^

Zdraví

Chemoterapie pro rakovinu vaječníků

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Často je třeba slyšet otázku, zda je rakovina vaječníků verdikt. Potřebuji chemoterapii pro rakovinu vaječníků nebo jsou to zbytky minulosti? Rozumím.

Rakovina vaječníků je druhou nejčastější rakovinou po rakovině dělohy a je jednou z nejčastějších příčin smrti u všech maligních onkologických onemocnění. Příčina nádorových nádorů obecně není plně pochopena. Obecně se předpokládá, že dědičnost, jedovaté látky a infekce hrají roli ve vývoji tohoto onemocnění. Přítomnost rakoviny vaječníků u několika blízkých příbuzných - matek, dcer nebo sester - zvyšuje riziko vývoje onemocnění o polovinu a přispívá k jeho rozvoji před deseti lety. Existují čtyři stadia onemocnění:

 • První stupeň - vaječníky jsou zpravidla postiženy na jedné straně.
 • Ve druhé fázi jsou obě vaječníky zapojeny do maligního procesu.
 • Třetí fáze - rakovina se šíří do omentum.
 • Čtvrtá fáze - rakovinové buňky zachycují sousední orgány, metastaticky se šíří po celém těle.

Věk šedesáti let je považován za vrchol onemocnění. Ženy ve věku čtyřicátých pěti let jsou zřídka nemocné.

Počáteční stavy onemocnění se nejčastěji vyskytují bez zjevných klinických projevů. Často pozorované příznaky, jako porušení menstruačního cyklu, problémy s močením a defekace (zácpa), břišní Expander bolesti a lisování přírodě, bolest během pohlavního styku, nadýmání, občas - vypouštěcí krvavého přírodě uprostřed menstruačního cyklu, v pánvi a břicha případně přítomnost exsudátu.

Hlavním a objektivním příznakem rakoviny vaječníků se rozumí zjištění nepohyblivého vypuknutí, vypuknutí nebo hrubého formování v malé pánvi. Pokud je žena po menopauze dobře sondovaná, může také indikovat přítomnost nádoru.

Z vedoucích směrů v léčbě rakoviny vaječníků lze kombinovat terapii, která zahrnuje chirurgickou léčbu a chemoterapii. Radiační léčba této nemoci je velmi zřídka používána. V současné době získává radiochirurgie rostoucí popularita v léčbě rakoviny, zejména maligních novotvarů vaječníků. Metoda je prakticky bezbolestná, bez krve, nepoškozuje zdravé tkáně. Na místě, kde se nachází rakovinový nádor, jsou radioaktivní paprsky vedeny pomocí takzvaných gama nožů. Umístění nádoru by mělo být vypočteno velmi přesně. Tato metoda je však použitelná pouze u malých nádorů.

Pokud má pacient počáteční stavy onemocnění, pak je postižený ovary odstraněn. Pokud je děloha zapojena do procesu, odstraní se vaječníky, děloha a vajíčka. Faktem je, že člověk nikdy nedokáže zcela vyloučit chyby při diagnostice, proto specialisté na gynekologickou onkologii věří, že je lepší být v bezpečí. Navzdory všem úspěchům v oblasti medicíny je chirurgická intervence v kombinaci s chemoterapií dnes považována za hlavní metodu léčby rakoviny vaječníků.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace pro chemoterapii karcinomu vaječníků

Každý pacient, který pracuje pro rakovinu vaječníků, musí podstoupit chemoterapeutickou léčbu. Indikace chemoterapie pro rakovinu vaječníku jsou:

 • Rakovina vaječníků v prvním čtvrtém stupni, potvrzená histologií a cytologií.
 • Celkový zdravotní stav ženy nepřesahuje dva podle stupnice aktivity WHO.
 • Radikální odstranění maligního nádoru vaječníků, aby se zabránilo vzniku metastáz, stejně jako recidivy maligních nádorů vaječníků.
 • Aby se zpomalil růst nádoru třetího a čtvrtého stupně jeho částečným odstraněním.
 • Pokud je operace prováděna za účelem zmírnění stavu ženy, pokud nádor nemůže být odstraněn. Vedení chemoterapie v tomto případě zlepšuje přežití.
 • Před chirurgickým zákrokem ke zlepšení jeho účinnosti snížíte objem operace.

Chemoterapii pro rakovinu vaječníků lze předepsat v následujících případech:

 • po chirurgickém zákroku k úplnému odstranění nádoru, k zabránění vzniku metastáz a recidivy nádoru;
 • po chirurgickém zákroku pro částečné odstranění nádorů III. Nebo IV. Stupně, pro inhibici růstu nebo zničení zbytků maligních tkání;
 • po paliatí léčbě, kdy se operace provádí radikálně, ale pouze k usnadnění stavu pacienta; V tomto případě chemoterapie může významně ovlivnit přežití pacientů s rakovinou;
 • před chirurgickým zákrokem zlepšit účinnost operace.

