^

Zdraví

Cernevit

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Carnevit je vyvážená směs tuků a vitamínů rozpustných ve vodě, která pomáhá zásobovat tělo pacienta všemi nezbytnými stopovými prvky v procesu parenterální výživy.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace Cernevit

Hlavním cílem tohoto léku je prevence nedostatku vitamínu a hypovitaminózy u dětí (od 11 let) a dospělých. Je doplňkem k parenterální výživě.

trusted-source[4], [5], [6]

Formulář vydání

Produkt je dostupný ve formě lyofilizátu, který se používá k vytvoření roztoku pro intravenózní podání. Vypadá to jako volná pevná žlutooranžová hmota bez nepříjemného zápachu.

V tomto léku jsou následující účinné složky:

 1. Vitamin A (retinol palmitát).
 2. Vitamin E.
 3. Vitamín D3 (cholekalciferol).
 4. Vitamin C (kyselina askorbová).
 5. Vitamin B1 (thiamin).
 6. Vitamin B2 (riboflavin).
 7. Vitamín B5 (kyselina pantothenová).
 8. Vitamin B6 (pyridoxin).
 9. Vitamin B12.
 10. Vitamín B9 (kyselina listová).
 11. Vitamin H (biotin).

Kromě přípravy jsou také: glycin, fosfatidy sójových bobů, kyselina glykocholová, kyselina chlorovodíková, hydroxid sodný.

trusted-source[7], [8]

Farmakodynamika

Vzhledem k tomu, že tato směs vitamínů se používá během parenterální výživy ke zlepšení celkového stavu těla pacienta, jeho farmakodynamika je určována těmi látkami, které drogu tvoří.

Díky vitaminu A se zlepšuje diferenciace a růst buněk. Vize je zřetelnější díky zlepšení fyziologických mechanismů.

 Procesy spojené s výměnou fosforu a vápníku v ledvinách a kostech jsou v těle regulovány vitaminem D3.

Vitamin E je populární antioxidant, proto se v těle pacienta netvoří toxické produkty, které pomáhají chránit složky buněk.

Thiamin nebo vitamin B1 se účastní procesu tvorby koenzymů, které se naopak podílejí na metabolismu sacharidů.

Riboflavin je jedním z nejdůležitějších koenzymů v lidském těle. Vitamin B2 je spojen s energetickým metabolismem v buňkách, s dýcháním tkání a metabolismem makroelementů.

Vitamín B3 se účastní všech regeneračních a oxidačních procesů, které jsou důležité při dýchání tkání a při výměně makroelementů.

Kyselina pantothenová nebo vitamin B5, je úzce spojena s procesy v těle, jako jsou glukoneogeneze, oxidativního metabolismu sacharidů, syntéza mastných kyselin, steroidů, steroly, porfyrinů.

Pyridoxin se považuje za důležitý koenzym, který se podílí na metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků v těle.

Vitamin C je velmi důležitý antioxidant, bez kterého se kolagen a mezibuněčná látka v těle nevytvářejí v dostatečném množství. Také kyselina askorbová se účastní syntézy steroidů a karnitinu, při biosyntéze katecholaminu, metabolismu tyrosinu a kyseliny listové.

Vitamin B12 má exogenní původ a je důležitý při syntéze myelinu a nukleoproteinu. Podílí se na násobení buněk a je také nutné udržovat erytropoézu a vývoj těla.

Biotin se váže na hlavní čtyři enzymy a podílí se na metabolismu.

Kyselina listová je důležitá součást procesu normální erytropoézy a syntézy nukleoproteinu.

trusted-source[9], [10], [11]

Farmakokinetika

Během parenterální výživy mají pacienti, kteří užívají přípravek Carnevit, i normální koncentrace všech potřebných vitamínů (B, A, D) v plazmě i po mnoho měsíců.

Farmakokinetika léku je založena na látkách, které tvoří jeho složení.

Vitamin A se vylučuje ledvinami, stejně jako žlučí, je spojen s bílkovinami. Většina vitaminu D se soustřeďuje v ledvinách a játrech, vylučuje se ledvinami. U lipoproteinů vstupuje do krevního oběhu pacienta vitamin E. Tam se může vázat na albumin a vylučuje se ledvinami.

