^

Zdraví

Chemoterapie pro rakovinu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu je způsob léčby, který zahrnuje podávání různých léků pacientovi.

Navíc po použití chemoterapie bude pacient čelit řadě vedlejších účinků - vypadávání vlasů, krvácení, nevolnost a další. Nežádoucí účinky se objevují kvůli účinku léků na zdravé buňky těla. Dalším rysem chemoterapie pro rakovinu je to, že pro úplné léčení je nutné podstoupit několik kursů, neboť jediná injekce léků nepřinese správný účinek.

Výhody chemoterapie:

 • Kompletní nebo částečná destrukce rakovinných buněk.
 • Kontrola onemocnění rakoviny - chemoterapie zpomaluje růst rakovinných buněk, což vám umožňuje řídit proces jejich šíření a včas zničit ložiska metastázy.
 • Chemoterapie zmírňuje bolestivé příznaky onemocnění. V průběhu léčby se nádorový nádor snižuje ve velikosti a objemu, takže přestane stlačovat přilehlé orgány a tkáně, nezpůsobuje bolestivé pocity.
 • Chemoterapie může být použita jako jediný způsob léčby rakoviny nebo kombinace s radiační terapií nebo chirurgickým zákrokem.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Pomáhá chemoterapie s rakovinou?

Zda chemoterapie pomáhá s rakovinou je naléhavý problém pro pacienty, kteří byli diagnostikováni s rakovinou. Účinnost chemoterapie závisí na stadiu onemocnění a jeho umístění, věku pacienta a individuálních vlastnostech jeho těla. Chemoterapie může být použita jako jediná metoda léčby nebo v kombinaci s chirurgickou léčbou a jinými terapiemi, což významně zvyšuje šance na zotavení.

Přípravky pro chemoterapii se vybírají individuálně pro každého pacienta. Výběr léku a účinnost léčby závisí na takových faktorech, jako je typ rakoviny, předchozí léčba, výskyt onemocnění a chronických onemocnění. Schéma léčení závisí na účelu léčby. Takže chemoterapie může být použita ke kontrole rakovinných buněk, zmírnění symptomů nemoci nebo úplné zničení.

Aby chemoterapie pomohla léčit onemocnění, léky jsou předepsány s přestávkami. Takže například po týdnu léčby je pacientovi přidělen měsíční přestávka a pak se opakuje několik dalších kursů. Přestávky jsou nezbytné, aby tělo vytvořilo nové zdravé buňky a tkáně.

Aby se ujistil, že chemoterapie pomáhá, onkolog ošetřující lékař pravidelně provádí vyšetření a provádí testy. Pacient může určit účinnost léčby a jak se cítí. Někteří pacienti se mylně domnívají, že pokud se po léčbě objeví závažné boční příznaky, je léčba účinná. Ale to ne vždy platí, protože každý pacient má individuální reakci na drogy. A účinnost léčby může být stanovena až po několika cyklech chemoterapie.

trusted-source[10], [11]

Indikace pro chemoterapii

Indikace pro chemoterapii závisí na druhu rakoviny a jejím stádiu. Léčba se provádí cykly, které se střídají s dobami obnovy. Průběh chemoterapie může trvat tři měsíce až šest měsíců. Existuje řada faktorů, které ovlivňují indikace pro chemoterapii, uvažujme je:

 • Vlastnosti nádorového nádoru, jeho velikost, stupeň vývoje, rychlost růstu, stupeň diferenciace, exprese, stupeň metastázy a zapojení regionálních lymfatických uzlin, hormonální stav.
 • Jednotlivé znaky těla pacienta, jako je věk, lokalizace zhoubných nádorů, chronické nemoci, regionální lymfatické uzliny a celkové zdraví.
 • Možné komplikace a pozitivní účinky chemoterapie. Lékař posuzuje rizika, komplikace a pravděpodobnost účinnosti léčby.

