^

Zdraví

Chemoterapie pro rakovinu žaludku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba rakoviny žaludku v prvních dvou fázích (méně často s třetím) se provádí okamžitě. Po chirurgickém zákroku je zpravidla předepisována chemoterapie. Někdy je před operací předepsána receptura protinádorových léků.

Tablety, kapátka nebo injekce zničí nádorové buňky, snižují riziko metastáz, minimalizují počet relapsů a prodlužují život pacienta.

V moderní medicíně je chemoterapie pro rakovinu žaludku rozdělena do následujících oblastí:

 • adjuvantní použití farmakologických činidel po radikální chirurgii;
 • neoadjuvantní užívání léků před operací s následnou intraperitoneální terapií;
 • Chemoterapie pro rakovinu žaludku rozšířeného typu.

Účelem operace je vycistit zasaženou tkáň s možným odstraněním části žaludku a sousedních lymfatických uzlin, aby se zabránilo vzniku metastáz. Stav pacientů s nefunkčními nádory se zlepší paliativní operací.

Přijetí protinádorových léků před chirurgickým zákrokem pomáhá snížit nádor a usnadňuje operaci. Chemoterapie v pooperačním stádiu snižuje riziko opětovného vzniku rakovinných buněk a šíření maligního procesu na jiné orgány.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace pro chemoterapii pro rakovinu žaludku

Protinádorová léčba je předepsána v následujících případech:

 • za účelem přípravy nebo v kombinaci s chirurgickým ošetřením;
 • když rakovinné buňky klíčí na vnitřním povrchu peritonea;
 • v případě detekce metastáz v játrech;
 • ke snížení velikosti neoperovatelného nádoru;
 • v případě potřeby zmírnit stav pacienta tím, že zmírní onkologické příznaky.

Indikace pro chemoterapii karcinomu žaludku závisí na typu novotvaru, stupni rakovinového procesu a možnosti chirurgického zákroku. V souvislosti s výše uvedeným je chemoterapie pro rakovinu žaludku rozdělena na:

 • nezávislý - je přiřazen neoperovatelným pacientům, pokud není možné odstranit nádor, existuje více metastáz nebo pacient sám vyjadřuje odmítnutí operace. Antineoplastické léky v tomto případě zlepšují kvalitu života pacienta, snižují negativní projevy onemocnění, prodlužují životnost a také potlačují vývoj rakovinných buněk a šíření metastáz;
 • neoadjuvantní a adjuvantní (před a po operaci) - v prvním případě léčba pomáhá zmenšit oblast patologického zaměření a usnadnit průběh chirurgického zákroku. Význam pooperační léčby drog je vyloučení relapsu eliminací mikro / makrometastáz;
 • paliativní - doporučeno pro pokročilou rakovinu žaludku (intravenózně nebo infusomat);
 • intraperitoneální - indikace pro extrémně vzácný účinek je diagnóza nádorových buněk na vnitřní straně peritoneální dutiny v kombinaci s ascitu (akumulace tekutin). Léky jsou dodávány přímo katétrem po odstranění obsahu kapaliny. Souběžně se používají antiemetika;
 • farmakologické infuze v jaterní tepně - jsou nezbytné při detekci jaterních metastáz. Manipulace, která se považuje za experimentální, se provádí v celkové anestezii. Tento úvod umožňuje podávání léků malým řezem v peritoneální oblasti přímo do jater postižených metastázami.

Kdo kontaktovat?

Adjuvantní chemoterapie pro rakovinu žaludku

Hlavním cílem adjuvantní chemoterapie - má dopad na proces mikrometastazirovaniya po vyříznutí primárního nádoru a žaludečních makrometaztaz lokalizované v okolních lymfatických uzlin. Úspěch léčby se odhaduje podle mediánu parametrů přežití a délky života u studované skupiny pacientů.

V klinické praxi, adjuvantní chemoterapie pro rakovinu žaludku se vztahuje na nestandardní přístup, vzhledem k nedostatku účinných farmaceutických látek a režimů nádorů žaludku. Bohužel, k dnešnímu dni všechny dostupné kombinace léčby resekabilním rakovinou žaludku s metastáz, kdy tumor infiltrace mimo submukózní vrstvy poskytuje pětiletá sazba medián přežití je jen 20-30% případů.

