^

Zdraví

Čištění jater doma

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Čistění jater doma, navzdory popularitě takových metod a jejich pohodlí, má své vlastní negativní nuance. Je třeba mít na paměti o možném zhoršení, rizikem vzniku akutních stavů, které vyžadují okamžitou lékařskou péči, stručně řečeno, než se provedou domácí postupy by měl zvážit své kroky podrobně posoudit zdravotní stav a zvážit všechny klady a zápory.

Navíc všichni lékaři rozumně trvají na předběžném vyšetření břišních orgánů, to se přímo týká takové metody, jako je čištění jater doma.

Mezi cenově nejvýhodnější a relativně neškodné způsoby čištění jater doma je vedoucí úklid džusů a zeleniny. 

trusted-source[1]

Čištění jater alternativními prostředky

V podstatě lze říci, játra očista alternativní způsoby - všechny metody, které jsou prováděny mimo nemocnici, která je domovem. Ať si zvolíte, lze bezpečně připsat do kategorie takzvané „populární“, to může být detoxikační jablka, byliny, rostlinný olej a kyselé šťávy, a to i čištění s sorbitol nebo hořčíku v tom smyslu, že jsou považovány za non-tradiční, protože to není předpokládat přítomnost lékaře. Než budete provádět játra čištění alternativních prostředků, je třeba projít komplexní vyšetření, zkontrolujte stav žlučníku a jater, aby se zabránilo striktura obstrukci žlučových cest.

Jako měkké a velmi účinné čištění můžete doporučit detoxifikaci infuzí zázvoru, která je připravena následovně: 

 • Složení - strouhaný čerstvý kořen zázvoru - 3 lžíce (lze je nahradit suchým - 2 lžíce).
 • Strouhaný zázvor nalijte sklenici vroucí vody a trváme maximálně 15 minut.
 • Infuze by měla být filtrována a přidána čajová lžička medu, čajová lžička citrónové šťávy.

Schéma příjmu zázvorové infuze: 

 • Infuzní roztok se pije 15-20 minut před snídaní.
 • 1 den - 10 kapek.
 • Po dalších 14 dnech musíte do 15. Dne přidat dvě kapky na 40 kapek.
 • Od 16. Dne se dávka postupně snižuje na počáteční 10 kapek.
 • Po absolvování průběhu čištění je nutno provést přestávku nejméně 2 týdny, poté opakujte postup.

Čištění jater alternativními způsoby, ať už zázvor, pohanka, ředkvička nebo med, vyžaduje dodržování stravy - nejlépe s omezením bílkovin, mléčných potravin. Kategoricky zakázaný alkohol, smažené, mastné, kořeněné pokrmy.

Detoxikace pomocí kořen zázvoru je jedním z nejúčinnějších, kromě vymáhání jaterních buněk zlepšuje trávicí funkce, zdravější kardiovaskulárního systému, zlepšení výkonu srdce a mozku.

Čištění jater pro Malakhov

Mezi léčiteli a příznivci zdravého životního stylu, Gennady Malakhov zřejmě drží populární dlaň, vydává knihy s recepty a doporučeními, působí v televizi, vede semináře a přednášky. Mnoho lékařů je spíše skeptických ohledně své rady a věří, že jsou v nejlepším případě zbytečné a někdy nebezpečné. Nicméně názor oficiální medicíny nezmění zájem o doporučení léčitele, mnohé z jeho metod jsou skutečně účinné a pomáhají obnovit zdraví.

Očistě játra Malakhov zahrnuje předběžné vyšetření organismu, je jisté, že dělat ultrazvuk jater, žlučníku, a zkontrolujte stav trávicího traktu, aby se předešlo komplikacím, jako jsou žlučových obstrukce, akutní zánět slinivky břišní, obstrukční žloutenky.

