^

Zdraví

Coloproctolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Koloproktolog má přímou souvislost s lékařskou vědou "koloproktologie", která se zabývá studiem různých onemocnění konečníku a tlustého střeva a také vývojem účinných metod pro jejich diagnostiku, optimální léčbu a prevenci.

Mnozí slyšeli o proktologovi, ale kdo je koloproktolog? Je třeba poznamenat, že se jedná o stejnou lékařskou specializaci. Coloproctologist - odborný lékař, který se zaměřuje na diagnózu, léčbu a prevenci onemocnění tlustého střeva a análního kanálu: anální trhliny, hemoroidy, rektální píštěle, abscesy, tlustého střeva polypy, nádory tlustého střeva a jiné nepříjemné onemocnění. Pacienti, kteří mají problémy s defekací nebo syndromem dráždivého tračníku, se často odvolávají také na tohoto specialisty.

Hlavním úkolem koloproktológa je diagnostikovat onemocnění tlustého střeva a poté provést program preventivního vyšetření. Na základě výsledků výzkumu doktor vypracuje nejoptimálnější plán léčby zjištěné nemoci.

Je samozřejmé, že při řešení takových choulostivých problémů si každý člověk přeje být jistý úspěšným výsledkem léčby, takže je velmi důležité kontaktovat zkušeného odborníka a důvěřovat mu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdy mám jít do koloproktologie?

Koloproktolog se specializuje na diagnostiku a léčbu různých onemocnění tlustého střeva. Využívá nejnovější metody zjišťování onemocnění a praktických metod konstruktivní a operační léčby pacientů.

Mnoho lidí se zajímá o otázku, kdy mám jít do koloproktologie? Za prvé, mělo by být provedeno s výskytem takových nepříjemných příznaků jako je bolest, svědění nebo pocit cizího těla v konečníku. Je třeba věnovat pozornost takovým příznakům, jako je sekrece hlenu z análního kanálu, stejně jako nečistoty krve, hnisu. Častá zácpa, průjem, nadýmání, problémy s defekací (pocit neúplného vyprazdňování, falešné touhy) je také příležitostí obrátit se na odborníka.

Diagnostikovat konkrétní nemoc, lékař primárně využívá digitální vyšetření konečníku a poté připojte další výzkumné metody (ultrazvuk břicha, endoskopie, kolonoskopie, anoscope, laboratorní analýzy výkalů, atd.). Koloproktolog bude schopen provést přesnou diagnózu, jakmile budou přijaty všechny potřebné výsledky průzkumu. Poté jmenuje pacienta vhodnou léčbu - konzervativní nebo chirurgickou.

Jaké testy mám vzít, když půjdu do koloproktologie?

Koloproktoložka pro léčbu onemocnění musí na prvním místě stanovit přesnou diagnózu. Není neobvyklé, kdy jsou příznaky projevů různých onemocnění tlustého střeva mazány nebo pravidelně pozorovány. Pacient zároveň nemůže popisovat povahu bolesti a neví, na kterého odborníka z oblasti medicíny se bude zabývat tímto nebo tímto problémem. K obrazu vývoje choroby byl jasnější a otevřenější, lékař by měl být veden výsledky výzkumu.

Jaké testy mám vzít, když půjdu do koloproktologie? Lékař obvykle sám určuje typy analýz a lékařských studií pro konkrétního pacienta na základě konkrétní situace. Mohou to být bakteriologické, biochemické, cytologické analýzy, stejně jako test na onkomarkery. Často pacient musí podstoupit několik studií a předložit soubor laboratorních testů pro vyjasnění průběhu onemocnění a lékař dokázal poskytnout co nejpřesnější analýzu.

Vedle obecného krevního testu, který indikuje stav těla pacienta jako celku, může koloproktolog předepisovat biochemický krevní test, který poskytuje přesnější obraz o abnormalitách fungování vnitřních orgánů.

Mezi možnými typy analýzy moči v tomto případě jsou možné následující možnosti: 

 • obecná analýza moči, 
 • analýza moči pro denní proteinurie; 
 • analýza moči od Nechiporenky; 
 • Rozbor moči Zemnickým; 
 • analýza moči pro ketony.

Kromě toho mohou být pro diagnostiku onemocnění potřeba další testy, které mohou pomoci určit přítomnost infekce, parazity nebo jakékoli patologické stavy v hrubém střevě: 

 • coprogramm; 
 • škrábání pro enterobiázu; 
 • analýza výkalů pro přítomnost helmintových vajec; 
 • analýza výkalů pro okultní krev apod.

Tyto typy analýz umožňují poskytnout přesný obraz průběhu onemocnění a včas identifikovat patologické procesy, které se vyskytují v těle pacienta. Lékař tak bude schopen předepsat nejúčinnější léčbu zaměřenou na zotavení pacienta. Pokud je nutný chirurgický zákrok, budou provedena předoperační opatření a doba regenerace pacienta po operaci bude pod kontrolou koloproktologa.

