^

Zdraví

Mamografie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mamolog je specialista, který se zabývá chorobami prsu (diagnóza, léčba, prevence). Provádí průzkum, když odhalí patologické procesy v mléčné žláze, provádí diagnózu a předepisuje další léčbu mléčné žlázy.

Účinná léčba jakýchkoli onemocnění ženské prsu je především včasná detekce onemocnění. Proto by ženy měly být nejméně jednou za rok vyšetřovány na mamule.

Inspekce mammalogy potřebný pro různé (i drobné), poranění hrudníku, před zahájením perorální antikoncepce, při plánování těhotenství, po zánětlivých onemocnění, zejména záněty ženských pohlavních orgánů.

Rizikovou skupinou jsou ženy, které:

 • jsou náchylné k častým gynekologickým onemocněním, zejména jako jsou cysty, děložní myomy, polycystóza a podobně.
 • jsou registrovány u endokrinologa
 • první narození bylo po 35 letech
 • užívejte perorální antikoncepce (zejména nulipární)
 • je zde dědičný faktor (příbuzní s onkologickými onemocněními, zvláště u ženské linie).

Vytáhnout na návštěvě u lékaře není nutné, pokud máte bolesti na hrudi, jakýkoli (i ty nejmenší) těsnění, náhlá změna velikosti prsu (oba nebo jeden), zarudnutí, výtok z bradavky, zatahování, nebo naopak výstupek bradavky, pokud nemocný a ucpávky v oblasti podpaží (lymfatické uzliny).

trusted-source[1], [2], [3]

Kdy mám jít k mammologovi?

Vzhledem k tomu, mammolog - lékař, který se zabývá patologických procesů v prsních žlázách, musíme se obrátit na něj, když výtok z bradavky nebo bolesti v hrudníku těsnění, obecně, kdy veškeré neobvyklé podmínky, že jste se cítil v hrudi. Převážná většina žen pocítí pravidelnou bolest v mléčných žlázách. V 90% případů bolest naznačuje hormonální poruchu. Pokud je bolest cítila pouze v jednom prsu, nebo je zde mírná kondenzace, dochází k výtoku z bradavek, což by mělo vyvolat obavy. Některé ženy před menstruací pocítí bolest mezi hrudníkem a podpaží. Chcete-li zmírnit stav, musíte se vzdát nápojů s obsahem kofeinu, nosit podpůrné prádlo.

Po úrazech nebo biopsii jsou bolestivé pocity v hrudi zcela odlišné povahy. Žena cítí bolest na jednom místě, bez ohledu na menstruaci, obvykle o řezání. Po biopsii to může trvat asi dva roky. Bolestivé pocity pod prsou jsou často ozvěny jiných onemocnění, které nejsou spojeny s mléčnou žlázou.

Stresujících podmínkách několikanásobně zvýšit bolest v prsou, těžké stres může změnit hormonů, což může nepříznivě ovlivnit stav prsou a vést k nepříjemným onemocněním.

Pokud zjistíte, že došlo k výtoku z hrudníku - je to příležitost vyhledat radu mammologa. Mnoho žen trpí exkrecí, ale v ne vždy to má co do činění s rakovinou. Přidělení se může objevit v druhé polovině menstruačního cyklu, kdy dochází k akumulaci tekutiny v prsních kanálcích. V případě, že nedojde k těhotenství, tekutina se postupně rozpouští. Ale pokud je žena nadšená, může se z hrudníku objevit několik kapek této tekutiny. Mezi lékaři existuje něco jako "sportovní mléko", protože příčinou uvolnění je fyzická aktivita.

Alokace nejsou vždy spojeny s rakovinovými nádory v hrudi, ale existují i některé příznaky, při jejichž výskytu by měla být žena upozorněna:

 • příděly trvalého charakteru;
 • nedobrovolný výtok, tj. Kdy nedošlo k depresi, fyzické námaze, tření atd.;
 • exkrece jsou pozorovány z jednoho prsu (jeden nebo několikrát bradavky);
 • zvýraznění není průhledná barva;
 • Vsuvka je zanícená nebo svědí.

