^

Zdraví

Byliny na cystitidu způsobenou viry a prvoky

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba cystitidy neinfekční povahy se redukuje na odstranění dráždivého faktoru a odstranění zánětu tkání močového měchýře. V tomto případě stačí i jedna bylinná kúra s výběrem rostlin, které působí močopudně a protizánětlivě. Je pravda, že existuje riziko, že samoléčba může vést ke komplikacím, tzn. Na bakteriální infekci. A pak se bez antibiotik neobejdete.

Zánět močového měchýře v některých případech způsobený viry. I když jsou tyto situace mnohem méně časté, je důležité vědět, že léčba nebakteriální cystitidy se liší od léčby zánětu způsobeného bakteriemi a prvoky. Při virové infekci se dostává do popředí imunoterapie, protože imunitní systém si s většinou virů dokáže poradit sám. A aby jí pomohly identifikovat perzistentní virus, mohou být předepsány antivirové léky.

Mnoho bylin má schopnost ovlivnit naši imunitu. Echinacea, Eleutherococcus, ženšen, Rhodiola rosea jsou zodpovědné především za zvýšení obecné imunity, která zabraňuje pronikání viru do těla, jeho zavedení do živých buněk a aktivní reprodukci patogenů. Uvnitř odvarů a infuzí těchto rostlin provádíme prevenci mnoha infekčních onemocnění, včetně cystitidy.

S virovou povahou cystitidy dává taková léčba tělu sílu účinně bojovat s infekcí, což znamená, že mohou být zahrnuty do komplexní léčby, která zahrnuje také použití diuretik, protizánětlivých, tonických látek.

Musím říci, že mnoho bylin obsahuje užitečné vitamíny a minerály, takže jejich použitím při cystitidě získáme také obecný posilující účinek. Navíc některé rostliny, které mají diuretický, protizánětlivý, antimikrobiální účinek, také pomáhají zvyšovat lokální imunitu. Mezi takové rostliny patří heřmánek, řebříček, třezalka, brusinka, ale i meduňka, brusinka, bez a mnoho dalších rostlin, které jsou užitečné jak při infekční, tak i nebakteriální cystitidě.

Dá se říci, že bylinná léčba virové cystitidy je obecně podobná léčbě běžné bakteriální formy onemocnění. Můžete použít stejné bylinky a rostliny se zaměřením na sloučeniny, které stimulují imunitní systém a zvyšují ochranné vlastnosti těla, snižují citlivost tkání močového měchýře na infekci. Vnitřním užíváním takových přírodních léků zajistíme jejich působení jak krví, tak i močí a léčí nejen močový měchýř, ale celý močový systém.

V poslední době se rozšířila chlamydiová infekce (její zvláštností je, že chlamydie je intracelulární parazit, který má vlastnosti bakterií i virů), dále infekce způsobené prvoky: Giardia, Trichomonas atd. Do močového měchýře se mohou dostat jak krví, tak zvenčí (od genitálií a hráze až po močovou trubici a dále podél močových cest).

Lékaři po určení typu parazita předepisují vhodné léky. Ale aby to bylo efektivnější, můžete doplnit tradiční bylinnou terapii (se svolením lékaře!).

Nejčastější příčinou cystitidy je pohlavně přenosný prvok. Hovoříme o Trichomonas, vyvolávajících těžký zánět tkání. Tito parazité jsou velmi citliví na antibakteriální léčiva ze skupiny imidazolů (jako někteří jiní prvoci). K úplnému zničení infekce stačí jediná dávka antibiotik.

Navzdory skutečnosti, že takovou léčbu lze předepsat i těhotným ženám, mnozí, kteří mají zaujatý postoj k antibiotikům, se k ní nechtějí uchýlit, takže hledají jiné způsoby, jak se vypořádat s prvoky, často se obracejí na alternativní léčbu.

Můžeme říci, že některé byliny mají skutečně vysokou aktivitu proti prvokům. Mezi takové byliny lze vyčlenit: Amur dřišťál nebo obyčejný, březové listy a pupeny, slaměnka, hořkosladká (saussurea vrba).

Dřišťál

Dřišťál má antiparazitární, baktericidní, protizánětlivé, analgetické, hemostatické a diuretické účinky. Tyto vlastnosti mohou být užitečné při léčbě jakékoli formy a rozmanitosti cystitidy. Současně má kůra, kořen, plody a listy rostliny léčivé vlastnosti. Listy a zralé plody lze přidávat do salátů a jiných jídel, dodávají příjemnou kyselost, ale odvar z kůry a kořenů rostliny lze užívat jako lék na cystitidu třikrát denně, 1 lžičku.

