^

Zdraví

Chemoterapie pro různé typy rakoviny

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu je jednou z nejúčinnějších metod, která se používá k léčbě rakovinových onemocnění různých etiologie a lokalizace. Podívejme se na typy chemoterapie pro různé druhy rakoviny, na výhody a nevýhody této metody. A šance na zotavení při použití chemoterapie na rakovinu.

Pod chemoterapie pochopit pacienta v podávání léků, které ničí rakovinné buňky. Hlavním principem chemoterapie je zpomalení růstu a rozdělení rakovinných buněk a jejich úplné zničení. Ale takové účinky chemoterapeutických léků negativně ovlivňují vývoj a rozdělení zdravých buněk v těle, jako jsou: buňky střeva, sliznice úst, kostní dřeň, vlasové folikuly a další.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kdo kontaktovat?

Chemoterapie pro rakovinu mozku

Chemoterapie pro rakovinu mozku není nejúčinnějším způsobem léčby. To je způsobeno skutečností, že pro zničení rakovinných buněk musí léky projít hematoencefalickou bariérou, která chrání mozek. Navíc ne všechny typy rakoviny reagují na účinky chemoterapie. Způsob podávání léků závisí na druhu rakoviny a jejím stádiu. Tak lze použít intravenózní, intramuskulární a intraarteriální podávání. V některých případech se uchýlí k perorálnímu užívání léků, které pronikají do mozku krví.

Různá léčiva a jejich kombinace se používají k léčbě rakoviny mozku. Standardní léčebný režim může zahrnovat:

 • Temozolomid je protinádorové léčivo, které se používá k léčbě pacientů s rakovinou mozku. Zvláštností tohoto léku je to, že má vysokou účinnost a nízké vedlejší účinky (zácpa, slabost, nevolnost, bolest hlavy, zvracení). Lék se užívá ve formě tablet.
 • Chemoterapeutické léky na bázi platiny - tak jsou léky jako Cisplatin (Platinol) a Carboplatin (Paraplatin) považovány za standardní léčbu rakoviny mozku. Léčiva se podávají intravenózně. Hlavní nežádoucí účinky se projevují formou zvracení, nevolnosti, svalové slabosti, plešatosti.

trusted-source[8], [9], [10]

Chemoterapie pro rakovinu mozku

Chemoterapie pro rakovinu mozku se používá k prevenci recidivy onemocnění, jako pooperační preventivní terapie. Chemoterapie může být použita ve spojení s jinými léčbami, například radioterapií, ke zlepšení celkového stavu pacienta a délky života. Chemoterapie se používá k detekci vzdálených metastáz.

Jako nezávislý způsob léčby je však v případě rakoviny mozku chemoterapie neúčinná. To se vysvětluje skutečností, že dnes neexistují žádné univerzální protinádorové léky, které by účinně působily na všechny typy nádorů a typů rakoviny. Neúčinnost chemoterapie se vysvětluje skutečností, že při léčbě rakoviny mozku musí léky projít hematoencefalickou bariérou. Ne všechny léky však úspěšně zvládnou tento úkol.

Existuje několik způsobů podávání léků, které zvyšují účinnost chemoterapie. Podívejme se na ně:

 • Intratekální chemoterapie - tato metoda zahrnuje zavedení léku přímo do cerebrospinální tekutiny, která cirkuluje v mozku a páteři. To vám umožní obejít hematoencefalickou bariéru a působit přímo na zdroj léze.
 • Systémová terapie - znamená intravenózní injekci v portu nebo perorální podání chemoterapie.

Stejně jako u jiných typů chemoterapie způsobuje chemoterapie rakoviny mozku vedlejší účinky. Současně se dlouhodobé důsledky léčby mohou projevit po několika letech. Speciální poškození chemoterapie způsobuje reprodukční systém.

trusted-source[11], [12], [13]

Chemoterapie pro rakovinu prsu

Chemoterapie pro rakovinu prsu je proces užívání léků s protinádorovým účinkem. Zpravidla se léky podávají intravenózně nebo užívají perorálně. Chemoterapie je klasifikována jako systémový typ léčby, protože cytotoxické léky po pádu do systémového krevního oběhu inhibují růst možných rakovinných buněk nejen v hrudníku, ale iv jiných orgánech. Při rakovině prsu lze použít léčbu nebo adjuvantní terapii.

