^

Zdraví

Chemoterapie pro rakovinu plic

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu plic je dnes jedním z nejoblíbenějších postupů. Faktem je, že rakovina plic je hlavní příčinou smrti na světě.

Často toto onemocnění postihuje starší lidi. Diagnostika problému v rané fázi může pomoci při řešení problému. Příslušné použití diagnostických opatření a účinná léčba dávají dobrou šanci na zotavení.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro chemoterapii pro rakovinu plic

Indikace chemoterapie pro rakovinu plic přímo závisí na samotné nemoci a jejím stádiu. Existuje několik faktorů, které to ovlivňují. Nejprve je třeba věnovat pozornost velikosti nádoru, stupni vývoje, rychlosti růstu, stupni diferenciace, exprese, stupně metastázy a zapojení regionálních lymfatických uzlin a hormonálnímu stavu.

Zvláštní roli hrají jednotlivé charakteristiky organismu. Jedná se o věk, přítomnost chronických onemocnění, lokalizaci zhoubných nádorů, stejně jako stav regionálních mízních uzlin a celkové zdraví.

Lékař vždy posuzuje rizika a komplikace, které léčba může poskytnout. Na základě všech těchto faktorů jsou uvedeny hlavní údaje o chemoterapii. Obecně se tento postup doporučuje osobám, které mají rakovinu, leukémii, rhabdomyosarkom, hemoblastózu, chorionický karcinom a další. Chemoterapie pro rakovinu plic je šance na zotavení.

Účinnost chemoterapie pro rakovinu plic

Účinnost chemoterapie pro rakovinu plic je poměrně vysoká. Ale aby léčba skutečně dala pozitivní výsledek, je nutné provést složité kombinace. Účinnost moderních způsobů léčby není v žádném případě spojena se závažností nežádoucích účinků.

Úspěch během léčby závisí na hodně. Fáze nemoci hraje velkou roli a období, kdy byla diagnostikována. Samozřejmě nelze vyloučit kvalifikaci lékařů, vybavení onkologického centra, povědomí pracovníků o řešení těchto problémů. Koneckonců, nejen léky závisí na účinnosti léčby.

Důležitou roli hraje použití chemoterapie, při výběru léků a při stanovení léčebného režimu, hraje histologická struktura nádoru. Zvláště pozitivně se ukázaly následující léky: cyklofosfan, methotrexát, vincristin, fosfamid, mitomycin, etoposid, adriamycin, cisplatina a

Nitrosomethylmočovina. Samozřejmě mají všechny vedlejší účinky, které byly popsány v předchozích odstavcích. Chemoterapie pro rakovinu plic se ukázala jako účinná.

Kdo kontaktovat?

Průběh chemoterapie pro rakovinu plic

Průběh chemoterapie pro rakovinu plic se provádí výhradně na individuálním základě. V tomto případě odrazte strukturu nádoru, stupeň vývoje, místo lokalizace a předchozí léčbu. Kurz se obvykle skládá z několika léků. Jsou zavedeny v cyklech s určitými přestávkami 3-5 týdnů.

Tato "odmlka" je nezbytná pro tělo a imunitní systém se může po léčbě znovu zotavit. Během chemoterapie se pacientova strava nezmění. Samozřejmě, v závislosti na stavu osoby, lékař provede nějaké úpravy.

Pokud například pacient užívá platinové léky, musí spotřebovat více tekutin. Alkoholické nápoje jsou zakázány. V žádném případě nemůžete navštívit saunu, protože odstraňuje přebytečnou vlhkost z těla.

Je třeba si uvědomit, že chemoterapeutické kurzy mohou zvýšit riziko vzniku nachlazení. Proto se doporučuje, aby pacienti upřednostňovali bylinné odvarky. Během chemoterapie lékař pravidelně odebírá krevní testy od pacienta, provádí ultrazvukové vyšetření jater a ledvin. U žen jsou možné změny v menstruačním cyklu. Pacienti mohou trpět nespavostí, ale je to normální proces.

Počet kurzů závisí na stavu pacienta a na tom, jak se zotavuje. Optimální počet je od 4-6 cyklů chemoterapie. V tomto případě chemoterapie pro rakovinu plic nespálí tělo vážně.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Chemoterapie s metastázami v plicích

Chemoterapie pro metastázy v plicích závisí na přímém umístění nádoru ve vztahu k okolním orgánům, tkáním a lymfatickým uzlinám. Faktem je, že maligní metastázy se mohou tvořit téměř v jakémkoli orgánu. Vznikají z rakovinných buněk a postupně se přenášejí proudem krve nebo lymfy v celém těle.

