Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co mám dělat s tepelnými popáleninami?

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Tepelné popáleniny jsou rozšířeny v každodenním životě, například ze železa, páry, varu oleje atd., Navíc tepelné popáleniny jsou způsobeny příliš dlouhou expozicí slunci.

Co mám dělat, když spálím s ohněm?

Pálení ohněm způsobují nejen silnou bolest, ale jsou spíše nebezpečným druhem zranění. Každý by měl vědět, co má dělat s požárem a jak jednat předtím, než dorazí sanitka.

Nejprve je třeba odstranit zdroj požáru. Pokud člověk rozjasnil oblečení, aby ho uhasil silným tlakem vody nebo ho zakryl něčím hustým, aby zablokoval přístup kyslíku. Stojí za zmínku, že mávání kusu látky, novin, atd., Protože to jen zapálí oheň silněji.

Po zhasnutí požáru je třeba zbavit postižené části těla pozůstatky spáleného oděvu, které mohou ještě více zhoršit a zhoršit situaci. Pečlivě odstraňte, aby nedošlo k většímu poškození. Oblečení, pečené k pokožce nelze oddělit, může být opatrně řezat s malými nůžkami okraje nebo kus oděvu, ale pokud nemáte své nůžky mohou všichni odejít a čekat na příjezd sanitky.

V případě, že hořet pokrývá více než 10% kůže, léčba by měla být předepsána jen odborník, ne silný nebo malé plochy popálenin lze léčit doma s použitím běžných přípravků popáleniny (levomikol, panthenol), nebo metodami alternativní medicíny.

Co mám dělat, když mám popáleninu železa?

Pálení železa se vyskytují poměrně často. Nesprávná manipulace s přístrojem, zrychlení, nepozornost - to vše se stává příčinou zranění, někdy i velmi těžkého. Co dělat s popálením žehličkou a jak jednat v takové situaci, je popsáno níže.

Nejprve je třeba ochlazovat poškozenou oblast (za předpokladu, že nejsou puchýře). Pro chlazení můžete použít studenou tekoucí vodu (nikoliv ledovou vodu nebo led). Při mírném zarudnutí může být kód třepán alkoholem (40%) nebo se slabým roztokem zředěného manganistanu draselného. Puchýře, které se objeví, by měly být ošetřeny prostředkem proti hoření a pokryty čistým obvazem, je kontraindikováno, aby se samy otevíraly puchýře.

Při popáleninách doporučujeme hojný nápoj, při těžkých popáleninách můžete vypít anestetikum.

Jakékoli spálení po ošetření musí být pokryté čistým dresinkem, jako obvazový materiál, můžete použít gázu nebo obvaz.

Při popáleninách třetího stupně byste měli pokrýt poškozenou oblast pouze čistým dresinkem a vyhledat lékařskou pomoc.

Zpracuj vypalování rostlinného oleje, tuku smetany, vejce, kyselou smetanu a další produkty s obsahem tuku není možné, protože tuk snižuje přenos tepla a nemocnou tkáň pomalu vychladnout, což situaci ještě zhoršuje.

Navíc se nedoporučuje používat moč pro tření nebo tření místa hoření, protože toxiny obsažené v něm mohou způsobit těžký zánět.

Co dělat s vypálením z curlingu?

Chcete-li krásné zvonky, ženy často používají různé úpravy, zejména curlingové. Tento elektrický nástroj (zejména při nepřesném použití) často opouští popáleniny na obličeji a krku, když se vyhřátý povrch dotkne pokožky a vztahuje se na tepelnou.

Mnoho dívek neví, co dělat s popáleninami a jak rychle odstranit ošklivé zčervenání.

Stejně jako u jiných tepelných popálenin, musíte spálenou oblast okamžitě ochladit: aplikujte chladný kompresní přípravek, umyjte apod. Poté je třeba použít protizánětlivý a regenerační krém z popálenin (Pantenol, Levomekol). Po několika dnech může být spálená oblast mazána regeneračními přípravky (rajčatový olej, Bepanten, Aloe Vera).

Při těžkém popálení, vzhledu puchýřů, vážné bolesti atd. Je nutné se poradit s lékařem.

Co mám dělat, když spálím v soláriu?

Popáleniny ze solárií jsou častější než ze slunce. V soláriu je intenzita ultrafialového záření mnohem vyšší a kůže může spálit během několika minut a dokonce několika sekund.

Pokud je nesprávné vypočítat čas nebo citlivost pokožky, může být opalovací lůžko snadno spáleno a můžete dostat docela těžké popáleniny.

Tyto typy popálenin jsou tepelné, takže ochlazení pokožky je to, co děláte, když spálíte po soláriu na prvním místě. Chcete-li to udělat, doporučujeme vzít chladnou sprchu nebo vanu s přídavkem pol poháru sódy na pečení, což pomůže uklidnit pokožku a eliminovat pocit pálení.

Na spálené kůže může způsobit panthenol, se také doporučuje aloe gel aplikovat krém na kůži s antioxidanty, které pomáhají zastavit oxidační procesy a zabránit stárnutí (krém s obsahem hroznového extraktu zeleného čaje a tak dále.).

S takovými popáleninami musíte vypít více kapaliny, což pomůže zamezit dehydrataci a urychlení procesu regenerace pokožky.

Po spálení se musíte zdržet přímého slunečního záření (nebo znovu navštívit solárium), protože to může jen zhoršit situaci.

Když puchýře nebudou propíchnout ani je nepoškodit, samootvíření blistrů může vést k infekci a závažným následkům

Co mám dělat, když hořím?