Po chirurgickém zákroku obvykle trvá nejméně 3 léčebné cykly chemoterapie:

 • přímo v pooperačním období;
 • 40-60 dní po operaci;
 • 90-120 dnů po druhém kurzu.

Dále, dle uvážení lékaře, může být chemoterapie prováděna jednou za šest měsíců.

Kdo kontaktovat?

Průběh chemoterapie pro rakovinu vaječníků

Po chirurgickém ošetření maligního nádoru vaječníků se téměř vždy provádějí chemoterapeutické kurzy. Chemoterapie pro rakovinu vaječníků je v průměru tři až čtyři (nebo více) kursů. První průběh ženy se uskuteční hned po operaci a další: měsíc a půl nebo dva měsíce - druhý kurz po třech až čtyřech měsících - třetí, pokud je to nutné, pak se po šesti měsících uskuteční.

Během prvního cyklu chemoterapie rakoviny vaječníků dostává pacient největší množství lékové substance, během následujících cyklů by dávka neměla být nižší než 75% předchozí dávky. K dosažení dlouhodobého přežití pokračuje chemoterapie rakoviny vaječníků jeden až tři roky.

Léčba chemoterapie rakoviny vaječníků má své vlastní charakteristiky. Jsou souvisí s tím, že novotvar příloh nelze před operací vidět pouhým okem. Z tohoto důvodu, pokud nemá pacient pracovat, pak zajistit, aby byl nádor zničen, je předepsán chemoterapie. I po operaci může chemoterapie sloužit jako profylaxe pro obnovení nádoru.

 • Léčba chemoterapeutiky může být provedena ve všech stádiích onemocnění: zničit nádor, zpomalit růst, zabránit metastázám.
 • Chemoterapie má mnoho vedlejších účinků, o kterých budeme hovořit později. Ale nepopiratelná výhoda chemoterapie spočívá v tom, že ovlivňují všechny tkáně v těle, což významně snižuje riziko vzniku blízké a vzdálené metastázy.
 • Léčba chemoterapií má výhody i před radioterapií, protože účinné látky takových léků s krví nebo lymfatickým proudem pronikají přímo do léze.
 • Chemoterapie postihuje i ty rakovinové buňky, které již rostou a aktivně se množí, ale dosud se neidentifikovaly se specifickými příznaky (latentní rakovinou).
 • Chemoterapie je důležitou etapou léčby rakoviny a neměla by být opuštěna.

Chemoterapeutické režimy pro rakovinu vaječníků

U chemoterapie pro rakovinu vaječníků je nejlepší účinek pozorován u kombinované léčby spíše než při podávání jednotlivých léků.

Jedním z nejčastěji používaných režimů chemoterapie pro rakovinu vaječníků je schéma ATS:

 • Cisplatina v dávce 50 mg / m;
 • Cyklofosfamid v dávce 400 mg / m;
 • Adriablastin v dávce 30 mg / m.

Při léčbě nádorů zárodečných buněk je VFS aktivní a účinná:

 • Vinkristin v dávce 1 mg / m;
 • Cyklofosfan při 400 mg / m2
 • Actinomycin D v dávce 0,25 mg / m.

Systém PvB se také často používá pro germinogenní nádory:

 • Cisplatina 50 mg na metr;
 • Vinblastin 0,2 mg na kg;
 • Bleomycin v dávce 105 miligramů.

Pokud dojde k relapsu rakoviny nebo rakovinový nádor je necitlivý na předchozí chemoterapii pro rakovinu vaječníků, mohou být použity i jiné schémata pro podávání léků.

Schéma TIP:

 • Palitaxel 175 mg / m2;
 • Ifosfamid 3-5 g / m2;
 • Cisplatina 75 mg na metr čtvereční.

Schéma systému VeIP:

 • Vinblastin 0,2 mg / kg;
 • Ifosfamid od 3 do 5 gramů na metr čtvereční;
 • Cisplatina na metr čtvereční je 75 miligramů.

VIP schéma:

 • Etoposid od 50 do 100 mg na metr čtvereční;
 • Ifofosfamid je tři až pět miligramů na metr čtvereční;
 • Cisplatina je sedmdesát pět miligramů na metr čtvereční.

Je to mnohem méně často monoterapie - léčba jakoukoliv léčbou. Praxe ukazuje, že kombinace léků zahrnuje maximální účinek léčby.

Obecně se předpokládá, že pro úplné zničení nádorového onemocnění by léčba měla sestávat z šesti kurzů, ale odborníci dosud jasně nevypracovali stanovisko k této problematice. Většina lékařů je nakloněna skutečnosti, že existuje dostatek tří nebo čtyř způsobů léčby chemoterapií. V každém případě má aplikace režimu "chirurgie plus chemoterapie" maximální přínosný účinek a významně zvyšuje šance na přežití pacientů.

