí ve farmaceutických továrnách mezinárodní společnosti Sanofi s francouzskými kořeny. Rostliny se nacházejí v různých zemích: Německu, Polsku, Rusku a některých dalších, takže země původu může být uvedena odlišně.

Samotný název říká spotřebiteli, jaký účinek má mít užívání drogy, tj. Bronchicum z jakého kašle?

Lék v jakékoli formě pomáhá zkapalnit viskózní bronchiální sekreci, zředí ji a usnadňuje vykašlávání. To znamená, že přeměňuje suchý kašel na produktivní. Kromě toho má tymián výrazný antimikrobiální účinek a účinek na hojení ran, který pomáhá dezinfikovat sliznici dýchacích cest a obnovit jeho celistvost, poškozenou patogenními mikroorganismy, a také uvolňuje hladké svaly průdušek, což také přispívá k rychlé eliminace sputa a zastavení kašle. [1]

Klasifikace ATC

R05CA Отхаркивающие препараты

Účinné látky

Тимьяна обыкновенного травы экстракт

Indikace Bronchicum na kašel

Kašel při akutních respiračních infekcích jakékoli geneze a lokalizace, vylučování sputa.

Formulář vydání

Účinná látka v různých formách léčiva je stejná, proto se také očekává podobný účinek. Jakou formu byste měli preferovat? Za prvé, je to otázka vkusu a preferencí. Někdo pastilku rád saje, jiný raději rychle spolkne lžíci sirupu. Kromě toho při výběru formy léku musíte věnovat pozornost dalším složkám. Liší se poněkud odlišně a mohou u někoho vyvolat alergickou reakci, takže při výběru formy léku je třeba vzít v úvahu individuální toleranci.

Sirup Bronchicum C je balen do lahví. Je červenohnědé barvy s mírným leskem, má průhlednou konzistenci a nenápadnou medovou vůni. Na 100 ml sirupu se přidá 15 g účinné látky. Estragenty jsou: 10% roztok amoniaku (jedna část); glycerin 85% (20 dílů); ethanol 90% (70 dílů); čištěná voda (109 dílů).

Sirup navíc obsahuje následující pomocné látky, které zlepšují chuť a zachovávají farmakodynamické vlastnosti účinné látky a přispívají k jejímu rychlejšímu vstupu do systémového oběhu: konzervační látka E211 - sodná sůl kyseliny benzoové; příchutě a látky zvyšující chuť: růžový olej, med a třešeň (koncentrovaná třešňová šťáva); tekutá sladidla: invertní cukr (glukóza a fruktóza ve formě sirupu, 50:50), roztok glukózy, cukrový sirup 67% (sacharóza), antioxidant E330 (monohydrát kyseliny citrónové), destilovaná voda.

Pastilky Bronchicum C mají stejné aktivní složky a extrakční látky ve stejném poměru. Liší se složením pomocných složek: konzervační sladidlo: sacharóza; komplexační činidlo polyvinylpyrrolidon; L-mentol; cineol (eukalyptol); arabská guma E414, kyselina stearová, enterosorbent (koloidní oxid křemičitý), stabilizátor (kyselina stearová hořečnatá E572).

Elixír kašle Bronchicum má také tekutou formu a dvousložkový komplex účinných látek. Kromě extraktu z tymiánu obsahuje kompozice extrakt z prvosenky. Složení extraktantů je stejné, ale celková koncentrace ethanolu je o něco nižší. Existuje také méně pomocných látek - konzervační látka E211 - sodná sůl kyseliny benzoové; sladidlo - sirup z glukózy, sacharózy, fruktózy a destilované vody.

Když jsou zmíněny tablety Bronchicum proti kašli, znamenají to pastilky - jediná pevná forma léku.

Farmakodynamika

Farmakologické vlastnosti všech forem přípravku Bronchicum jsou určeny působením látek, které tvoří léčivo.

Extrakt z tymiánu je schopen potlačit patogenní mikroflóru, a to nejen bakteriální. Má antiparazitickou a fungicidní aktivitu, navíc je to mírné anestetikum. Obsahuje těkavé látky - éterické oleje. To vše spolu se schopností ředit tajemství, které se hojně vylučuje v dýchacích cestách během zánětu, je cenné pro ARVI, tracheitidu, bronchitidu doprovázenou kašlem. Jeho secretolytické vlastnosti a schopnost zmírnit křeče hladkého svalstva umožňují aktivovat proces vykašlávání a čištění dýchacích cest od viskózního hlenu. Extrakt z tymiánu způsobuje přímý expektorační účinek tím, že působí na epiteliální povrch průdušek a zvyšuje aktivitu řasinek. Dráždí také nerv vagus, který působí na žaludeční sliznici a zvyšuje vylučování plicního hlenu. [2]

Elixír také obsahuje extrakt z prvosenky, který udržuje lokální dráždivý účinek na epitel žaludku a stimuluje reflexní kašel. [3]

Pomocné přísady zlepšují chuť přípravků (přehlušují hořkost tymiánu) a zachovávají vlastnosti účinných látek v kapalné a pevné formě, což dále zvyšuje vodivý účinek. [4]

Farmakokinetika

Farmakokinetické studie fytopreparátů se neprovádějí.

Používejte Bronchicum na kašel během těhotenství

Tymián a přípravky na něm založené nejsou předepsány těhotným a kojícím ženám.

