^

Zdraví

Chemoterapie pro rakovinu prsu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu prsu je rozdělena do několika typů.

Princip této metody je použití cytostatik, léků, které mají protinádorový účinek. Obvykle se podávají intravenózně, perorálně nebo pomocí kapátka. Chemoterapie je považována za "systémovou" formu léčby, protože se cytostatika dostává do krevního řečiště a brání růstu rakovinných buněk ve všech orgánech, a to nejen v místě úrazu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace chemoterapie pro rakovinu prsu

Hlavními indikátory pro chemoterapii rakoviny prsu jsou přítomnost maligních nádorů v hrudníku. Ale to není vše, protože v jiných případech se používá takový způsob léčby.

Indikace pro tento typ léčby tedy závisí na mnoha faktorech. Faktem je, že klíčovým rysem nádorových nádorů je jejich velikost, stadium a hormonální stav člověka. Navíc ovlivňuje rychlost růstu rakovinných buněk, stejně jako stupeň zapojení regionálních lymfatických uzlin do procesu. Jedním z faktorů je také individuální charakteristika pacienta. Patří mezi ně věk, celkový stav ženy a umístění nádoru.

Účinek protinádorových léčiv je ovlivněn státem nádoru. Důležitou roli hraje stav vaječníků, stejně jako riziko komplikací a pozitivní účinky tohoto postupu. Proto je obtížné jednoznačně říci, zda bude ženě předepsána chemoterapie pro rakovinu prsu. Hodně závisí také na tom, co řekne ošetřující lékař.

Kdo kontaktovat?

Průběh chemoterapie rakoviny prsu

Stojí za zmínku, že průběh chemoterapie pro rakovinu prsu je důležitou součástí celého procesu léčby. Protože zbavit se nádoru není tak jednoduché. Potřebujeme celou řadu postupů, které pomohou dokončit obnovu.

Zpravidla se jedná nejen o jmenování protinádorových léků. Radiační terapie je předepsána, stejně jako chirurgická intervence. Ale to vše je koordinováno s ošetřujícím lékařem.

Co se týče samotné cytostatické terapie, provádí se v cyklech. Co to znamená? Obvykle je cyklus protinádorové léčby časem, během kterého žena dostává chemoterapii. Počet cyklů závisí na stavu ženy. Potřebný počet pacientů a provádí plný průběh léčby. V tomto případě hodně závisí na léku, který je zaveden. Obvykle se jeden kurz může skládat ze čtyř nebo sedmi cyklů. Tato otázka je řešena u ošetřujícího lékaře. Obecně platí, že chemoterapie pro rakovinu prsu je účinným způsobem, jak se zbavit zhoubného nádoru.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Chemoterapie po odstranění prsu

Faktem je, že chemoterapie po odstranění prsu také nese nějaký pozitivní účinek. Díky této metodě je možné zabránit opakovanému vývoji nádoru. Kromě toho tato metoda dokonale blokuje výskyt nových metastáz. To také umožňuje zbavit se existujících rakovinných buněk. No a co je nejdůležitější, tímto způsobem se můžete vyvarovat relapsu v budoucnu.

Není možné nadhodnotit účinnost protinádorových léčiv. Protože tato metoda je založena na ničení maligních buněk a na další inhibici jejich vývoje. Protinádorová terapie může být použita jako nezávislá metoda a může být kombinována s jinými.

V tomto případě vše závisí na stavu ženy a stavu onemocnění. Obecně platí, že cytostatická léčba může snížit zhoubné novotvary. To vede k tomu, že nádor je vyříznut s minimálním traumatem tkáně. Takže je účinná jak před operací, tak i po ní. Protože chemoterapie pro rakovinu prsu bojuje proti rakovinným buňkám.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Červená chemoterapie pro rakovinu prsu

Použití antracyklinů je červená chemoterapie rakoviny prsu. Co znamená tato metoda? Ve skutečnosti se jedná o použití přípravků červené barvy. Skutečnost spočívá v tom, že tato léčba je nejsilnější ze všech existujících. Kromě toho je to také toxická metoda.