Každý případ předepisování léků vyžaduje individuální přístup, protože praxe ukazuje, že v některých případech musí pacienti podstoupit osm nebo dokonce deset kursů, aby se úplně zbavili nádoru.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Přípravky pro chemoterapii karcinomu vaječníků

Během chemoterapie rakoviny vaječníků se používají cytotoxické léky, které škodí rakovinným buňkám a zastavují růst nádorového nádoru. Cytotoxické léky se injektují do žilové nebo intraperitoneální injekce pomocí speciální trubice, velmi zřídka - perorálně ve formě tablet.

Nejběžnější protinádorové léčivo používané při chemoterapii karcinomu vaječníků - karboplatina - patří do skupiny derivátů platiny. Je vložena pouze do žíly.

Cisplatina patří také k derivátům platiny. Může způsobit regresi tumoru nebo snížit nádor. Přiřadit jako samostatné léčivo nebo v kombinaci s jinými léčivými látkami.

Paclitaxel - rostlinný přípravek extrahuje umělé a polovina uměle alkaloid, který se extrahuje z kůry tisu, - také často používá v chemoterapii rakoviny vaječníků.

Polosyntetická příprava docetaxelu je rostlinného původu, protože pro jeho výrobu se používají jehlice tisu.

Cyklofosfamid se používá, pokud je nezbytné přežití tkáňového štěpu nebo pokud je nutné snížit reakci imunitního systému na změny v těle. To je možné kvůli schopnosti léku potlačit imunitní síly těla.

Doxorubicin je antibiotikum obsahující antracyklin.

Gemcitabin se užívá samostatně a s jinými protirakovinnými látkami. Topotekan je inhibitor topoizomerázy. Častěji se používá s cisplatinou.

Oxaliplatina se používá jako nezávislý prostředek v metastatických formách rakoviny jako prostředku terapie druhé linie.

Kontraindikace k chemoterapii pro rakovinu vaječníků

Přes účinnost chemoterapie má tato metoda léčby řadu kontraindikací, které by měly být brány v úvahu při předepisování léčby:

 • závažné komorbidity, jejichž průběh může po chemoterapii výrazně zhoršit;
 • těžké onemocnění jater a systém ledvinové filtrace, stejně jako hemopoetické orgány;
 • závažné poruchy nervového systému, duševní poruchy, které mohou interferovat s pacientem při posuzování situace a vyjádření jejího souhlasu s průběhem chemoterapie;

Existují také kontraindikace pro specifické chemoterapeutické léky. Například, topotekan a doxorubicin nejsou předepsány pro neuspokojivého stavu pacienta (vážné slabosti, pocit nevolnosti), v ileu, s významnými změnami v krevních parametrů.

Na základě výše uvedených skutečností je třeba dospět k závěru, že každý onkologický pacient by měl být léčen individuálně, v závislosti na vlastnostech těla.

Kontraindikace k chemoterapii rakoviny vaječníků jsou také závažné souběžné nemoci nebo jakékoliv onemocnění ve stadiu dekompenzace.

 • Porucha funkce ledvin, jater, hematopoézy; významné odchylky od normy kreatininu; celkový bilirubin větší než 40 mm / l; ALT - nad 1,8; AST je nad 1,3; neutrofily - pod 1500 mm 3; počtu krevních destiček méně než 100 tysyach / mm 3.
 • Porušení neurologické povahy je vyšší než druhý stupeň.
 • Porušení inteligence a chování, které mohou ovlivnit schopnost souhlasit s chemoterapií.
 • Reakce přecitlivělosti na navrhovanou chemoterapii, alergie.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Nežádoucí účinky chemoterapie pro rakovinu vaječníků

Nejčastějším vedlejším účinkem chemoterapie pro rakovinu vaječníku je plešatost. Po chvíli se obnoví růst vlasů. Často se vyskytuje nevolnost, zvracení, závratě, uvolněná stolice, protože většina chemoterapeutických léků je velmi toxická. V této době mohou pacienti ztrácet váhu kvůli nedostatku chuti k jídlu. Tyto jevy také rychle procházejí po ukončení léčby. Obraz krve se může změnit: hemoglobin, počet leukocytů, počet krevních destiček klesá. Za účelem kontroly krevního obrazu dostávají pacienti podstupující chemoterapii pro ovariální rakovinu týdenní klinický test krve.

Většina specialistů doporučuje použití karboplatiny při jmenování intravenózní chemoterapie, protože tento lék má méně výrazných nežádoucích účinků ve srovnání s Cisplatinou. Současně je dopad těchto prostředků téměř identický.

