Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu tlustého střeva

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Chemoterapie pro rakovinu tlustého střeva je léčení maligních nádorů, stejně jako zpomalení růstu rakovinných buněk a zničení vzdálených metastáz. Pro rakovinu střev se zpravidla používá chemoterapie jako pomocná terapie po operaci nebo před chirurgickým zákrokem na rakovinu konečníku nebo tlustého střeva.

Léčba protinádorovými léky se používá v případě, že po odstranění nádoru je pravděpodobnost recidivy onemocnění velká nebo jsou metastázy. Tento typ léčby lze však použít jako monoterapii, pouze pokud metastázy zcela chybějí a rakovinový nádor je lokalizován v určité oblasti střeva.

Obvykle jsou pacientům předepisován 5-FU režim léčby s použitím 5-fluorouracilu. Lék je vysoce účinný a má minimální vedlejší účinky. Látka může být použita jako monoterapie nebo v kombinaci s jinými protinádorovými léky. Chemoterapie se používá jak u primárního, tak u sekundárního karcinomu střev. Průběh léčby může trvat několik dní až několik měsíců. Chemoterapie má ničivý účinek na rakovinový proces a úplně ničí nemoc.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdo kontaktovat?

Chemoterapie pro rakovinu tlustého střeva

Chemoterapie pro rakovinu tlustého střeva se používá k usmrcení rakovinných buněk a metastáz. Pro chemoterapii se používají různé chemoterapeutické schémata. Každá schéma je pro pacienta provedena individuálně a závisí na stupni rakoviny a typu (primární, sekundární), stupni poškození střev, přítomnosti metastáz, věku pacienta a dalších charakteristikách těla.

Chemoterapie pro rakovinu tlustého střeva může zahrnovat takové léčebné režimy:

  • Postoperativní chemoterapie systémové povahy. Pacientovi se předepisuje 5-FU 450 mg / m2, intravenózně 5 dní, jednou týdně po dobu jednoho roku + Levamisol 150 mg / den, tři dny, každé dva týdny po dobu jednoho roku.
  • Kombinace protinádorových léčiv s biologickými modulátory: 5-FU, leucovorin, interferon-alfa2b.

Kromě těchto standardních chemoterapeutických režimů pro léčbu rakoviny tlustého střeva, u pacientů se předepisují komplex vitamínů a anti-karcinogenní působení léčiv pro prevenci rakoviny recidiv.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Chemotherapy for Sigmoid Cancer

Chemoterapie pro sigmoidní rakovinu tlustého střeva je podobná léčebným režimům, které se používají pro rakovinné léze tlustého střeva a jiných částí střeva. Při rakovině sigmoidního tlustého střeva je povinné mít označení pro resekci, tj. Excizi postiženého orgánu. Chemoterapie se používá před a po operaci. Antineoplastické léky pomáhají snížit objem rakoviny a zabraňovat vzniku metastáz.

Chemoterapie může být použita k léčbě neoperovatelných a zanedbávaných případů rakoviny sigmoidů. Ale chemoterapie zcela nezničí rakovinu, ale zpomaluje její růst. Hlavní nevýhodou chemoterapie je to, že velmi často dává velmi nepředvídatelné výsledky a má patologické vedlejší účinky. Právě tyto faktory zpochybňují vhodnost chemoterapie pro sigmoidální rakovinu tlustého střeva.

Ale chemoterapie umožňuje bojovat s metastázami, které postihují játra a další vnitřní orgány. Přežití u pacientů s rakovinou sigmoid je 50% a délka života po této diagnóze a neúčinná léčba je 6-9 měsíců.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Chemoterapie pro rakovinu céka

Chemoterapie pro rakovinu céka je dlouhým a komplexním procesem léčby, který je pod dohledem onkologa. Režim chemoterapie se provádí individuálně pro každého pacienta s pečlivým výběrem dávkování pro dosažení pozitivního léčebného účinku. Protože protinádorová léčiva užívají léky s minimálními vedlejšími účinky a toxickými účinky.

Účinnost chemoterapie závisí na stupni rakovinového procesu, druhu rakoviny, přítomnosti metastáz v životně důležitých orgánech, předchozí léčbě a individuálních charakteristikách těla pacienta. Chemoterapie pro rakovinu céka, stejně jako u jiných rakovin střev, může být provedena jak po operaci, tak před operací.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Chemoterapie pro rakovinu kolorekta

Chemoterapie pro rakovinu kolorektálního karcinomu je paliativní. To znamená, že průběh chemoterapie neruší rakovinu, ale snižuje její velikost a metastázy, což výrazně zlepšuje život pacientů. Pro provádění chemoterapie používejte speciální programy, které se provádějí v závislosti na věku pacienta, stupni a formě rakoviny a dalších rysech těla. Nejčastěji se 5-fluorouracil a Ftorafur užívají k léčbě. Prah pětiletého přežití pacientů je 50-60%.

Chemoterapie pro rakovinu střev může být použita před operací nebo po operaci. Protinádorová léčiva účinně zničují vzdálené metastázy a zabraňují recidivě onemocnění (za podmínek chirurgického odstranění nádoru).

trusted-source[24], [25], [26], [27]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.