Z výše popsaných faktorů závisí indikace chemoterapie. Ale nezapomeňte, že důkazy pro tento druh léčby jsou v každém případě jiné. Proto chemoterapeutický postup nebude nikdy předepsán pacientům s neinvazivním karcinomem nebo pokud je pravděpodobnost nádorových metastáz velmi malá nebo chybí. V těchto případech je pacientovi podána hormonální terapie. Chemoterapie je indikována ve všech případech postižení lymfatických uzlin. Velikost tumoru nezáleží.

Hlavní údaje o průběhu chemoterapie:

 • Onemocnění rakoviny, jejichž remise se vyskytuje až po chemoterapii (leukemie, hemoblastóza, rabdomyosarkom, karoniom chorionů a další).
 • Prevence metastáz a doplnění dalších terapeutických metod léčby rakoviny.
 • Přenos nádoru do operabilního stavu pro účinnější léčbu, tj. Úplné odstranění rakoviny.

Kdo kontaktovat?

Kurzy chemoterapie

Kurzy chemoterapie se provádějí individuálně pro každého pacienta a závisí na struktuře nádoru, stadiu vývoje, místě lokalizace a předchozí léčbě. Typicky se průběh chemoterapie skládá z několika léků, které jsou zavedeny v cyklech s přerušeními 3-5 týdnů. Přestávky jsou nezbytné pro to, aby tělo a imunitní systém znovu vytvořili zničené zdravé buňky a po léčbě léky se mohou trochu zotavit.

 • Během chemoterapie se pacientova strava v praxi nezmění, lékař zavede úpravy s přihlédnutím k užívaným lékům. Takže pokud je pacientovi předepsané platinové léky, musíte spotřebovat hodně tekutiny, ale z alkoholických nápojů se úplně vyhoďte. Je také zakázáno navštívit saunu během chemoterapie.
 • Během léčby by se pacient neměl vystavovat přímému slunečnímu záření. Je zakázáno provádět fyzioterapeutické a tepelné procedury.
 • Kurzy chemoterapie zvyšují riziko nachlazení. Ale pacienti mohou užívat bylinné odvarky, antipyretiky, sulfonamidové léky a antibiotika.
 • Během chemoterapie lékař pravidelně odebírá krevní testy od pacienta, provádí ultrazvukové vyšetření jater a ledvin. Ženy mohou zaznamenat změny v menstruačním cyklu (nepravidelné nebo bez měsíčních období). Pacienti mohou trpět nespavostí a jinými vedlejšími účinky chemoterapie.

Počet kursů, které mají být předány pacientovi, určuje ošetřující lékař na základě anamnézy. Optimální počet je od 4-6 cyklů chemoterapie. Po několika kurzech lékař předběžně předpovídá účinnost léčby a v případě potřeby jej opraví.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Chemoterapeutické režimy

Chemoterapeutické režimy jsou způsob léčby, který je přizpůsoben individuálně pro každého pacienta. Zvolená schéma léků samozřejmě nezaručuje úplné uzdravení, ale pomáhá zbavit se bolestivých příznaků a zpomalit vývoj rakovinných buněk. Chemoterapie může být provedena jak před operací, tak po operaci. Pokud pacient trpí cukrovkou, obezitou nebo jinými chronickými onemocněními, schéma je vybráno s velkou opatrností, s přihlédnutím k historii.

Účinný režim chemoterapie by měl mít následující vlastnosti:

 • Úroveň nežádoucích účinků by měla být minimální nebo taková, aby je pacient mohl přenést.
 • Přípravky by měly být pečlivě zvoleny tak, aby jejich interakce nevyvolávala vedlejší účinky, ale zvyšovala terapeutický účinek.
 • Souběžný režim chemoterapie musí zničit všechny odrůdy rakovinných buněk. V tomto případě by se rakovinné buňky neměly přizpůsobovat chemoterapeutickým lékům.