Kontraindikace

Individuální senzibilizace na kteroukoli, hlavní nebo doplňkovou složku léčiva.

Vrozený enzymatický nedostatek, který zabraňuje štěpení fruktózy, glukózy a sacharózy.

Dekompenzované kardiovaskulární, jaterní, renální selhání.

Chronický alkoholismus.

Prvních šest měsíců života pro sirup a šest let pro pastilky.

Pouze na základě lékařských indikací a při dodržování opatrnosti mohou léky užívat osoby s patologií jater a centrálního nervového systému, včetně kraniocerebrálního traumatu, stejně jako diabetici.

Vedlejší efekty Bronchicum na kašel

Takové účinky jsou extrémně vzácné, může však dojít k alergii ve formě vyrážek, hyperemie a / nebo otoků, včetně anafylaktického šoku.

Dyspeptické příznaky lze pozorovat, zejména u nejmenších. V zásadě jde o zvracení a průjem. Senioři si mohou stěžovat na nevolnost a bolest v důsledku svalových křečí v zažívacím traktu.

Dávkování a aplikace

Sirup Bronchicum C se doporučuje užívat dvakrát nebo třikrát denně (v závislosti na věku) po jídle. Dávka pro pacienty, kteří dosáhli věku dvanácti let, jsou dvě odměrné lžíce po 5 ml (odpovídá čajové lžičce) po snídani, obědě a večeři.

Pediatrické dávky: od šesti měsíců do roku podejte jednu dávku 2,5 ml (1/2 odměrné lžičky), frekvence podávání v tomto věku je dvakrát denně, ráno a večer; od roku do dvou je stejná dávka předepsána třikrát denně; od dvou celých let do šesti dávají po ranních a večerních jídlech celou odměrku (5 ml); od celých šesti let do 12 let, po snídani, obědě a večeři, dostane dítě dávku rovnající se 5 ml nebo jednu odměrku drogy. Příjem se provádí v pravidelných intervalech: dvakrát - každých 12 hodin, třikrát - každých osm.

Bronchicum C, pastilky pro resorpci, se po dosažení věku dvanácti let používají v dávce pro dospělé od jednoho do dvou kusů třikrát denně po jídle; děti starší než šest let, ale mladší 12 let, se stejnou frekvencí, mohou rozpouštět jednu pastilku najednou.

Elixír se odebírá pomocí odměrné odměrky. Dávka pro dospělé může být podána dětem starším pěti let. Je to 7,5 ml, maximum za den můžete užít 30 ml elixíru (jedná se o čtyři dávky). Dětem ve věku od jednoho roku do pěti let se podává maximálně 15 ml denně. Tato dávka je rozdělena do šesti dávek po 2,5 ml. V kojeneckém věku (od šesti měsíců) dávají šestkrát 1 ml.

Doporučená doba přijetí není delší než dva týdny. Lékař může toto období prodloužit, ale nedoporučuje se to dělat samostatně.

  • Aplikace pro děti

Tekuté formy (sirup a elixír) lze předepsat dítěti od šesti měsíců věku, pevné (pastilky pro sání) - od šesti let.

Předávkovat

Pokud je dávka jakéhokoli léku překročena, mohou se objevit příznaky nežádoucích účinků. Pokud byla schůzka zmeškána, pak při příštím podání jedné dávky, aniž byste se snažili kompenzovat průchod zvýšením dávky. V případě užívání pouze 100 ml injekční lahvičky je třeba poznamenat, že do těla vstoupí 4,2 g (elixír) nebo 4,9 g (sirup) ethanolu.

Interakce s jinými léky

Není instalován.

Přípravky Bronchicum je třeba brát v úvahu s ohledem na informace na obalu, které stanoví podmínky skladování a datum použitelnosti. Uchovávejte drogu na tmavém místě, při teplotě nad nulou nejvýše 25 ° C. V horkém počasí jej můžete dát do chladničky. Uvedená doba použitelnosti všech forem je tři roky po otevření lahvičky se sirupem nebo elixírem - šest měsíců.

Analogy

Existuje mnoho rostlinných secretolytických léků, které mohou nahradit kašel bronchicum. Jejich formy jsou také velmi odlišné. Kapaliny: Dr. Theis Bronchocept (extrakt tymiánu a anýzový olej); kapky Tussamag nebo Bronchoplant se stejným extraktem tymiánu . Lékaři hodnotí účinnost těchto léků přibližně stejným způsobem. Existují však také levné domácí Pertussin (stejný extrakt z tymiánu) nebo sirup z kořene lékořice, které nám byly dlouho známé od dětství .

Lze také předepsat různé syntetické léky na vykašlávání.

Recenze všech secretolytických léků jsou přibližně stejné. Většina z nich si všimne, že jejich kašel zmizel. Asi pětina spotřebitelů poznamenává, že si nevšimla účinku aplikace. Mnoho lékařů a pacientů věří, že užívání expektorantů není nutné, je docela možné to udělat se zvlhčováním a častým pitím. Kašel zmizí přibližně stejnou rychlostí jako při užívání expektorantů.

Farmakologická skupina

Средства, применяемые при кашле и простудных заболеваниях

Farmakologický účinek

Отхаркивающие препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Bronchicum na kašel" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.