Chemoterapie s metastázami se provádí jednou nebo kombinací léků. V zásadě se používají taxany (taxol, taxotere nebo abraxan), adriamycin nebo lék na imunoterapii Herceptin. Doba léčby a možné vedlejší účinky jsou specifikovány ošetřujícím lékařem.

Mezi léky používané v kombinaci se používají také taxany a adriamycin. Existují určité chemoterapeutické schémata. Obvykle se používají v následujícím pořadí: CAF, FAC, CEF nebo AC. Před použitím taxolu nebo taxoteru jsou přípravky steroidů předepsány, aby se snížily jejich vedlejší účinky. Chemoterapie pro rakovinu plic by měla být prováděna pod vedením zkušeného specialisty.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Chemoterapie pro léčbu spinocelulárních karcinomů plic

Chemoterapie pro spinocelulární karcinom plic má své vlastní vlastnosti. Faktem je, že samo o sobě spinocelulární karcinom je zhoubný nádor, který vzniká na pozadí epiteliálních nádorů kůže a sliznic, zvýšení mateřské skvrny a bradavice, má formu jednoho uzlu, nebo zarudnutí ve formě desek, které rostou velmi rychle.

Obvykle se taková nemoc formuje na základě vývoje rakoviny kůže, která se vyznačuje zvláštní složitostí. Charakteristickým znakem této nemoci je rychlý růst. Rizikovou skupinou jsou většinou muži starší než 40 let. U žen tento fenomén není tak běžný.

Systémová terapie se používá k léčbě rakoviny. Zahrnuje užívání takových léků, jako jsou Cisplatina, Methotrexat a Bleomycin. Léčba se provádí souběžně s radioterapií. Široce užívaný a schéma kombinací léků, včetně taxolu a vzdálené gama terapie. To umožňuje zlepšit účinnost léčby a dokonce vede k úplnému vyléčení.

Účinnost léčby závisí výhradně na stadiu onemocnění. Pokud byla rakovina diagnostikována v rané fázi a účinná léčba byla zahájena, pravděpodobnost pozitivního výsledku je velká. Chemoterapie pro rakovinu plic poskytuje člověku šanci na úplné zotavení.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Chemoterapie plicního adenokarcinomu

Chemoterapie pro plicní adenokarcinom je poměrně často. Faktem je, že adenokarcinom je nejběžnější forma nemalobuněčného karcinomu bronchopulmonálního systému. Často se vyvíjí z buněk žlázového epitelu. V počáteční fázi se nemoci v žádném případě nezobrazují. Rozvíjí se poměrně pomalu, pro něj je typická hematogenní metastáza.

Nejčastěji je adenokarcinom lokalizován v periferních průdušnicích a v nepřítomnosti odpovídající léčby se během 6 měsíců přibližně zdvojnásobí. Tato forma rakoviny je typická pro ženy, spíše než pro muže. Složitost nádoru se může měnit.

Všechno je odstraněno pomocí vážných chirurgických zákroků. Samozřejmě jsou všechny kombinovány s chemoterapií nebo radioterapií. To významně snižuje pravděpodobnost relapsu v budoucnu.

Celá terapie se provádí pomocí inovativního vybavení, které minimalizuje vedlejší účinky léčby. Pro léčbu adenokarcinomu se používají nejen tradiční chemoterapeutické léky, ale také nejmodernější imunomodulátory. Chemoterapie pro rakovinu plic umožňuje vyhnout se následkům v budoucnu.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Schémata chemoterapie pro rakovinu plic

Schémata chemoterapie pro rakovinu plic jsou metodou léčby, která se vybírá individuálně. Samozřejmě zvolený režim nezaručuje úplné zotavení osoby. Ale přesto vám umožňuje zbavit se nepříjemných příznaků a významně zpomalit vývoj rakovinných buněk.

Chemoterapii lze provádět jak před operací, tak po operaci. Pokud pacient trpí diabetes mellitus nebo jinými chronickými onemocněními, schéma je vybráno s velkou opatrností. Během tohoto procesu je plně zohledněna anamnéza.

Účinný režim chemoterapie by měl mít určité vlastnosti. Jedná se o úroveň vedlejších účinků, v ideálním případě by měla být minimální. Přípravy by měly být vybírány s maximální opatrností. Faktem je, že v průběhu chemoterapie se současně užívá několik léků. Společně by měli normálně spolupracovat a nevedou k závažným nežádoucím účinkům.

Schéma, které zahrnuje chemoterapii pro rakovinu plic, může být prezentováno jako kombinace léků. Celková účinnost je přibližně 30-65%. Léčba se provádí, může se jednat o jeden léčivý přípravek, avšak v tomto případě se výrazně sníží výskyt pozitivního účinku.

trusted-source[31], [32]

Přípravky pro chemoterapii pro rakovinu plic

Přípravky pro chemoterapii pro rakovinu plic jsou protinádorová činidla, jejichž působení je zaměřeno na destrukci a úplnou destrukci rakovinných buněk. Při léčbě onemocnění lze použít dva typy chemoterapie. První možností je odstranění rakoviny jedním lékem. Druhý typ léčby zahrnuje použití několika léků.