 • Terapeutická chemoterapie se provádí před operací. Jeho hlavním cílem je snížit velikost nádoru a zničit metastázy.
 • Adjuvantní (preventivní) chemoterapie se používá po operaci. Protinádorová léčiva ovlivňují metastázy v jiných orgánech a zničí je.

Trvání chemoterapie pro rakovinu prsu závisí na individuálních charakteristikách těla pacienta. Trvání léčby ovlivňuje formu rakoviny, citlivost těla na užívané léky. Trvání průběhu chemoterapie může trvat několik měsíců až rok.

Nežádoucí účinky chemoterapie závisí na těle pacienta. Nejčastěji pacienti trpí nauzeou, ztrátou chuti k jídlu, alopecií, zvracením, menstruačními nepravidelnostmi. Pacienti snižují ochranné funkce imunitního systému a zvyšují únavu. Tato symptomatologie se však objeví během jednoho měsíce po ukončení chemoterapie.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Chemoterapie pro rakovinu pankreatu

Chemoterapie pro rakovinu pankreatu má několik typů. Existuje tedy adjuvantní chemoterapie, tj. Preventivní, chemoterapie první a druhé linie, stejně jako podpůrná nebo paliativní chemoterapie. Podívejme se blíže na každý typ chemoterapie pro rakovinu pankreatu.

 • Adjuvantní chemoterapie

Používá se po chirurgickém odstranění rakoviny pankreatu. Hlavním úkolem chemoterapie je prevence možných recidiv nádorového nádoru. V případě rakoviny slinivky břišní pro adjuvantní chemoterapie s použitím gemcitabinu drog (Gemzar) nebo kombinaci cisplatina (Platinola) s alfa-interferonu a radioterapie. Možná neoadjuvantní (před operací), ale u rakoviny slinivky břišní, tento typ léčby se používá velmi zřídka.

 • První chemoterapie

Tento typ chemoterapie se používá k léčbě metastatického karcinomu pankreatu. Obvykle se používá monochemoterapie s gemcitabinem. Takové léčení brání možným relapsům a zlepšuje kvalitu života pacienta s rakovinou. Kromě Gemcitabinu lze použít i jiné antineoplastické látky.

 • Druhá chemoterapie

Používá se v případě, kdy chemoterapie první linie neměla správný účinek a nádorový nádor pokračuje v růstu. Léčba se provádí pomocí chemoterapeutických léků 5-FU a oxaliplatiny. Terapie je možná pouze s uspokojivým celkovým stavem pacienta.

 • Palliativní chemoterapie

Používá se ke zmírnění příznaků rakoviny pankreatu. Může být použit pro všechny výše uvedené typy chemoterapie a v jakémkoli stádiu rakoviny.

Chemoterapie pro rakovinu pankreatu způsobuje reverzibilní vedlejší účinky. Nejběžnější z nich: zvracení, nevolnost, průjem, únava, ulcerace sliznic ústní dutiny, alopecie. Nežádoucí účinky zmizí po ukončení chemoterapie.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Chemoterapie pro rakovinu jater

Chemoterapie pro rakovinu jater je jednou z metod léčby rakoviny. Výhodou chemoterapie je, že použité antineoplastické léky zničí velké množství rakovinných buněk a zpomalují jejich vývoj. Léky jsou injektovány do tepny nebo do hlavní jaterní jater, takže protinádorová léčiva vstupují do zdroje léze.

Postup chemoterapie pro rakovinu jater lze provádět ambulantně a trvale. Hlavním cílem chemoterapie je vícestupňová terapie. Za prvé se pacientovi aplikuje protinádorová léčiva a poté se provede restorativní chemoterapie. Tento typ změn léčby-zotavení se používá v průběhu chemoterapie pro rakovinu jater.