Chemoterapeutický režim může být prezentován jako kombinace léků, zatímco účinnost takového režimu bude od 30 do 65%. Chemoterapie může být prováděna s jediným lékem, účinnost takové léčby bude od 25 do 60%. Podívejme se na nejčastější chemoterapeutické režimy.

Schéma chemoterapie

Použité léky

Rakovina

ABVD

Adriamycin, bleomycin, vinblastin, dakarbazin

Granulomatóza

BEACOPP

Cyklofosfamid, Etoposid (fosfát), Adriamycin, Prokarbazin, Vincristin, Bleomycin, Prednisolon

Závažná granulomatóza

CMF

Cyklosfamid, methotrexat, 5-fluorouracil

Rakovina prsu

KOTLETA

Cyklofosfamid, hydroxydaunorubicin, vincristin, prednisolon

Maligní lymfom

COPP

Cyklofosfamid, vincristin, prokarbazin, prednisolon

T-lymfocyty a B lymfocyty

CVI

Cyklofosfamid, Vincristin, Prednisolon

Lymfomy, sarkomy měkkých tkání, kostní sarkomy

ECF

Epirubicin, cisplatina, 5-fluorouracil

Nádory prsu nebo žaludku, granulomatóza, lymfomy

FLP

5-fluorouracil, kyselina folinová, cisplatina

Rakovina prsu, rakovina tlustého střeva

5FUFS

5-Fluoruracil, Folin Sour

Rakovina prsu, rakovina tlustého střeva

MCF

Mitomycin, cisplatina, 5-fluorouracil

Kostní sarkomy, nádory žaludku, střev, jícnu, pankreatu, jater, prsu, dělohy, močového měchýře a rakoviny konečníku

MTX

Methotrexát

Lymfoblastická leukémie, urotelní nádory, rakovina prsu, non-granulomatózní lymfomy, kostní sarkomy

PVC

Prokarbazin, Lomustin, Vincristin

Kostní sarkomy

TEC

Docetaxel, Epirubicin, Cyclophosphamide

Rakovina prsu žaludku, ne-granulomatózní lymfomy, sarkomy

PEB

Cisplatina, Etoposid, Bleomycin

Nádory varlat, vaječníků, plic, cervixu, močového měchýře.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Chemoterapie pro rakovinu prsu

Chemoterapie pro rakovinu prsu je metoda komplexní léčby. Úkolem této metody je zpomalit vývoj maligních buněk v mléčné žláze. Pro léčení se zpravidla užívají cytotoxické léky. Chemoterapie může být použita jako nezávislá metoda léčby nebo aplikována po chirurgickém zákroku nebo před ním. Chemoterapie pomáhá zabránit relapsu onemocnění a zastavit metastázu.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Chemoterapie pro rakovinu plic

Chemoterapie pro rakovinu plic je zaměřena na úplné zničení rakovinných buněk. Léčba protinádorovými léky může být použita jako monoterapie a jako součást terapeutického protinádorového komplexu. Chemoterapie zahrnuje několik způsobů podávání cytostatik cestou poklesu. Přípravky pro chemoterapii se vybírají individuálně pro každého pacienta. Kromě chemoterapie se pacientům předepisuje terapie ke snížení nežádoucích účinků užívaných léků.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Chemoterapie pro rakovinu žaludku

Chemoterapie pro rakovinu žaludku má několik směrů. Takže léky mohou být použity po radikální chirurgii, po operační intraperitoneální terapii, před chirurgickým zákrokem nebo jako léčba rozptýleného karcinomu žaludku. Chemoterapie se provádí v nemocnici pod dohledem onkologa. Léčiva se podávají intravenózně a používají se v tabletách. Důsledky chemoterapie jsou destruktivní pro celé tělo, takže rehabilitační období po takovém léčení může trvat několik let.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Chemoterapie pro rakovinu vaječníků