K dnešnímu dni existuje mnoho léků zaměřených na odstranění rakoviny a jejích následků. Existuje několik hlavních typů, které jsou účinné v určité fázi a mají individuální mechanismus účinku.

Alkylační činidla. Jedná se o léky, které působí na rakovinové buňky na molekulární úrovni. Mezi ně patří Nitrosoureas, Cyclophosphane a Embichin.

Antibiotika. Mnoho léků této třídy má protinádorovou aktivitu. Jsou schopné ničit rakovinné buňky v různých fázích jejich vývoje.

Antimetabolity. Jedná se o speciální léky, které jsou schopné blokovat metabolické procesy v rakovinových buňkách. V důsledku toho dochází k jejich úplnému zničení. Některé z nejúčinnějších v tomto rodu jsou: 5-fluorouracil, Citarabin a Methotrexate.

Anthracykliny. Složení každého léčiva z této skupiny zahrnuje určité účinné látky, které ovlivňují rakovinné buňky. Mezi tyto léčivé přípravky patří: Rubomycin a Adryblastin.

Winkalkaloids. Jedná se o protinádorové léky, které jsou založeny na rostlinách. Jsou schopny zničit rozdělení rakovinných buněk a zcela je zničit. Tato skupina zahrnuje léky, jako jsou Vindesin, Vinblastin a Vincristine.

Přípravky platiny. Obsahují toxické látky. Podle svého mechanismu působení jsou podobné alkylačním činidlům.

Epipodofylotoxiny. Jedná se o běžné protinádorové léky, které jsou syntetickým analogem účinných látek mandrakového extraktu. Nejoblíbenější jsou Tniposide a Etoposide.

Všechny výše uvedené léky jsou přijímány podle určitého schématu. O tomto problému rozhoduje pouze ošetřující lékař v závislosti na stavu osoby. Všechny léky způsobují nežádoucí účinky ve formě alergických reakcí, nauzey a zvracení. Chemoterapie pro rakovinu plic je komplexní proces, který vyžaduje dodržování určitých pravidel.

Kontraindikace k chemoterapii pro rakovinu plic

Kontraindikace k chemoterapii pro rakovinu plic, přísně řečeno, stejně jako svědectví, závisí na mnoha faktorech. Pozornost je věnována stádiu onemocnění, lokalizaci nádoru a individuálním charakteristikám těla pacienta.

Existuje řada kontraindikací, při kterých nelze v žádném případě podávat chemoterapii. Takže to je intoxikace těla. Se zavedením další drogy může dojít k silné reakci, která bude mít pro člověka extrémně negativní důsledky. Chování při chemoterapii nelze metastázovat v játrech. Pokud má člověk vysokou hladinu bilirubinu, je tento postup také zakázán.

Chemoterapie se neprovádí s metastázou v mozku a za přítomnosti kachexie. Pouze onkolog může určit možnost takové léčby po provedení zvláštních vyšetření a studování výsledků. Koneckonců, chemoterapie pro rakovinu plic může způsobit vážné poškození těla.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Nežádoucí účinky chemoterapie na rakovinu plic

Nežádoucí účinky chemoterapie na rakovinu plic nejsou vyloučeny. Navíc se vyskytují v téměř 99% případů. Možná je to hlavní a jediná nevýhoda tohoto typu léčby. Faktem je, že boční příznaky negativně ovlivňují celé tělo.

Většinou chemoterapie ovlivňuje buňky hematopoetického systému a krve. Silný dopad na gastrointestinální trakt, nos, vlasové cibule, přílohy, nehty, kůži a sliznice úst. Ale na rozdíl od rakovinových buněk je lze snadno obnovit. Negativní nežádoucí účinky proto vyprší okamžitě po zrušení tohoto nebo toho léčiva.

Některé vedlejší účinky chemoterapie jsou rychlé, jiné trvají několik let nebo se projevují v několika letech. Existuje několik hlavních vedlejších účinků. Takže se v podstatě začíná projevovat osteoporóza. Objevuje se na pozadí takových léků, jako jsou cyklofosfamid, methotrexát a ftoruracil.

Nevolnost, zvracení a průjem jsou na druhém místě. To je proto, že chemoterapie postihuje všechny buňky v těle. Tyto příznaky se vyskytnou okamžitě po zrušení tohoto postupu.

Ztráta vlasů je poměrně častá. Po ukončení chemoterapie může být vlasová linie částečně nebo úplně ztracena. Růst vlasů se obnoví ihned po ukončení léčby.

