^

Zdraví

Chemoterapie prsu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie je považována za jeden z metod komplexní léčby maligních onemocnění. Tato technika je příjem zvláštních léků, které inhibují růst novotvaru a přispívají k zničení maligních buněk. Chemoterapie prsu může být použita jako hlavní způsob léčby, a to buď před nebo po operaci.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro chemoterapii prsu

Zpravidla se chemoterapie podává před nebo bezprostředně po operaci.

Chemoterapie by neměl být používán v rakovině neinvazivní (např., Duktální karcinom v raných fázích vývoje, což charakteristickým znakem je akumulace pozměněných buněk histologicky žádný vliv na klíčení okolní tkáně), kde žádné metastázy. V takových situacích je účelnější použít hormonální léčbu.

Často odborníci dávají přednost použití chemoterapie v preklimakterickém období pro diagnostiku invazivního maligního procesu prsu. To se vysvětluje skutečností, že v této situaci je onemocnění mnohem závažnější a chemoterapie pomůže dosáhnout nejpozoruhodnějšího výsledku.

Léčba chemoterapií se projevuje hlavně ve všech případech, kdy je pozorováno rozšíření maligní patologie na lymfatický systém. A účel takového léčení nezávisí na velikosti primárního maligního zaměření nebo funkční kapacitě příloh.

Chemoterapie se často doporučuje ženám v preklimakterickém období s invazivním nádorem s formací o velikosti 1 centimetr, dokonce i s neovlivněnými lymfatickými uzlinami.

Kdo kontaktovat?

Názvy léků na chemoterapii prsu

Chemoterapie je předepsána ve fázích, aby tělo přestávky pro odpočinek a zotavení. Používání určitých chemoterapeutických léků závisí na mnoha faktorech:

 • stupeň a velikost vzdělávání, její agresivita, přítomnost metastáz v lymfatických uzlinách;
 • věk a fyziologické vlastnosti pacienta;
 • období menstruační funkce (reprodukční, klimakterické období);
 • reakce těla na příjem chemoterapie.

Léky na chemoterapii jsou rozděleny do následujících kategorií:

 • alkylačními činidly - porušují strukturu DNA maligní buňky, což znemožňuje další rozdělení. Taková činidla zahrnují chlorometin, melfalan, cyklofosfamid, lomustin, busulfan, fluorobenzotep, dipin atd.;
 • antimetabolity jsou cytostatiky, které inhibují procesy nezbytné pro vývoj patologických buněk. Začněte reakci nekrózy rakovinných buněk, která přispívá k úplné postupné nekróze celého nádoru. Přípravky této skupiny: klofarabin, 5-fluorouracil, azacitidin, methotrexát atd .;
 • protirakovinné antibiotika - speciální skupina antibiotik používaných výhradně pro protinádorové účely. Nejčastějšími antracyklinovými léky, bleomycinem, aktinomycinem a mitomycinem;
 • taxany - protinádorová léčiva rostlinného původu, patří k alkaloidům tisového stromu. Mezi taxany jsou nejčastěji známy paklitaxel a docetaxel.

Průběh chemoterapie může být prováděn s použitím jedné drogy, nebo několika, kombinovat je, nebo důsledně jmenovat. Nejčastěji se odborníci aplikují komplexní léčebné režimy s použitím komplexu protirakovinných léků.

Dávkování léků pro chemoterapii prsu

Nejčastěji se chemoterapie provádí metodou intravenózní kapky. Dávkování a schémata poskytování léků jsou individuálně určeny, což do značné míry závisí na specifické diagnóze, onkologickém stadiu, celkovém stavu pacienta a také jeho reakci na podávání léků.

Dávkování by mělo být přísně v souladu s mezinárodně uznávanými metodami a pravidly.