Chemoterapie pro rakovinu vaječníků se používá k zastavení metastáz a prevenci recidivy onemocnění. Chemoterapie může být použita před a po radikální chirurgii, ke zpomalení růstu nádoru, zmírnění bolestivých symptomů a snížení objemu chirurgického zákroku. Chemoterapeutická léčiva se podávají intravenózně, užívají se perorálně nebo injektují do břišní dutiny. Existuje mnoho různých léků a léčebných režimů, z nichž každá má určitou účinnost a vedlejší účinky. Onkolog si vybírá optimální možnost léčby pro vysokou šanci na úplné zotavení pacienta.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61]

Chemoterapie pro rakovinu kolorekta

Chemoterapie pro rakovinu konečníku probíhá v nemocnici pod dohledem onkologa-chemoterapeuta. Lékař zvolí režim léčby, určí, kolik chemoterapií je nutné provést a sledovat stav pacienta během léčby. Léky mohou být podávány intravenózně, ale častěji ústy, tj. Ústy. Pokud se chemoterapie používá v počátečních stádiích onemocnění, umožňuje zcela zastavit rakovinový proces a zabránit jeho opakování v budoucnu.

trusted-source[62], [63], [64], [65], [66]

Chemoterapie s rakovinou 4. Stupně

Chemoterapie v 4. Stadiu rakoviny je způsob léčby nevratného nekontrolovaného šíření a proliferace nádorových buněk v celém těle. Správně formulovaná schéma chemoterapie umožňuje prodloužit životnost pacienta a významně ho zlepšit. Přežití pacientů po chemoterapii s karcinomem 4. Stupně se pohybuje v rozmezí 30-70% a délka života od šesti měsíců do pěti let. Vše závisí na druhu nádoru, na přítomnosti souběžných onemocnění a stupni zničení životně důležitých orgánů.

Klíčovým ukazatelem účinnosti chemoterapie ve stádiu 4 je pět let přežití. Podle této koncepce je předpokládáno přežití pacienta od okamžiku diagnózy - rakovina 4. Stupně. Vezměme v úvahu účinnost chemoterapie ve 4 stádiích onkologie s různými lokalizací rakoviny.

 • Rakovina plic

Pokud se chemoterapie provádí ve 4 stádiích rakoviny plic, je pět let přežití u pacientů 10%. Kromě chemoterapie může být radioterapie použita k zmírnění symptomů onemocnění a snížení velikosti nádoru. To vám umožní výrazně snížit velikost nádoru a zničit metastázy v životně důležitých orgánech.

 • Rakovina jater

Chemoterapie pro stupeň 4 rakoviny jater je účinná u 6% pacientů. V této fázi chemoterapie umožňuje zničit část metastáz. Ale klasická chemoterapie není účinná v boji proti zdroji onemocnění.

 • Rakovina žaludku

Toto onemocnění v průběhu chemoterapie v poslední fázi má velmi příznivou prognózu, 15-20%. Při léčbě se používá paliativní chemoterapie, která pomáhá stabilizovat průběh rakoviny.

 • Rakovina pankreatu

U 4 stadií rakoviny není chemoterapie účinná. Pětiletá míra přežití pacientů se pohybuje v rozmezí 2-5%. Chemoterapie se používá k zmírnění stavu pacienta, ke snížení velikosti nádoru, který stláče sousední orgány a tkáně, stejně jako ke zničení metastáz.

 • Rakovina střev

U rakoviny střev ve 4 stádiích se chemoterapie používá pouze po paliativní chirurgické léčbě. Přežití pacientů je přibližně 5%.

 • Rakovina prsu

Chemoterapie se používá ke zničení metastáz, zmírnění příznaků rakoviny nebo po chirurgické manipulaci.

 • Rakovina prostaty

Při této nemoci má chemoterapie pozitivní výsledek. Míra přežití pacientů ve čtvrtém stadiu rakoviny po ukončení chemoterapie je tedy asi 30%. Zvláště nebezpečné jsou metastázy, které narušují funkci jater, ledvin a plic.