Možnost I

 • Autor doporučuje provádět detoxifikaci striktně 12-13 dní před úplným měsícem, takže přívrženci Malakhovových technik by měli být zásobeni lunárním kalendářem.
 • V den čištění se má játra zahřát na teplou teplotu o 7-9 hodin.
 • Večer 2 hodiny před spaním je třeba vypít 150-200 mililitrů předem zahřátého rostlinného oleje a omyjte si citronovou šťávou (50-75 ml).
 • Po hodině olej a citronová šťáva být opilí, co musíte udělat, dechová cvičení: vstát z postele, držet nos s levou rukou a začít zhluboka dýchat (z bránice). Autorka doporučuje, aby na špičku jazyka podal trochu mletého černého pepře, aby se stimuloval průtok krve.
 • Dýchat správná nozdry potřebují nejméně 15 minut s přerušeními k odpočinku (10-15 minut). Zábava zahrnuje vodorovnou polohu a v oblasti jater je třeba dát magnet. Taková opatření by měla trvat 1,5-2 hodiny, poté můžete jít spát.
 • Podle Malakhov, hlubokého dýchání, černého pepře, magnetu urychluje odstranění toxinů z těla, pokud je provedeno správně, pak se čištění začne uprostřed noci.
 • V dopoledních hodinách můžete jíst jablkovou, řepnou nebo mrkvovou šťávu během dne, abyste jedli dietní pokrmy.

Stejně jako jaterní očistě Malakhov je poměrně časově náročné, protože kromě většího počtu složek a atributů (magnet) pro čištění, to je nepravděpodobné, že člověk bude moci spát, ale podnikavý autor technika nabízí jiný způsob.

Možnost II kombinuje hlad, fyzickou aktivitu a návštěvu lázně

 • Každý den, během měsíce, musíte běžet po dobu 30-40 minut v kteroukoli vhodnou denní dobu.
 • Každý den musíte vypít 2 šálky šťávy, ze kterých si můžete vybrat (můžete střídat) - jablko, mrkev, řepu, okurku.
 • Týdenně budete muset navštívit saunu, páru po dobu jedné hodiny, končící ohřevem studenou vodou, sprchou.
 • Kromě toho nabízí Malakhov aktivnější schéma: první den šťávy a běh, druhý den - vana a 2 sklenice šťávy po něm, pak vše střídá.

Opět upozorňujeme na skutečnost, že takové metody jsou určeny pro relativně zdravé lidi, všichni, kteří mají chronické onemocnění trávicího traktu, žlučový systém, by měli využívat výhodnějších a bezpečnějších způsobů.

Čištění jater podle Moritze

S léčitelem Malakhovem, cizí přírodovědec Andreas Moritz soutěží ve smyslu popularity, který nabízí šetrnější, rychlý a jednoduchý způsob detoxikace. Celá kniha je věnována této technice, která popisuje všechny negativní důsledky ztroskotání těla, a načrtává také akční plán jeho neutralizace.

Čištění jater Moritzem trvá asi týden a zahrnuje tři fáze: 

 1. Příprava. Po dobu šesti dnů je třeba vypít litr jablečného džusu, v malých džbánech, nejlépe pomocí slámy (trubičky). Z nabídky jsou vyloučeny všechny mléčné výrobky, smažené, kořeněné pokrmy, potraviny obsahující konzervační látky, barviva. Potraviny by se měly skládat z potravin bohatých na vlákninu, zvláště účinných švestek, které pomáhají uvolnit střeva. Jídlo by mělo být teplé, čerstvě připravené. Navíc, celé období oragnis je vyčištěno s nepřátelemi. Doporučuje se nepoužívat léky ani vitamíny. 
 2. Čištění začíná šestým dnem, během kterého se ukazuje přísná strava - ovesné vločky na vodě, vařená zelenina (nejvýše 300 g), pečené jablko. Po 13-14 hodinách musíte přestat jíst, ale zvýšit množství tekutiny používané ve formě vyčištěné vody. V 18 hod. Se připraví roztok magnézie (4 polévkové lžíce na 3 šálky teplé vody). Jedna čtvrtina tekutiny by měla být opojena okamžitě, po 2 hodinách, vypít další část a vytvořit klystýr. Pak v 21.30-21.45 je třeba vzít směs pol poháru čištěného rostlinného oleje (nejlépe olivového oleje) a 150-160 ml citronové nebo grapefruitové šťávy. Směs je lépe stojící a najednou v malých džbáních. Po tom, ležte na pravé straně, vytáhněte kolena k žaludku a snažte se usnout. 
 3. Vylučování strusky by se mělo objevit ráno. V 6.00-630 je třeba vypít další čtvrtinu roztoku magnézie a po dvou hodinách poslední část. Po dalších dvou hodinách je nutno výsledek napravit sklenicí jablečného džusu, vždy čerstvě stlačeného.