Podle randomizovaných studií založených na 5 fluorouracilu, které byly provedeny po celém světě, nebylo možné odhalit jasnou výhodu kombinované léčby. Nedostatečná možnost zaznamenávat rozdíly v přežití je způsobena nedostatečností počtu pacientů ve studovaných skupinách. Data japonských vědců však naznačují, že chemoterapie pro rakovinu žaludku v pooperačním období zlepšuje ukazatel tříletého přežití o téměř 12%. Na druhou stranu asi 30% pacientů nemohlo dokončit 12měsíční léčbu perorálním fluoropyrimidinem S1 jako důsledek zjevné toxicity. Na základě výsledků podobných metaanalýz, adjuvantní chemoterapie pro rakovinu žaludku snížila celkové riziko úmrtí v průměru o 4%.

Potřeba adjuvantní intraperitoneální chemoterapie je způsobena počtem pooperačních relapsů ve formě metastáz peritonea. Zavedení chemoterapie (5 fluorouracilu, cisplatiny a mitomycinu) se provádí přes katétr nebo hypertermální perfuzí přímo do břišního prostoru.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Průběh chemoterapie pro rakovinu žaludku

Pokud jde o resektivní rakovinu žaludku po dlouhodobé chirurgické intervenci, fungovala taktika přísného dynamického pozorování. Výsledky nedávných mezinárodních studií naznačují, že u pacientů s lokálně pokročilým karcinomem žaludku v nepřítomnosti kontraindikací se doporučuje kombinovaná léčba v jedné ze tří následujících možností:

 • adjuvantní terapie - pooperační chemoterapie při rakovině žaludku, který je zaveden po dobu 4-6 týdnů po operaci v nepřítomnosti závažných komplikací a po normalizaci klinických a laboratorních parametrů. V průběhu šesti měsíců za použití programu XELOX (CAPOX) (orální kombinace oxaliplatiny a Xeloda) nebo FOLFOX (kombinace 5ftoruratsil / leukovorinu a oxaliplatiny i.v.). Pokud existují kontraindikace užívání oxaliplatiny, možná i půl roku léčby kapecitabinem;
 • perioperační terapie - strávit 2-3 kurzy chemoterapie v souladu se systémy CF (cisplatina 5ftoruratsil), ECF (epirubicin, cisplatina + 5ftoruratsil) nebo ECX (epirubicin, cisplatina + capecitabin). Pokud nejsou žádné známky neresektovatelnosti, je ukázána operace s dalšími 3-4 cykly podobné chemoterapie (celkem 6 kursů);
 • pooperační chemoradioterapie:
  • po dobu 5 dnů - 5ftoruratsil 425 mg / m 2 a leukovorin 20 mg / m 2;
  • až 28. Den radioterapie 45gr (5 dní v týdnu po dobu 5 týdnů frakce 1.8gr) + 5ftoruratsil 400 mg / m 2 a leukovorin 20 mg / m 2 v prvních 4 a poslední 3 dny radioterapii;
  • po ozařování se provádí o měsíc později další 2 cykly: 5ftoruratsil 425 mg / m 2 a leukovorin 20 mg / m 2 z 1. Až 5. Den v intervalu 28 dní.

Chemoterapeutické režimy pro rakovinu žaludku

Výběr protinádorového léčebného programu závisí převážně na celkovém stavu pacienta a klinickém obrazu. Například režimy chemoterapie s platinou MEP se doporučují pacientům v mladém věku s obecně uspokojivým stavem bez komplikací (bez krvácení). Při léčbě starších pacientů a oslabených jedinců jsou preferovány chemoterapeutické režimy ELF pro rakovinu žaludku, které jsou méně toxické a mohou být prováděny v ambulantním prostředí.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

OPATŘENÍ

 • mitomycin 5 mg / m2 intravenózně ve dnech 1 a 7;
 • etoposid 60 mg / m2 intravenózně ve dnech 4, 5, 6;
 • cisplatiny 40 mg / m2 intravenózně ve dnech 2 a 8.

Terapeutické kurzy každé 4 týdny.

ELF

 • etoposid 120 mg / m2 intravenózně ve dnech 1, 2, 3;
 • Leukovorin 30 mg / m2 intravenózně 1, 2, 3 dny;
 • 5 fluorouracil 500 mg / m2 intravenózně 1, 2, 3 den.
 • Opakujte léčbu po dobu 28 dní.