Při léčbě se užívají cytotoxické léky, tj. Léky proti rakovině. Při vstupu do systémové cirkulace jsou léky distribuovány po celém těle. Nejčastěji používané léky, jako jsou: Doxorubicin, Cisplatinum, Fluroracil, Gemcitabin. Chemoterapie se provádí pouze v případě, že játra nejsou jaterní. Antineoplastické léky pomáhají zbavit se příznaků rakoviny a snižovat nádor. Ale chemoterapie způsobuje řadu vedlejších účinků: ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, dysfunkce ledvin, snížená imunita. Aby se odstranily vedlejší příznaky, léková terapie a léky se používají ke zvýšení tvorby červených krvinek.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39]

Chemoterapie pro rakovinu močového měchýře

Chemoterapie pro rakovinu močového měchýře se nejčastěji používá ve spojení s dalšími terapeutickými metodami a postupy. Jako nezávislá léčba rakoviny močového měchýře je chemoterapie neúčinná. K dosažení pozitivního terapeutického účinku, onkologové předepsané kombinaci protinádorových léčiv, jako jsou: metotrexát, vinblastin, Adriablastin, cisplatiny a intravezikální instalaci.

K dnešnímu dni v lékařské praxi existuje asi 10 protinádorových léků, které se používají při chemoterapii pro rakovinu močového měchýře. Nejúčinnějšími a nejoblíbenějšími jsou: 5-fluorouracil, Bleomycin, Mitomycin C, Diodendenzotef, Cyclophosphamide, VM-26 a další. Zavedení léků závisí na umístění nádoru v močovém měchýři. Tak lze použít systémové, intraarteriální, intravesikální nebo endolymfázové podávání.

Principem chemoterapie je působit na rakovinné buňky, zpomalovat jejich růst, eliminovat oddělené metastázy a zmírnit stav pacienta. Ale po chemoterapii existují vedlejší účinky nebo komplikace léčby. Pacienti trpí problémy s gastrointestinálním traktem, zvracením, zvýšenou slabostí, alopecií a poruchami funkce imunitního systému.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Chemoterapie pro rakovinu prostaty

Chemoterapie pro rakovinu prostaty je metoda léčby, při které je pacient injekčně podáván protinádorovými léky, které ničí rakovinové buňky, jejich růst a rozdělení. Během chemoterapie lze léky podávat intravenózně nebo užívat interně. Každá z těchto metod umožňuje lékům vstoupit do systémové cirkulace a šířit se po celém těle, působící jak na hlavní zaměření onemocnění, tak na vzdálené metastázy.

Chemoterapie pro rakovinu prostaty se obvykle používá k léčbě rakovinových stadií 3 a 4, s relapsem po chirurgickém zákroku, s rakovinou rezistentní na hormony a pokud se šíří. Chemoterapie se nepoužívá v počátečních stádiích rakoviny prostaty. Léčba se provádí s cykly s dobou odpočinku, aby se obnovilo tělo.

Častěji pro léčbu používají takové antineoplastické chemoterapeutické látky, jako jsou:

 • Docetaxel - lék je podáván intravenózně, zpomaluje růst a rozdělení rakovinných buněk a rakoviny.
 • Mitoxantron - působení léčiva je založeno na blokování enzymu, který se podílí na syntéze DNA rakovinných buněk. Kvůli tomu dochází k narušení růstu a rozdělení patogenních buněk.
 • Epirubicin - účinné látky léku se váží na DNA rakovinných buněk a zastavují jejich růst a rozdělení.

Léčiva mohou být podávána samostatně nebo v kombinaci. Průběh chemoterapie pro rakovinu prostaty způsobuje nežádoucí účinky. Komplikace léčby závisí na tom, který lék byl použit k léčbě rakoviny prostaty, jaká dávka léku. Jednotlivé reakce pacientů na chemoterapii mají zvláštní význam. Jeden pacient tedy může mít méně vedlejších účinků než druhý, ale se stejným léčebným režimem.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Chemoterapie pro rakovinu ledvin

Chemoterapie pro rakovinu ledvin není účinným způsobem léčby. Je to proto, že ve většině případů není nádor citlivý na protirakovinné léky. Ale chemoterapie má příznivý účinek na relapsující a metastatické útvary. K dosažení pozitivních výsledků léčby je chemoterapie kombinována s imunoterapií.

