^

Zdraví

Dermatolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Můžete si jistě říci, že dermatovenereolog není nejoblíbenější lékařskou specializací. Kabinet tohoto lékaře se lidé snaží vyhnout. A proto je to docela dobrý důvod.

Takže pojďme pochopit, co je dermatolog, jaké choroby se zajímá a kdo by se měl s ním zaregistrovat na schůzku.

Kdo je dermatolog?

Lidé dermatovenerologů se také nazývají "láska" lékařem. Koneckonců, jednou ze specializací takového lékaře jsou pohlavní nemoci nebo sexuálně přenosné nemoci. Pro tuto oblast znalostí odpovídá druhá část jména této profese: venereolog.

Toto jméno pochází z názvu bohyně lásky Venuše. To znamená, že v sexu se vyskytují pohlavní choroby. Seznam těchto onemocnění je poměrně velký. Patří sem syfilis, kapavka, donovanóza a další. Stejný seznam lze doplnit o nemoci, která nejsou vysílána výlučně sexuálně.

Tento seznam obsahuje svrab, různé hepatitidy, chlamydia, virové a infekční onemocnění. Všechny mohou být přenášeny jak sexuálně, tak i jinými způsoby.

Vedle pohlavních chorob ošetřuje kožní onemocnění bakteriálního nebo virového původu dermatovenerologa. To znamená, že tento seznam nezahrnuje popáleniny, ale zahrnuje svrab, lichen, herpes, infekční dermatitidu a tak dále.

Zpravidla jsou spojeny pohlavní a kožní onemocnění. Některé pohlavní nemoci mají na pokožce osoby vážné příznaky. Dermatovenereolog jim je zachází.

Kdy mám jít k dermatovenerologovi?

Existuje několik případů, kdy včasná návštěva dermatovenerologa pomůže včas diagnostikovat a úspěšně léčit spíše nepříjemná onemocnění.

Prvním případem je častá změna sexuálních partnerů nebo začátek života s novým sexuálním partnerem. Samozřejmě, osoba, která žije s pravidelným sexuálním partnerem, nemůže být považována za zcela imunní vůči infekci sexuálně přenosnými nemocemi. Koneckonců, existuje vždy riziko zrady.

Riziko infekce je však mnohem vyšší, pokud existuje promiskuitní pohlavní styk nebo se sexuální partner často mění. V takovém případě by návštěvy dermatovenerologa měly být pravidelné. Můžete navštívit anonymní skříň, ale hlavním úkolem je to dělat několikrát do roka nebo s tím nejmenším podezřením na onemocnění.

Samozřejmě, i v situaci, kdy je riziko sexuálně přenosných chorob minimální, stojí za návštěvu dermatovenerologa nejméně jednou za rok pro preventivní účely.

Vyrážky na pokožce a ještě více na pohlavních orgánech - to je příležitost okamžitě obrátit na dermatovenerologa. Totéž lze říci o hojném vypuštění genitálií, o změně jejich povahy nebo o ostrém zápachu z pohlavních orgánů nebo jejich sekrecí.

Různé kožní vyrážky, hniloba nebo stratifikace nehtů nebo ztráta vlasů v oblasti publika je také příležitostí k konzultaci s tímto specialistou.

Nezapomeňte, že řada kožních a pohlavních chorob může být přenášena prostředky domácnosti. To znamená, že prostřednictvím osobních hygienických předmětů, domácích předmětů nebo lékařskou prohlídkou od gynekologa, zubaře a tak dále. Proto nebude preventivní návštěva dermatovenerologa nadbytečná.

Jaké testy musím předat dermatovenerologovi?

Jako každý jiný doktor může dermatovenereolog předepsat obecný test krve a moči. Kromě toho může předepsat PCR nebo škrábání sliznice pohlavních orgánů. V této analýze lze identifikovat viry, bakterie nebo houby, které způsobují onemocnění.

Také dermatovenerolog může předepsat směr, jak se vysadit flóru sliznice a sekrety pohlavních orgánů. Pacient bere nátěr a bakterie nebo viry nalezené v biologickém materiálu se osijí v laboratoři.