 • Rakovina dělohy

Účinnost chemoterapie je 8-9%. Riziko rakoviny ve čtyřech fázích je, že proces ovlivňuje orgány malé pánve.

Terapeutický účinek chemoterapie ve 4. Stadiu rakoviny závisí na řadě faktorů. Účinnost léčby ovlivňuje vývoj metastáz v mozku, porušování životně důležitých orgánů, poruchy srážení krve, syndrom těžké bolesti, arteriální trombózu a jiné patologické stavy.

Hlavním cílem chemoterapie ve 4. Stadiu rakoviny je omezit šíření nádoru, snížit jeho růst, zachovat fungování orgánů a systémů a zabránit život ohrožujícím komplikacím.

trusted-source[67], [68], [69], [70], [71], [72]

Přípravky pro chemoterapii

Léky pro chemoterapii jsou antineoplastické léky, které ničí rakovinové buňky. Při léčbě rakoviny lze použít dva typy chemoterapie. První typ je léčba rakoviny jedním lékem nebo monochemoterapií a druhá léčba několika léky nebo polychemotherapií. Druhý typ chemoterapie je účinnější. Velmi často se chemoterapie kombinuje s jinými způsoby léčby - chirurgickou léčbou, radioterapií.

Existuje mnoho léků pro chemoterapii a všichni mají podobný mechanismus účinku. Takže čím rychleji rakovinné buňky rozdělují a rostou, tím jsou citlivější pro protinádorová léčiva a tím účinnější chemoterapie. Všechna léčiva pro chemoterapii jsou rozdělena do určitých skupin. Přidělit protinádorové léky, které působí na všechny fáze buněčného cyklu, léky účinné pro určitou fázi rakoviny a cytotoxické léky s odlišným mechanismem účinku. Podívejme se blíže na některé skupiny léků užívaných v chemoterapii.

Alkylační činidla

Léky působí na rakovinné buňky na molekulární úrovni. Nejoblíbenějšími protinádorovými léky z této skupiny jsou: přípravky Cyclophosphan, Embihin, Nitrosourea.

trusted-source[73], [74], [75], [76]

Antibiotika

Některá antibiotika mají protinádorovou aktivitu a účinně ničí rakovinné buňky v různých fázích buněčného cyklu.

trusted-source[77], [78], [79], [80], [81], [82], [83], [84], [85], [86]

Antimetabolity

Léky blokují metabolické procesy v rakovinových buňkách, což vede k jejich zničení. Mezi nejefektivnější léky v této skupině patří: Methotrexat, Citarabin, 5-fluorouracil

trusted-source[87], [88], [89], [90], [91], [92], [93], [94], [95], [96], [97]

Anthracykliny

Složení léku zahrnuje účinné látky, které interagují s DNA a ničí rakovinné buňky. Tato skupina léčiv zahrnuje: Rubomycin, Adryblastin.

trusted-source[98], [99], [100], [101], [102]

Winkalkaloids

Protinádorové přípravky na rostlinné bázi. Zničte rozdělení rakovinných buněk a zničte je. Tato skupina léčiv obsahuje: Vinblastin, Vincristin, Vindesin.

Přípravky platiny

Přípravky mají ve svém složení toxické látky, prvky jednoho z nejtěžších kovů. Mechanismem účinku jsou platinové přípravky podobné alkylačním činidlům.

Epipodofillotoksinı

Antineoplastické léky, které jsou syntetickým analogem účinných látek extraktu mandrak. Nejpopulárnější z nich: Etoposide, Tniposide.

Každá skupina léků pro chemoterapii má své výhody a nevýhody. Léky na léčbu vybírají onkologové se zaměřením na lokalizaci rakoviny, fázi a typ rakoviny, stejně jako věk pacienta a vlastnosti jeho těla.

trusted-source[103], [104], [105], [106], [107], [108], [109], [110], [111], [112]

Kontraindikace k chemoterapii

Kontraindikace k chemoterapii, stejně jako indikace pro léčbu, závisí na stadiu rakoviny, umístění nádoru a individuálních charakteristikách těla pacienta. Hlavními kontraindikacemi pro průběh chemoterapie jsou:

 • Intoxikace organismu.
 • Metastáza v játrech.
 • Vysoká hladina bilirubinu.
 • Metastáza v mozku.
 • Kachexie.

