Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Cancer antigen CA-125 v krvi

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018

CA-125 je glykoprotein přítomný v serózních membránách a tkáních. U žen v plodném věku je hlavním zdrojem SA-125 je děložní sliznice, což způsobilo cyklické kolísání hladin CA-125, v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Během menstruace vzrůstá koncentrace CA-125 v krvi. V těhotenství, CA-125 zjištěn v extraktu z placenty, těhotné sérum (I), termín v plodové vodě (16-20 týdnů). U zdravých žen v úrovni CA-125 v krvi ovlivňuje syntézu tohoto markeru v Mesothelium peritoneální a pleurální dutiny, perikardu, bronchiální epitelu, vejcovodů, vaječníků, a muži (kromě serózní dutin) - v epitelu varlat.

Referenční hodnoty (norma) CA-125 u žen ve séru až do 35 IU / ml; při těhotenství - až 100 IU / ml; u mužů - až 10 IU / ml. Poločas rozpadu je 4 dny.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Indikace pro účely stanovení

Stanoví se obsah CA-125 v séru:

  • pro diagnózu rekurentního karcinomu vaječníků;
  • monitorovat léčbu a kontrolu rakoviny vaječníků;
  • pro diagnózu novotvarů peritonea, pleury;
  • Diagnostikovat serózní výpotek v dutině (peritonitida, pleurisy);
  • pro diagnózu endometriózy.

Kdo kontaktovat?

Příčiny zvýšení CA-125 v krvi

Koncentrace CA-125 v krvi se zvyšuje s různými nádorovými onemocněními s účinkem serózních membrán v procesu - peritonitida, perikarditida, pleurisy různých etiologií. Významnější zvýšení hladiny CA-125 v krvi je někdy pozorována u různých benigních gynekologických nádorů (ovariální cysty) a zánětlivých procesů, zahrnujících nadvarle a benigní hyperplazie endometria. Ve většině případů však koncentrace CA-125 v séru nepřesahuje 100 IU / ml. Mírné zvýšení hladiny tohoto markeru se objevuje v prvním trimestru těhotenství s různými autoimunitními chorobami (kolagenózy), hepatitidou, chronickou pankreatitidou a cirhózou.

U pacientů s městnavým srdečním selháním souvisí koncentrace CA-125 v krvi s hladinou natriuretických peptidů, takže může být použita jako dodatečné kritérium pro posouzení závažnosti srdečního selhání.

Krevní test CA-125 se používá hlavně k monitorování serózního karcinomu vaječníků a k diagnostice jeho relapsu. Při rozlišení 65 IU / ml má CA-125 citlivost až 87%, v závislosti na stupni a histologickém typu nádoru. U 83% pacientů s rakovinou vaječníků je její hladina v průměru 124-164 IU / ml. U serózního karcinomu vaječníků závisí hladina zvýšení CA-125 v séru v závislosti na stadiu nádoru: ve stupni I-II se CA-125 zvyšuje u přibližně 50% případů a ve fázi III-IV u všech pacientů. U pacientů s ascitickými formami karcinomu vaječníků může koncentrace CA-125 v séru překročit hodnoty 10 000 až 20 000 IU / ml. Regrese nádoru s účinnou chemoterapeutickou nebo chemoradioterapií nebo chirurgickým odstraněním je doprovázena snížením obsahu CA-125 v krvi. Zvýšení hladiny CA-125 v krvi je spojeno s progresí nádorového procesu. K posouzení účinnosti chemoterapie je nezbytné vyšetřit hladinu CA-125 v krvi před začátkem každého léčebného cyklu a po jejím dokončení s periodicitou 1-2 měsíců.

Na rozdíl od serózního karcinomu vaječníků, u jiných histologických typů rakoviny vaječníků (mucinózní, endometrioidní a průsvitná buňka), její obsah vzrůstá v 25-30% případů. U teratomů a dyshermomů vaječníků je zvýšená hladina CA-125 v krvi zaznamenána pouze u jednotlivých pacientů s ascitem a metastázami v břišní dutině.

CA-125 je užitečným markerem pro hodnocení účinnosti léčby a včasné detekce recidiv endometriózy, která se řadí k druhému po rakovině vaječníků u pacientů s vysokým obsahem CA-125. Zvýšení hladiny CA-125 v krvi koreluje se stadií endometriózy: v I. - II. Stupni je koncentrace markeru zvýšena u 25% pacientů a ve III. - IV. Stupni u 54%. Koncentrace CA-125 v séru u těchto pacientů zpravidla nepřesahuje 65 IU / ml.

Úroveň CA-125 se zvyšuje u 15-30% pacientů s maligními nádory gastrointestinálního traktu, pankreasu, průdušek a prsu. Hodnoty CA-125 v séru těchto pacientů, které přesahují 150-200 IU / ml, naznačují zapojení serózních membrán do procesu.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.