^

Zdraví

Cervikální dysfunkce

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Patologie děložního čípku jsou velmi rozmanité a tvoří leví podíl na nemocech ženského reprodukčního systému. Je to způsobeno tím, že děloha je stále vystavena různým faktorům vlivem kontaktu s vnějším prostředím. Žena nemusí mít podezření na onemocnění, ale během rutinního vyšetření jej určí gynekolog. Diagnóza může odhalit rozsah a tvar cervikální deformity.

Pokud léková terapie nepomůže obnovit sliznici, budou vyžadována radikálnější opatření - zničení děložního hrdla. To znamená, že patologické zaměření bude zapálené. Může se zdát zvláštní, že erozivní oblast je ošetřena spálením. Ale téměř vždy tato metoda pomáhá zbavit se eroze, dysplazie, vede k úplnému uzdravení a vzniku plnohodnotné zdravé tkáně bez jizev. Mechanismus účinku spočívá v tom, že hoření vede k silné zánětlivé reakci. To aktivuje regeneraci sliznice, zesiluje tok krve a zrychluje pohyb imunitních buněk k patologickému zaměření.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Indikace pro zničení děložního čípku

Zničení se provádí, pokud je zjištěna ektopie, leukoplakie nebo erytroplastika sliznice krčku. Zvláštní příprava na postup není nutná. Pouze pokud je patogenní flóra (bakterie, viry, houby) přítomna v pochvě, lékař předepisuje určité léky. A až po účinné léčbě je zničení.

Odborníci doporučují zničení děložního čípku na 7-9 dnech menstruačního cyklu. Pak se co nejdříve objeví oprava tkáně a regenerace mukóz a pravděpodobnost cervikální endometriózy bude minimalizována.

Studie před destrukcí zahrnují analýzu skvrn na mikroflóře vagíny, PCR analýza; obecný krevní test; krevní test na RV, HIV a hepatitidu; biopsie a histologii tkáně v oblasti lézí.

Jak je zničení děložního čípku?

Chemická destrukce děložního čípku je léčbou postiženého tkáně sloučeninami, které podporují jeho umírání a nahrazení novými zdravými buňkami. Jedná se o přípravky Solkovagin a Vagotil. Technika chemické destrukce je jednoduchá: doktor-gynekolog samostatně aplikuje lék na lézi bavlněným tamponem. Který lék preferujete, rozhodne ošetřující lékař na základě výsledků průzkumu. Dobré výsledky po chemické destrukci výsledků mohou přinést léčbu menších a povrchních lézí, například mírné dysplázie. Tato metoda také zachází s válcovitým epitelem.

Zničení děložního hrdla radioaktivních vln. Bezkontaktní metoda, kdy je patologický úsek ovlivněn vysokofrekvenčním proudem. Postup je rychlý, ne přináší silnou bolest. Lékař může udělat řez požadované hloubky a konfigurace. Odstranění samotné léze nastává bez šití. Zničení rádiových vln prakticky eliminuje možnost hemoragických komplikací, hnisavých ohnisek. Metoda je naprosto bezpečná a je prokázána mimo jiné u žen, které v budoucnu plánují těhotenství.

Cryodestruction. Tato metoda je považována za velmi účinnou a navíc její použití snižuje riziko komplikací. Cryodestrukce se provádí za pomoci specializovaného cryoprobe. Cryodestrukce může být použita buď samostatně nebo v kombinaci, pokud se navíc použije laser nebo ultrazvuk.

Laserová destrukce děložního čípku. Nejprogresivnější způsob ničení. Vyrábí se výkonným vysoce přesným laserem. Tento postup je znázorněn na počátku léčby poruch (s endometriózou, bradavice, polypy, erodované ektropie, retenční cysty a t. D.) na prekancerózní stavy. Tato metoda velmi přesně ovlivňuje poškozené ohniska bez spalování zdravých oblastí.

Diatermická disociace. Používá se, když jsou na hypertrofickém krku zjištěny hyperplastické procesy. Metoda dává minimální pocity bolesti a pevně fixovaný krk rozšiřuje pole pro operaci.

Období rehabilitace

Bezprostředně po zákroku se někdy objevují závratě a mdloby. Krevní výtok po destrukci děložního čípku je vzácný. Častěji přidělující světlo nebo zcela bezvýznamné jsou barveny krví. Až jeden měsíc může dojít k vodnímu výboji. Pokud neprocházejí nebo jsou příliš hojné, je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Po zničení děložního hrdla dochází v dolní části břicha k menším bolestivým pocitům, které brzy procházejí samy.

Dva týdny po zničení musí lékař provést gynekologické vyšetření, aby se ujistil, že zotavení je normální. Sliznice je plně obnovena během 4 až 6 týdnů. Do té doby musíte omezit sexuální život, vyloučit sportovní zátěž, zvedat váhu a odpočívat častěji. Nemůžete navštívit bazén a saunu. Pokud byla eroze významná, doktor může dokonce předepsat úplný odpočinek.

Zničení děložního hrdla je jednoduchý zákrok, který každoročně provádějí miliony žen. Ve srovnání s tradičním chirurgickým zákrokem je výhodnější destrukce: jeho použití nevyžaduje anestezii, je vhodné pro širokou škálu patologií a průchodů bez komplikací.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.