^

Zdraví

A
A
A

Diagnostika svědění kůže

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V diferenciální diagnóze pruritu třeba poznamenat, že mastocytóza, pemfigoid nebo dermatóza herpetiformis Duhring mohou zpočátku objeví svědění klinicky zdravých snížení tvorby kůže a kožní tuk na kůži pacientů s těžko přístupné objektivizace.

V případech, kdy nelze slepotu spojit s žádnou dermatologickou nemocí, je třeba hledat jiné příčiny. Generalizované svědění, bez primární kožní nemoci, může být důležitým příznakem vnitřního onemocnění: uremický pruritus (onemocnění ledvin); Cholestatická svědění (mechanická žloutenka, cholestatická hepatitida, primární biliární cirhóza); endokrinopatické svědění (diabetes mellitus, pruritus); paraneoplastické svědění (Hodgkinova nemoc, viscerální karcinom); neurogenní pruritus (neurologické onemocnění); psychogenní svědění (duševní onemocnění); svědění (užívání některých léků).

Na vyšetření, tělo pacienta se stížnostmi svědění by měl dále rozlišovat svědění u kožních projevů a bez nich. Než se však k závěru, že neexistuje žádné kožní projevy, je nutné provést nejdůkladnější vyšetření pacientova těla, od nohou až ke kůži skalpu, včetně nosní dutiny a zevního zvukovodu, oblasti anu, šourku a vulvy, jakož i nehtů a meziprstní prostory. Pouze tehdy, když všechny tyto oblasti těla jsou neporušené, hovoříme o svědění bez kožních projevů. Dále byste měli věnovat pozornost tomu, zda se jedná o zvýšení lymfatických uzlin, sleziny, nebo exophthalmos příznaky diabetu a samozřejmě xerózu.

Skutečné posouzení pruritu je nejtěžším úkolem vyžadujícím pečlivé vyšetření pacienta. Podrobná sbírka anamnézy o době nástupu, průběhu a intenzitě pruritu je povinná. Mělo by se vždy pohovořit o následujících charakteristikách svrbení: generalizované - lokalizované; kontinuální - paroxysmální; progredient - vyblednutí; v závislosti na teplotě, situaci, denní době.

Mělo by být stanoveno, zda svědění vyvolává nebo posiluje takové faktory, jako je voda, teplo, suchost nebo vlhkost, fyzický stres, ochlazení pokožky. Vždy se dotázat pobyt v tropech, ve styku se zvířaty, pro přijímání léků, stejně jako síla a má oblíbenou pochoutku (barviva, přísady, konzervační látky). Měla by být také přítomna pečlivá anamnéza týkající se atopie, jakož i profese, společenského postavení, až po sexuální život. I bez zkoumání pokožky pacienta může jednoduchá otázka, zda jiní členové rodiny nebo partneři trpí svěděním, již naznačují infekční genezi. Svědí, který uklidňuje spát, nevede k narušení spánku a podstatně zvyšuje intenzitu při vstávání naznačuje napětí, které může být způsobeno psychicky. Svědění, které neumožňuje pacientům usnout, nebo kvůli nimž se probouzí v noci, je pravděpodobně způsobeno systémovým onemocněním. Různé podmínky kůže jsou charakterizovány kontinuální svěděním, jako je například atopická dermatitida, vyznačující se tím, pochází pouze z vyčerpání spánku „zahrnuje“, svědění záchvaty. Noční pocení a nízké horečky spojené s svědění téměř patognomické pro Hodgkinovu chorobu a večer často vyvolaná alkoholem. Těchto několik příkladů soustředit pozornost na lékaře správné otázky při sběru anamnézu pacienta se svěděním, zvláště bez typických kožních projevů.

Anamnéza onemocnění se svěděním kůže

 • Začátek (ostrá, postupná)
 • Tok (kontinuální, přerušovaný)
 • Postava (šití, spálení)
 • Doba trvání (dny, měsíce)
 • Čas (cyklický, během dne, v noci)
 • Stupeň utrpení (dopad na každodenní život)
 • Lokalizace (všeobecná, omezená)
 • Faktory provokující (voda, teplota, tření)
 • Příjem léků
 • Faktory prostředí (povolání, hygiena, domácí zvířata)
 • Psychotraumatické situace v nedávné minulosti
 • Alergie, atopie
 • Anamnéza výletů (místa podnikání, odpočinek)
 • Sexuální historie
 • Předchozí terapie

Svědění je zřídka nepřetržité. Někdy závisí na změně teploty, například při vstupu do teplé místnosti po pobytu v chladném vzduchu. Svědění se může objevit ve formě krizí během dne, ale častěji se zhoršuje v noci. U některých dermatóz (např. Jednoduchého podřetězce pruriga) je omezený zánět kůže provázán až do krevního oběhu, teprve poté se svědění zastaví. Často s ekzémem je svědění s hřebenem horší a ustupuje, když je pacient po poškrábání vyčerpán. Svědění je známo, nepřítomné během dne a oživující v noci: typická anamnéza pro svrab.