Důvodem negativního dopadu na tělo spočívá zajímavá kombinace léků. Záležitost spočívá v tom, že červená terapie je jmenována podle mnoha kritérií. Takže tento proces je ovlivněn velikostí nádoru, rychlostí růstu a také šířením maligních buněk. Navíc věk pacienta hraje důležitou roli, stejně jako imunohistologické studie atd.

Technika je opravdu vážná, ale přesto je široce používána. Během léčby je červená terapie předepsána pro celkovou léčbu nádoru. K dnešnímu dni existuje mnoho schémat, jejichž výsledkem je zlepšení u téměř 50-70% pacientů. Počet úmrtí se snížil z 25% na 3%. Proto je široce používána červená chemoterapie pro rakovinu prsu.

Adjuvantní chemoterapie pro rakovinu prsu

Co je adjuvantní chemoterapie pro rakovinu prsu? Tato metoda se používá jako doplňková nebo profylaktická terapie. Je nutné včas provést operační rakovinu prsu. V některých případech je předepsáno před nebo po operaci.

Obecně je nepochybnou výhodou této metody stanovení citlivosti nádorů na chemoterapeutické léky. Pravda je zde a její nedostatky. Tato metoda může významně zpozdit operaci. Protože v některých případech je potřeba zjistit histologický typ nádoru. Nemůžete bez problémů s určením receptorů pro estrogeny a progesteron.

Výhody adjuvantní protinádorové léčby jsou poměrně početné. Tato metoda je nejčastější a má pozitivní efekt. Obecně platí, že chemoterapie pro rakovinu prsu je povinným opatřením k vyloučení dalších relapsů a zbaveni rakovinných buněk.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Schémata chemoterapie pro rakovinu prsu

Co zahrnují chemoterapeutické režimy rakoviny prsu? Takže je třeba poznamenat, že obvod musí mít zvláštní vlastnosti. Takže musíte zničit všechny odrůdy rakovinných buněk. A to se děje v určité oblasti hrudníku.

Kromě toho je třeba užívat léky, jejichž účinek je možné vzájemně posilovat bez vedlejších účinků. Rakovinové buňky by se neměly přizpůsobovat chemoterapeutickým lékům. Konečně, režim léčby musí mít úroveň vedlejších účinků, které může osoba tolerovat.

Standardní schéma cytostatické léčby je jednoduché. Za prvé, žena se se svým lékařem setká s poradcem, vysvětluje všechny vedlejší účinky, stejně jako výhody techniky. Poté je den, kdy bude proveden postup. V den protinádorové léčby sestra musí měřit krevní tlak, respirační frekvenci, teplotu pulsu a tělesnou teplotu. Růst a váha pacienta navíc hrají důležitou roli. Na základě těchto údajů je vybrána dávka léku.

Poté můžete kapátko položit s lékařem. Na konci injekce je nitrožilní katétr odstraněn z žíly a osoba může jít domů. Taková chemoterapie pro rakovinu prsu je standardní schéma.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31]

Přípravky pro chemoterapii rakoviny prsu

Existují přípravky na chemoterapii rakoviny prsu, které mají pozitivní vliv na hojivý proces. Takže do seznamu těchto prostředků nesou alkylační látky. Podle jejich mechanismu působení jsou podobné radiaci. Přispívají k destrukci proteinů, které kontrolují vývoj genů nádorových buněk. Nejvýraznějším představitelem této kategorie léčiv je cyklofosfamid.

Jiné léky byly nazývány antimetabolity. Tyto prostředky "oklamou" rakovinnou buňku, která je snadno zakotvena v genetickém aparátu. Poté, když se buňka rozdělí, dojde k její smrti. Jedním z nejoblíbenějších léků je 5-fluorouracil. Kromě toho se také používá nejnovější droga, gemzer.