Následný onkolog po provedení vyšetření a zkoumání výsledků analýzy vyvozuje závěry o účinnosti použití chemoterapie nebo zakazuje použití této metody léčby.

trusted-source[113], [114], [115], [116], [117], [118], [119], [120]

Nežádoucí účinky chemoterapie

Vedlejší účinky chemoterapie jsou hlavní nevýhodou tohoto typu léčby. Symptomatologie bočnice je způsobena skutečností, že chemoterapie působí na celé tělo, které postihuje nejen rakovinové, ale i zdravé buňky těla. Chemoterapie ovlivňuje buňky hematopoetického systému a krve, trávicího traktu, nosní, vlasové folikuly, nehty, přívěsky, pochvy, kůže a sliznice dutiny ústní. Ale na rozdíl od nádorových buněk mohou být tyto buňky obnoveny. Proto je boční symptomatologie chemoterapie po stažení léčiv. Některé vedlejší účinky chemoterapie jsou rychlé, jiné trvají několik let nebo se projevují v několika letech.

Existují následující vedlejší účinky chemoterapie:

 • Osteoporóza je ojedinělost a oslabení kostní tkáně. Boční symptom vzniká kombinovanou chemoterapií s použitím léků: cyklofosfamid, methotrexát, fluorouracil.
 • Nevolnost, zvracení, průjem - chemoterapie postihuje všechny buňky těla. Tato abnormální symptomatologie je způsobena abnormalitami v činnosti gastrointestinálního traktu, ale příznaky zmizí po přerušení chemoterapie.
 • Ztráta vlasů (alopecie) - po chemoterapii mohou vypadat vlasy částečně nebo úplně. Ztráta vlasů může nastat na začátku léčby a po několika cyklech chemoterapie. Po ukončení léčby se obnoví růst vlasů.
 • Nežádoucí účinky na kůži a nehty - u některých pacientů se mohou objevit vyrážky po celé kůži, suchost, svědění, peeling. Nehty jsou křehké a kůže je citlivá na změny teploty a mechanické poškození.
 • Únava a anémie jsou nejčastějším vedlejším účinkem chemoterapie. Únava a anémie se objevují kvůli poklesu červených krvinek.
 • Infekční komplikace - chemoterapie výrazně oslabuje imunitní systém, což činí citlivou na různé infekce a viry.
 • Porušení srážení krve - nejčastěji v důsledku chemoterapie léčby rakoviny krve. Hlavní příčinou této poruchy je pokles počtu krevních destiček v krvi. Pacient má krvácení a modřiny na těle.
 • Stomatitida - chemoterapie má škodlivý účinek na sliznici ústní dutiny. Ulcerace a stomatitida se objevují v ústní dutině. Stádia se stávají otevřenými všem infekcím, houbám a virům.
 • Změny chuti a zápachu - použití chemoterapie může změnit obvyklý smysl a chuť. Mnoho pacientů zaznamenává vzhled kovové chuti v ústech. To je způsobeno tím, že chuťové receptory jsou umístěny v jazyku, které přenášejí pocity chuti do mozku. Ale kvůli působení chemoterapie je tento proces přerušený.
 • Vliv na reprodukční systém - chemoterapie způsobuje nesrovnalosti v menstruačním cyklu a negativně ovlivňuje výkon vaječníků. V důsledku toho má žena dočasnou nebo plnou neplodnost. Tento nežádoucí účinek se vztahuje také na muže, kteří podstupují chemoterapii.

Vedle výše uvedených vedlejších účinků jsou možné poruchy spánku, dočasná ztráta nebo zhoršení paměti, hormonální poruchy, nespavost nebo zvýšená ospalost, časté bolesti hlavy a další následky chemoterapie.