Jaké diagnostické metody používá koloproktoložka?

Koloproktolog se specializuje na všechny druhy onemocnění spojených s poruchami funkce tlustého střeva. Za účelem co nejpřesnější diagnostiky onemocnění potřebuje různé metody vyšetření pacienta. Především musí pacient předložit laboratorní vyšetření (krev, moč a výkaly) ke stanovení celkového stavu těla a přítomnosti možných porušení z práce vnitřních orgánů.

Jaké diagnostické metody používá koloproktoložka? Při prvním jmenování lékař obvykle provádí vizuální vyšetření pacienta a provádí také palpaci v konečníku. Pak se mohou jmenovat dalších studií, jako je ultrazvuk břicha, x-ray tlustého střeva (iriografie, fistulography, parietografiyu lymfografie), biopsie, sphincterometry.

Kromě toho musí pacient projít testy výkalů na vejce vajec, latentní krev, dysbiózu. V některých případech existuje potřeba diagnózy DNA.

Mezi endoskopickými metodami používanými koloproktologem pro vyšetření pacienta je anoskopie - vyšetření konečníku a análního kanálu; kolonoskopie nebo colonofibroscopy (vyšetření tlustého střeva) a sigmoidoskopie (vyšetření konečníku a distální sigmatu). Endoskopické vyšetření umožňuje vzít vzorek tkáně pro následnou mikroskopickou prohlídku pro další diagnózu.

Je třeba poznamenat, že některé diagnostické metody používané v praxi koloproktologie mají kontraindikace. Takže kolonoskopie nelze provést s akutními formami kolitidy, peritonitidy, infekčních lézí, srdeční a plicní nedostatečnosti.

Co dělá koloproktolog?

Koloproktolog je specialistou, který vlastní komplex lékařských znalostí v oblasti koloproktologie a zabývá se diagnostikováním a léčbou onemocnění tlustého střeva použitím účinných výzkumných metod.

Co dělá koloproktolog? V první řadě, identifikace onemocnění související problémy defekace, bolest v konečníku, symptomy naznačující poruch funkce tlustého střeva. Tento lékař předepíše léčbu diagnostikovanou chorobou, a také provádí chirurgický zákrok zahrnující odstranění hemoroidů, fistule léčby konečníku divertikulózy a jejích komplikací paraproctitis (v akutních a chronických forem), anální trhliny, atd.

Diagnóza metody coloproctologist, zaměřené na identifikaci ulcerativní kolitidy, střevní dysbiózou, syndrom dráždivého střeva, epiteliální kokcygeální, Crohnovy choroby, a perianálních kondylomat a polypů a rakoviny tlustého střeva, zácpa a celou řadu dalších onemocnění.

Coloproctologist před jmenováním speciálního léčebného plánu pro vyšetření pacienta s přihlédnutím k věku pacienta, povaha patologického procesu, přítomnost souběžné nemoci a výběru nejefektivnějších způsobů co nejdříve diagnostikování choroby. Podle informací, které výsledky lékaři radí, jak konzervativní a chirurgická léčba, provádí potřebné předoperační přípravy pacienta, provést operaci, nebo se přímo účastní na nich, a pak sledovat svůj pacienta v pooperačním období (pooperační rehabilitaci).

V kompetenci koloproktológa - rozhodnutí organizačních otázek o poskytnutí účinné pomoci koloproktologickým pacientům, postupné realizace odpovídajících akcí; poskytování poradenské podpory v jednotkách zdravotnického zařízení a provádění činností zaměřených na včasné zjištění chorob koloproktologického typu a jejich prevenci. Koloproktolog se rovněž podílí na organizaci a vedení vědeckých a praktických konferencí, přednášek a lékařských seminářů věnovaných současným problémům moderní koloproktologie.

Jaké choroby koloproktologie léčí?

Koloproktolog používá ve své praxi moderní diagnostické techniky pro rychlou detekci onemocnění a určení vhodné léčby pro jeho eliminaci. Celý komplex diagnostiky (laboratorní a instrumentální) požadovaný v konkrétním případě se obvykle provádí během 1-2 dnů.

Vzhledem k tomu, že zkušený odborník zvolí nejméně bolestivé a současně nejefektivnější metody, trvání léčby pacienta v nemocnici není obvykle delší než 3 dny. Po léčbě se provádějí rehabilitační opatření a následně se sleduje zdravotní stav pacienta. Můžeme říci, že koloproktologie dohlíží na pacienta ve všech fázích léčby.