Čištění jater podle Moritze může být provedeno každých šest měsíců, samozřejmě pokud neexistují žádné kontraindikace. Navzdory skutečnosti, že je tato metoda považována za relativně bezpečnou, aby se předešlo možné exacerbaci chronických onemocnění, je třeba nejprve prověřit stav žlučníku a gastrointestinálního traktu.

Čištění jater podle Semenovy

Metody Nadezhdy Aleksejevy Semenové, na rozdíl od jejích kolegů v naturopaths, způsobují větší důvěru v lékaře, zřejmě kvůli mnoha autorským regálem. Semenova je kandidátem biologických věd, uznávaným a respektovaným specialistou v oblasti přírodních věd (aktivní členkou Ruské akademie). Čistění jater podle Semenovy naznačuje poměrně dlouhou přípravu těla k postupu, navíc autor trvá na předběžném vyšetření, které je již ukazatelem vážného a odpovědného přístupu.

Před detoxikací jater a žlučníku je nutné čistit střevo, to se děje během jednoho měsíce, v týdnu, tedy dvakrát.

Vlastní čištění jater zahrnuje přítomnost jablek, citronové šťávy (200 ml) a olivového oleje (200 ml). Postup je vhodnější pro víkendy, například od pátku do neděle (3 dny), v těchto dnech by měly být potraviny částečné a vegetariánské. 

 1. V první den ráno je potřeba udělat čistící klystýr (jednoduchá teplá voda). Po celý den se v neomezeném množství používá pouze čerstvě stlačená jablečná šťáva.
 2. Druhý a třetí den jsou podobné jako první, tedy ráno - klystýr a jablečný džus.
 3. Třetí den, v 19:00, je třeba zahřát játra - ležet s teplejší na pravé straně. Každých 15 minut pijete citrónovou směs - citrónovou šťávu (3 lžíce) a olivovým olejem (3 lžíce). Po celou dobu, když se léčebná směs opíje, by měl být teplo teplo, může být ponecháno na noc, až se úplně ochladí.
 4. Poté, co se pomerančová šťáva a rostlinný olej opíjejí, musíte ležet po dobu 1,5-2 hodin, poté usnout (21,30-22,00).

Vylučování kamenů zpravidla začíná brzy ráno za 3-4 hodiny, pokud se nedochází k rannímu vyhazování, musíte pomoct klystýru střev. Snídaně by měla být snadná, během jednoho týdne po detoxikační stravě je zobrazeno jídlo, nejlépe vegetariánské. Další čištění jater podle Semenovy se provádí za 2-4 týdny, v závislosti na intenzitě uvolňování strusky. Pro účely prevence by se měl tento postup opakovat každoročně.

Čištění jater v měsíčním kalendáři

Jak si vybrat nejvhodnější dobu pro detoxikaci těla, včetně jater?

Mnoho autorů, kteří nabízejí techniky zlepšující zdraví, doporučuje postupy detoxikace podle biorytmů a lunárních dnů.