Nežádoucí účinky na kůži a nehty se vyskytují poměrně často. Nehty jsou křehké, pokožka vykazuje přetrvávající citlivost na změny teploty.

Únava a anémie jsou časté nežádoucí účinky. To je způsobeno poklesem červených krvinek. Infekční komplikace nejsou vyloučeny. Faktem je, že chemoterapie negativně ovlivňuje organismus jako celek a zabraňuje práci imunitního systému.

Porušení srážení krve je způsobeno chemoterapeutickou léčbou rakoviny krve. Není zřídka se projevuje jako stomatitida, změny chuti a vůně, ospalost, časté bolesti hlavy a další následky. Všechny tyto negativní účinky mohou způsobit chemoterapii pro rakovinu plic.

Důsledky chemoterapie pro rakovinu plic

Důsledky chemoterapie pro rakovinu plic nejsou vyloučeny. Za prvé trpí lidský imunitní systém. Trvá to spousta času na úplné zotavení. I když je v ohroženém stavu, mohou do lidského těla vstupovat různé viry a infekce.

Chemopreparace ničí rakovinné buňky nebo zpomalují proces jejich reprodukce. Ale i přes takovou pozitivní stránku této otázky jsou také negativní důsledky. Takže v podstatě se vše projevuje formou negativních jevů. Může to být nevolnost, zvracení, střevní potíže a závažná ztráta vlasů. Spíše se odkazuje na vedlejší účinky, ale to může být bezpečně přičítáno důsledkům.

Po čase se mohou objevit známky útlaku hematopoií. Vykazuje se ve formě snížení počtu leukocytů a hemoglobinu. Není vyloučen výskyt neuropatie a připojení sekundární infekce. Proto je období po chemoterapii jednou z nejobtížnějších. Osoba potřebuje obnovit svůj vlastní organismus a současně nedovolit vznik vážných následků. Po dokončení chemoterapie pro rakovinu plic se pacient začne cítit lépe.

trusted-source[38], [39], [40]

Komplikace chemoterapie pro rakovinu plic

Komplikace chemoterapie pro rakovinu plic se objevují téměř vždy. Koneckonců, tato možnost léčby výrazně oslabuje tělo a znemožňuje jeho zranění zvenčí.

Mnoho léků užívaných v chemoterapii účinně bojuje proti rakovinným buňkám a následně zpomaluje proces jejich vývoje. Po tom přijde úplné zničení. Ale i přes takovou pozitivní dynamiku je téměř nemožné zbavit se komplikací. Přesněji, aby se zabránilo jejich vzhledu.

První věc, kterou člověk začíná cítit, je slabost. Pak se spojují bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a rozrušení žaludku. Vlasy mohou začít vypadávat, člověk má pocit stálé únavy, má vředy v ústech.

Časem se začínají projevovat známky útlaku hematopoií. Nedávno takové komplikace způsobily depresi člověka. To vše značně zhoršilo účinnost léčby. K dnešnímu dni účinně začaly užívat antiemetiká, ochladí vlasy tak, aby nevypadaly atd. Proto strach z následků, které může chemoterapie vyvolat při rakovině plic, nestojí za to.

trusted-source[41], [42], [43]

Výživa pro chemoterapii pro rakovinu plic

Výživa pro chemoterapii pro rakovinu plic nemá žádné zvláštní rysy. Je samozřejmé, že každý lékař si může volně upravovat v závislosti na stavu pacienta a užívaných lécích.

Takže výživa s rakovinou plic by měla být vyvážená. Nedoporučuje se jíst tučné a ostré potraviny, stejně jako koření, cibule a česnek. Je třeba pracovat na zlepšení funkcí střev. K tomu je třeba doplnit každodenní stravu ovocem, zeleninou a čerstvě vymačkanými džusy. Mohou být použity v absolutní formě. Aby se organismus rychleji zotavil, doporučuje se jíst tvaroh a jiné mléčné výrobky, kuřecí maso, ryby, vejce, maso, fazole a ořechy. Pokud maso způsobuje nepříjemnou kovovou chuť v ústech, stojí za to vaření zvláštními omáčkami.

Pro doplnění těla sacharidy je lepší upřednostňovat obiloviny, brambory, rýži a těstoviny. Doporučujeme jíst různé sýry, mléčné dezerty a sladkou smetanu. Je důležité konzumovat hodně kvalitní tekutiny. Tímto odstraníte toxické látky z těla.

Výživa pro pacienty s rakovinou by měla být specifická. Koneckonců, je to vlastně důležitá součást celého lékařského procesu. Tato strava by samozřejmě měla sestávat z lékařů a odborníků na výživu. Chemoterapie pro rakovinu plic vyžaduje dodržování určitých pravidel pro použití určité potraviny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.