Zájem o kombinace irinotekanu a taxanů, stejně jako cisplatiny a docetaxelu se významně zvýšil. Vysoká účinnost byla prokázána chemoterapií pro rakovinu žaludku podle režimu TC a TCF.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

TS

 • docetaxel 75 mg / m2 intravenózně 1 den;
 • cisplatina 75 mg / m2 intravenózně 1 den.

Opakovaná léčba každé 3 týdny.

TCF

 • docetaxel 75 mg / m2 intravenózně 1 den;
 • cisplatina 75 mg / m2 intravenózně 1 den;
 • 5 fluorouracilu v denní dávce 750 mg / m2 intravenózní infuze 1 až 5 dní.

Terapeutický kurz každé 3 týdny.

Kombinace s fluoropyrimidiny se aktivně zkoumají kvůli jejich farmakokinetickým vlastnostem, které simulují dlouhodobou expozici 5 fluorouracilu. Tento objev umožňuje nahradit únavné pro personál a pacienty infuzní 5ftoruratsila v rámci ECF-programu při orálním kapetsabina nebo UFT (depotní forma ftorafura a uracil). Kapetabin má dobrou stravitelnost i u pacientů s resekcí žaludku.

ECF

 • epirubicin 50 mg / m2 intravenózně každé 3 týdny;
 • cisplatina 60 mg / m2 intravenózně každé 3 týdny;
 • 5 fluoruracilu v denní dávce 200 mg / m2 konstantní intravenózní infuze po dobu 18-21 týdnů.

Je třeba poznamenat, že úspěchy protinádorové léčby jsou poněkud skromné a to znamená, že je třeba hledat nové kombinace.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Přípravky chemoterapie pro rakovinu žaludku

Hlavním lékem v protinádorové léčbě zůstává 5 fluorouracilů, který byl nahrazen irinotekanem, taxany, cisplatinou. Když mluvíme o volbě léčby, v klinické praxi neexistuje žádný důkaz nižší účinnosti chemoterapie s 5 fluorouracilem ve srovnání s kombinovanou metodou. Léčebné režimy založené na několika léků mají objektivní protinádorový účinek, ale často nedávají nárůst střední délky života ve srovnání s monoterapií 5ftoruratsilom, jak lze vidět v níže uvedené tabulce.

Přípravky chemoterapie pro rakovinu žaludku a jejich účinnost:

Dokument bez názvu

Antineoplastických činidel

Počet pacientů

Objektivní účinnost,%

Antimetabolity:

5-fluorouracil

Methotrexátu

Gemcitabin

UFT

Hydroxymočovina (per os)

Ftorafur (per os)

416

28

15. Místo

188

31

19

21

11

0

28

19

19

taxany:

Paclitaxel

Docetaxel

98

123

17. Místo

21

Antibiotika:

Mitomycin C

Doxorubicin

Epirubitsin

211

141

80

30

17. Místo

19

Deriváty platiny:

Cisplatina

Karboplatina

139

41

19

5

Inhibitory topoizomerázy:

Irinotecan

Topotecan

66

33

23

6.

Chemoterapie pro rakovinu žaludku je rozdělena podle způsobu, jakým je lék dodáván do těla:

 • injekce;
 • použití tablet;
 • intravenózně pomocí katétru;
 • infuzní pumpa (infusomat).

Chemoterapie po odstranění žaludku

S růstem metastáz vyžaduje gastrektomii nebo úplné odstranění žaludku. Dosud nebyli pacienti s metastatickým karcinomem žaludku považováni za neléčitelní, ale studie německých vědců ukázaly účinnost chemoterapie následované úplnou resekcí žaludku nebo jícnu a metastázami. Léčba byla provedena podle schématu FLOT, což přispělo ke zvýšení životnosti a vykazovalo vynikající výsledky z hlediska délky remisí. Předoperační chemoterapie pro rakovinu žaludku zahrnovala podávání 5 fluorouracilu, oxaliplatiny a docetaxelu.