Chemoterapie pro rakovinu ledvin je použití určitých chemoterapeutických léků. Tyto léky spadají do systémového krevního řečiště a působí na celé tělo. Zvažme nejpopulárnější a nejúčinnější léky pro chemoterapii při rakovině ledvin:

 • Nexavar je chemopreparace, která blokuje proliferaci nádorových buněk a narušuje jejich růst a rozdělení. Léčba se používá k léčbě pozdních stadií rakoviny ledvin a rakoviny jater. Lék způsobuje nežádoucí účinky, hlavními jsou: poruchy srážení krve, arteriální hypertenze, kožní vyrážka, podráždění a další.
 • Sutent je protinádorové léčivo ze skupiny inhibitorů tyrosinkinázy. Léčivo je účinné při léčbě gastrointestinálních stromálních nádorů. Nežádoucí účinky jsou podobné výše popsanému léku.
 • Torysel je protinádorové léčivo užívané k chemoterapii u nádorů ledvin. Účinek léčiva je založen na blokování procesu angiogeneze a destrukce rakovinných buněk.

Výše uvedené léky zvyšují očekávanou délku života pacientů s rakovinou ledvin, snižují bolestivé symptomy a zpomalují progresi nádorového nádoru.

trusted-source[59], [60], [61], [62]

Chemoterapie pro léčbu rakoviny krve

Chemoterapie pro léčbu rakoviny krve je způsob léčby jedné z nejkomplexnějších a nejzávažnějších onemocnění. Vlastností rakoviny krve je to, že poškození kostní dřeně se šíří v celém krevním systému a ovlivňuje všechny zdravé buňky a orgány. Mezi rakoviny krve patří leukémie, myelom a lymfom.

Nejúčinnějším způsobem léčby rakoviny krve je chemoterapie s cytostatiky. Trvání chemoterapie zpravidla trvá dva roky. Asi půl roku trvá pacient v podmínkách nemocnice a zbytek času je ošetřen ambulantní. Chemoterapie se používá k léčbě rakoviny krve i v prvních stadiích onemocnění. Pacientovi se kontinuální intravenózní infuze provádí 1-2 týdny. Celá doba hospitalizace je za hygienických podmínek. Pacient je chráněn před jakýmkoli kontaktem s vnějším světem.

Jakmile chemoterapie způsobila období remise, onkologové poslali léčbu, aby výsledek opravili. Při relapsu rakoviny krve se pacient podrobí transplantaci kostní dřeně. Prognóza léčby závisí na stupni rakoviny, rozsahu léze a věku pacienta. Takže nejpozitívnější prognózou léčby rakoviny krve je u malých dětí, míra přežití je 70% případů.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69], [70]

Chemoterapie pro rakovinu varlat

Chemoterapie pro rakovinu varlat se obvykle provádí po odstranění varlat, tj. Při prevenci recidivy onemocnění. Chemoterapie může vyléčit jakýkoli druh rakoviny, který se rozšířil za varlata nebo se opakoval. Chemoterapie se provádí intravenózní injekcí v nemocnici. Počet kursů závisí na rozsahu šíření rakoviny a na reakci pacienta na použité léky.

 • Pokud se po operaci provádí chemoterapie k prevenci recidivy onemocnění, pak se tato léčba nazývá adjuvantní chemoterapií. Pacientovi jsou podávány léky Carboplatinum, stejně jako léky - Cisplatina, Bleomycin, Etoposid. V průměru trvá léčba přibližně 3 týdny.
 • Pokud je rakovina varlat metastázovaná nebo opakovaná, léčba se provádí zvyšováním rychlosti chemoterapie. Pacient je vybrán silnější dávkou léků a provádí několik cyklů chemoterapie s přerušeními.

trusted-source[71], [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80], [81]

Chemoterapie pro rakovinu jícnu

Zřídka se jako monoterapie používá chemoterapie pro rakovinu jícnu. Nejčastěji se chemoterapie používá ve spojení s dalšími terapeutickými metodami. Vysoká účinnost má terapeutický komplex chemoterapie a radiační terapie. Léčba se provádí jak v předoperačním období, tak po operačním zákroku. Chemoterapeutické léky mohou být injektovány intravenózně do systémového oběhu nebo podávány perorálně.

U rakoviny jícnu je chemoterapie předepsána z druhého stupně onemocnění. Léčba je zaměřena na zničení zhoubných nádorových buněk. Pokud je chemoterapie prováděna ve čtvrtém stupni rakoviny jícnu, pak je terapie paliativní, která zpomaluje růst nádoru a prodlužuje život pacienta.