Thiamin zůstává v červených krvinkách 90% a vylučuje se z těla ledvinami. Riboflavin se váže na proteiny, může být vylučován ledvinami, a to jak ve formě metabolitu, tak v nevázané formě. V lidském těle má vitamin B3 vzhled amidu nebo kyseliny, když vstupuje do krve, je vylučován hlavně ledvinami.

Metabolismus pyridoxinu se vyskytuje v játrech a tato látka se vylučuje z těla pomocí ledvin. Kyselina pantothenová může být v těle přítomna ve dvou formách (nevázaná nebo ve formě vitamínu A). Z plazmy a erytrocytů se vylučuje ledvinami.

Vitamín B12 se nachází v mléce a jeho vysoká koncentrace se akumuluje v játrech. Může se vázat na bílkoviny, vylučuje se ledvinami. Při normální koncentraci se kyselina askorbová absorbuje do ledvin ve všech množstvích, může být vylučována ledvinami. Kyselina listová se může akumulovat v játrech, ale je rovnoměrně distribuována ve všech tkáních. Vylučuje se ledvinami. Biotin může existovat v plazmě ve formě, která je vázána na bílkoviny, nebo ve volné formě. Odstraněny v nezměněné podobě pomocí ledvin.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Dávkování a aplikace

Tato směs se používá pouze k přípravě speciálního roztoku, který se podává intravenózně. Standardní dávka během parenterální výživy je jedna lahvička jednou za 24 hodin. Doba trvání léčby stanoví odborník.

Do injekční lahvičky o objemu 5 ml musí být injekčně podávána injekční stříkačka 5 ml vody, 5% roztoku glukózy nebo roztok chloridu sodného (0,9%). Pomalu míchat, dokud se celý lyofilizát nerozpustí. Řešení by mělo být jasně žluté nebo oranžové.

Vstupte do žíly po dobu nejméně 10 minut. Může být přidán do tří nebo dvoukomponentních řešení, pokud jsou látky vzájemně kompatibilní.

Když ji užíváte, postupujte podle aseptických podmínek.

trusted-source[20]

Používejte Cernevit během těhotenství

Doposud nebyly provedeny klinické studie o použití přípravku Zernevit v léčbě těhotných žen. Náprava se proto během tohoto období nedoporučuje.

Vzhledem k tomu, že se vitaminy mohou koncentrovat do mateřského mléka a vstupovat do těla dítěte, je zakázáno aplikovat Carnevit během laktace.

Kontraindikace

Přípravek Carnevit se nedoporučuje používat při léčbě dětí ve věku do 11 let, stejně jako u pacientů s nesnášenlivostí k jeho složkám, zejména vitaminu B1.

trusted-source[16], [17], [18]

Vedlejší efekty Cernevit

Vzhledem k tomu, že tento přípravek je směs vitamínů, jedinou negativní příznaky při jeho užívání mohou být alergie (svědění, zarudnutí, kopřivka, pálení, otoky). Když se vyskytnou tyto nepříjemné pocity, měli byste okamžitě přestat užívat drogu.

trusted-source[19]

Předávkovat

Drug předávkování Tsernevit možné, zejména proto, že obsahuje vitamin A. V tomto případě mohou nastat následující příznaky bolesti hlavy pacienta, žaludeční nevolnost, zvýšený nitrolební tlak, otok optických nervů, mentální poruchy, křeče, emoční podrážděnost, otok kůže, které jsou charakterizovány zvýšenou morbiditou.

Léčba se zastavuje a podává se symptomatická léčba (redukuje se vápník, rehydratuje se, zvětší se diuréza).

trusted-source[21], [22]

Interakce s jinými léky

Aktivní složkou je vitamin B6 (pyridoxin), který se nesmí užívat současně s levodopou, protože může urychlit metabolismus. Abyste v některých případech zabránili této interakci, můžete navíc užívat karbidopu.

Přípravek také obsahuje kyselinu listovou, proto je třeba ji pečlivě užívat spolu s léky proti epilepsii, které obsahují primidon, fenobarbital nebo fenytoin.

Před použitím přípravku Zernevir informujte svého lékaře o všech lécích, které jste už dříve užívali.

trusted-source[23], [24]

Podmínky skladování

Je velmi důležité, aby byl přípravek uchováván na místech, které jsou pro malé děti nepřístupné. Teplota vzduchu by neměla překročit +25 stupňů. 

trusted-source[25], [26]

Skladovatelnost

Lék lze použít po dobu dvou let po propuštění. Neužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti. 

trusted-source[27], [28]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Cernevit" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.