Těsnění, která se tvoří v mléčné žláze, neznamenají vždy zhoubný nádor, ale pokud si všimnete následujících příznaků (alespoň jednoho), musíte naléhavě navštívit mamologa:

 • nehybnost zhutnění (pohyb možný pouze u sousedních tkání);
 • pevné utěsnění;
 • Během menstruace zůstala zhutnění nezměněna;
 • když hmatáte, nenajdete podobnou pečeť na druhém prsu;
 • Když stisknete těsnění, pocítí se bolest;
 • Těsnění má nerovné hrany.

Existují rizikové skupiny, které jsou náchylné k vývoji maligních formací prsu. Jedná se o ženy, které:

 • časné nebo časté potraty;
 • časté gynekologické nemoci;
 • odmítnutí kojení bez léků;
 • změna v hormonálním pozadí (narušení endokrinní funkce, nadváha, nekontrolované užívání perorálních kontraceptiv);
 • silný nervový šok za uplynulý rok;
 • skorá menstruace (až 11 let) nebo pozdní menopauza (po 55 letech);
 • dědičnost (onemocnění rakoviny prsu matky, babičky, tety).

Jaké testy musíte provést, když kontaktujete mammologa?

Když se u lékaře objeví mammolog, po povinném vyšetření a palpacích budete muset projít některými testy, které pomohou při diagnostice.

Nejprve, pokud jsou z bradavky nějaké sekrety, budete muset dát rozetou a poslat ji do cytologické studie.

Cytologická diagnóza je kvantitativní a kvalitativní studie složení buněk. Takto identifikované atypické buňky (nesprávné) mohou znamenat onemocnění.

V případě potřeby můžete potřebovat diagnostickou punkci. Je nutné zjistit uzliny, těsnění nebo jiné formace v mléčné žláze. Pokud mammolog na inspekci a palpaci odhalila změnu barvy a struktury kůže na prsou, výtok, které jsou krvavý nebo nažloutlá barva, diagnostické punkce se provádí na povinném základě, takže v tomto případě můžeme mluvit o procesu rakoviny. Úkolem punkce je zjistit, jaký druh vzdělávání je z povahy: benigní nebo maligní. Lékař předběžně posuzuje velikost a tvar nádoru, obvykle pro toto použití ultrazvuk nebo mamografii.

Jeden týden před diagnostickou punkrou neužívejte aspirin a antikoagulancia.

Jaké diagnostické metody používá mammolog?

Mamolog používá k určení diagnózy následující diagnostické metody:

 • Palpation. Diagnostika by měla být zpravidla prováděna uprostřed ženského menstruačního cyklu. Lékař nejprve posuzuje vizuálně stav mléčných žláz (barva, struktura). Pak se okamžitě začne zkoumat prsa. Diagnóza se provádí ve stojící poloze a pak leží na zádech, ruce by měly být za hlavou vráceny zpět. Při palpaci se odhaduje stav bradavek. Zkouška začíná ve stojaté pozici, každá hrudník je prozkoumána postupně, pak je stav obojí hodnocen současně (oběma rukama). Pak pacient leží na zádech, protože v poloze na levé straně určuje formaci a jeho pohyblivost je jednodušší než ve svislé poloze. Na pohmat prsu může být detekována hypertrofie, cysty, nádory, ale přesné diagnóze s použitím pouze této metody diagnostiky je možné s výraznými projevů nemoci (zánět, lipom, papilloma). Všechny formace jiné povahy v tloušťce prsu vyžadují další diagnózu.
 • Mamografie. Diagnóza je vyšetření prsu pomocí slabých rentgenových paprsků. Účelem mamografie je identifikovat nádorový nádor v počáteční fázi. Stejně jako každá rentgenová studie, mamografie pořídí řadu snímků, které pak analyzují radiologové. Rentgenové snímky ukazují patologické formace.
 • Ultrazvukové vyšetření. Jako další metodu diagnostiky se spolu s mamografií používá ultrazvuk. Obvykle se diagnostikuje další vyšetření tuleňů nebo formací odhalených na mamografii nebo palpacích.
 • Ductografie. Metoda, která zkoumá výtok z bradavek, v případě, že mamografie není dostatečná.
 • MRI (zobrazování magnetickou rezonancí). Poměrně účinná metoda vyšetřování v sporných formacích, stejně jako při vyšetření pacientů s diagnózou rakoviny prsu bezprostředně před operací. Pacienti s rakovinou potřebují tuto metodu k identifikaci nových formací, které mohou ovlivnit průběh operace.
 • Počítačová tomografie. Přiřazena k určení velikosti nádoru, ať už je odstraněna nebo není způsobena klíčením v hrudníku. Metoda šetření spočívá v provedení série rentgenových obrazů, které jsou dále zpracovávány počítačem.
 • Termomamografy. Jedná se o moderní metodu výzkumu, při níž speciální zachycuje infračervené záření a teplotu tkání v mléčné žláze, což je důsledek abnormální proliferace buněk. Tento proces umožňuje zvážit rakovinový proces dlouho před nástupem vzniku nádoru. Metoda je naprosto neškodná a je určena pro primární vyšetření žen. Takový průzkum může být proveden jednou ročně s preventivními prohlídkami.