Použití chemoterapie v pooperačním období zvyšuje účinnost chirurgické léčby. Při použití kombinované léčby je přežití pacientů 18% a délka života není delší než 3 roky.

trusted-source[82], [83], [84], [85], [86], [87], [88], [89], [90], [91], [92]

Chemoterapie pro rakovinu hrdla

Chemoterapie pro rakovinu kopce je použití léků, které mají ničivý účinek na rakovinné buňky. Princip chemoterapie je založen na skutečnosti, že rakovinové buňky jsou charakterizovány intenzivní úrovní metabolismu, což je činí citlivými na různé protinádorové léky. Při rakovině krku lze chemoterapii provést ve dvou režimech:

 • Před operací a radioterapií ke snížení velikosti nádoru.
 • Po operaci nebo radioterapii zničit zbývající rakovinné buňky a vzdálené lymfatické uzliny.

Při chemoterapii jsou všechny léky podávány systémově, takže protinádorová činidla vstupují do krevního oběhu a ovlivňují všechny tkáně a orgány pacienta. Podobné účinky chemoterapeutických léků však mají negativní dopad na celkové zdraví, což způsobuje řadu vedlejších účinků. Nežádoucí účinky závisí na typu použitého léku a použité dávce. Nejčastěji chemoterapie způsobuje takové nežádoucí účinky jako:

 • Potlačení růstu krevních buněk - u pacientů klesá hladina leukocytů, což činí organismus citlivou na infekční onemocnění.
 • Alopecie - protinádorové léky ovlivňují všechny buňky lidského těla. Většina chemoterapeutických léčiv je ovlivněna epiteliálními buňkami (vlasové folikuly, buňky gastrointestinálního traktu). Růst vlasů se obnoví po ukončení chemoterapie.
 • Léze gastrointestinálního traktu - pacient pocítil ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, průjem, výskyt vředů na rtech a v ústech. Pro potlačení nevolnosti onkolog předepisuje antiemetiky, které zlepšují pohodu pacienta.

trusted-source[93], [94], [95], [96], [97]

Chemoterapie pro rakovinu hrtanu

Chemoterapie pro rakovinu hrtanu se provádí před chirurgickým zákrokem ke snížení velikosti nádoru a také po usmrcení zbývajících rakovinných buněk. Neoadjuvantní chemoterapie (před operací) se zpravidla skládá ze dvou kuřat s krátkou přestávkou. Pacientovi jsou podávány antineoplastické léky, které tělu umožňují připravit se na nadcházející chirurgický zákrok.

Obzvláště populární je intraarteriální neoadjuvantní polychemotherapy. Použití tohoto typu léčby může úspěšně provést operaci a zlepšit prognózu onemocnění a trvání období bez onemocnění. Postup zajišťuje katetrizaci vnější krční tepny. V případě, že rakovina začala metastázy v regionálních mízních uzlinách, pak před neoadjuvantní intraarteriální chemoterapii, pacient se odstraní metastatických lymfatických uzlin.

trusted-source[98], [99], [100], [101], [102]

Chemoterapie pro rakovinu jazyka

Chemoterapie pro rakovinu jazyka je stejná jako u jiných karcinomů těla. Výběr léků, délka léčby a počet kursů závisí na stupni rakoviny jazyka, objemu nádoru a celkovém stavu pacienta. Pro léčení se používá jako léčba jedním vybraným protinádorovým činidlem a komplexním.

Chemoterapie je zaměřena na potlačení rakovinných buněk. Hlavní nevýhodou tohoto typu léčby rakoviny jazyka je možné porušení ledvin, nervového systému a močového měchýře. Správně zvolený schéma léčby rakoviny jazyka umožňuje pacientovi vrátit se do plného života. Při léčbě v časných stádiích vzniku rakoviny se objevuje u 80% pacientů s rakovinou v 3-4 stádiích - u 30% pacientů. Pětiletá míra přežití pacientů je 60-90%.

trusted-source[103], [104], [105], [106], [107], [108], [109], [110]

Chemoterapie pro rakovinu štítné žlázy

Chemoterapie pro rakovinu štítné žlázy, nejčastěji používaná pro anaplastickou léčbu rakoviny nebo karcinomu medulárního karcinomu. Chemoterapie zahrnuje intravenózní podávání léků, které vstupují do systémového krevního řečiště, destruktivně ovlivňují rakovinné buňky v celém těle pacienta. V závislosti na stádiu rakoviny se léčba může provádět jak v nemocnici, tak v ambulantním prostředí.