Při úplném odstranění žaludku je jícen přímo spojen s tenkým střevem. Doba zotavení u pacientů, kteří podstoupí takovou operaci, se prodlužuje, dokud se normalizuje tělesná hmotnost. Pacient bude potřebovat optimálně vybraný systém jídla, který pomáhá normalizovat proces defekace a naplnit rovnováhu vitamínů. Chemoterapie po odstranění žaludku s konstrukcí individuálních terapeutických schémat se používá k prevenci onkologického relapsu při absenci zhoršení celkového stavu a komplikací.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Kontraindikace k chemoterapii pro rakovinu žaludku

Existují kontraindikace pro chemoterapii rakoviny žaludku absolutní a relativní povahy. Zákaz protinádorové léčby je:

 • chronické porušování jater a ledvin;
 • závažné formy infekčních onemocnění;
 • duševní onemocnění;
 • ucpané žlučové cesty;
 • zhoršení celkového stavu pacienta;
 • onkologie neinvazivního typu;
 • závěr několika odborníků o neúčinnosti chemoterapie.

Relativní kontraindikace zahrnují:

 • stav imunitní nedostatečnosti;
 • artritida revmatoidního typu;
 • věk pacienta;
 • léčba antibiotiky a antiepileptickými látkami.

Vycházeje ze skutečnosti, že chemoterapie pro rakovinu žaludku často vyvolává řadu komplikací a může negativně ovlivnit zdraví celého těla, ošetřující lékař musí pečlivě zvážit výhody a nevýhody před zahájením kurzu. Konečné rozhodnutí je ovlivněno výsledky laboratorních testů a úplnou diagnózou stavu pacienta a přítomností těhotenství. Při léčbě je důležité podstoupit pravidelné vyšetření s cílem získat úplný obraz o účinku protinádorové léčby na tělo a sledovat každou fázi.

trusted-source[42], [43], [44]

Nežádoucí účinky chemoterapie pro rakovinu žaludku

V mnoha ohledech jsou vedlejší účinky chemoterapie pro rakovinu žaludku způsobeny užívaným lékem a jeho dávkováním. Protinádorová terapie zabíjí onkologii, ale současně absolutně zdravé buňky trpí:

 • vlasové žárovky - bohužel je plešatost nevyhnutelná. Po průběhu chemie se vlasy nejčastěji objeví, ale pacient by měl být připraven změnit svou strukturu, barvu apod .;
 • krev - se sníženým obsahem zdravých krevních buněk jsou infekční léze. Na pozadí rychlého únava a chronické únavy se okamžitě rozvíjí modřiny a modřiny. Při chemoterapii je důležité sledovat hladinu krevních buněk a pokud je to nutné, přestat užívat léky nebo snížit dávku při paralelním podávání hematopoetických látek;
 • Stěny trávicího traktu - farmakoterapie vedoucí ke zhoršení vzhledu chuti k jídlu nevolnost, zvracení, poruchy defekace, vředy v ústech a rtů.

Chemoterapie pro rakovinu žaludku může způsobit ztrátu sluchu, různé kožní vyrážky, pocit brnění nebo necitlivost nohou a rukou. K normalizaci stavu pacienta jsou vyvinuty speciální programy vyvinuté ošetřujícím lékařem individuálně v každé konkrétní situaci.

Komplikace chemoterapie pro rakovinu žaludku

Antineoplastická léčba je nebezpečná kvůli komplikacím způsobeným toxicitou farmakologických látek a jednotlivými znaky vývoje samotného onemocnění. Chemoterapeutická onkologie žaludku je plná ztráty tělesné hmotnosti, která musí být brána v úvahu při konstrukci terapeutických režimů. Aktivní ztráta hmotnosti v posledním měsíci nebo nesoulad s počáteční hodnotou 10% jsou považovány za negativní důsledky. Chemoterapie pro rakovinu žaludku v tomto případě vyvolává stomatitidu, sepse, neutropenii, enterokolitidu s těžkým průjmem. Pacientům se doporučuje předepisovat lékové formy bez kombinace obsahující platinu.

Závažným vedlejším účinkem léků je buď úplná dysfagie způsobená stenózou nebo odmítnutím jídla v důsledku odporu k jídlu. Pokračování chemoterapie je možné po obnovení tělesné hmotnosti a eliminaci všech nežádoucích účinků.