Co dělá mammolog?

Lékařský mamolog se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí onemocnění spojených s mléčnou žlázou. Moderní technologie umožňují velmi úspěšné zvládnutí poměrně závažných onemocnění, například mastitida, mastitida, nedostatek mateřského mléka během laktace, popraskané bradavky atd. Dnes v praxi používají reflexní, magneto-, laserové, fytoterapii. Homeopatie je také úspěšně používána.

Konzultace u savců u žen je velmi důležitá. Při potřebě lékaře hovořit o všechny pocity v prsou, bolest, bradavka vypouštění, jste měl ukončit těhotenství kolik porodů, stres, pokud máte sklony k depresi. To vše pomůže lékaři posoudit váš psychologický stav a nemoci a na základě všech to vyvodí odpovídající závěry.

Po rozhovoru provádí lékař vyšetření a palpaci mléčné žlázy. Při palpation (palpation) doktor odhaduje stav prsu a lymfododu. Palpace je povinná pro vstup do mammalogisty, protože to dovoluje odhalování patologických útvarů, ale bohužel dokonce i velmi dobrý odborník není schopen vytrhnout velmi malé těsnění nebo formace. Proto jsou vždy nutné další diagnostiky.

Musíte navštívit mammologa nejméně jednou za rok. Pokud existují předpoklady (dědičnost, věk, doprovodné nemoci), pak je nutné konzultovat 2krát ročně (každých šest měsíců). Poměrně často ženy dělají chybu při zjištění jakýchkoli problémů s prsy, jsou odkázáni na poradenství gynekologovi nebo chirurgovi. Ale pouze mammolog může provést úplnou diagnózu prsu, odhalit patologii, diagnostikovat a předepisovat léčbu.

Jaká onemocnění zachází mamolog?

Mamolog ošetřuje následující nemoci, které jsou postiženy mléčnou žlázou:

 • mastitida (zánět). U obyčejných lidí to je žena. Nejčastěji se vyskytuje v období kojení u žen, které se poprvé staly matkou. Ale před podáním je možné vyvinout mastitidu bez ohledu na těhotenství nebo porod. Ve vzácných případech se objevuje u mužů.
 • abnormality ve vývoji mléčných žláz (monomastia, polymastia, mikro- nebo hypomastií, mléčná hypoplázie atd.).
 • onemocnění způsobená hormonálními změnami (mastopatie, fibroadenomatóza, fibro-cystické útvary, gynekomastie)
 • vzdělávání v mléčné žláze benigní povahy (cystadenopapillom, fibroadenom, lipom, atd.).

Moderní metody umožňují úspěšné léčení různých onemocnění prsu. Účinnost léčby je přímo spojena s včasným zjištěním patologického procesu. To je nejdůležitější během období takzvaných hormonálních "skoků", které se vyskytují během dospívání, během těhotenství, před menopauzou. Velmi často léze nejsou sondovány a nezpůsobují ženě absolutní nepohodlí. Taková malá forma může být pozorována pouze na ultrazvuku nebo mamografii. Z tohoto důvodu by každá žena měla jednou za rok navštěvovat lékaře z savců, což jim umožní zjistit patologické procesy v mléčné žláze a následně provést účinnou léčbu.

