^

Zdraví

Cancer antigen CA-125 v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

CA-125 je glykoprotein přítomný v serózních membránách a tkáních. U žen v plodném věku je hlavním zdrojem SA-125 je děložní sliznice, což způsobilo cyklické kolísání hladin CA-125, v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Během menstruace vzrůstá koncentrace CA-125 v krvi. V těhotenství, CA-125 zjištěn v extraktu z placenty, těhotné sérum (I), termín v plodové vodě (16-20 týdnů). U zdravých žen v úrovni CA-125 v krvi ovlivňuje syntézu tohoto markeru v Mesothelium peritoneální a pleurální dutiny, perikardu, bronchiální epitelu, vejcovodů, vaječníků, a muži (kromě serózní dutin) - v epitelu varlat.

Referenční hodnoty (norma) CA-125 u žen ve séru až do 35 IU / ml; při těhotenství - až 100 IU / ml; u mužů - až 10 IU / ml. Poločas rozpadu je 4 dny.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Indikace pro účely stanovení

Stanoví se obsah CA-125 v séru:

  • pro diagnózu rekurentního karcinomu vaječníků;
  • monitorovat léčbu a kontrolu rakoviny vaječníků;
  • pro diagnózu novotvarů peritonea, pleury;
  • Diagnostikovat serózní výpotek v dutině (peritonitida, pleurisy);
  • pro diagnózu endometriózy.

Kdo kontaktovat?

Příčiny zvýšení CA-125 v krvi

Koncentrace CA-125 v krvi se zvyšuje s různými nádorovými onemocněními s účinkem serózních membrán v procesu - peritonitida, perikarditida, pleurisy různých etiologií. Významnější zvýšení hladiny CA-125 v krvi je někdy pozorována u různých benigních gynekologických nádorů (ovariální cysty) a zánětlivých procesů, zahrnujících nadvarle a benigní hyperplazie endometria. Ve většině případů však koncentrace CA-125 v séru nepřesahuje 100 IU / ml. Mírné zvýšení hladiny tohoto markeru se objevuje v prvním trimestru těhotenství s různými autoimunitními chorobami (kolagenózy), hepatitidou, chronickou pankreatitidou a cirhózou.

U pacientů s městnavým srdečním selháním souvisí koncentrace CA-125 v krvi s hladinou natriuretických peptidů, takže může být použita jako dodatečné kritérium pro posouzení závažnosti srdečního selhání.

Krevní test CA-125 se používá hlavně k monitorování serózního karcinomu vaječníků a k diagnostice jeho relapsu. Při rozlišení 65 IU / ml má CA-125 citlivost až 87%, v závislosti na stupni a histologickém typu nádoru. U 83% pacientů s rakovinou vaječníků je její hladina v průměru 124-164 IU / ml. U serózního karcinomu vaječníků závisí hladina zvýšení CA-125 v séru v závislosti na stadiu nádoru: ve stupni I-II se CA-125 zvyšuje u přibližně 50% případů a ve fázi III-IV u všech pacientů. U pacientů s ascitickými formami karcinomu vaječníků může koncentrace CA-125 v séru překročit hodnoty 10 000 až 20 000 IU / ml. Regrese nádoru s účinnou chemoterapeutickou nebo chemoradioterapií nebo chirurgickým odstraněním je doprovázena snížením obsahu CA-125 v krvi. Zvýšení hladiny CA-125 v krvi je spojeno s progresí nádorového procesu. K posouzení účinnosti chemoterapie je nezbytné vyšetřit hladinu CA-125 v krvi před začátkem každého léčebného cyklu a po jejím dokončení s periodicitou 1-2 měsíců.

Na rozdíl od serózního karcinomu vaječníků, u jiných histologických typů rakoviny vaječníků (mucinózní, endometrioidní a průsvitná buňka), její obsah vzrůstá v 25-30% případů. U teratomů a dyshermomů vaječníků je zvýšená hladina CA-125 v krvi zaznamenána pouze u jednotlivých pacientů s ascitem a metastázami v břišní dutině.

CA-125 je užitečným markerem pro hodnocení účinnosti léčby a včasné detekce recidiv endometriózy, která se řadí k druhému po rakovině vaječníků u pacientů s vysokým obsahem CA-125. Zvýšení hladiny CA-125 v krvi koreluje se stadií endometriózy: v I. - II. Stupni je koncentrace markeru zvýšena u 25% pacientů a ve III. - IV. Stupni u 54%. Koncentrace CA-125 v séru u těchto pacientů zpravidla nepřesahuje 65 IU / ml.

Úroveň CA-125 se zvyšuje u 15-30% pacientů s maligními nádory gastrointestinálního traktu, pankreasu, průdušek a prsu. Hodnoty CA-125 v séru těchto pacientů, které přesahují 150-200 IU / ml, naznačují zapojení serózních membrán do procesu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.