Například anti-rakovina antibiotika jsou předepsány takto:

 • rubomycin-iv v 0,0008 g na 1 kg hmotnosti pacienta po dobu 5 dnů, po které se provede týdenní přestávka. Pokud nejsou žádné komplikace, opakujte kurz od 3 do 5 dnů, administrace se provádí každý druhý den. Někdy se podle indikací dávka zvyšuje, ale ne více než 0,025 g na 1 kg;
 • adriamycin - je podáván iv v dávce 0,03 g / m 2, tři po sobě jdoucí dny následované jednou měsíční přestávkou. Můžete použít jinou schéma: 0,06 g / m² jednou měsíčně. Léčba je podávána velmi opatrně a pomalu kvůli nebezpečí vzniku nekrózy v místě aplikace;
 • Bruneiomycin - podávaný intravenózně každé 2-3 dny, průběh léčby obvykle používá 0,003-0,004 g léčiva.

V takových schématech se používají antimetabolické léky:

 • methotrexát - užívá se perorálně 1 až 3 tablety denně, IM nebo IV až 0,005 g;
 • fluorouracilu - používá se ve formě kapátků z poměru 0,5 až 1 g na 500 ml roztoku glukózy 5% po dobu 3 hodin. Ve formě IV injekcí v dávce 0,015 g / kg denně po dobu 3 dnů, potom polovina dávky každých 48 hodin. Kurz se může opakovat po 1-1,5 měsících.

Alkylační činidla jsou předepsána podle tohoto schématu:

 • cyklofosfamid ve formě IV nebo IM injekce v dávce 3 mg / kg 2% p-ra každý den. Po celou dobu léčby se obvykle používá 4-14 g léčiva;
 • dipin - použit jak v / v, tak i / m, každých 24 nebo 48 hodin. Jediná dávka je od 0,005 do 0,015 g. Průměrná léčba vyžaduje 0,2 g léčiva.

Schémata a protokoly léčby mohou být koordinovány lékařem také v průběhu léčby v závislosti na zdravotním stavu pacienta, tolerovatelnosti léčby, účinnosti předepsaného léku.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Chemoterapie pro rakovinu prsu

Některé typy rakoviny prsu mohou být léčeny samotnou chemoterapií. Ovšem pro drtivou většinu případů je tento přístup nepřijatelný, takže chemoterapie je předepsána za účelem kontroly a omezení růstu nádorů a současně zmírnění symptomatologie. Proč chemoterapie nestačí?

Faktem je, že často maligní buňky "používají" některé léky, nebo na ně nejdříve nereagují.

Představte si například situaci, kdy má pouze 98% maligních buněk citlivost na předepsanou drogu. To znamená, že chemoterapie se zbaví 98% případů rakoviny. Nicméně zbývajících 2% přežívajících buněk, u kterých lék nefungoval, se bude dále rozvíjet.

Jedním ze způsobů řešení tohoto problému je užít současně dvě nebo tři různé léky, které jsou schopné ovlivnit rakovinnou buňku jinak. Tímto přístupem je šance na úplné zničení novotvaru vyšší.

Existuje další možnost, která umožňuje zničit co nejvíce všechny nádorové buňky - to je nárůst dávkování protinádorových léčiv. Nicméně taková cesta ze situace má také významnou nevýhodu - zdravé buňky trpí vysokými dávkami, které nemají dobrý účinek na tělo.

Vzhledem k výše uvedenému lze konstatovat, že chemoterapie pro rakovinu prsu by měla být kombinována nebo kombinována s chirurgickou nebo radiační léčbou. V tomto případě, pokud se chemoterapie používá při přípravě na chirurgický zákrok, nazývá se neoadjuvantní. Pokud se po operaci používá chemoterapie, mluví o adjuvantní chemoterapii.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Adjuvantní chemoterapie pro rakovinu prsu

Chemoterapii po operaci prsu lze jmenovat po nějaké době, například po 3-4 týdnech. Doba po chirurgickém zákroku je dána tělu k obnově a eliminaci nahromaděných toxických látek.

Chemopreparace pomohou zničit přežívající maligní buňky, čímž se zabrání možnému opětovnému vývoji onemocnění. Dokonce i když operace byla mimořádně úspěšná a doktor odstranil všechny podezřelé místa tkáně, rakovinné buňky mohou být přítomny v krvi a lymfatickém toku, kde mohou být ovlivněny pouze účinky chemoterapie.