Připraví se odvar v poměru 10 g rostlinných surovin na 200 ml vody. Vaří se půl hodiny, poté se nechá alespoň 45 minut louhovat, přefiltruje, doplní převařenou vodou na počáteční objem a užívá se výše uvedeným způsobem.

Odvar z dřišťálu se nedoporučuje těhotným ženám, stejně jako pacientům s těžkým onemocněním jater, žlučovými kameny (má výrazný choleretický účinek), se zvýšenou srážlivostí krve. [1]

Březové pupeny

Poupata břízy, sbíraná brzy na jaře během kvetení, mají protizánětlivé, močopudné, antiseptické, antivirové, protiplísňové, tonizující účinky a jsou účinné i proti prvokům. Jedná se o univerzální lék na cystitidu způsobenou různými patogeny (bakteriální, virové, houbové, způsobené prvoky a neinfekční).

Z březových pupenů lze připravit léčivý odvar. Vezměte 1 polévkovou lžíci na sklenici vroucí vody. Se sklíčkem z rostlinných surovin (listy nebo poupata), vařte na mírném ohni 20 minut, poté vyjměte a nechte 3 hodiny louhovat.

Vezměte odvar z březových pupenů dvakrát denně na 1 sklenici. Nejlepší je to udělat půl hodiny před jídlem. Takový nápoj pročistí močový měchýř a celkově posílí tělo.

K sedacím koupelím se používá nálev z březových listů na cystitidu. Třílitrová zavařovací sklenice se naplní do poloviny březovými listy, dolije se vařící vodou, zabalí se a nechá se 2 hodiny louhovat. 10 litrů vody zahřáté do teplého stavu se nalije do misky, přidá se filtrovaný nálev z březových pupenů a půl hodiny se provádí sedací koupel s periodickým přidáváním horké vody.

Kontraindikací k použití březových pupenů může být pouze individuální nesnášenlivost rostliny, která se projevuje ve formě alergických reakcí. [2]

Slaměnka

Receptury slaměnek mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky, lékaři se domnívají, že jsou účinné proti prvokům.

Při cystitidě je účinné orální podávání infuze sušených květů rostliny. Připravuje se následovně: 10 g rostlinných surovin se nalije 2 šálky vroucí vody a trvá na teple (je lepší použít termosku) po dobu nejméně 1 hodiny.

Nálev užívejte v průběhu 20 dnů, 1,5 šálku ve 3 dílčích dávkách. Nálev je lepší pít půl hodiny před jídlem.

Tento recept také pomůže těm, kteří mají helminthickou invazi jako příčinu cystitidy.

Přípravky na bázi slaměnky by neměly být užívány dlouhodobě, protože hromadění účinných látek v těle vede ke vzniku příznaků předávkování. Nepoužívejte je pro těhotné ženy, kojící matky, osoby s vysokou kyselostí žaludeční šťávy, s onemocněním jater, projevujícím se ve formě žloutenky. [3]

Saussurea vrba

Nízko toxická rostlina s výrazným antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem, používaná k léčbě a prevenci infekcí Giardia a Trichomonas, které mohou způsobit rozvoj cystitidy. Kromě toho bylina přispívá k normalizaci střevní mikroflóry, což má příznivý vliv na její pročištění (pravidelná stolice umožňuje odstraňovat z těla škodlivé látky, které ho otravují a vyvolávají zánětlivé procesy) a stav imunity. [4]

U cystitidy způsobené prvoky je indikována infuze Saussurea. Vezměte 1 polévkovou lžíci na sklenici vroucí vody. Rozdrcené rostlinné suroviny (k dostání v lékárně) a necháme 3 hodiny louhovat. Filtrovaná kompozice se pije třikrát denně, 1 polévková lžíce.

Při absenci kontraindikací k užívání alkoholových přípravků lze použít tinkturu Saussurea. Rostlina a vodka se odebírají v poměru 1 až 10, kompozice je ponechána na tmavém místě po dobu 14 dnů. Užívejte třikrát denně půl hodiny před jídlem. Doporučená jednotlivá dávka je 20-30 kapek zředěných v ½ šálku vody. Léčba cystitidy tinkturou se provádí ne déle než 2 týdny.

Předpokládá se, že rostlinu nelze použít při zvýšené srážlivosti krve a sklonu k trombóze, hypotenzi, chronické zácpě a neprůchodnosti střev. Je nežádoucí užívat rostlinu během březosti nebo laktace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.