Komplikace chemoterapie pro rakovinu žaludku se týkají život ohrožujících pacientů s krvácením s neodstraněným primárním nádorem nebo v důsledku relapsu na místě anastomózy. Aby se zabránilo takovému nebezpečnému stavu, je nutné kontrolovat hladinu hemoglobinu 2-3krát týdně. Pacient musí sledovat jeho stav. Pokud se v stolici objeví melena (hmota podobná kávovému podkladu) nebo zvrací s příměsí krve, informujte ošetřujícího lékaře včas. Příjem přípravků se zastaví a veškeré úsilí zdravotnického personálu je zaměřeno na symptomatickou hemostatickou léčbu, včetně postupu k náhradě krve.

Krvácení, které způsobilo rozpad tumoru, je indikací pro gastrektomii (paliativní gastrektomie).

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49]

Výživa pro chemoterapii pro rakovinu žaludku

Velkou pomoc tělo - to je správně uspořádán výživu při chemoterapii rakoviny žaludku, s výjimkou přijímání takových živočišné tuky (maso, ryby, vejce, slanina, zakysaná smetana, mléčné výrobky, atd.) Je třeba upřednostnit tuky rostlinného původu. Ideální volbou je olivový a lněný olej získaný lisováním za studena. O pečení pečiva, koláčů, koláčů bude také zapomenuto. Alternativou jsou obiloviny z celých zrn a chléb (nejlépe bezdozhvévoy) s otrubami. Stůl s chemoterapií by měl být maximálně obohacen čerstvou a surovou zeleninou, ovocem a bylinkami. Omezení platí pro cukr a sůl.

Způsoby vaření - vařené, vařené, dušené, pečené. Kromě vyprážených (včetně otevřeného ohně) byste se měli vyvarovat uzeným, slaným a konzervovaným potravinám. Počet jídel by měl dosahovat 5-6 za den, v malých porcích, aby se snížila návrat drahé energie k trávení a asimilaci jídla.

Chemoterapie pro rakovinu žaludku vyžaduje povinnou stravu:

 • nahrazení masa luštěninami (zdroj bílkovin, který nevyžaduje zdroj těla v procesu trávení);
 • pokud není možnost opustit ryby, používejte chudé mořské odrůdy;
 • z odstředěného mléka jsou přípustné produkty bez obsahu tuku;
 • nejí jídlo spálené;
 • Vylučte kávu obsahující nápoje a alkohol;
 • Pít čistou vodu;
 • Ovládejte váhu.

Jak obnovit žaludek po chemoterapii?

Odstranění intoxikace, posilování imunity, obnovení fungování vnitřních orgánů a systémů - to jsou hlavní úkoly komplexní léčby po užívání protinádorových léků. Každý pacient bude vyžadovat individuální rehabilitační program, který zahrnuje stravu, čistící byliny soko- a aromaterapii, lymfodrenáž, cvičení (plavání, gymnastika), etc.

Časté komplikace chemoterapie - je vředy, gastritida, zácpa, struma, kandidóza, průjem, nevolnost, zvracení a tak dále. Léky, které snižují citlivost zvracení, jsou předepsány, aby se zabránilo zvracení. Hořké léčivé rostliny (pelyň, hořčice atd.) Pomáhají stimulovat sekreční aktivitu žaludku. Normalizace stolice je možná také pomocí bylin:

 • s průjem - balan, sabelnik bažina, Kalgan;
 • se zácpou - Senna, řešetlák, kopr, anýz, fenykl.

Následující několik fází ukazuje, jak obnovit žaludek po chemoterapii:

 • eliminace intoxikace - vodní režim dodržování (pít více vody vývary boky / popel, mors brusinky / brusinkový) a příjem diuretické formulací (pýr kořen, přeslička);
 • odstraňování toxických látek z gastrointestinálního traktu - se používá pro tento účel aktivním uhlím zosterin, Polyphepanum, hlenu vylučovat tráva (Angelica ibišek, semen lnu);
 • korekce dysbakteriózy při současném vysetí mikroflóry - v tomto případě je nezbytná kombinace ledovce bažinatého s plovoucí tymián a islandského cetária. Živé kmeny bakterií mléčného kvašení jsou také úspěšně použity.

Správně zvolená chemoterapie pro rakovinu žaludku založená na moderních lécích (včetně cytostatické série) se vyhýbá většině poruch v práci gastrointestinálního traktu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.