Je také možné použít jiné léky a jejich kombinace.

Účinek chemoterapie je zaměřen na ničení a ničení rakovinných buněk. Současně tyto léky také ovlivňují zdravou tkáň. To vše lékaři berou v úvahu při jmenování léčby - jistě se bude snažit vybrat si lék, který bude vykazovat minimální množství nežádoucích účinků.

Počet a rozsah nežádoucích účinků závisí na konkrétním léku, délce léčby a použitém dávkování.

Nejtypičtějšími projevy jsou:

 • kožní vyrážky, většinou na palmových površích a nohou;
 • ztráta vlasů;
 • záchvaty nauzey a zvracení;
 • nedostatek touhy po jídle;
 • výskyt vředů v ústní dutině.

Chemoterapeutické léky také ovlivňují orgány hematopoézy, které ovlivňují počet krevních buněk. Porušení kompozice krve může způsobit následující příznaky:

 • pocit únavy, slabosti (v důsledku anémie);
 • klesající imunita (časté nachlazení a infekční onemocnění jsou možné);
 • zvýšená vaskulární permeabilita (krvácení, výskyt modřin na těle).

Po ukončení chemoterapie se vyskytují většiny nežádoucích účinků. Takže růst vlasů pokračuje, chuť je obnovena. Stává se však, že některé léky způsobují dlouhodobé nežádoucí účinky nebo dokonce takové projevy, které později zůstávají po celý život. Cisplatina může například způsobit poškození funkce ledvin a v kombinaci s taxany může způsobit neuropatii (poškození nervových zakončení a vláken). Neuropatie se obvykle projevuje pocitem "husích bolestí", bolesti, znecitlivění v distálních částech končetin. Kromě toho chemoterapie může vést k neplodnosti nebo časné menopauze - tyto jevy mohou být dočasné nebo trvalé.

Ve velmi vzácných případech může chemoterapie vyvolat poškození leukocytů a vést k rozvoji myeloidní leukémie, maligní krevní choroby. Jedná se však o velmi vzácný jev a lékař by měl pečlivě sledovat léčbu, aby zabránil takové komplikaci.

Komplikace chemoterapie pro rakovinu vaječníků

Jednou z nejčastějších komplikací chemoterapie rakoviny vaječníků je závažné potlačování hematopoetického systému. Může se vyvinout těžká anémie a leukopenie. Komplikace ledvin, až do selhání ledvin, jsou také časté. Aby nedošlo k tomuto druhu komplikací, podstoupí pacient ultrazvuk ledvin a daruje krev na vyšetření ledvin (sledovat hladinu sérového kreatininu). Odchylky od kardiovaskulárního systému jsou možné. Za účelem vyloučení pacienta před zahájením léčby a během ní pravidelně provádí kardiogram srdce. Sledujte chuť a váhu pacienta, abyste se vyhnuli vyčerpání a kachexii. Existují komplikace ve formě toxické hepatitidy, protože drogy jsou velmi toxické a játra nejsou vždy schopny s nimi vyrovnat. Pacientovi je pravidelně předepisován krevní test jaterních testů.

Opakovaný vzhled nádorů po léčbě není neobvyklý. Obvykle se relapsy mohou objevit během jednoho a půl až dvou let po posledním průběhu chemoterapie. Rakovina vaječníků se může projevovat výskytem maligních buněk v prostoru mezi děložní částí a střevem.

Riziko komplikací závisí na mnoha faktorech.

 • Zda byla operace provedena a do jaké míry byl nádor odstraněn;
 • ze struktury novotvaru (pro stanovení struktury je provedeno histologické vyšetření);
 • od trvání chemoterapie a dávkování léků;
 • od kolika léčiv se podílelo na léčbě.

Aby se snížilo riziko komplikací, měla by žena dodržovat následující pravidla:

 • úplně opustit škodlivost, jako je pití, kouření, drogy;
 • včas konzultovat s lékařem o všech onemocněních genitální oblasti;
 • správně a plně jíst;
 • vyhnout se vystavení tělu záření, rentgenovým zářením, chemickým činidlům;
 • jednou za půl roku by měl pacient podstoupit preventivní vyšetření u gynekologa a onkologa s povinným vyšetřením ultrazvukem a analýzou žilní krve pro onkomarkery.

Pokud je člověk diagnostikován rakovinou, nemusíte to považovat za konec světa, ale nemůžete taky zdržovat. Ale nálada na vážnou a dlouhodobou léčbu je povinná. Léčba, provedená včas, zachránila více než jeden život. Léčení rakoviny, včetně chemoterapie a rakoviny vaječníků, jsou neustále zdokonalovány, projít změnami, aby se v pravý čas přijít k lékaři pomoci v boji o nejvyšší hodnotu na Zemi - lidského života a zdraví.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.