Jaké choroby koloproktologie léčí? To jsou téměř všechny nemoci spojené s abnormalitami v operaci tlustého střeva, stejně jako problémy s defekací, dysfunkcí konečníku a konečníku. Mezi nejčastější nemoci tohoto typu patří: 

 • anální svědění a anální trhliny; 
 • dysbióza, hemoroidy; 
 • syndrom dráždivého střeva; 
 • nedostatečnost análního svěračku; 
 • cholelitiáza a kolitida (ischemická, vředová); 
 • akutní paraproctitida; 
 • rectocells; 
 • difuzní polypóza, polypy hrubého čípku a konečníku; 
 • pararektální cysty, fistuly; 
 • striktury řas; 
 • cryptite a papillitis; 
 • zánět epiteliální coccygeal cesty; 
 • divertikulární onemocnění; 
 • vrcholové perianální kondylomy; 
 • Crohnova choroba; 
 • benigní a maligní nádory tlustého střeva.

Jedná se o neúplný seznam patologických stavů a onemocnění, jejichž léčba je řízena činnostmi koloproktológa. Každopádně, u prvních příznaků zjištění jakékoli nemoci, je nutné co nejdříve kontaktovat zkušeného specialistu, aby se předešlo negativním komplikacím.

Poradenství lékaře koloproktológa

Koloproktologie zaujímá zvláštní místo v medicíně, neboť jejím úkolem je vyšetřit a léčit pacienty s velmi delikátními problémy, o nichž mnozí raději mlčí a odkládají své rozhodnutí. Ale v počátečních fázích vývoje onemocnění tlustého střeva může dosáhnout mnohem lepších výsledků léčby než v zanedbaných případech, kdy bez chirurgického zákroku nemůže udělat.

Porada lékaře koloproktologie se týká především preventivních opatření, která zabraňují onemocnění. Faktem je, že nejprve většina onemocnění hrubého čípku probíhá asymptomaticky, má latentní povahu nebo "mazané" příznaky. Proto nejsou brány vážně, a až po určité době začnou postupovat a vedou ke zvýšení znaků, které naznačují závažné zdravotní problémy. V takových případech se samo může způsobit nevratné důsledky, takže při sebemenším podezření na rozvoj nemoci je nutné se obrátit na zkušeného proktologa, který je povinen poskytnout odbornou pomoc v jakékoli situaci, bez ohledu na to, jak těžké to může být.

V naší době je velmi častým onemocněním hemeroidy. Vyvolává to stagnující procesy v konečníku. Lékaři doporučují v žádném případě tolerovat touhu jít na toaletu. Pro prevenci tohoto onemocnění by měl pravidelně vyprázdnit střevo. Optimální čas na to, aby se tento čin dopustil, je ráno. Pro zrychlení procesu se po probuzení doporučuje vypít sklenici studené vody, aby se "probudilo" střevo. Během defekce se nedotýkejte žádným jiným zaměstnáním, například čtením novin. Nespěchejte, vyprazdňování by mělo probíhat v klidném prostředí.

Správná výživa je zárukou zdravého střeva. Dávejte pozor, aby se ve vaší stravě nacházelo dostatečné množství vlákniny. Najde se v celozrnném chlebu, otrubách, ovoci a zelenině, oříšcích, čerstvých zelených. Je také nutné sledovat vaši stravu a kontrolovat proces denního pohybu střev. Když nastane zácpa, můžete použít přírodní ingredience, které pomáhají "relaxovat" střeva - rajčat nebo senna. K laxativám, které mají v jejich složení "chemické" složky, stojí za to obrátit se na posledním místě.

Pro posílení svalů břišního lisu odborníci doporučují použití souboru speciálně vyvinutých cvičení zaměřených na prevenci hemoroidů a normalizaci krevního oběhu v malé pánvi:

 • Křížem nohou ve stoje, musíte rytmicky stlačit a oddělit svaly hýždí a současně - a konečníku (20 krát).
 • Lehněte si na zádech, pevně zatlačte na žaludek a sklopte kolena skloněnou na kolena (15-20 krát).
 • V poloze na zádech na zadní straně se doporučuje střídavě zvedat a pomalu spustit rovnou nohu; toto cvičení může být doplněno o pohyby, které napodobují cyklistiku. Ve stejné pozici se doporučuje střídat nohy střídavě, jako nůžky (15-20 krát).

Je třeba poznamenat, že síly cvičení v tomto případě nebudou mít prospěch. Také cyklistické a jezdecké sporty jsou kontraindikovány.

Koloproktolog je povinen poskytnout svým pacientům vysoce kvalifikovanou lékařskou péči, ale pokud je jeho tělo včas pomáháno, aniž by došlo k rozvoji onemocnění, je možné se vyvarovat návštěvy lékaře. V tomto případě se preventivní opatření stávají skutečnou spásou ze všech druhů onemocnění týkajících se patologií a poruch v práci střeva.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.