^

Zdraví

A
A
A

Dakriocystitis

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Akutní purulentní dakryocystitida nebo phlegmon slzného vaku je purulentní zánět slzného svalu a mastného tkáně, který jej obklopuje. Hnisavá dakryocystitida se může vyvinout bez předchozího chronického zánětu slzných kanálků, když infiltrace infiltrovaná ze zaměření zánětu na nosní sliznici nebo v paranasálních dutinách.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny dacryocystitidy

Etiopatogenezi dacryocystitis hrát roli mnoho faktorů .. Riziko povolání, na prudké výkyvy okolní teploty, nos a vedlejší nosní dutiny onemocnění, poranění, snížení odolnosti, virulence mikroflóry, diabetes, atd. Skusu nasolakrimální potrubí dochází nejčastěji v důsledku zánětu jeho sliznice v rýmy. Někdy je příčinou průchodnost nasolakrimální potrubí je, že poškozené trauma, chirurgický zákrok často (v punkcí čelistní dutiny, čelistní sinusotomy). Nicméně, většina autorů považuje hlavní příčinu dacryocystitis přítomnosti patologických procesů v nosní dutiny a vedlejších nosních dutin.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Symptomy akutní dakryocystitidy

S flegmonem slzného vaku v oblasti vnitřního rohu oční mezery a na odpovídající straně nosu nebo lícní strany se objevuje zarudnutí kůže a hustý, ostře bolestný otok. Víčka se zduří, oční mezera se zužuje nebo se oko zcela zavře. Rozšíření zánětlivého procesu na okolní vak celulózy je doprovázen rychlou reakcí celého těla (zvýšení teploty, narušení celkového stavu, slabost atd.).

Symptomy chronické purulentní dakryocystitidy

Chronický zánět slzného sáčku (chronická dakryocystitida) se rozvíjí častěji v důsledku narušené průchodnosti nasolakrimu. Zpožděné slzy ve vaku vedou k tomu, že se v něm objevují mikroorganismy, častěji stafylokoky a pneumokoky. Existuje purulentní exsudát. Pacienti si stěžují na slzení a purulentní výtok. Spojivka očních víček, semilunární záhyby a slzy jsou zčervenány. Zaznamenává se otok slzného sáčku s tlakem, na němž se uvolňují slzný purulentní nebo purulentní obsah ze slzných bodů. Trvalá laktace a hnisavý výtok z slzného vaku v dutině spojivky nejsou jen onemocněním "nepohodlí", ale také faktorem, který snižuje schopnost práce. Omezují výkon řady profesí (soustružníci, klenotníci, chirurgické profese, řidiči dopravy, lidé pracující s počítači, umělci, sportovci atd.).

Chronické dakryocysty jsou spíše lidé středního věku. U žen je dakryocystitida častější než u mužů. Lachrymace se často zvyšuje na otevřeném vzduchu, nejčastěji v chladném a větru, jasném světle

Co tě trápí?

Komplikace

Dakryocystitida často vede k těžkým komplikacím a postižením. Dokonce i nejmenší defekt epitelu v rohovce v případě vniknutí mote může být vstupní branou do koksální flóry ze stagnujícího obsahu slzného vaku. Tam je plazivý vřed rohovky, což vede k trvalému zhoršení vidění. Mohou se objevit závažné komplikace, jestliže hnisavá dakryocystitida zůstane před kavitární operací na oční kouli nerozpoznaná.

trusted-source[11], [12], [13]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba akutní dakryocystitidy

Ve středu zánětu jsou předepsány antibiotika, sulfonamidy, analgetika a antipyretika. Postupně se infiltrace stává měkčí, vzniká absces. Kolísavý absces se otevře a hnisavá dutina je vyčerpaná. Absces se může otevřít sám, po kterém zánět postupně ustoupí. Někdy na místě abscesu je neštěpená píštěl, z níž vyčnívají hnis a slzy. Po trpící akutní dakryocystitidě existuje tendence k opakovanému vypuknutí zánětlivého procesu flegmonomu. Chcete-li tomu zabránit, v klidném období proveďte radikální operaci - dakryocystorhinostomii.