Zranění za studena, známější jako trauma za studena, se vyskytuje při nízkých okolních teplotách nebo při styku pokožky s ledem (beton, kov, kapalina).

Vylučte přímé a nepřímé trauma. Nepřímé škody na nachlazení jsou pozorovány v ledovém vzduchu, omrzlině a při přímém kontaktu s chladnými předměty. Také studené trauma je rozdělena na obecné (celé tělo je postižené) a místní (porážka určité části těla, častěji ruce).

Podle principu nárazu je trauma koně velmi podobná spálení. V chladné sezóně se nedoporučuje, abyste se dotýkali ledových kovových předmětů rukama - což může vést k traumatu za studena. Rovněž nevylučuje možnost zamrznutí na objekt, což povede k závažnějším následkům. Chlazení s chladem může být nebezpečnější než spálení s červeným horkým kovem, jako když se dotýká horkého člověka, trhá rukou na instinktivní úrovni, a když je zmrazení na kov, to je nemožné.

Těžké studené popáleniny jsou extrémně vzácné. Zpravidla dochází k těžkým popáleninám v pracovištích v kryogenním průmyslu nebo obyvatelům oblastí, kde jsou pozorovány velmi nízké teploty vzduchu.

Co dělat s popáleninami závisí na stupni omrzliny. Především je nutné odstranit zdroj nachlazení, který postihuje tělo (nebo část těla). Při omrzlině končetin je nutné je zahřát, aby se obnovil krevní oběh a zabránilo se vzniku infekce.

V případě všeobecné újmy na zdraví musí být oběť odvezena do teplé místnosti, zcela zastřešena a vyzvána k sanitkám.

Při menších omrzlinách pomůže tření postižené oblasti vzniku zčervenání pomocí vlněného hadříku, teplého vzduchu (dýchání), teplých rukou, lehké masáže. Po zahřátí je třeba aplikovat suchý obvaz.

Pokud se omrzlinou druhého čtvrtého stupně nedoporučuje intenzivní odření postiženého místa, je třeba uložit mezi obvazem, prošívanou bavlnu, vlněnou látku obal udržující teplo (tlustá vrstva vatové bavlny). Pokud jsou omrzlé končetiny, musí být upevněny improvizovanými materiály (lepenka, karton, hůl, atd.).

Když se objeví studený popáleniny, horký nápoj, tableta aspirinu (No-shpy, papaverine), můžete oběť dát malému množství alkoholu.

Je nemožné umýt mražené tkáně se sněhem, protože to může vést k poškození cév, infekce.

Rychlé pokusy o zahřátí oběti (ohřívače, oheň) zhoršují průběh trauma. Také neúčinné při hlubokých omrzlinách je tření alkoholu, tuku, oleje.

Při mírném zranění můžete oběti zahřát v teplé vodě, začínat od 240 ° C, poté postupně zvyšovat teplotu vody na 36 - 370 ° C.

Při mírné nebo těžké omrzliny, dušnost, slabý puls je nutné naléhavě zavolat sanitku nebo přinést oběť do nemocnice.

Co dělat s elektrickým popáleninem?

Spálení elektřiny je možné při úderu blesku, dotýká se kabeláže (zejména vadných) nebo drátů pod vysokým napětím. Často takové děti trpí těmito popáleninami, kteří se dostanou do zásuvek nebo se pokoušejí svařit drátky.

Při současném spálení se vyskytují dvě značky: první v místě, kde pronikla elektrická energie do těla, a druhá v místě, kde vyšla (nejčastěji v kontaktu s kovem, zeminou apod.). Také při elektrickém šoku jsou ovlivněny nervové zakončení a nádoby.

Co dělat s popáleninami z elektřiny v mnoha ohledech závisí na místě zranění. Pokud existuje podezření na zranění krku nebo páteře, je zakázáno přesunout zraněnou osobu, je nutné naléhavě zavolat sanitku a počkat na pomoc odborníků.

Pokud dojde k úrazu elektrickým proudem, je nutné spotřebič odpojit od sítě (pokud se na ulici všechno stalo, je nutné nalézt energetiky, kteří odpojí napětí).

Poté je nutné cítit pulz, dýchat (v případě nedostatku dýchání nebo pulzu se doporučuje provést nepřímou masáž srdce).

Co mám dělat, kdybych zapálil ultrafialovou lampu?

Ultrafialové světlo může být nebezpečné pro pokožku a oči člověka, protože jsou velmi citlivé na tento typ záření. Dlouhodobé vystavení ultrafialovému světlu může způsobit popáleniny (podobně jako spálení slunce) a ultrafialové světlo může způsobit těžké popáleniny oka a to trvá jen několik minut.

Co dělat s ultravioletou žárovkou kůže, víte téměř všechno, protože takové popáleniny jsou podobné slunečnímu záření. V tomto případě se používají chladicí prostředky, pantenol a podobně.

Situace s vypalováním ultrafialového oka je mnohem složitější. Celé nebezpečí takového poškození je, že symptomy se začnou projevovat několik hodin po úraze a člověk nemůže vždycky pochopit, co se stalo.

Výpary očí se projevují silnou bolestí, fotofobií, pocity písku v očích.

Aby se snížila bolest, je nutné aplikovat do očí chladný kompresní materiál (vata nebo gázu namočenou ve studené vodě).

Poté se oční kapky používají k odstranění podráždění a antibakteriálního účinku (je lepší, pokud jsou předepsány odborníkem).

Navíc je při popálení očí tmavší místnost, v níž se oběť nachází, protože světlo působí na postižené oči silnou bolestí.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.