Čištění jater podle lunárního kalendáře je volbou nejpříznivější doby, během které je tělo přirozeně naladěno, aby odstranilo toxiny, toxiny, a proto bude úklid účinný.

V závislosti na osobních preferencích a věřících systémech se léčitelům doporučuje, aby v různých časech plánovali očistu. Chcete-li říci, která doporučení je správná a která není, není možné samozřejmě poslouchat vlastní intuici.

Tradiční období detoxikace je na podzim, i když mnoho lidí efektivně čistí játra v zimě, na jaře v létě. Argumenty ve prospěch podzimu jsou následující: tělo bylo nasyceno vitamíny, imunitní systém byl zesílen a schopen zvládnout možné komplikace, které se mohou vyskytnout během čištění.

Malakhov je přesvědčen, že játra a žlučovody jsou připraveny k detoxikaci před úplným měsícem, mezi desátým a čtrnáctým dnem měsíčního kalendáře

Jeho spolupracovník NA Semenova načasoval očistu na období půstu podle ortodoxního kalendáře.

Kromě toho by detoxifikace podle odsouzení profesionálních astrologů měla odpovídat poloze Měsíce v určitých znameních zvěrokruhu. Vymazání žlučníku, jaterních kanálků se předpokládá v období, kdy je Měsíc v rakovině nebo v Kozorohu, je střevo užitečné očistit během období Měsíce v znamení Pisces.

Játra očista podle lunárního kalendáře spíše pravidlo pro ty, zájem o astrologii a pevně věří v interakci planet na stav těla, a ti, kteří přijali více pragmatický pohled, detoxikovat kdykoliv pro ně výhodná.

Čištění jater s bylinkami

Fytoterapie je zaslouženě populární. Léčba rostlin, čištění jater s bylinkami je považováno za účinnou a bezpečnou metodu. Nicméně, ne každý ví, že bylinné přípravky, bylinné odvarky - to je stejný lék, který může způsobit komplikace a vyvolat zhoršení základní nemoci. Opravdu, čištění jater s bylinkami funguje mnohem měkčí než čištění rostlinným olejem, nicméně před postupem stojí za to zhodnotit stav žlučových cest pomocí ultrazvuku a konzultace lékaře. Přísně vzato, bylinné čistí krev, to znamená, že provádění jater detox pomáhá čistit krev, tedy zlepšení celého organismu.

Nejúčinnější, aktivně působící na žlučovod a játra, byliny: 

 • Helichrysum arenarium - kmín písečný, nemorální, cudweed.
 • Taráxacum je pampeliška.
 • Artemísia - pelyněk.
 • Mentha piperita je máta peprná.
 • Růžový olej hrozící - šípky.
 • Chelidónium - celandin.
 • Urtica - kopřiva.
 • Plantago major - plantain.
 • Achillea millefolium je řezník.
 • Stigmata Maydis - kukuřičné příznaky.
 • Cichorium - čekanka.

Čištění jater s bylinami sleduje jeden cíl - rozšířit žlučové cesty, aktivovat sekreci žluče a kamenů. Tyto rostliny se používají jak samostatně, tak jako součást komplexních fytosolů, které jsou nejlépe zakoupeny v již připravené lékárně.

Purifikace jater bodláku

Silybum marianum, bodlák nebo bodlák je jedním ze základních rostlin, které se používají k přípravě hepatoprotektorů. Moucha bodláka pomáhá chránit hepatocyty, obnovuje je, může pomoci i při cirhóze jater, zmírňuje zánět hepatitidy. Silymarin, který je hlavní účinnou látkou rostliny, nemá vedlejší účinky na vnitřní orgány a celé tělo jako celek, takže léčba mléčného bodláka nemá prakticky žádné kontraindikace.