Definice svrbení nejasné geneze je velkým problémem diferenciální diagnózy. V pozdějším věku je třeba uvažovat o současné přítomnosti několika onemocnění, které mohou způsobit svědění (věková sebostáza v kombinaci s hormonálními poruchami, podvýživou nebo maligními nádory). V praxi se doporučuje provést lokální léčbu pomocí nestravitelných mastí na bázi tuku. Někdy je obtížné rozlišit sekundární účinky pruritu na kůži od primární dermatózy. Účinek prodlouženého svědění na psychiku pacienta způsobující prodlouženou nespavost nebo neurastenii by neměl vést k chybné diagnóze psychiatrického onemocnění. Je důležité zjistit, zda má pacient lymfadenopatii nebo hepatosplenomegálii, protože lymfomy mohou být doprovázeny svěděním. Svědění bez vyrážky na kůži někdy slouží jako indikátor infekce HIV, často doprovázené kandidózou ústní dutiny a lymfadenopatie. Někdy se při vyšetřování kůže považují chybné vyrážky za příčinu svědění, i když ve skutečnosti představují její výsledek.

Následující pomůcky napomůže tomu, aby diagnózu svědění kůže: lupou (možná mikroskopem), linie skla, pár malých kleští, nástroj s tupým koncem (špachtle), sondy, malý anatomické pinzetou. Vedle vizuální prohlídky bude lékař potřebovat smysl pro dotyk (palpace, všeobecné vyšetření) a v některých případech i jeho nehty. Před klinickým vyšetřením by měla být historie pacienta shromážděna co nejpodrobněji. Pro vyšetření je pacient vyzván, aby se úplně svlékl. V případě svrbivých stavů je důležité zkontrolovat každý centimetr pokožky pacienta, a to i v případě, že popírá přítomnost viditelných kožních lézí.

Kromě shromažďování anamnézy a fyzického vyšetření by měl být proveden účelový individuální vyšetřovací program, protože pruritus může předcházet projevům systémové nemoci. Pacienti by měli být v budoucnu pečlivě sledováni.

Minimální laboratorní program pro stanovení možné příčiny svědění v nepřítomnosti typických projevů dermatózou by měly zahrnovat, navíc k stanovování parametrů zánětu (sedimentace erytrocytů a C-reaktivní protein), diferenciální krevní obraz s počtem eosinofilů a krevních destiček, transaminázy alkalickou fosfatázu a bilirubin, a také transferin a železo, močovina a kreatinin, kyselina močová a cukr, vápník a fosfát. Studie hormonů štítné žlázy a příštítných tělísek, celková hladina IgE v souvislosti s dokladem o střevních parazitóz dokončení programu.

Plán vyšetření pacienta s pruritusem kůže

 • Obecné vyšetření (teplota, pocení, únava, ztráta hmotnosti)
 • Kůže (pigmentace, suchost, ikterismus, stopy excoriace)
 • Nehty (změna barvy, dystrofie, onychologie)
 • Oči (exophthalmos, změna barvy sklery)
 • Endokrinní systém (třes, porušení termoregulace, polydipsie, polyurie)
 • Krevní systém (anémie, krvácení, lymfodrenáž)
 • Gastrointestinální trakt (nevolnost, zvracení, stolice, inkontinence močového měchýře a barva)
 • Urogenitální systém (barva moči, inkontinence, menstruace, těhotenství)
 • Nervový systém (bolesti hlavy, parestézie, poruchy zraku)
 • Duševní stav (nálada, poruchy spánku, halucinace, bludy)

Plán vyšetření pacienta s pruritusem kůže

 • Kompletní krevní obraz
 • Biochemický krevní test (alkalická fosfatáza, bilirubin, močovina, kreatinin)
 • T4 (tyroxin), Betis (tiroksinsvyazıvayusçiy globulin)
 • Krevní test na železo, feritin
 • Krevní test na celkové bílkovinné a bílkovinné frakce (a1, a2, beta, gamma)
 • VIC-serologie (IFA-VIC)
 • Fekální okultní krevní test
 • Analýza výkalů pro vejce helminthů
 • Analýza moči (5-hydroxyindol kyselina octová, 17-ketosteroidy)
 • Kožní biopsie (histologie, imunofluorescence, elektronová mikroskopie)
 • RTG a ultrazvuk
 • Endoskopie (fibroesofagogastroduodenoskopie, sigmoidoskopie, kolonoskopie, laparoskopie)

Máte-li podezření, že svědí spojená s paraneoplaziyami by měla provést odpovídající studie pomocí nádorových markerů, stejně jako minimálně invazivní studie, jako je rentgen hrudníku a ultrazvuku.

Někdy pomáhá určit hladinu histaminu, serotoninu a tryptázy (difuzní mastocytóza, nefropatie, hepatopatie). S lichen-venózními lézemi odstraní biopsie granulomatózní dermatózy. Studie spojené s infekcí by měly být vždy prováděny účelně.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.