^

Zdraví

Chemoterapie rakoviny dělohy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu dělohy se používá k zpomalení růstu nádorových buněk ak snížení objemu novotvarů. Chemoterapie se používá u druhého, třetího a čtvrtého stupně rakoviny dělohy. Nejčastěji je pacient postižen rakovinou endometria, tj. Adenokarcinomem, méně častým u leiokarcinomu. Chemoterapie se používá jako samostatná léčba a v kombinaci s dalšími terapeutickými metodami, které zvyšují procento přežití po rakovině.

Obvykle chemoterapie pro rakovinu dělohy se používá po odstranění orgánu. Antineoplastické látky zabraňují relapsu a metastázám. Při léčbě rakoviny dělohy druhém kroku, a to nejen odstranit dělohy a podkoží, ale také okolní uzliny, které mohou být metastázy. U chemoterapie, nejčastěji používají léky, jako je :. Karboplatina, doxorubicin, cisplatina a další léky se podávají intravenózně nebo perorálně. V tomto posledně uvedeném způsobu, přičemž léky, rakovinné buňky jsou zničeny pomocí systémového oběhu. Ale chemoterapie se používá pouze tehdy, když jiné metody nedávají požadovaný výsledek. To je proto, že chemoterapie způsobuje mnoho vedlejších účinků.

 • K dnešnímu dni existuje mnoho léků, které mají protinádorovou aktivitu a používají se v chemoterapii. Navzdory skutečnosti, že drogy mají různé účinné látky, všichni pracují v podobném mechanismu účinku.
 • Některé léky mají úzký rozsah účinku nebo se používají k léčbě 1-2 typů rakoviny. Chemoterapie pro rakovinu dělohy může snížit velikost nádoru, zničit rakovinné buňky a zabránit metastázám a zlepšit účinnost léčby rakoviny.

Chemoterapie se provádí podle kurzů, od 1 týdne, s přerušeními za měsíc. Doba trvání léčby závisí na stádiu rakoviny a stáří pacienta. Celý proces chemoterapie se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu a onkologů, kteří pravidelně provádějí testy a monitorují účinnost chemoterapie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Chemoterapie pro rakovinu děložního čípku

Chemoterapie pro rakovinu děložního čípku - je způsob léčby maligního nádoru. Zvláštností této rakoviny je to, že rakovina může klíčit v pánevních orgánech, ovlivnit regionální mízní uzliny a dát vzdálené metastázy. Před chemoterapií lékař vybere léky s protinádorovým účinkem individuálně pro pacienta. Současně se věnuje zvláštní pozornost stadiu rakoviny, velikosti nádoru, celkovému stavu pacienta a míře postižení okolních tkání. Chemoterapie může být použita jako samostatná léčba rakoviny děložního čípku nebo před / po operaci.

Moderní chemoterapeutické léky, které se používají při rakovině děložního čípku, selektivně působí na rakovinné buňky. To vám umožní léčit léčbu a významně snížit procento nežádoucích účinků. Hlavní příznaky chemoterapie u rakoviny děložního čípku:

 • Typ rakoviny se zvýšenou citlivostí na chemoterapii (toto je určeno histologickou analýzou a biopsií).
 • Chemoterapie se provádí s nádory velkých velikostí. V tomto případě úloha chemoterapie snižuje novotvary pro následné chirurgické zákroky.
 • Chemoterapie se provádí s nefunkčními a metastatickými stadii rakoviny děložního čípku, pokud neexistuje možnost radikálního odstranění nádoru.

Jedinou nevýhodou chemoterapie jsou vedlejší účinky. Vzhled nežádoucích účinků je způsoben tím, že protinádorové léky narušují metabolické procesy, zpomalují růst a rozdělení rakovinných buněk. Ale pod vlivem chemoterapie a zdravých buněk, což vede k dočasným poruchám metabolismu. Ale vedlejší účinky chemoterapie nejsou u všech pacientů patrné. Jejich stupeň a závažnost závisí na individuálních charakteristikách těla pacienta. Častěji u pacientů s karcinomem děložního čípku během chemoterapeutické léčby se objevují vedlejší účinky jako:

 • Dočasné zhoršení tvorby leukocytů a snížení ochranných funkcí těla.
 • Poruchy tvorby erytrocytů a výskytu anémie. Úroveň erytrocytů se obnoví během přerušení průběhu chemoterapie.
 • Vzhledem k poklesu počtu krevních destiček existuje tendence k tvorbě podlitin a krvácení, protože dochází k narušení procesu srážení krve.
 • Mnoho pacientů trpí zánětem ústní sliznice a podrážděním střevní sliznice.
 • Některé chemopreparace způsobují ztrátu vlasů. Ale růst vlasů je obnoven několik měsíců po ukončení chemoterapie.
 • Chemoterapie pro rakovinu dělohy způsobuje narušení reprodukčních funkcí. Schopnost mít děti je obnovena po léčbě pomocí další terapie.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.