Čištění jater s bodláčkem: 

 • Vezměte semínko mléka, broděte je do mlýna na kávu (můžete použít trávu). Čajová lžička suchého mléka se vlévá do sklenice vroucí vody, trvá to nejdéle 15 minut a to je filtrováno. Tento čaj můžete mít na prázdný žaludek každý den po dobu tří měsíců. Můžete také vypít odvar třikrát denně za půl hodiny, než jíte poloviční sklenici po dobu jednoho měsíce.
 • 2 polévkové lžíce suchého bylinného bodláka se nalije do dvou sklenic vroucí vody, přidá se čajový člun suché máty a trvá 40 minut. Agentka se během dne vypije na lžíci každé půl hodiny (nebo hodinu). Kurz trvá 2-3 dny, je vhodné provádět takové čištění jater bodláku o víkendech.

Navíc se v lékárně prodává mléko ve formě kapslí, které jsou také účinné jako detoxifier pro játra. Můžete užívat drogu po dobu až tří týdnů.

Odvar z jater s ovesem odvar

Odvar ovesu je schopen očistit tělo toxinů, normalizovat práci jater a ledvin, posílit krevní cévy.

Dekontaminace jater s odvarem z ovesu: 

 • Celá ovsa - 1 sklenici, opláchněte, přidejte 2 lžíce sporů nebo brusinkových listů, lžíci březových pupenů. Směs se nalije do 3 litrů vroucí vody, trvá 24 hodin. O den později v jiné misce vařil dogrose - sklenici ovoce vařil v 1, 5 sklenic vody 10 minut, trvat 45-60 minut. Ve vývarech žaludku infuse infuze ovsa a bylin, které byly předtím napjaté. Vše se nalévá na skleněné nádoby a uchovává se v chladu. Pijte ovesné vločky před jídlem po dobu 30 minut v teplé formě 50 ml a poté zvyšte denní dávku na 150 ml (třetí den). Kurz trvá déle než 10 dní, po dvojtýdenní přestávce se to může opakovat ještě třikrát. Takové vyčištění pro preventivní účely je vhodné použít každých šest měsíců na pozadí vegetariánské stravy. 
 • Polovina šálku neupraveného celozrnného ořechu se nalije 2 litry studené vody a ponechá se hodinu. Pak přiveďte k varu a pokračujte pomalým ohněm asi hodinu a půl. Výsledný produkt musí být před každým jídlem filtrován a předáván ve formě předem zahřáté 100 gramů. Bujón by měl být skladován v chladu, ale pokaždé trochu zahřát. Je vhodné připravit se ve večerních hodinách v malých porcích, aby náprava byla co nejčerstvější. Takové čištění jater s odvarem ovesu může trvat až šest měsíců, protože působí velmi pomalu, šetří, ale bez možných komplikací.

trusted-source[2]

Kolekce pro čištění jater

Kolekce pro čištění jater může být připravena doma, pokud je možnost nákupu nebo nákup surovin šetrných k životnímu prostředí, ale je jednodušší a bezpečnější koupit hotovou kompozici v lékárně. Pokud jsou k dispozici všechny potřebné bylinky, sbírka je připravena několika způsoby: 

Složení: 

 • Tráva borůvky.
 • Kukuřičné vtípky.
 • Spory.
 • Třezalku tečkovanou.

Příprava: 

 • Vezměte každou bylinu do lžíce, promíchejte, nalijte 2 litry vroucí vody a nechte 10 minut vařit. Pak těsně zabalte nádobu a trváte na nejvýše 30 minut.

Příjem odvaru: 

 • Kurz je měsíc.
 • Polovinu sklenice v teplé formě po dobu půl hodiny před snídaní první dva týdny.
 • Jedno sklo před snídaní (po dobu 30 minut) po dobu dvou po sobě jdoucích týdnů.
 • Po kurzu - přestávka 2 týdny, během kterého každý den pije odvar z ovesu (2 lžíce ovesu vaříme 15 minut v pol litru vařící vody a jíst místo čaje).
 • Po přestávce je třeba opakovat měsíční průběh odvaru fytosbora.