Komplikace chemoterapie

Komplikace chemoterapie se vyskytují velmi často, obvykle s agresivní chemoterapií a oslabeným tělem pacientů. Nejzávažnější komplikace chemoterapie se projevují jako tiflitida, tj. Zánět céka, anorektální infekce a pneumonie. Podívejme se blíže na jednotlivé možnosti komplikací chemoterapie.

 • Tieflit

Velmi závažná komplikace, která se projevuje malou bolestí v břiše. Zvláštností této nemoci je to, že rychle postupuje, způsobuje zánět céku, gangrénu nebo perforaci. Mezi pacienty s rakovinou je míra úmrtnosti přesně tento vedlejší účinek. Hlavním úkolem onkologa je diagnostikovat onemocnění včas a předepisovat léčbu.

 • Anorektální infekce

Infekce v konečníku se vyskytuje u 8% pacientů, kteří podstupují chemoterapii. Komplikace může nastat v důsledku použití chemoterapie v ústech. Nemoc je náchylný k pacientům se zeslabeným imunitním systémem, mortalita pro tuto lézi je 20-40%.

 • Pneumonie

Komplikace zánětlivé povahy se zpravidla objevují u pacientů s oslabeným imunitním systémem. Včasná diagnóza a léčba může zabránit smrtelnému výsledku této komplikace chemoterapie.

trusted-source[121], [122], [123], [124], [125], [126], [127]

Výživa pro chemoterapii

Výživa s chemoterapií je zaměřena na obnovu těla a udržení jeho normálních funkcí. Vyvážená strava by měla zahrnovat takové skupiny produktů, jako jsou: bílkoviny, obiloviny, ovoce a zelenina a mléčné výrobky.

Chemoterapie má nepříznivý účinek na zažívací a gastrointestinální trakt. Právě kvůli tomu mají pacienti problémy s výživou. Hlavním pravidlem obnovy a udržování těla u nádorových onemocnění je vyvážená strava. Pravidelná jídla mohou zmírnit vedlejší příznaky chemoterapie a jiných léčby. Podívejme se blíže na každou skupinu výrobků, která by měla být zahrnuta do stravy pacienta s rakovinou.

 • Proteinové přípravky - s chemoterapeutickou léčbou se doporučuje používat sójové produkty, maso, játra, ryby, vejce, luštěniny. Všechny tyto potraviny jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny B a železo.
 • Mléčné výrobky - produkty mléčné kyseliny mají příznivý vliv na gastrointestinální trakt pacientů a celkovou pohodu. Doporučuje se konzumovat kefír, mléko, sýr, máslo, jogurt, jogurt a další mléčné výrobky.
 • Ovoce a zelenina - během chemoterapie by pacienti měli konzumovat vařenou i surovou zeleninu a ovoce. Doporučuje se vyrábět saláty, džusy, čerstvé, jíst sušené ovoce. Nezapomeňte na zeleniny, které lze přidat do všech pokrmů.
 • Pekařské výrobky a obiloviny - pacienti s rakovinou by měli jíst různé obiloviny, obiloviny a obiloviny.

Před každým léčením chemoterapie by pacient měl mít občerstvení. Nedoporučuje se užívat drogy na prázdný nebo přetížený žaludek. V procesu chemoterapie je nutné vyloučit ze stravy akutní pokrmy, stejně jako smažené a mastné. Ale po průběhu chemoterapie by měla být výživa bohatá, aby se obnovila síla.

Chemoterapie pro rakovinu je účinná metoda léčby, která ničí rakovinové buňky, snižuje objem maligní tvorby a bojuje se vzdálenými lymfatickými uzlinami. Chemoterapie je zvolena individuálně pro každého pacienta. Účinnost tohoto typu léčby závisí na stupni rakoviny, stupni poškození těla a dalších individuálních charakteristikách těla pacienta.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.