Chemoterapie po odstranění prsu často zahrnuje vymezení anthracyklinu (epirubicin nebo doxorubicin). Pokud lékař předpokládá možnost opětovného vývoje rakoviny, do režimu léčby se přidá taxoterní léčivo.

Mezi každým terapeutickým kurzem by tělo mělo dostat jeden až tři týdny k oživení. Po zbytek se kurz opakuje, je-li to nutné, s přihlédnutím k léčebnému plánu, který vypracoval lékař. Takové opravné mezery umožňují snížit vedlejší účinky chemoterapie i při významných dávkách chemoterapeutických léků.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Červená chemoterapie pro rakovinu prsu

"Červená" chemoterapie je filistinským názvem terapie s použitím léků antracyklinů (epirubicin, doxorubicin). Řešení těchto agentů se liší červeně.

Pokud budete postupovat podle této logiky, léčba mitoxantronem by měla být nazvána "modrá", léčba cyklofosfamidem nebo fluorouracilem - "žlutá" a léčba taxolovou - "bílou" chemoterapií.

Použití "červené" chemoterapie je považováno za nejvíce toxickou ze všech možností chemoterapie při komplexním využití finančních prostředků. Tato otázka je stále ještě není zcela znám, ale je třeba poznamenat, že každá „červený“, když je lék samospráva nemá přílišnou toxicitu, a kombinované použití „červený“ chemoterapeutika mohou ovlivnit celou řadu nežádoucích účinků.

Z výše uvedených důvodů odborníci doporučují, aby se kurzy chemoterapie střídaly s "červenými" a např. "Žlutými" léky, aby se zvýšil všestranný účinek na rakovinové buňky a snížilo zatížení těla pacienta.

Nežádoucí účinky chemoterapie na prsu

Závažnost nežádoucích účinků může záviset na citlivosti těla na léky. Jaké jsou vedlejší účinky?

 • při ztrátě chuti k jídlu, dyspeptických jevech, poškození sliznice trávicího traktu a jater;
 • při oslabení vlasových folikulů částečná nebo úplná plešatost (růst vlasů je obnoven několik měsíců po ukončení chemoterapie);
 • při hypertermii způsobené intoxikací těla;
 • při vývoji vaskulárních zánětlivých onemocnění v místě podání léků, stejně jako trombózy, nekrózy a otoku žil;
 • při dysfunkci hematopoetického systému, zejména snížení počtu krevních destiček a leukocytů.

Během období chemoterapie se pacient může cítit unavený, takže lékaři se důrazně doporučují hodně odpočívat a dočasně přecházet do šetrného životního stylu. Pokud během léčby musíte jít do práce, měli byste provést plánované krátké přestávky na zotavení.

Většina chemoterapeutických léků opouští tělo močovým traktem. Z tohoto důvodu mají ledviny velké zatížení. Aby se snížila jejich zátěž a také aby se odstranily hromadě toxických látek z těla, měli byste vypít dostatek čisté vody, nejméně dva litry.

Abyste snížili závažnost nežádoucích účinků, musíte dodržovat několik pravidel:

 • o postupu chemoterapie by měl jít, pre-trochu kousnout. Přejídání a hladování jsou škodlivé;
 • snažte se jíst těžké tučné pokrmy;
 • pokud se nevolnost vyskytuje pravidelně, neudělejte hladovku, jen snížit množství jídla, které užíváte;
 • pokud nevolnost nezmizí, řekněte to lékaři, předepíše Vám speciální léky, které zmírní symptom.

Během chemoterapie mohou pacienti cítit změnu chuti a čichových pocitů. Tyto příznaky by měly zmizet samy o sobě několik měsíců po ukončení léčby.

Chemoterapie prsu může být plně efektivní pouze tehdy, když se sama pacientka postará o své tělo: jíst správně, aktivně žít a neztratit pozitivní postoj. Pouze v tomto případě přinese rehabilitační opatření požadovaný účinek a nemoc bude poražena.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.