Sbírka na čištění jater, složení: 

 • Kukuřičné vtípky.
 • Imortelle je písečná.
 • Želvovina (ovoce).
 • Rozinky.
 • Citronová šťáva.

Příprava: 

Byliny - poloviční lžíce, růžové boky - lžíce, rozinky - 100 gramů, citrónová šťáva - polévková lžíce. Vše je naplněné vroucí vodou (1, 5 litrů), vařeno na dobu ne více než 5 minut, trvá 30-40 minut. Infuzní roztok by měl být filtrován a přidán citronový džus. Infuze se nejlépe provádí v předvečer očisty ve večerních hodinách, uložené v chladničce.

Použití: 

 • V den čištění na prázdný žaludek se půl šálků vývaru opíjejí v teplé podobě.
 • O hodinu později se užívá projímadlo nebo je provedena klystýr.
 • Poté budete muset lehnout s láhev horké vody na pravé straně, pokrýt se přikrývkou.
 • O půl hodiny později by mělo začít s odstraňováním toxinů, pokud se po hodině nestane, musíme znovu udělat klystýr.
 • Je lepší hladovět celý den, pít je povoleno - ještě minerální voda, voda s medem, jablečný džus, zelený oslažený čaj.
 • Po čištění během týdne musíte dodržovat šetrnou stravu.
 • Kurz by měl být opakován nejdříve jeden a půl až dva měsíce.

Čištění jater minerální vodou

Čištění žlučovodů a jater s minerální vodou je v podstatě klasickým tjubazhem, který v podmínkách nepřítomnosti kamenů velkých rozměrů dokonce doporučí lékaři doma.

Čištění jater s minerální vodou, akční plán: 

 • Předběžná příprava. Na týden, nejméně tři dny, musíte dodržovat pravidla stravovací výživy, tam je jen vařené, chudé jídlo, lepší rostlin. Je dobré pít čerstvě vymačkané šťávy denně, spoustu teplé tekutiny. 
 • Ráno v den tisubazhu potřebujete vypít sklenici minerální vody (Borjomi, Essentuki) bez plynu. V minerální vodě, abyste aktivovali vylučování strusky, můžete rozpustit lžíci sorbitolu. Sorbitol je nahrazen silným odvarem cholagogue trávy, například nemorální (2 lžíce na 300 ml vroucí vody, 15 minut trvají). Po půl hodině byste měli znovu vypít sklenici minerální vody a lehnout po dobu 2 hodin s teplejší na pravé straně. Doporučuje se pokračovat v příjmu vody až do večera, takže objem opilosti nebyl nižší než 2 litry. 
 • V 20:00 byste měli pít rostlinný olej, nejméně 2 polévkové lžíce. Olej musí být zahřátý. Pokud olej způsobuje nevolnost a zvracení, může být nahrazen oxidem hořečnatým, sorbitolem - zředěné 2 polévkové lžíce ve sklenici teplé vařené vody. Jak olej, tak sorbitol se pijí v malých džbáních s přerušeními během 10-15 minut.
 • Po nějaké době by měla začínat uvolnění křesla, bolesti bolesti v pravém hypochondriu mluví o spoustě trouby a nedostatečném předběžném čištění střeva. Tento problém lze vyřešit pomocí přídavné klystýru. Během celého čištění je třeba zahřát játra. 
 • Ráno následující den budete muset vypít sklenici jablečného džusu a jíst celý den, vařenou zeleninu, salát, ovesné vločky. 
 • Purifikace jater s minerální vodou se může opakovat po 2 dnech a pokračovat v postupu ještě 3krát. 

S preventivním účelem je tjubazh po konzultaci s lékařem proveden čtvrtletně. Nadměrná horlivost v této záležitosti je nevhodná, jestliže žlučové trubky jsou bez kamenů, čištění nebude jen dobrá, ale může také způsobit velkou škodu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.