Léčba chronické dakryocystitidy

V současné době, chronická dacryocystitis působí zejména chirurgických metod: radikální operace se provádí - dakryocystorinostomie kterými sníží slzné průchod do nosní dutiny. Podstatou dacrycistorinostomy je vytvořit zápěstí mezi slzným pytlíkem a nosními dírkami. Operace je prováděna s externím nebo intranazálním přístupem.

Princip externí chirurgie byl navržen ratolem Toti v roce 1904, později byl zlepšován.

Dupuy-Dutan a další autoři produkují dakryocystorhinostomii při lokální infiltrační anestézii. Proveďte řez měkkých tkání na délku kostí 2,5 cm, ustupující od místa připojení vnitřního vazu ve směru nosu 2-3 mm. Tlačení škrabáku měkké tkáně, okostice je řez, se odlupuje spolu s slzného vaku z kostní boční stěnou a slzného fossa nos kanál nasolacrimal a tlačit směrem ven. Kostní okno s rozměrem 1,5 x 2 cm je tvořeno mechanickým, elektrickým nebo ultrazvukovým řezačem. Řez podélně nosní sliznici v „okně“ kostí a stěnou slzného vaku, uložit katgutu stehy nejprve na zadní chlopně nosní sliznice a vaku, a pak se - na přední straně. Před aplikací předních švů v oblasti anastomózy se do nosní dutiny zavede drenáž. Okraje kůže jsou šité hedvábnými nitěmi. Aplikujte aseptický tlakový obvaz. Nos je injektován gázovým tamponem. První oblékání se provádí po 2 dnech. Šiva se odstraní po 6-7 dnech.

Endonasální dakryocystorino-stoma Západu s modifikacemi se také provádí za lokální anestézie.

Pro správnou orientaci v poloze slzného vaku střední stěny slzného vaku a slzné kostní vpichu sondou zavedenou přes spodní slzného canaliculus. Špička sondy, která bude viditelná v nosu, odpovídá spodnímu dolnímu rohu slzných břicho. Na boční stěně nosu, před střední skořepy, vystřižené v tomto pořadí slzné fossa klapky velikost průmětu 1 x 1,5 cm nosní sliznice, a to bylo odstraněno. Na místě projekce slzného vaku odstraněn fragment kosti, které oblasti 1 x 1,5 cm. Vyčnívající sonda přivádí slzného canaliculus, slzného vaku stěna rozřezat písmeno „C“ v rámci okna kosti a plasty používané pro anastomózy. Tím se otevírá výtok pro obsah slzného vaku v nosní dutině.

Obě metody (externí a intranazální) poskytují vysoké procento výtěžnosti (95-98%). Mají jak svědectví, tak i omezení.

Intra-nosní operace na slzném sáčku jsou poznamenány mírným traumatismem, ideální kosmetičností, menším narušením fyziologie trhacího systému. Současně s hlavní operací lze odstranit anatomické a patologické rhinogenní faktory. Takové operace jsou úspěšně prováděny v jakékoliv flegmonální dakryocystitidě.

V posledních letech byly vyvinuty endoskopické metody léčby: endokanalikulární laser a intranazální chirurgie pomocí operačních mikroskopů a monitorů.

Při kombinaci průchodnosti narmusheniyah slzné kanálky a kanál nasolacrimal chirurgie navržen tak, aby přístup k vnější a intranasální podávání - kanalikulorinostomiya s dlouhodobými slzné cesta endotracheální materiálů - trubek, vláken, atd ...

Při úplné zničení nebo obliterace slzné ústrojí provádět lakorinostomiyu - vytváření nové cesty ze slzného slzného jezera do nosní dutiny přes lakoproteza ze silikonu nebo z plastické hmoty, která je uvedena na dlouhou dobu. Po epitelizaci stěn lakostomie se protéza odstraní

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.