Antibiotika. Je třeba okamžitě poznamenat, že vůbec nejsou jako tradiční prostředky. Jedná se o speciální protirakovinné antibiotika. Mechanismem jejich působení je úplné zpomalení dělení genů. Nejčastějším léčivem je adriamycin. Často se kombinuje s cytostanou.

Taxány. Tato činidla jsou aktivní na mikrotubulech. Mezi tyto léky patří paklitaxel a docetaxel. Léky podporují sestavení mikrotubulů z dimenzů tubulinu a stabilizují je. Zároveň je proces jejich depolymerizace zcela vyloučen.

Všechny tyto léky jsou účinné. Nicméně chemoterapie pro rakovinu prsu vyžaduje individuální výběr léků. Koneckonců, hodně závisí na stavu ženy, nádoru a dalších faktorech.

Kontraindikace k chemoterapii pro rakovinu prsu

Existují také kontraindikace chemoterapie pro rakovinu prsu. To je způsobeno skutečností, že takový postup nemůže pomoci ve všech případech. Vždy existuje riziko, že dojde k relapsu. Proto jsou ve většině případů protinádorové léky neúčinné.

Faktem je, že u žen, které trpí hormonálně závislými formami rakoviny, se tato metoda nepoužívá. Protože je neúčinná. Vše však závisí na věku pacienta. Mladé dívky proto často předepisují protinádorovou léčbu. Ženy v jejich věku nemusí tuto potřebu potřebovat.

Dívky s hormonálně závislými formami rakoviny mají nižší hladinu estrogenu a progesteronu. V takovém případě musíte použít jiné metody. Ovariální funkce je potlačena pomocí léků. Předepsáno je chirurgické odstranění vaječníků, stejně jako užívání léků, které blokují účinek pohlavních hormonů. Proto se chemoterapie rakoviny prsu u těchto pacientů nepoužívá.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40]

Nežádoucí účinky chemoterapie na rakovinu prsu

Mnoho žen strachuje vedlejší účinky chemoterapie na rakovinu prsu. V tom není nic špatného. Protože do značné míry jsou akce prostě nepříjemné. Některé ženy se tak obávají výskytu nevolnosti, zvracení a vývoje leukopenie.

Ve skutečnosti závisí hodně na samotné ženě a na tom, jak se sama rozhodne. Ale navzdory tomu nelze vyhnout výskytu některých vedlejších účinků. Tak se může vyvinout trombocytopenie. Tento pokles počtu krevních destiček. Také dochází ke snížení hemoglobinu a alopecie (vypadávání vlasů).

V každém případě je však nutno pochopit, že jde o proces léčby. Proto, někdy pro vedlejší účinky, stačí zavřít oči. Všechny tyto nepříjemné momenty mohou být zažívány. Nebojte se kvůli tomuto postupu. Protože chemoterapie pro rakovinu prsu je šancí ženy začít nový a zdravý život.

Komplikace chemoterapie u rakoviny prsu

V některých případech jsou možné komplikace chemoterapie pro rakovinu prsu, je třeba tuto skutečnost vzít v úvahu. Tak proč se objevují různé nepohodlí?

Faktem je, že cytostatická terapie poškozuje a ničí nádorové buňky. Ale koneckonců, tělo se skládá z normálních buněk, které mohou také růst a množit. Proto vznikají různé problémy.

Výsledkem je nevolnost, zvracení, snížená chuť k jídlu, anémie a ztráta vlasů. Ale to je více vedlejších účinků. Pokud se obrátíme na komplikace, pak je tělo zcela oslabeno, imunita již nesplňuje své obvyklé funkce k ochraně proti vnějším faktorům agrese. Proto je snadné "zvednout" jakékoli infekční onemocnění. Kromě toho může dojít k vážnému poškození vnitřních orgánů. V tomto případě mohou problémy přetrvávat již několik let. A obecně, chemoterapie pro rakovinu prsu může v budoucnu vyvolat recidivu onemocnění.

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.