Pokud má pacient kožní infekční onemocnění, může lékař předepsat různé krevní testy. Tyto testy pomohou identifikovat protilátky proti těmto nebo jiným patogenním bakteriím.

Jaké diagnostické metody používá dermatovenerolog?

První metodou diagnostiky v arzenálu dermatovenerologa je přímá prohlídka pacienta. Samozřejmě, že u pacienta se takový postup nemusí zdát příjemný. Dermatovenerolog by měl vyšetřit genitální oblast pacienta na patologické změny nebo erupce genitálií.

Lékař navíc nutně napíše řadu analýz a studií. Koneckonců ve většině případů ani ten nejzkušenější dermatovenerolog nemůže správně diagnostikovat "oko".

Proto se používají takové metody vyšetření jako testy krve a moči, skvrny od pohlavních orgánů, testování protilátek a DNA patogenů v lidské krvi apod.

Co dělá dermatovenereolog?

Dermatovenerolog má tedy dvě oblasti činnosti. Tito lékaři ošetřují kožní onemocnění a pohlavně přenosné nemoci. Dermatovenerolog má dvojí specializaci.

Samozřejmě, chodit na dermatovenerologa není příliš příjemná zkušenost. Koneckonců, lidé se často stydí, že propagují pohlavní nemoci nebo dokonce podezření na takovou diagnózu. Proto existuje mnoho anonymních úřadů dermatovenerologů.

Lidé tam mohou jít a být vyšetřeni anonymně, aniž by poskytli jakékoli osobní informace o sobě. Mohou vzít testy a později znovu anonymně doručit své výsledky.

Tento přístup k lékařské praxi pomáhá včas identifikovat a předepisovat účinnou léčbu pacientů. Koneckonců, v obvyklé ordinaci dermatovenereologa je pacient povinen říci své jméno, příjmení a pracovní místo.

Jen málo lidí riskuje "rozsvítit" návštěvu takového lékaře na otevřeném místě, protože může zničit svou kariéru nebo rodinu. A díky anonymní recepci může člověk překonat omezení a dostat kvalifikovanou lékařskou pomoc v takové delikátní oblasti včas.

Jaké nemoci léčí dermatovenerologa?

Samotné jméno profese "dermatovenereolog" dává stopu o onemocněních, které tento doktor zachází. První část názvu "derma" znamená "kůži". To znamená, že dermatovenerolog ošetřuje různé kožní infekce infekční povahy.

To znamená, že jde o nákazlivé kožní onemocnění, které lze snadno přenášet z osob na člověka každodenním nebo sexuálním způsobem. Druhá část jména byla pořízena ve jménu bohyně Venuše. To byla bohyně lásky. A onemocnění, které léčí dermatologa, jsou sexuálně přenosné.

Takový doktor zachází s pohlavně přenosnými nemocemi, jako je genitální herpes, syfilis, kandidóza, kapavky, lidský papilomavírus, hepatitida B a C a tak dále.

Kromě toho dermatovenerolog ošetřuje dermatitidu infekčního původu, lišejníků, svrabů a dalších infekčních onemocnění kůže.

Poradenství dermatovenerologa

Samozřejmě, že po radu dermatovenerologa není vždy snadné. Ale takové rady vám pomohou udržet vaše zdraví a vyhnout se vážným potížím a komplikacím.

První radou je chráněný sex. Zvláště pokud jde o nového partnera. Při časté výměně sexuálních partnerů nebo s novým partnerem je nutné použít kondom. Samozřejmě neposkytuje plnou záruku ochrany proti pohlavně přenosným chorobám, ale významně snižuje toto riziko.

Péče o osobní ochranu a hygienu by neměly být jen muži, ale ženy. Navíc je důležité znát základní vizuální příznaky sexuálních onemocnění a včas zabránit kontaktu s možnými nosiči.

Navíc musíte pravidelně navštěvovat dermatovenerologa a provést řadu testů na infekce, včas diagnostikovat onemocnění a vyléčit ji.

V takovém případě, pokud je infekce nalezena, nemůžete se uchýlit k alternativní medicíně, nebo se můžete léčit sami. To může být plné komplikací.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.