Ošetřovatelka shromažďuje anamnézu, provádí vyšetření, jmenuje další diagnostické metody (mamografie, cytologické vyšetření atd.), Diagnostikuje, určuje léčebný režim. Navíc může lékař savců poradit o správném kojení a také o rozhovoru o prevenci onemocnění prsů.

Poradenství od mammalogisty

Každý lékař mammolog varuje před rizikovými faktory, které mohou v budoucnu v mléčné žláze vést k problémům.

Zranění prsní žlázy. Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že v místě traumatu se mohou objevit později zhoubné nádory. Proto se musíme snažit chránit hrudník před údery, modřinami atd. V případě, že se zranění nezabránilo, je nutné se poradit s mammologem, možná pro něj bude nutné podrobit se úplnějšímu vyšetření.

Infekce. Časté zánětlivé procesy ženského reprodukčního systému vedou k narušení hormonální rovnováhy. Pro případné hormonální změny prsní reakce okamžitě reaguje. Bolest, otok mléčných žláz před menstruací, výskyt uzlů - to vše se děje jako důsledek hormonálního selhání. Nakonec to vede k mastopatii.

Patologie v mléčné žláze pochází z infekce, která je zradena z genitálií, může být v těle ve "spící" stavu, dokud není vhodný čas pro její vývoj. Chronické záněty v mléčné žláze jsou velkým nebezpečím, které mají schopnost získat maligní formu.

Pozdě porod. První těhotenství, které se objevilo po 30 letech, podporuje vývoj nádorových nádorů v mléčné žláze. Nejpravděpodobnějším důvodem je špatná ekologie, vliv toxických látek obsažených v městském ovzduší. V důsledku vnějších faktorů v buňkách je oslabena schopnost normálně reagovat na hormonální výbuch, který vždy doprovází těhotenství.

Orální antikoncepce. V této oblasti bylo provedeno mnoho studií a bylo dokázáno, že perorální antikoncepce nevyvolávají rakovinové nádory v mléčné žláze. Je však také prokázáno, že dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulků (více než čtyři roky) v ženských ženách může vést k rozvoji maligních nádorů. Dívky, které dosud nedávno porodily, by proto měly najít jinou metodu antikoncepce a ne zneužívat perorální antikoncepci.

Radiace. Podle lékařských odborníků radiační záření, na které je vystavena žena mladší 30 let, vyvolává rakovinový proces v mléčné žláze. Rentgenové vyšetření, které je přiřazena, zpravidla ne častěji než jednou za rok, je bezpečný pro dávku pro člověka, ale pokaždé, když lékař by měl zaznamenat dávku záření v lékařském záznamu, že došlo k překročení maximálního limitu v budoucnu.

Ultraviolet. Kůže kolem prsu je velmi jemná, tenká, lehce ukrytá. Mamolog doporučuje užít si slunce (opalování) ráno (před 1000) nebo večer (po 1600) hodinách. Pokud se stalo, že jste byli v poledne na slunci, musíte si chránit hruď speciálním činícím činidlem s vysokým filtrem.

Dieta. Hlavní příčinou problémů v mléčné žláze je především hormonální selhání v těle. Existují některé potraviny, které zvyšují hladinu estrogenu. Je třeba se vyhnout uzeným, tučným potravinám, nahrazovat je zeleninou, obilnými výrobky, citrusovými plody. Existují údaje, podle kterých je bolestivý stav prsu před menstruací způsoben produktem s vysokým obsahem methylxanthinu (káva). Výměna ranní kávy s šálkem čaje (nejlépe zeleně) sníží bolestivost hrudníku.

Mamolog varuje, že systematická preventivní vyšetření je hlavní metodou včasné diagnostiky patologických procesů v hrudníku. Všechny otázky a problémy mohou být projednány na recepci s kvalifikovaným lékařem, získat veškeré informace o prevenci, možných rizicích a komplikacích.

trusted-source[4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.