Obvykle se jako pomocná metoda používá chemoterapie pro rakovinu štítné žlázy. Tak se chemoterapie používá ke snížení velikosti nádoru, k prevenci recidivy onemocnění a ke zničení vzdálených metastáz. Léčiva pro chemoterapii a jejich dávkování se vybírají individuálně pro každého pacienta a závisí na stupni rakoviny, objemu nádoru a věku pacienta.

Stejně jako všechny typy protinádorových léčiv způsobuje chemoterapie řadu vedlejších účinků. Pacient může zaznamenat vředy v ústní dutině, ztrátu chuti k jídlu, průjem a poruchy činnosti gastrointestinálního traktu, ztrátu chuti k jídlu v jiných. Tato symptomatologie prochází po ukončení chemoterapie.

trusted-source[111], [112], [113], [114], [115]

Chemoterapie pro rakovinu lymfatických uzlin

Chemoterapie pro rakovinu lymfatických uzlin je léčbou onkologického onemocnění, které postihuje lymfatické uzliny různých skupin (axilární, inguinální, cervikální). Chemoterapie se zpravidla provádí pomocí kurzů, což umožňuje dosáhnout úplné remise rakoviny. Pokud tedy po 5 až 6 cyklech chemoterapie pacient nemá stabilní remisi, použijí se přísnější metody léčby. Úspěch léčby a prognóza zotavení lze stanovit podle stavu pacienta po dvou cyklech chemoterapie. Za tímto účelem pacient provádí řadu testů a zkoušek, které nám umožňují sledovat pozitivní dynamiku léčby.

Při rakovině lymfatických uzlin lze použít agresivní chemoterapii, která má destruktivní účinek na buňky kostní dřeně. Při tomto typu léčby pacient čeká na transplantaci kostní dřeně, intenzivní chemoterapii a záření. To zvyšuje pravděpodobnost zotavení a prodlužuje dobu remisí rakoviny.

trusted-source[116], [117], [118], [119], [120], [121], [122], [123], [124], [125]

Chemoterapie pro rakovinu kostí

Chemoterapie pro rakovinu kostí je systémová léčba, která se nejčastěji používá u Ewingova sarkomu a osteosarkomu. Účinek chemoterapie je založen na šíření protinádorových léků v krvi po celém těle.

Chcete-li provést chemoterapii pro rakovinu kostí, použijte takové protinádorové léky jako:

 • Etoposide (VP-16).
 • Doxorubicin.
 • Vinkristin.
 • Fosfamid.
 • Cyklofosfamid (Cytoxan).
 • Methotrexát.
 • Carboplatin

Obvykle onkolog provádí léčebný režim užívající dva nebo tři léky najednou. Kombinace protinádorových léků zvyšuje účinnost léčby a šance na obnovu.

trusted-source[126], [127], [128], [129], [130], [131], [132], [133], [134], [135]

Chemoterapie pro rakovinu kůže

Chemoterapie pro rakovinu kůže je zaměřena na zničení rakovinných buněk. Chemoterapie zahrnuje několik způsobů užívání protinádorových léčiv.

 • Přímé aplikace na pokožku

Pro tyto účely se přípravky používají ve formě lotionu, gelu nebo krému. Takové protinádorové léky se používají v časných stádiích onemocnění, obvykle s dlaždicovým a bazocelulárním karcinomem kůže. Léky se aplikují na pokožku 2-3krát denně, aby zabily rakovinové buňky v horních vrstvách kůže.

Použití těchto léků může způsobit otoky, svědění a vzhled vyrážky. Kůže je velmi citlivá na sluneční záření a jiné záření. Nepříznivé příznaky se vyskytují po ukončení užívání protinádorových léčiv.

 • Intravenózní nebo perorální podání

Léky jsou injektovány do systémového oběhu nebo užívány vnitřně. To umožňuje, aby se lék rychle rozšířil po celém těle. Tento typ chemoterapie se provádí v nemocnici.

Pokud se na rameni nebo rameni objeví rakovina, pak chemoterapie injektuje končetiny do krevního řečiště. Ale to chvíli narušuje tok krve, který dovoluje drogu zůstat v nádoru na krátkou dobu.

trusted-source[136], [137], [138], [139], [140], [141], [142]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.